Šiaulių „Saulę“ skandina idėjos fix (?)

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Kon­cer­ti­nė sa­lė „Sau­lė“.
Kai ištinka krizė ir į biudžetus sukapsi mažiau pinigų, valdžios dažniausiai gelbėjasi atsisakydamos kultūrinių projektų. Ne išimtis ir Šiaulių miesto savivaldybė, stabdanti jau keletą metų žadėtą koncertinės salės „Saulė“ rekonstrukcijos projektą. Kaip nauja iškelta jau ne vienerius metus brandinta idėja – miestui reikia naujos koncertų salės. Šiaulių meras Artūras Visockas rado vieną išeitį – parduoti Šiaulių areną ir už gautas lėšas pastatyti naują koncertų salę.

„Saulės“ negriaus

Nors prieš porą savaičių pats meras socialiniuose tinkluose kaip vieną iš variantų siūlė po 7-10 metų „Saulę“ tiesiog nugriauti, šios savaitės pradžioje spaudos konferencijoje paprieštaravo pats sau.

„Noriu užtikrinti, kad niekas nekalba apie „Saulės“ pastato griovimą. Apie tai negali būti jokios kalbos. Kalba eina, ar mes pajėgtume šitą remontą atlikti iki kitų metų liepos 1 dienos“, – sakė A. Visockas.

Jis informavo, kad pirmadienį turėjo vaizdo pasitarimą su miesto Tarybos nariais. Esą visi supranta, kad laiku padaryti remontą greičiausiai nepavyktų, todėl labai bijomasi miesto centre atidaryti statybvietę ilgam laikotarpiui ir taip pat neturėti lėšų tos įstaigos darbuotojų algoms.

Jis priminė, kad Projektų įgyvendinimo priežiūros tarybos posėdyje vienbalsiai buvo nutarta kreiptis dėl šito projekto statybos pabaigos datos atidėjimo iki 2022 metų pabaigos.

Meras aiškino, kad viešai skelbiama oficiali darbų kaina 3,5 milijono eurų nėra galutinė.

„Bendra pinigų suma buvo žinoma nuo pat pradžių. Tas projektas buvo toks dalinis. Bendra pinigų suma siektų 5 ar daugiau milijonų. Vakar nuskambėjo 4,8 milijono, bet akivaizdu, kad ir tai nebūtų pabaiga“, – teigė miesto vadovas.

Jis pasakojo, kad Statybos ir renovacijos skyriaus vedėjas Evaldas Vaičeliūnas informavo, jog įgyvendinus šį dalinės rekonstrukcijos projektą, bus būtina atlikti papildomus darbus, norint, kad pastatas būtų atnaujintas pilnai.

„Dar neaišku, ar nereikės kėdžių, grindų pakeisti. Šiame projekte yra tik scena ir priestato statyba iš šono, kur būtų papildomos patalpos artistams persirengti. Nėra priekinės dalies, kur yra vitražų salė, stogo dalies, kurie turėtų būti tvarkomi“, – vardijo meras.

A. Visockas aiškino, kad šitas projektas nebepasiekė savo tikslo. Kadangi perdarius rekonstrukcijos projektą, pastato siena į kairę atitraukta tik 3 metrus, o ne 6, kaip buvo sumanyta iš pradžių, scenos reikšmingai padidinti nebepavyks. Tai, anot mero, yra esminė detalė, kuri kelia abejonių, ar verta tą projektą įgyvendinti – kišti 3,5 ar 5 milijonų ir nepasiekti pagrindinio tikslo.

Meras pripažino, kad miesto finansinės perspektyvos sunkėja. Sumanymas buvo padaryti šį projektą labai greitai. Tikslas buvo jau šią savaitę pasirašyti rangos darbų sutartį, o kitą liepą turėti jau dalinai suremontuotą pastatą, kad ir vėl galėtų vykti koncertai. Dėl finansinės situacijos tampa aišku, kad tas staigus remontas neįmanomas. Jis tęstųsi kelerius metus ir, anot mero, „kirstų per pačios „Saulės“ įstaigos visų šitų orkestrų ir ten dirbančių žmonių kišenes“.

