Pandemija. Baigtis priklausys nuo žmonių sąmoningumo

Reginos MUSNECKIENĖS nuotr.
Žurnalistus apie padėtį rajone informavo (iš kairės) Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas, rajono meras Vaclovas Andrulis, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Danutė Laivienė, ir mero pavaduotojas Egidijus Ūksas.
Kelmės rajono savivaldybėje rajono vadovai surengė spaudos konferenciją, kurioje supažindino su gyvenimo pokyčiais, kylančiais dėl koronaviruso. Pastarosiomis dienomis svarbiausia suvaldyti į rajoną grįžtančiųjų iš užsienio srautus, pasiekti, kad kuo daugiau grįžusiųjų izoliuotųsi ir aprūpinti įstaigas apsaugos priemonėmis.

Savivaldybė dirba trumpiau

Savivaldybės durys atviros. Vėdinamos ką tik dezinfekuotos patalpos. Prie durų pasitinka budėtojas. Į Savivaldybės patalpas įleidžiami tik darbuotojai. Jie dirba be pietų pertraukos iki 15 valandos popiet. Dalis mažų vaikų turinčių specialistų dirba nuotoliniu būdu.

Į spaudos konferenciją pakviestus rajone dirbančius žurnalistus apie situaciją informavo rajono meras Vaclovas Andrulis, jo pavaduotojas Egidijus Ūksas, Savivaldybės administracijos direktorius Stasys Jokubauskas ir jo pavaduotoja Danutė Laivienė.

Savivaldybės vadovai kalbėjo apie kovai su koronavirusu įsteigto Organizacinio centro bei Ekstremalių situacijų komisijos darbą.

Prieš tai nuotoliniu būdu bendravo su seniūnais. Nuotoliniai pasitarimai vyksta ir su ministerijų atstovais.

Dirba ne visos įmonės

Dvi karantino savaites nedirba švietimo, kultūros sporto įstaigos.

Šilumą į gyventojų butus tiekiančios įmonės dirba įprastai. Šiandieninis rūpestis suformuoti papildomą brigadą, jeigu atsitiktų taip, kad kurioje iš jų darbuotojas susirgtų koronavirusu.

Įprastu režimu dirba ir UAB „Kelmės vanduo“ bei Kelmės vietinis ūkis. Pastarajai įmonei teks imtis dar vienos funkcijos laiptinių dezinfekavimo. Priemonių dezinfekcijai yra, tačiau šį darbą atliekantiems žmonėms trūksta aprangos.

Autobusų parkas kol kas dirba mažesniu pajėgumu. Autobusai važiuoja pagal vasaros grafiką.

Knygynas uždarytas.

Viename darželių ketinama atidaryti grupę vaikams tų tėvų, kurie negali dirbti nuotoliniu būdu.

Socialinių darbuotojų padėjėjos rečiau belanko savo globojamus žmones. Apsiriboja maisto nupirkimu ir malkų atnešimu. Pašalpas nepasiturintys gyventojai gaus laiku. Komisijos dirba nuotoliniu būdu.

Didžiausia grėsmė kiltų, jei susirgtų kas nors iš medikų. Jų Kelmėje ir taip nėra per daug. Poliklinikos dirba nuotoliniu būdu. Tačiau ligoninės medikai privalo bendrauti su pacientais. Kol kas pakanka tik apsauginių kaukių. Specialios aprangos komplektų dar trūksta: 12 jų turi greitosios pagalbos, 10 – ligoninės medikai.

Šiuo metu perkama ir ieškoma pirkti daugiau reikalingų apsaugos priemonių. Tačiau jų gaunama mažais kiekiais ir pavėluotai. Bus panaudojamos administracijos rezervo lėšos. Tikimasi ir Vyriausybės pagalbos.

Mokiniams į namus maisto krepšelis

Kovo pabaigoje kaip ir įprasta bus rengiamas rajono Tarybos posėdis. Prieš tai vyks ir komitetų posėdžiai. Negalavimų jaučiančius Tarybos narius bus paprašyta nedalyvauti posėdžiuose. Atsisakyti posėdžio neįmanoma, nes reikia priimti daug svarbių sprendimų.

Daug iššūkių laukia mokyklų, jei karantinas bus pratęstas, o vaikus reikės mokyti nuotoliniu būdu.

Iš vienos pusės mokykloms trūks patirties. Iš kitos – kaip reikės mokyti tuos vaikus, kurių namuose nėra interneto, jie neturi kompiuterio nė išmaniojo telefono. Teks surinkti informaciją, kiek tokių mokinių yra ir rasti būdą jiems padėti.

Nemokamą maitinimą gaunantys vaikai kol kas nemaitinami. Tačiau, jeigu karantinas bus pratęstas, šeimoms kas savaitę bus vežamas maisto produktų paketas visai savaitei. Maistą išvežios mokykliniai autobusėliai.

Infekuotų nėra, bet neatsakingumas gąsdina

Kovo 19 dienos duomenimis, infekuotų žmonių Kelmės rajone dar nėra. Operacinis centras dirba. Aktyvuotos visos keturios jo darbo grupės. Kaupiami ištekliai. Telkiami savanoriai.

Tačiau į Lietuvą iš užsienio laivais, lėktuvais kasdien parkeliauja tūkstančiai žmonių. Jie pasklinda po didmiesčius ir rajonus. Grįžusieji privalėtų suvokti, jog būtinai turi izoliuotis dviem savaitėms. Deja, ne visi tai supranta. Buvo atvejis, kai grįžusį gyventoją teko gaudyti su policija, kad jis teiktųsi izoliuotis.

Operacijų centras yra numatęs izoliacijos vietas. Tačiau, kai grįžusieji sužino, jog patalpos ne Kelmėje, kad patiems teks susimokėti už buvimą viešbutyje, o artimieji privalės juos aprūpinti maistu ir kitomis priemonėmis, jie renkasi izoliuotis namuose.

Deja, ne visi ir ne visuomet laikosi saviizoliacijos taisyklių. Net pavyzdį rodyti privalantys inteligentai, grįžę iš užsienio eina į parduotuves, dalyvauja posėdžiuose.

Jeigu griežtai nesilaikysime taisyklių, virusas greitai išplis ne tik dideliuose miestuose, bet ir provincijoje.