Sapnas ir tikrovė

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Net pati geriausia valdžia Lietuvoje krizės akivaizdoje pirmiausia nugriebs nuo kultūros. Juk ji ne trinkelė – padėti žmogui po kojom nepadėsi, didžiuotis negalėsi. Ačiū Šiaulių merui Artūrui Visockui, pasidavusiam šitam dėsniui.

Situacija – tipinė. Mero feisbuko paskyra. Jos savininkas kreipiasi į miestiečius. Artimiausiu metu turėtų būti pasirašoma koncertų salės „Saulė“ rekonstrukcijos sutartis. Bet kyla merui abejonių – Savivaldybė, gavusi pusantro milijono paramą iš Europos Sąjungos, turės įdėti dar iki dviejų milijonų. O jei norėsim visiškai sutvarkyti – dar penkių reiks.

„Tik ar ši kino salė dėl to taps koncertų sale? Gal ir taip!? Galimas ir kitas variantas. Į šią salę neinvestuoti. Tegul ji dirba taip, kaip yra dabar, ir, pavyzdžiui, po 7–10 metų ją tiesiog nugriauti ar kita?“ – citata iš miesto valdovo komentaro socialiniame tinkle.

Scenos padidinimas, persirengimo kambariai ir „kiti patogumai“. Tarp jų – kaip oras reikalingas repeticijų erdvės. Merui gal tik patogumas.

„Be abejo per tą laiką turi būti pastatyta kita koncertų salė, kuri atitiktų koncertų salės principą. Ką darytumėte Jūs, jeigu Jums asmeniškai reikėtų priimti sprendimą? Reikalingas ir balsavimas ir komentarai. Ši apklausa vyks 24 valandas. Ačiū“, – demokratiją bando vaidinti A. Visockas.

Rezultatai apylygiai. Juose – 400 balsų. O kiek mieste žmonių? Kiek užblokavęs meras žmonių, kurie galėjo pasisakyti? Tebūnie...

Pasibaigus duotam laikui parašė: „Greita rangos sutartis dėl „Saulės“ rekonstrukcijos pasirašyta nebus.“

Bet kas įdomiausia: kaip kaulą šunims numetė teiginį – po 7 metų nauja salė. Susižavėjo miestiečiai ir kai kurie muzikai (o kai kas nuščiuvo), pradėjo agituoti tik už naują salę, taip pasitarnaudami „puikiam“ mero planui. Tik kur jo logika?

Rekonstrukcijos finansavimą kaip čiaupą meras lengva ranka nusuks į naujos salės projektą. Kokią valdžią turim – valio!

Kiek kainuotų nauja koncertų salė?

Žvelgiam. Ventspilio koncertų salė – apie 30 milijonų eurų. Prasidėję naujos Klaipėdos muzikinio teatro salės darbai irgi kainuos apie 30 milijonų. O „Saulės“ rekonstrukcijai dabar reikia tik 2 milijonų eurų.

Neturiu kelių milijonų, bet surasiu kelias dešimtis. Čia viskas logiška?

Bet juk tas pastatas... Šlykštus, negražus, dar ta akustika... Jai reikės papildomų penkių milijonų.

Pamirškim tuos penkis, mes kalbam apie tuos du, kurių reikia dabar.

Niekas neginčija, kad nauja koncertų salė mieste privalo atsirasti, ir ji tikrai miesto šviesuomenės laukiama. Šiauliai nusipelnė turėti salę, kurioje pagaliau su dideliu malonumu galėtų koncertuoti muzikai.

Bepigu Remigijui Adomaičiui, „Dagilėlio“ mokyklos ir choro vadovui, kalbėti apie ambiciją ir neklausti tiesiai, iš kur meras, nesuradęs papildomų penkių milijonų, suras dešimtis naujai salei. Dagilėliai praeitąmet sugrįžo į renovuotas patalpas, o mokyklos salės akustika dar iki renovacijos buvusi viena geriausių, jei ne geriausia mieste. Erdvės joje – per akis. Ir repetuoti yra kur.

Meluoju? Devyneri metai pusdienių ir vakarų Vytauto gatvės 113-ame pastate nemeluoja.

Tačiau yra tų, kurie laukti nebegali. Pavyzdžiui, Šiaulių bigbendas repetuoja 18 kvadratinių metrų patalpėlėje. Pučiamųjų orkestras renkasi vos ne miesto pakrašty. Tegul patys susimeta geresnei „kamūrkei“, siūlo meras.

Kolegiškas solidarumas jau tikrai čia turėtų suveikti. Jei iš mano kolegos tyčiojasi, rytoj pradės ir iš manęs. Ne šiandien, tai – rytoj.

Ambicija yra gerai, ypač ateities kartoms.

A. Visockas suplaka du skirtingus dalykus. Dabartinį projektą, kuris tenkintų dabarties poreikius, ir sapną apie tai, kad Šiauliuose galbūt kažkada galės kur nors stovėti kokia nors puiki koncertų salė.