Jei bus leista atidėti remonto darbų pabaigą, A. Visockas aiškina, kad Savivaldybė turės laiko pamatyti realią finansinę padėtį ir tuomet spręsti, ką daryti toliau.

„Saulės“ rekonstrukcijos projekto oficiali vertė 3,5 milijono eurų, 1,7 milijono gauta europinės paramos, likusią dalį Savivaldybė turėjo pridėti iš miesto biudžeto.

Nauja idėja – parduoti Šiaulių areną

Meras per spaudos konferenciją neinformavo dar apie vieną savo „idea fix“, kurią pasiūlė Tarybos nariams – parduoti Šiaulių areną ir už gautas lėšas pastatyti miestui naują koncertų salę. Tai, kad mieste tokia salė reikalinga, mažai kas ginčijasi.

Tarybos narė Nijolė Prascevičienė pasidalino informacija, kad neseniai pastatyta puiki Liepojos koncertų salė kainavo apie 30 milijonų eurų. 20 milijonų buvo gauta iš Europos Sąjungos, po 5 milijonus skyrė miesto Savivaldybė ir Latvijos Vyriausybė.

„Jeigu duosite man užduotį, aš padarysiu. Aš nematau čia nieko sudėtingo. Vienas kelias – privati ir viešoji partnerystė, kitas kelias – parduodant areną, trečias – ieškant kitų finansavimo šaltinių“, – pareiškė Tarybos nariams meras.

Valdžia neneigia, kad tokia statyba galėtų užtrukti dešimtmetį. Tad akivaizdu, kad „Saulės“ remontui sutaupytas 1,8 milijono iš miesto biudžeto tikrai neatiteks naujos salės statybai, kuri kol kas yra tik miglota vizija.

Parduoti galima viską...

Tarybos narys ir buvęs Šiaulių meras, kurio pastangų dėka ir buvo pastatyta Šiaulių arena, Vytautas Juškus tiki, kad mero pasiūlymas ją parduoti buvo nerimtas. Jei būtų svarstoma iš esmės, jis būtų prieš.

„Aš ir merui sakiau, kai mes sumanėme statyti Šiaulių areną, neturėjome nei lito, tačiau pastatėme. Reikia daugiau ryžto ir koncertų salę pastatysim. O parduoti viską galimą...“, – sakė V. Juškus.

Jis sakė aptaręs šį klausimą ir Merų klube, kur dauguma buvusių miesto vadovų pasisakė už naujos salės statybą. V. Juškus sutinka, kad tokia salė atsirastų ne anksčiau nei po dešimtmečio. Jis net vietą pasiūlė, kurioje koncertų salė galėtų iškilti – „Gilo griuvėsių“ vietoje, tik juos pirma reikėtų nupirkti iš privataus savininko. V. Juškaus nuomone, ten patogu miestiečiams būtų atvykti, skirtingai nei prie „Saulės“, būtų galima įrengti didelę aikštelę automobiliams.

O dabartinis „Saulės“ pastatas tuos metus galėtų stovėti toks, koks yra dabar, kosmetiškai paremontuojant.

Ir žvirblį paleidžia, ir briedžio nesimato

Kitokią nuomonę turi miesto Tarybos narė ir Projektų įgyvendinimo priežiūros tarybos narė Giedrė Mendoza-Herrera. Ji priminė, kad sprendimai dėl „Saulės“ rekonstrukcijos yra priimti seniai ir procedūros jau vyksta, nors sprendimai gal ir ne patys geriausi.

„Lietuvoje taip jau yra, kad statyti naują visi labai bijo. Dažniausiai eina saugiu keliu – čia pasiremontuosim ir bus gerai. Įstaigų vadovai taip pat nori geriau užtikrintai turėti žvirblį rankoje, nei briedį girioje. O pas mus ir vėl tas pats: mes jau ir žvirblį ruošiamės paleisti, ir dar net nežinome, kur tas briedis yra“, – kalbėjo politikė.

