Naujausios
Istorijai svarbus vardas
K. Mackevičius gimė 1884 metų kovo 4 dieną (pagal seną kalendorių) – šiemet bus minimos 135-osios jo gimimo metinės.
Narsiausio karininko atminimas Kelmėje buvo išnykęs. K. Mackevičiaus istoriją priminė žurnalistas, kolekcininkas, enciklopedinių leidinių „Lietuvos karžygiai“ autorius Vilius Kavaliauskas. Jo teigimu, istorijai labai svarbu vardas – jei nėra vardo, nėra žmogaus.
Prieš kelerius metus V. Kavaliauskas pasiūlė Kelmėje K. Mackevičiui statyti paminklą. Praėjusių metų rudenį Savivaldybės Kovų už Laisvę įamžinimo komisija nusprendė dėl paminklo neskubėti.
Paminklą K. Mackevičiui V. Kavaliauskas sako dar 2015 metais bandęs įtraukti į Šimtmečio programą, bet 2017 metais pasiūlymas buvo išbrauktas.
„Pirmajame pasauliniame kare K. Mackevičius – pilnas Georgijaus kavalierius, gavęs 4 Georgijaus kryžius kaip kareivis. Lietuvos kariuomenėje, būdamas karininku, gavo du Vyties kryžius. Visi apdovanojimai – ne proginiai. Tai yra labiausiai už narsumą pažymėtas karininkas. Jis buvo apdovanotas ir Gedimino ordinu – bet jau už tarnybą, ne kovas, – sako V. Kavaliauskas. – Galbūt Kelmėje nebūtinai turi stovėti paminklas, gal būtų galima padaryti atminimo lentą su jo portretu, aikštę pavadinti jo vardu.“
V. Kavaliauskas svarsto: jeigu mes nepagerbiame tų žmonių, tai kas pagerbs mus, nenuveikusius tokių darbų?
Pasak V. Kavaliausko, Vyčio kryžiaus ordinu tarpukariu buvo apdovanoti 1 788 asmenys. Lietuvos savanorių sąraše – 10 254 pavardės.
Paskutinis Vyčio kryžiaus kavalierius, aviacijos pulkininkas Česlovas Januškevičius, mirė 2001 metais Kanadoje, būdamas 101 metų.
Neturintis sau lygių
V. Kavaliauskas enciklopedinio leidinio „Lietuvos karžygiai“ 4 tome pateikia išsamią karinę K. Mackevičiaus biografiją.
Pateikiame svarbiausius momentus.
- Nuo 1905 iki 1908 metų tarnavo Rusijos caro kariuomenėje, 28-ajame Rytų Sibiro šaulių pulke Irkutske. Čia baigė mokomąją komandą (puskarininkių mokyklą). 1908 metų lapkritį paleistas iš kariuomenės vyresniuoju puskarininkiu, grįžo į Kelmę.
- 1909 metų spalio mėnesį Rygoje savanoriu vėl stojo į caro kariuomenę. Kilus Pirmajam pasauliniam karui, dalyvavo kautynėse su vokiečiais.
1915 metų kovo mėnesį už narsą ir pasižymėjimus mūšiuose, jau esant pilnam Šv. Georgijaus kryžiaus kavalieriui, suteiktas praporščiko laipsnis, buvo būrininkas, kuopos vado padėjėjas. 1916–1918 metais buvo vokiečių nelaisvėje.
Rusijos kariuomenėje už narsą buvo apdovanotas kareiviškais Šv. Georgijaus 1-ojo, 2-ojo, 3-iojo ir 4-ojo laipsnių kryžiais, jau kaip karininkas – Šv. Anos 4-ojo ir Šv. Stanislovo 3-iojo laipsnių ordinais.
1919 metų vasario 3 dieną, kaip buvęs rusų armijos karininkas, pašauktas stojo į Lietuvos kariuomenę. Paskirtas į 2-ąjį pėstininkų Algirdo pulką antros kuopos jaunesniuoju karininku, vėliau – kuopos vadu.
1919 metais perkeltas į Marijampolės atskirąjį batalioną (vėlesnį 6-ąjį pėstininkų Margio pulką), paskirtas bataliono ūkio skyriaus viršininku. Tų pačių metų rudenį Marijampolės batalioną perorganizavus į 6-ąjį pulką, paskirtas pirmojo bataliono vadu.
