
Naujausios
Parodoje pateikta gausybė įvairių eksponatų: fotografijų iš varžybų, teisėjavimo momentų, susitikimų, konferencijų, savilaidos lediniuose papasakota teisėjų kolegijos veiklos istorija, daug ženkliukų, stalo teniso rakečių ir kamuoliukų iš Romualdo Franckaičio įkurto stalo teniso muziejaus Joniškyje, sudėti tablo, teisėjų įrankiai – laikrodis, matuoklis, kortelės, minutės pertraukėlės ženklas ir kita.
Istorijos ir kultūros muziejaus direktorė Rasa Ališauskienė, dėkodama broliams R. ir V. Franckaičiams sakė, kad kiekvienas eksponatas jų pateikėjams kelia daug emocijų, prisiminimų, norėjosi dar ir dar papildyti ekspoziciją.
Stalo teniso žaidėjas ir kolekcionierius Gunther Angenendt iš Vokietijos, kuris R. Franckaičiui atvežė naujų eksponatų – 30 stalo teniso kamuoliukų, papildydamas jau 4 600 kamuoliukų kolekciją, priminė stalo teniso gimimo istoriją ir jo raidą. Svečias pasakojo, kad stalo tenisas, kaip ir badmintonas, yra tarsi lauko teniso vaikai.
Ši sporto šaka gimė Didžiojoje Britanijoje XIX amžiuje. Dėl garso, kurį sukelia celiuloidinis kamuoliukas, atšokdamas nuo stalo, žaidimas pavadintas "ping-pong". Tačiau kadangi pavadinimas buvo užpatentuotas JAV, europiečiai šią sporto šaką pavadino stalo tenisu. Tarptautinė stalo teniso federacija (ITTF)1926 metais buvo įsteigta Berlyne. Tada įvyko ir pirmasis pasaulio čempionatas.
Per ilgą laiką keitėsi žaidimo technika, taisyklės, priemonės. Iš pradžių žaista fanerinėmis raketėmis, vėliau – dengtomis guma, padedančiomis kontroliuoti kamuoliuko atšokimą ir sukimąsi. Nuo 1954 metų paplinta raketės, dengtos kempinine guma, netrukus atsirado ir dvisluoksnė raketė, o nuo 1959-ųjų įsigalėjo sluoksninė raketė.
Buvęs Lietuvos stalo teniso veteranų tarybos pirmininkas, Nacionalinės kategorijos stalo teniso teisėjas Ramunis Budriūnas pažymėjo, kad tokių entuziastų, kaip Romualdas ir Vincas Franckaičiai, sunku būtų rasti. Daugelis buvusių stalo teniso teisėjų, pasitraukę iš aktyvios veiklos, atitolo ir nuo šios sporto šakos, o broliai, anot svečio, turbūt teisėjaus ir tada, kai jaunoji karta jau bus tapusi vyresniąja.
Renginyje 85-erių metų sukakties proga pasveikintas stalo teniso sporto meistras, šios sporto šakos propaguotojas, teisėjas Albinas Čepaitis, broliams Franckaičiams už jų entuziazmą ir surengtą parodą dėkojo vicemerė Vaida Aleknavičienė.
Vincas Franckaitis, gyvenantis Kaune, broliui Romualdui įteikė taurę, sveikindamas jį su 30 metų sukaktimi, vadovaujant Lietuvos stalo teniso teisėjų kolegijai.
Paroda muziejuje veiks iki rugsėjo 24 dienos.