Jos manymu, negalima nutraukti jokių projektų, kol nėra labai aiškiai apčiuopiamų apmatų naujo projekto. Tada miestas liks be nieko. Jei jau kalbama apie 30 milijonų eurų investicijas į naują koncertinę įstaigą po 7-10 metų, tai tas 1,8 milijono, kuriuos Savivaldybė įsipareigojo prisidėti prie „Saulės“ rekonstrukcijos, yra menki pinigai, ir jie tikrai nebus sutaupyti naujos salės statybai.

„Pripažinkime, ten nesusikurs tokia kokybė, kurios nori ir muzikantai, ir verta aukštoji kultūra tos kitokios salės Šiauliuose. Bet aš galvoju, kad dešimtmečiui išleisti 1,8 milijono ir turėti padorias sąlygas atlikėjams yra verta. Juk atvažiavę laukia lauke, atlikėjai tiesiai iš autobuso eina koncertuoti, baisios tos sąlygos“, – sakė G. Mendoza-Herrera.

Pasitarimo metu kiti politikai siūlė apsispręsti, trūkstant lėšų, kokios srities projektams bus skiriamas prioritetas ir tai viešai paskelbti. Liūdna patirtis rodo, kad paprastai tokiose situacijoje nukenčia kultūros projektai, o pirmenybė teikiama gatvėms, keliams, trinkelėms.