Nuo 1919 metų vasario 14-osios iki spalio 12 dienos dalyvavo nepriklausomybės kovose prieš bolševikus, 1919 metų spalio 13–25 dienomis – su bermontininkais.
Antros kuopos vadas K. Mackevičius už narsą Kariuomenės vado Silvestro Žukausko buvo pažymėtas tiesiog fronte 1919 metų birželio 26 dieną (įteikiant busimojo apdovanojimo kaspinėlį).
1919 metų rugsėjo mėnesį už asmeninę narsą ir gerą vadovavimą kariams bolševikų fronte jau oficialiai apdovanotas I laipsnio Kryžiumi „Už Tėvynę“.
1920 metų gegužės mėnesį už nuopelnus malšinant maištą Panemunėje buvo ne apdovanotas Kryžiumi, o anksčiau laiko pakeltas į kapitono laipsnį. 1920 metų liepą-gruodį aktyviai dalyvavo ir pasižymėjo kautynėse su lenkais.
1921 metų sausio mėnesį už narsą ir sumanų vadovavimą batalionui lenkų fronte apdovanotas 2-ojo laipsnio Vyties Kryžiumi.
1923 metų gruodžio mėnesį pakeltas į majoro laipsnį. 1925 metais baigė Aukštųjų karininkų DLK Vytauto kursų Bendrąjį skyrių. 1926 metais išformuojant 6-ąjį pėstininkų pulkų paskirtas 9-ojo Vytenio pulko antrojo bataliono vadu. 1931 metų spalio mėnesį pakeltas į pulkininkus leitenantus ir paskirtas I pėstininkų Gedimino pulko ūkio viršininku.
1933 metų birželio 26 dieną pačiam prašant, paleistas į atsargą.
Be dviejų Vyties Kryžių, apdovanotas DLK Gedimino 4-ojo laipsnio ordinu (1929), Nepriklausomybės (1928) ir Latvijos išsivadavimo karo 10-mečio (1929) medaliais.
„Pagal Pirmajame pasauliniame ir Nepriklausomybės karuose gautus apdovanojimus neturintis sau lygių“, – taip K. Mackevičiaus biografiją apibendrina V. Kavaliauskas.
Akimirkos iš praeities
Kokie likę K. Mackevičiaus pėdsakai Kelmėje?
Kelmės krašto muziejaus vyriausiasis muziejininkas Rimantas Serva sako, kad maždaug prieš dešimt metų dėl K. Mackevičiaus istorijos „užvedė ant kelio“ V. Kavaliauskas, suvedė su karininko giminėmis.
K. Mackevičiaus dukros muziejui dovanojo asmeninių daiktų, dokumentų. Dabar muziejuje veikia nuolatinė ekspozicija, skirta K. Mackevičiui.
Ar yra likę gyvų artimųjų? Visi karininko vaikai jau iškeliavę anapilin. Muziejininkas sako žinąs tik anūkės vardą ir pavardę. Be to, Kelmėje gyvena Felicija Mackevičienė, iš kurios muziejininkai parsivežė karininko daiktų.
Truputis paieškų internete ir – sėkmingas bandymas.
„K. Mackevičius buvo mano prosenelis“, – telefonu paaiškina populiarų televizijos laidų „X faktorius“, „Lietuvos talentai“, muzikinių apdovanojimų M.A.M.A. plaukų stilistas Eividas Mackevičius. Jis pasidalija savo močiutės F. Mackevičienės, K. Mackevičiaus sūnaus Vytauto našlės, kontaktais.
Kelmėje gyvenanti moteris įvykdė K. Mackevičiaus dukters Marijos Ditkevičienės (1935–2017), gyvenusios Vilniuje, paskutinę valią: Kelmės krašto muziejui perdavė K. Mackevičiaus veidrodį, keturias kėdes.
Iš Vilniaus parkeliavo ir dėžės su šeimos nuotraukomis, korespondencija. Išsaugoti ir senieji dokumentai, tarp jų – XX amžiaus pradžios K. Mackevičiaus metrikų išrašas, santuokos liudijimas, kuriame nurodyta, kad 1921 metų rugsėjo 25 dieną „Pilėnų kunigaikščio Margio šešto pulko“ karininkas K. Mackevičius „Aukštadvario R. katalikų bažnyčioje“ susituokė su Ana (Ona) Lavinskaite (1897–1993).
