Iššūkiai nesustabdė "Saulės žiedo"

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiandien festivalio pradžios koncertas surengtas PPC "Saulės miestas". Dalyvavo ansambliai iš Čilės, Portugalijos ir Ispanijos.
VIII tarp­tau­ti­niame folk­lo­ro kon­kur­se-fes­ti­va­lyje "Sau­lės žie­das" da­ly­vauja 11 ša­lių ko­lek­ty­vai. Fes­ti­va­lio di­rek­to­rius Ze­no­nas RI­PINS­KIS sa­ko, kad iš­šū­kių vi­sa­da bū­na, kai or­ga­ni­zuo­ji aukš­to ly­gio tarp­tau­ti­nį fes­ti­va­lį. Bet šie me­tai ypa­tin­gi: sa­lės nė­ra, bul­va­re trin­ke­lės iš­tru­pė­ju­sios, o su­ras­ti nak­vy­nę – tik­ra sėk­mė.
Gied­riaus BA­RA­NAUS­KO nuo­tr.
Kon­kur­so-fes­ti­va­lio "Sau­lės žie­das" di­rek­to­rius Ze­no­nas Ri­pins­kis sa­ko, kad ren­giant fes­ti­va­lį iš­šū­kiai neiš­ven­gia­mi. Vie­nas jų – ar pil­nes­nį šaukš­tą da­ly­viui pa­dė­ti, ar, pa­vyz­džiui, skel­bi­mų dau­giau iš­ka­bin­ti. "Tu­ri ras­ti ba­lan­są, kad nie­kas ne­nu­ken­tė­tų", – sa­ko Z. Ri­pins­kis.

Iš­šū­kių ne­trūks­ta

– Su ko­kiais iš­šū­kiais ten­ka su­si­dur­ti or­ga­ni­zuo­jant aukš­to ran­go tarp­tau­ti­nį fes­ti­va­lį?

– Fes­ti­va­lis toks da­ly­kas, kad iš­šū­kių vi­sa­da bū­na. Mums ypa­tin­gi šie me­tai, ka­dan­gi ten­ka įveik­ti ir tuos, ku­rių ne­nu­ma­tėm. Ne­nu­ma­tė­me, kad ne­tu­rė­si­me Kul­tū­ros cent­ro. Šiau­liai ne­tu­ri ki­tos sa­lės reng­ti to­kio ran­go kon­kur­sus.

Ki­tas iš­šū­kis – ap­gy­ven­di­ni­mas. Dar vie­nas – trans­por­tas. Rei­kia pa­kan­ka­mai daug au­to­bu­sų, o vai­ruo­to­jai va­sa­rą ato­sto­gau­ja. Dė­kin­gi UAB "Bus­tu­ras", ku­ri su­ti­ko bū­ti fes­ti­va­lio ve­žė­ju ir pa­da­rė vis­ką ką ga­lė­jo, kad vi­si da­ly­viai bū­tų at­vež­ti ir nu­vež­ti, kur rei­kia.

Ki­ti iš­šū­kiai – fi­nan­si­niai. Il­gai ne­tu­rė­jo­me vie­no pro­jek­to pa­tvir­ti­ni­mo iš Lie­tu­vos kul­tū­ros ta­ry­bos, vie­no pa­grin­di­nių mū­sų fes­ti­va­lio rė­mė­jo, ne­ži­no­jo­me, ko­kios bus skir­tos lė­šos Lie­pos 6 die­nos pro­gra­mai. Pri­siė­mė­me ri­zi­ką ir šven­ti­nei die­nai pa­ren­gė­me pui­kią pro­gra­mą, at­va­žiuos Sau­lius Pet­rei­kis su an­samb­liu "World or­chest­ra", gru­pė "Žal­va­ri­nis", bus pa­si­dai­na­vi­mai su Lo­re­ta Sun­gai­lie­ne ir kon­kur­so "Auk­so paukš­tė" lau­rea­tais, už­sie­nio ko­lek­ty­vus ve­ši­me kon­cer­tuo­ti į ap­skri­ties mies­te­lius, Tel­šius ir Pas­va­lio ra­jo­ną (Vaš­kus).

– Mi­nė­jo­te, kad vie­nas iš iš­šū­kių – ap­gy­ven­di­ni­mas. Ko­dėl?

– Nuo pat 2005 me­tų, kai pra­dė­tas reng­ti fes­ti­va­lis, da­ly­vius ap­gy­ven­di­na­me stu­den­tų bend­ra­bu­čiuo­se, už tai esa­me dė­kin­gi Šiau­lių uni­ver­si­te­tui. Bet da­bar vie­tų ir ten ne­pa­kan­ka, nes li­ko tik vie­nas bend­ra­bu­tis, ku­ria­me ga­li­ma priim­ti 240 žmo­nių, o pas mus šie­met vien už­sie­nie­čių at­va­žiuo­ja 300, dar kai ku­riems Lie­tu­vos ko­lek­ty­vams rei­kės su­teik­ti nak­vy­nę. Su­si­da­ro di­de­lis skai­čius. Dar at­vyks­ta tarp­tau­ti­nė ko­mi­si­ja, jos na­rius rei­kia ap­gy­ven­din­ti. Ge­rai, kad vieš­bu­tį re­zer­va­vo­me sau­sio mė­ne­sį. Ki­tur Šiau­liuo­se vieš­bu­čiuo­se nė­ra pa­kan­ka­mai vie­tų, la­bai daug jų užė­mę NA­TO ka­riš­kiai.