Komentarai

miestietis    Šeš, 2020-04-25 / 13:38
Aš už žvirblį rankoj, o ne vasiukus po dešimtmečio ir tai tik rožiniuose sapnuose.
miestietis    Šeš, 2020-04-25 / 14:08
O gal ir nieko ta mero mintis dėl arenos, o tai dabar- paskolini prašalaičiui pieningą karvę, kad turėtu iš ko pramisti, tai dar ir primoki, kad melžia, tik manau miesto galva išsiaiškino ar ES jau leis tokį manevrą.
Zoja    Šeš, 2020-04-25 / 15:08
Zinama, kad raike tu Sauli pardoti, a da gireu nugrauti, nikam niraike toki monstra sovetu palikima ant miesta centra, geda i to zureti.
Įdomu    Šeš, 2020-04-25 / 16:00
ar yra Šiauliuose specialistai, kurie turėtų miesto viziją? Pvz., Druskininkai skelbiasi, kad jie siekia didinti kurortinio miesto patrauklumą. Vienas iš vykdomų projektų, tai už 29 mln. Eur. statomas šiuolaikinis Kultūros centras su 3 funkcionaliomis salėmis, viena jų net 1200 vietų. Būna gi vizionierių. O mes nesugebame ir turimo sutvarkyti, kad tiktų koncertams.
idiotais būna visokie    Šeš, 2020-04-25 / 16:32
Vadai neišrinkti, išrinkti, liaudis sakydavusi "kaip gavę su irklu per galvą".
Guedrei    Šeš, 2020-04-25 / 16:55
Gana spekuliuoti su tuo 1.8? Puikiai žinote, kad iš miesto prireiktų 3 - 4 - 5 mln.
Daiva    Sek, 2020-04-26 / 13:53
Šiaulių arena, kultūros centro salė, Šiaulių dramos teatro salė, "Saulės" koncertų salė, keli kinoteatrai, atiduoti nežinia kam, tuoj bus pradėta rekonstruoti parko arena - dar mažai? Kam tiek tų koncertinių salių Šiauliuose, kas per gradioziniai renginiai vyks, kad visi nesutelpa? Gal nusileiskit jau ant žemės?
be pykčio/Miestui reikia modernios koncertų salės    Sek, 2020-04-26 / 13:58
Šiauliams tikrai reikia modernios koncertų salės.Nuvažiuokite į Liepoją, į Ventspilį.Viskas tada jums bus aišku.
kostek    Sek, 2020-04-26 / 14:27
BARDAKAS,DEDASI VISOJE LIETUVOJE IR SIAULIU MIESTE,APIE KOKIUS MILIJONUS EURU VALDZIA SNEKA,JEI NESUGEBA ISMOKETI TU ZADETU 257 DU SIMTUS PENKIASDESIMT SEPTYNIU EURU I MENESI,ZMONEMS PRARADUSIEMS DARBUS ,TAPUS BEDARBIAIS SAVARAKISKAI DIRBANTIEMS,UZ KA ZMONES MOKA KIEKVIENA MENESI MOKESCIUS LIETUVOS VALSTYBEJE,KAD UZ SAVO PINIGUS DAR PIRKTUS VIENKARTINES MEDICINOS MASKES KAUKES RESPIRATORIUS IR VINKARTINES KINIETISKAS MEDICININES PIRSTINES,PLIUS PO LITRA I DIENA DEZINFEKCINIO SKYSCIO IS TECHNIKINIO SPIRITO UZ LITRA PO 7 SEPTYNIUS EURUS,DABAR RUOSIASI KONCERTU SALES STATYTI MIESTO PARKE,KODEL ANKSCIAU NESTATE VISUS TUOS 30 TRISDESIMT METU APLEISTAS MIESTO CENTRINIS PARKAS VIENI GRIUVESIAI,IR TAIP MIESTO MERAS ARTURAS VISOCKAS NORI LABAI PASIGIRTI,KAIP SIAULIAI TVARKOMI,NET VIESUJIU TUOLETU MIESTE NERA VISI UZBETUONOTI,JOKIU FONTANU NELIKO ISGRIVE NET TRAYBU SAJUNGOS LAIKAIS STATYTUS FONTANUS,KURIE BUVO AUG GRAZESNI UZ DABARTINES ARCHITEKTU SUGALVOTUS FONTANUS UZ MILIJONUS EURU,BET VI NEVEIKIA IR SUGRIUVE,TA IR PARODO KOKIA DYDZIULE KORUPCIJA SESELINE EKONOMIKA KYSINKAVIMAI IR PINIGU EURAIS MILIJARDAIS VOGIMAS LIETUVOS VALDZIOJE POLITIKU VERSLININKU ,MIESTU MERU ,MINISTRU IR VISOKIU VALDININKU ,KURIU LIETUVOJE YRA BIUDZETINESE ISTAIGOSE VIRS 450,000 KETURI SIMTAI PENKIASDESIMT MILIJONU BIUDZETININKU TARNAUTOJIU,VALDININKU VIRS 50,000 PENKIASDESIMT TUKSTANCIU ZMONIU,IR VISI MILIJONIERIAI,PLAUNA EUROPOS SAJUNGOS PARAMOS MILIJARDINES EURU PINIGU SUMAS,TARP