F. Mackevičienės vyras Vytautas (1928–1981) žmonai pasakojo, kad jo senelių, K. Mackevičiaus tėvų, namas stovėjęs Kelmėje, Kražantės gatvėje: „Vaikų daug, biednai gyveno.“ Mackevičių šeimoje augo keturi sūnūs ir keturios dukros.
Į gimtąją Kelmę K. Mackevičius su šeima sugrįžo po tarnybos kariuomenėje, 1933 metais išėjęs į atsargą. Įsikūrė tuometinio Raseinių apskrities Kelmės valsčiaus Paverpenio kaime, gražioje vietoje, prie Kražantės: „Buvo karininkas, pasiturintys žmonės, gerai gyveno.“
Didelis, dviejų galų namas tebestovi iki šiol. Sovietmečiu jame veikė pradinė mokykla.
Mackevičių šeimoje augo sūnūs Stasys ir Vytautas bei dukros Kazimiera ir Marija. Dar viena duktė Zosytė, sako F. Mackevičienė, buvo palaidota Marijampolėje, kur tuo metu K. Mackevičius tarnavo.
F. Mackevičienė prisimena vyro pasakotas istorijas apie jo vaikystės išdaigas. Vytautas buvęs labai išdykęs: „Tėvas buvo griežtas. Bausdavo už pasiutimą.“
Moteris juokdamasi atkartoja vyro vaikystės epizodus.
K. Mackevičius nevalgydavo česnako, dešras jam darydavo atskirai. „Vytas pasakodavo: „Kai nemato mama, aš atskirai česnakų įmetu, pamaigau. Tėvas ateina: „Ką, vėl man česnakų pridėjai, sakiau, kad nedėti!“ „Ne aš!“ „Turbūt Vytas!“
Nerūpestingos dienos baigėsi sulig okupacija.
Kai buvo įspėti dėl vežimo, Mackevičiai išbėgo iš namų, slapstėsi Žukiškės miške. „Vytas vis eidavo pažiūrėti, ar nieko nėra. Pareidavo ir vėl pabėgdavo. Taip išsislapstė.“
Tėvas mirė staiga –1947 metų lapkričio 18 dieną. Širdis, ko gero, neatlaikė pokario įtampos. Palaidotas Kelmės kapinėse, šalia saviškių (vienas iš brolių, Jonas, mirė Sibire). Karininko kapas yra netoli nuo Vlado Pūtvio-Putvinskio amžinojo poilsio vietos.
Po vyro mirties našlė Mackevičienė su dukromis išsikėlė į Šiaulius. Pardavinėjo ledus. Sūnus Vytautas liko Kelmėje. Vėliau ir dukros, ir mama gyveno Vilniuje. Dukros baigė studijas, Marytė dirbo gydytoja, Kazimiera – laboratorijoje.
Nors teko ne kartą kraustytis, šeimos nariai išsaugojo tėvo daiktus, apdovanojimus.
F. Mackevičienė prisimena, kad jų namuose Kelmėje buvo kardas, kuriuo K. Mackevičius vesdavo paradą.
„Linksmoje kompanijoje vyras draugams vis pasišaudavo parodyti, kaip su kardu jo tėvas paradą vedė“, – juokiasi kelmiškė.
Eksponatai – muziejuose
F. Mackevičienę pakviečiame kartu apsilankyti Kelmės krašto muziejuje.
Kartu su muziejininku R. Serva apžiūrime antrame muziejaus aukšte parengtą ekspoziciją, skirtą Kelmės krašto istorijai nuo 1918 metų.
Stacionariame stende pristatoma trumpa K. Mackevičiaus biografija, nuotraukos. Po stiklu eksponuojami laikinai saugoti Vytauto Didžiojo karo muziejaus paskolinti du Vyties kryžiaus ordinai, Kelmės muziejui priklausantys asmeniniai karininko daiktai: stiklinė vazelė, grafinas su taurelėmis stipresniems gėrimams.
Įdomus eksponatas – saldainių „Rūta“ dėžutė. „Žinau, kad dukros džiaugėsi saldainių dėžute, joje laikė svarbiausius dokumentus. Sakė, kad tėvas važiuodavo pensijos į Šiaulius pasiimti ir parveždavo saldainių“, – sako muziejininkas.
