
Naujausios
Apie skaičius ir vertybes
Vicemeras Domas Griškevičius priminė, jog susirinkta dėl medžių gynėjams pažadėtų galimybių išsaugoti "vieną kitą" medį pristatymo.
Priminė ir pjūties skaičius: pagal rekonstrukcijos projektą šalinami 108 medžiai, persodinami 2 medžiai, išsaugomi 38 medžiai. Naujų bus pasodinta: 175 medžiai ir 6 krūmai.
"Dabar yra 148 medžiai, o bus 213 medžių plius 6 krūmai", – akcentavo vicemeras.
Siūloma sodinti 4–5 metrų aukščio medelius, kurių apimtis metro aukštyje 30–35 cm. Savivaldybininkų tikinimu, esą tikrai bus "dideli", "15 metų" – ne tokie, kaip pasodinti po rekonstrukcijos Varpo gatvėje, kurioje ne vienas jau "numiręs".
Medžių gynėjai tuščiai bandė įtikinti savivaldybininkus, jog brandžių medžių lajos – vertybė. Ypač dabar, klimato kaitos sąlygomis. Dalijosi žiniomis, jog brandus medis gerina oro kokybę net 80 metrų spinduliu.
Pirmą kartą vicemeras pagarsino, kiek kainuos bulvaro medžių keitimas. Vieno medžio su šaknimis šalinimas atsieis 58–63 eurus, naujo sodinimas – 300–400 eurų.
"100 tūkstančių eurų kainuos medžių keitimas", – skaičiavo D. Griškevičius, palyginimui pabrėždamas, jog "viso projekto vertė 6 milijonai eurų".
"Vienas kitas" – tai penki
Rekonstrukcijos projekto autorė architektė Asta Kiaunienė, tikino, jog dar sykį peržiūrėjo želdinių dalį, tarėsi su dendrologais. Bet žiūrėjo "tik į atskirus medžius".
Gatvės perimetru augančias liepas reikia pjauti – dėl "ritmo", estetinio vaizdo, dėl požeminių tinklų keitimo. Architektės žodžiais, tos liepos jau "atgyveno ir logiška viską sutvarkyti kartu".
"Kas už perimetro, kitose erdvėse, gali būti išsaugota", – teigė architektė.
Papildomai išsaugoti galima būtų 5 medžius. Prie "Gaidžio" laikrodžio augantis vienintelis toks mieste kukmedis būtų persodintas į Botanikos sodą. Išsaugotų nuo pjūklo verslininkų sodintą eglę prie "IKI". Tikinta, jog iš 5 siūlomų papildomai išsaugoti medžių du yra blogos būklės, vienas į betoną įaugęs, pajudinus bus pažeistas.
"Tai ar išsaugoti?" – klausta medžių gynėjų. Bet atsako nesulaukta. Iniciatyvinės grupės "Išsaugokim Šiaulių medžius" nariai tikėjosi, jog ne dviejų-trijų medžių problema bus pristatyta, o esminė alternatyva.
Bet išgirdo vis kartojamą argumentą, jog alternatyva – tai projekto stabdymas, prarastas laikas ir prarasti europiniai pinigai.
Trinkelių koncepcija laimi
"Tos liepos dar 30 metų bus gyvybingos – signataras Algimantas Sėjūnas tvirtino, jog taip jam teigė bulvaro želdinius tyręs dendrologas K. Aukselis. – Palikite jas, o po 30 metų kita karta nuspręs, ką daryti."
Jis replikavo, jog keli medžiai – "joks kompromisas".
"Ar negalima dėl istorinės atminties išlaikyti bent vieną bulvaro gabalą tokį, koks yra?" – klausė iniciatyvinės grupės pirmininkas Alfredas Daulius.
"Ar nesvarstėte alternatyvos – bulvaro medžių keitimo atkarpomis?" – klausė Vilija Ulinskytė-Balzienė, istorikė, Fotografijos muziejaus vadovė.
Ji norėjo išgirsti, kodėl galutinis variantas nebuvo visuomenei viešai pristatytas? Kodėl atsisakyta želdinių gojelio, iš pradžių projektuoto "Gaidžio" laikrodžio aikštėje? Vietoj gojelio bus trinkelės, žyminčios šioje vietoje "prarastą pastatą", mat, čia galimas užstatymas.
"Projektas yra toks, koks yra", – skambėjo vicemero D. Griškevičiaus atsakymas.
"Logiška daryti pagal projektą, ar lauksime, kol evoliuciškai medis numirs? Paliksime, kaip yra 10–20 metrų bulvaro, nei estetikos nebus ir žmonės nesupras, ką darom?" – argumentavo Antanas Bartulis, Savivaldybės adminstracijos direktorius.
Pats įvardijo, jog "nugalėjo trinkelių, o ne gojelių koncepcija". Tačiau neatmetė: ateityje gali laimėti ir "gojelių koncepcija".
Nugalėjo trinkelių, o ne gojelių koncepcija.