SAVES DALINASI VISUS TUOS MILIJARDU MILIJONUS EURU,KLASTODAMI DOKUMENTUS SASKAITAS FAKTURAS IR VAIDINA TEISINGAIS ZMONEMIS,VISADA PRADEDA NUO DYDELIU PROJEKTU KUR DYDELI PINIGAI,NIEKADA NESUSIMASTO,KAD ZMONES MIESTE CENTRE GALI PRISIKTI ANT AUKSINIU MEDZIU ,APSLAPINTI KOKI NAMO KAMPA,DEL TO ,KAD NERA VIESUJIU MIESTO TUOLETU,NES GAILISI PINIGU MIESTU SAVIVALDYBES MERAI VALDINIKAI,SKAICIUOJA VANDUO ELEKTRA VALYTOJIU DARBU UZMOKESCIAI ,PACIOS STATYBOS,O GALUTINIS REZULTAS VISAS MIESTAS SIUKSLYNAS,TAI APIE KOKIA KULTURA MENUS INTELEGENTIJA GALIMA KALBETI IR RASYTI,JEI GYVENIMAS PRASIDEDA NUO PAPRASTU ZMOGISKU SMULKMENU,PAVYZD,MIESTO CENTRE VYKSTA MUGES VISI PERKA VALGO GERIA ALU GIRA LIMONADA,O TUOLETU NERA,JEI ATVEZA BIOTUOLETUS PLASMASINIUS STATYBININKU,TAI JUOSE NERA NEI MUILO NEI SAMPUNO NEI TUOLETINIO POPIERIAUS NEI DEZINFEKCINIO SKYSCIO,SMARVE DVOKAS IR VISI PATENKINTI,JAU TADA KORANU VIRUSAI BUVO APLIPE VISUS BIOTUOLETUS SIAULIU MIESTE,KAM INVESTUOTI I ZMONIU SVEIKATA KOMFORTA STATANT VIESUOSIUS TUOLETUS MIESTE,GERIAU TEGUL TERSIA SERGA SERGA INFEKCINEMIS LIGOMIS IR TOLIAU PLATINA VIRUSUS TARP ZMONIU,JEI CENTRINEME PARKE STATYBININKO STADIONAS ATRODO KAIP PO PASAULINIO KARO,TAI TIE SPORTO RUMU GRIUVESIAI GOTFRIDO GYLO IS ANGLIJOS VERSLININKO PLANAI BUVO SIAULIU MIESTA SUNAIKINTI,O NE SUKURTI GEROVE ZMONEMS,O VISAS TEISES I STATYBAS DAVE TO LAIKO SIAULIU MIESTO MERE IR VISA MIESTO SAVIVALDYBES ADMINISTRACIJA,DINGO MILIJONAI AMERIKOS DOLERIU PASISKOLINTU IS LIETUVOS VALSTYBINIU BANKU IR KOMERCINIU BANKU,KODEL KOMUNIZMAS DABAR GRYZ I VISA EUROPA IR PASAULI,NIEKAS NESUSIMASTO,PER KELIS METUS PASAULIS PASIKEIS,VISOS VALDZIOS DAUGUMA JIU BUS NEREIKALINGOS,KAIP SAVANAUDISKOS PRIPRATUSIOS PRIE KITU ZMONIU ISNAUDOJIMO VERGOVES,IS TO PELNINGAI GYVENANT,VISI TIE STATINIAI TAI DYDZIULIS BIUROKRATIJOS VALDININKU VERSLAS,JEI SAKO KAD PROJEKTAS KAINUOS 5,000,000 PENKIS MILIJONUS EURU ,PO PUSES METU BUS 7,500,000 SEPTYNI SU PUSE MILIJONU EURU,IR KAIP ZINOMA PUSE TOS PINIGU SUMOS BUS PAVOGTA IR ISDALINTA LIETUVOS VALDZIAI POLITIKAMS MINISTRAMS VALDININKAMS VERSLININKAMS,NAIVU TIKESTIS IS DABARTINES LIETUVOS VALDZIOS VALDININKU GERUMO IR DOSNUMO IR LAUKTI KAZKO GERO STEBUKLINGO,UZ 10 DESIMT METU TOS KONCERTU SALES BUS BELAISVIU LAGERIAI LIGONINES KONCENTRACIJOS STOVYKLOS,KODEL PER METUS NEGALI PASTATYTI KONCERTU SALE BET TEMPIA GUMA KUO ILGIAU,NES KIEKVIENAIS METAIS DYDEJA STATYBU KAINOS IR VOGTI LEGALIAI ISTATYMISKAI YRA LENGVIAU,VISA SESELINE KORUMPUOTA EKONOMIKA KLESTI LIETUVOS VALDZIOJE TARP POLITIKU,MINISTRU MIESTU MERU SAVIVALDYBIU AUKSTO RANGO VADOVU VERSLININKU,JEI TAI GERAI BUTU GYVENTI LIETUVOJE NIEKAS IS ZMONIU NEIMIGRUOTU I UZSIENIO EUROPOS VALSTYBES IESKANT DARBU DYDESNIU UZDARBIU,IR PACIA APLINKA PAKEICIANT.LIETUVOJE JAU SENIAI BUVO IR YRA VISOKIO PLAUKO VIRUSU INFEKCIJIU IS LIETUVOS VALDZIOS GOBSUMO SAVANAUDISKUMO,DIDINDAMI MOKESCIUS DIRBANTIEMS ZMONEMS,VALSTYBE PRALOSE GYVENIMA I PRIEKI I ATEITI,PO 3 TRIJIU METU LIETUVOS VALSTYBEJE NEBELIKS SVEIKU IR DARBINGU ZMONIU,VISI BUS SU VIENKARTINEMIS MEDICINOS KINIETISKOMIS MASKEMIS KAUKEMIS RESPIRATORIAIS IR VIENKARTINEM PIRSTINEM,STOVEDAMI PRIE SVEDISKU BANKU EILESE ,LAUKDAMI PASALPU PARAMOS FINANCINES PAGALBOS
Zoja    Sek, 2020-04-26 / 20:04