Kelmės krašto muziejuje saugomas ir arbatinukas, plunksnakotis, lovatiesė, sriubinė, vaza, veidrodis, kėdės. Yra ir laiškų, Pirmojo pasaulinio karo žemėlapių, įvairių dokumentų. Suskaičiavus asmeninius daiktus, dokumentus, skolos raštelius ir t.t., muziejuje saugoma apie 100 vienetų K. Mackevičiaus gyvenimą liudijančių eksponatų.
Sename albume suklijuotos šeimos ir tarnybos Lietuvos kariuomenėje nuotraukos. Karišką tvarką liudija ir K. Mackevičiaus ranka rašyta suvestinė „Kas atlikta nuo spalio m. 12 dienos“.
Buvęs karininkas kasdien žymėjo nuveiktus darbus ir pastabas, pavyzdžiui, ar „padirbėta labai gerai“, ar „nuveikta mažai“. Paskutinis įrašas iki mirties likus septynioms dienoms, lapkričio 11 dieną: „Dirbta smulkūs darbai apie namus“. Pastaba: „Padirbėta labai gerai“.
Muziejuje saugomų dokumentų netrukus turėtų padaugėti: R. Serva pažadėjo atvykti pas F. Mackevičienę į namus.
Svarbiausi K. Mackevičiaus apdovanojimai saugomi Vytauto Didžiojo karo muziejuje. Pasak muziejaus fondų saugotojo Edvino Vaidoto, muziejui yra perduota dešimt K. Mackevičiaus apdovanojimų, tarp jų – du Vyties kryžiai, Gedimino ordinas, Georgijaus ordino kryžius, Nepriklausomybės medalis su liudijimu, Latvijos nepriklausomybės medalis.
Namus pamatė beveik po 50 metų
Atskira istorija – Lenkijoje gyvenusio sūnaus Stasio Mackevičiaus. 1999 metais S. Mackevičius savo sudėtingą biografiją įamžino knygoje „Išbandymas gyvybės kaina“.
S. Mackevičiaus vaikystė bėgo Marijampolėje, kur tėvas tarnavo.
„Tėvas niekada man nesakydavo, kad aš dar esu mažas, kad man dar anksti ar aš ko nors nesuprasiu. Jis man negailėjo laiko, auklėjo ne tik žodžiu, bet tiesiogiai susipažindindamas su karių gyvenimu“, – apie santykius su tėvu rašė S. Mackevičius.
Vyriausiąjį sūnų įsuko Antrojo pasaulinio karo verpetas. Kurį laiką slapstęsis nuo mobilizacijos į vermachto kariuomenę, galiausiai 1943 metais apsisprendė tarnauti lietuviškame savisaugos batalione.
„Bet žinok vieną: kad ir kas atsitiktų, neužmiršk mūsų ir savo Tėvynės“, – tokie tėvo žodžiai sūnui įstrigo visam gyvenimui.
1944 metais S. Mackevičius įstojo į P. Plechavičiaus vietinę rinktinę ir karo mokyklą Marijampolėje. Nespėjęs pasitraukti iš išformuotos rinktinės, buvo priverstas apsirengti liuftvafės uniforma. Kelios savaitės Štuthofo konclageryje, kur kariai buvo internuoti, vėliau apmokymai, frontas. Galiausiai – nelaisvė, NKVD tardymai ir pabėgimas Lenkijoje.
Mamą ir seserį Marytę S. Mackevičius pamatė tik po 18 metų – Lenkijoje. Mama tuomet sūnui papasakojo, kad, artėjant karo pabaigai, tėvas trauktis į Vakarus atsisakė. Kentėjo nuo stribų persekiojimų. Mirus tėvui, namas buvo nacionalizuotas, šeimai įsakyta išsikraustyti.
Tėviškėje prie Kelmės S. Mackevičius pabuvojo tik po 46 metų.
„Tėvas buvo labai kuklus, nemėgo apie save daug kalbėti. Niekuomet nesigirdavo savo tarnyba kariuomenėje, savo atliktais žygiais fronte, nors ir turėjo kuo didžiuotis“, – tokį K. Mackevičiaus paveikslą prisiminimuose įamžino jo sūnus.