Komentarai

Paulina    Ket, 2020-04-23 / 10:12
Nereikalinga ta "Saulės" koncertų salė, tikrai yra nereikalinga, tas tarybinis palikimas turi būti nugriautas.
tikrai    Ket, 2020-04-23 / 10:24
ir dailės galerijos pastatą ir Laiptų priestatą taip pat reikia griauti ir kuo greičiau; sovietinis paveldas. Ir šiaip ar ne per daug tų kultūros įstaigų Juk krizė -- patupykim
juk    Pen, 2020-04-24 / 10:02

In reply to by tikrai

Saulės laikrodžio aikštė, šaulio skulptūra, Kultūros namai viskas yra sovietinis paveldas, įskaitant mus pačius. O gal nurodytumėt, ką tokio įspūdingo padarėme mes per 30 metų? nors vieną objektą, kuriuo galėtume didžiuotis?
Čeburaška Čeburėkas     Ket, 2020-04-23 / 10:28
Kodėl meras savo garbei pavadintą "Saulę" nori nugriauti?
taip    Ket, 2020-04-23 / 10:33
Lukas gerai pastebi: šiandien pasityčiojo iš manęs , rytoj -- iš tavęs
miestietis    Ket, 2020-04-23 / 11:44
Esu jau pasisakęs ta " Saulės" tema, bet nepatingėsiu eilinį kartą pritarti Lukui, dėl jo užimtos pozicijos.Aš nesakau, kad mero nuomonė be logikos, bet šiuo konkrečiu atveju reikia suprasti, kad jau daug geriau šiandien žvirblis rankoj, nei kad niekada briedis lankoj, tuo labiau, jog po trijų metų mes dabartinio mero galime ir nebeturėti progos paklausti- kur sukauptos lėšos naujos koncertų salės statybai. Aš kažkaip įtariu, kad čia mums ne viskas pasakoma bei ištransliuojama iš bokštelio.
Ragatkė    Ket, 2020-04-23 / 12:08
vaikeli, tu būk atsargus kalbėti prieš mesiją. Sutrins į miltus. Patyčios pas jį tik pradinė norma.
miestietis    Ket, 2020-04-23 / 12:17
Kadangi pasakiau A, tai reikia pasakyti ir Ą, todėl įtardamas, kad šiauliečiams iš bokštelio yra nepasakoma visa teisybė ir bandoma pudrinti akis, tai siūlyčiau akylesniems stebėti, koks atsiras naujas projektas ir kur pakryps naujas finansavimas atsiradusiam poreikiui, galbūt kokio naujo rajono įsisavinimui pradės stumti finansavimą kelių asfaltavimui ar panašiai, nes labai jaučiasi, kad valdžiai reikia iš kažkur nubraukti ir kažkam duoti, o tas kažkas, tai dažniausiai būna koks vietinis verslininkas, užsiimantis statybomis.Čia tik mano pamąstymai ir nuorodos Tarybos aktyvistam.
Apgailestauju    Ket, 2020-04-23 / 13:05
Kad meras atsisako padaryti nors vieną svarbų darbą Šiaulių kultūrai ir padidinti miesto patrauklumą. Iki šiol daromi tik netoliaregiški vienadieniai sprendimai, arba palankius įtakingiesiems.
jane    Ket, 2020-04-23 / 13:55
čia buvo paminėta Liepojos salė.Taip, ji nuostabi.Bet kalbant apie pačią Liepoją dera prisiminti, kad tai kone perpus už Šiaulius mažesnis mietas.Tad belieka žavėtis jo vadovais ,sugebėjusiais rasti pinigų ne tik pastatyti modernią salę, bet kuo puikiausiai tvarkyti miestą, puoselėti senamiestį ir senus pastatus. Liepoja netoli, siūlau karantinui pasibaigus miesto vadovams surengti ekskursiją ir paprašyti Liepojos vadovų pasidalyti patirtimi, kaip tvarkyti miestą, kultūros įstaigas ir nekiršinti gyventojų.
miestietis    Ket, 2020-04-23 / 14:21

In reply to by jane

Jo, gal tikrai gera ekskursija būtų mūsų partiniams, trokštantiems valdžios ir joje sėdėjusiems ir dabar sėdintiems minkštuose krėsluose, nes kaip ir ankstesnės valdžios pratempdavo kadencijas su pažadais į ateitį, suprask, aš pasvajosiu ir duosiu viltį, o padarys kiti, tai taip ir dabartinė valdžia- pasvajos dar tris metus, o padaryti turės vėl kiti. Ekskursijoje gal pramoktu auksaburniai ir kitaip mastyti ir nelaikyti šiauliečių mulkiais. Tiesa- latvių patyrimu mes nepasinaudosime, nes jie dar suskubo gauti dalį reikalingų ES pinigų, bet mums tas jau nebesišviečia, nes ne tas lobistinis kalibras ES būstinės koridoriuose, čia šiauriniai kaimynai yra daug pranašesni.
Arūnas Petraitis    Ket, 2020-04-23 / 16:02
Miestui, kaip, beje, ir Lietuvai traukiantis bei išsivaikščiojant, grandioziniai projektai gali tapti pražūtingais. Galima prisisvaigti, prisistatyti ir paskui rengti... muges arba dosniai dotuoti, nes kitaip "neišeina" tokiems statiniams išgyventi...Mano galva, ir Šiaulių arena yra pernelyg "erdvi", o štai Kėdainių - pats tas.
miestietis    Pen, 2020-04-24 / 10:19
Aš niekaip nesuprantu ir niekaip man nedašyla- išgražėję Kultūros namai yra tokio didelio tūrio ir čia tikrai turėtu atsirasti vietos mūsų miesto žinomiems meno kolektyvams, tai kaip tuomet realiai jie yra benamiai- bedaliai, kaip patys deklaruoja. "Vairo" kolektyvas kiek anksčiau bėdavojosi, kad ištrenkė, dabar tie, Tarybos kultūros komiteto nariai turėtu išsamiau pasidomėti tuo klausimu.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.