In reply to by kostek

Nieka ce niskaita tu tava nisamoni, ale ka i prirasi, kad butu ant laikrasti, tai ir tualeti ant wc popira panaudoti buti galima, o daba nikokes naudas.
vagys    Sek, 2020-04-26 / 14:37
Teatras - ne Šiaulių, vieštutis - ne Šiaulių, universitetas - ne Šiaulių, Saulės miestas - ne Šiaulių ir t.t. Oro uostas irgi ne Šiaulių (norima permesti Valstybei). Arena tuoj irgi bus ne Šiaulių. O dar kas nors liks Šiaulių?
Saulius    Sek, 2020-04-26 / 19:45
Įdomu po kiek meras moka mūsų pinigų už save giriančius straipsnius?
o čia ta/s    Pir, 2020-04-27 / 12:46
kur didžiosiom raidėm rašo, ar kartais tik nenori tualeto valytoja/u įsidarbinti?
Šiaulių "Plūgas"    Pir, 2020-04-27 / 18:19
Dadurti, ir primokėti tą provinciją, būtų ramybė.
Antanas    Ant, 2020-04-28 / 06:50
Pagaliau suprasta, kad Šiauliams reikia šiuolaikinės koncertų salės, tik reikia statyti kuo greičiau, nes viskas subrangs. O kulturkė galės būti meno mėgėjų kolektyvų buveinė ir repetavimo vieta."SAULĖ" galėtų dar pratemti iki naujos salės pastatymo, o paskui ją praduoti.
virginijus    Ant, 2020-04-28 / 10:39
Saules sale,kaip statyta kino teatrui -puiki , kaip koncertu sale -apgailetina, bet Siauliams- reikalinga, juk jos į viešą tualetą neperdirpsit. Todel ,kas buvo numatyta reiktų ir įvydyti , -pagerinus persirengimų patalpas ir sceną , būtų patenkinamas rezultatas. Reiktų tik inciatyvaus mero - tokio ,kaip p, Juškus ir ,,ledai pajudėtu,, .o griauti tai didžiausia nesąmone vien del nuostabių vitražų , vien juos reikia išsaugot kaip kultūrinį istorinį paveldą, Juk turime pavyzdį ,kai buvo nugriauta apynaujė sporto salė ir vietoj jos ir gražių pažadų apie naujus rūmus, dabar turime privačius, miesto geda tapusius, ,,Giro,, griuvesius.
is tiesu    Ant, 2020-04-28 / 16:22
taigi meras pats parase FB - jam negaila 8 mln. eur Baciunu gatvei ir nieko tokio, kad Rekyvoj 5 tūkstanciai siaulieciu tegyvena, uztat koncertu salei, kuri visam miestui tarnautu - gaila. Uz Baciunus 2 sales butume pasistate.
Kazimieras    Ant, 2020-04-28 / 18:08
Jau senai aisku.Siaulius smukdo vilnevaldziai,jie bijo konkurencijos.Todel sunaikino Ginkunu aplinkelio statybas.Dabar naikina orouosto remonto bazes statyba,ir visur kenks kis pagalius i ratus

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.