Šiau­liai su­si­du­ria su pro­ble­ma, kad no­ri­me šven­čių, ren­gi­nių, ta­čiau ži­no­me, kad ne­ga­lė­si­me įgy­ven­din­ti kai ku­rių są­ly­gų. Dėl vieš­bu­čių pro­ble­mos Šiau­liuo­se ne­ga­lės vyk­ti ir UE­FA mo­te­rų Čem­pio­nių ly­gos at­ran­kos tur­ny­ras.

– Ne kar­tą esa­te sa­kęs, kad Šiau­liuo­se vie­na di­džiau­sių pro­ble­mų, kad nė­ra ge­ros kon­cer­tų sa­lės.

– Per 30 me­tų Šiau­liuo­se ne­pas­ta­ty­tas nė vie­nas kul­tū­ros ob­jek­tas. Kai pa­ma­tai, ko­kios ki­to­se ša­ly­se kon­cer­tų sa­lės, ne­tu­ri net ką pri­dur­ti.

Pa­vyz­dys – Re­zek­nės mies­tas, kur gy­ve­na 65 tūks­tan­čiai gy­ven­to­jų ir jie tu­ri pui­kią kon­cer­tų sa­lę su ge­riau­sia akus­ti­ka Lat­vi­jo­je. Vi­si or­kest­rai, ge­riau­si at­li­kė­jai ver­žia­si ten kon­cer­tuo­ti, mies­te jau­čia­mas pa­gy­vė­ji­mas. To lin­kė­čiau ir Šiau­liams.

Tar­ki­me, jei­gu bus liū­tis, vė­jas, mes ne­tu­ri­me, kur per­kel­ti ren­gi­nių. Ban­dy­si­me į kon­cer­tų sa­lę "Sau­lė", bet tai – pa­pil­do­mos iš­lai­dos.

Šo­kių kon­kur­si­nę pro­gra­mą per­kė­lė­me į Rad­vi­liš­kį. Vi­sus fes­ti­va­lio da­ly­vius dvi die­nas tu­rė­si­me ten vež­ti ir par­vež­ti, ir vėl pa­pil­do­mos iš­lai­dos. Esa­me dė­kin­gi Rad­vi­liš­kio mies­to kul­tū­ros cent­rui, kad jie su­ti­ko bū­ti par­tne­riais ir ne­pra­šo pi­ni­gų už sa­lės nuo­mą.

Iš pra­džių gal­vo­jo­me apie Kur­šė­nų kul­tū­ros na­mus su pui­kia sa­le, ku­ri po re­no­va­ci­jos tu­rė­jo at­si­da­ry­ti ge­gu­žės mė­ne­sį, bet vis­kas nu­si­tę­sė į ru­de­nį.

Dai­na­vi­mo ir inst­ru­men­ti­nės mu­zi­kos kon­kur­sas vyks Šiau­lių dra­mos teat­re. Ir čia, ir Rad­vi­liš­ky­je įė­ji­mas bus ne­mo­ka­mas.

Kai kas nors pa­sa­ko, kad mes di­de­lį fi­nan­sa­vi­mą gau­na­me, tai rei­kia žiū­rė­ti, kiek vis­kas kai­nuo­ja, vien da­ly­vių mai­ti­ni­mas 30 tūks­tan­čių eu­rų at­sie­na.

– Ren­gi­niai vyks ne tik sce­no­se, bet ir pės­čių­jų bul­va­re. Ar ne­sut­ruk­dys ten vyks­tan­tys dar­bai?

– Džiau­gia­mės, kad Sa­vi­val­dy­bė su­si­ta­rė su ran­go­vais ir ati­dė­jo bul­va­ro re­konst­ruk­ci­jos pra­džią, pra­tęs­tas ir lau­ko ka­vi­nių dar­bo lai­kas, kad žmo­nėms bū­tų kur nuei­ti, pa­sė­dė­ti.

Bu­vo ir ne vi­sai ma­lo­nių mo­men­tų. Pap­ra­šė­me dar­bi­nin­kų, kad P. Vi­šins­kio aikš­tė­je pa­keis­tų ke­lias iš­tru­pė­ju­sias ply­te­les. Mums ban­dė aiš­kin­ti, kad nė­ra kuo pa­keis­ti. Te­ko nuei­ti, kur jos su­krau­tos, nu­fo­tog­ra­fuo­ti ir pa­ro­dy­ti, kad yra kuo pa­keis­ti. Ma­tė­me, kad iš­tru­pė­ju­sios ply­te­lės pa­žy­mė­tos, ti­ki­mės, kad bus pa­keis­tos. Ne­no­rė­tu­me, kad šo­kė­jai iš­si­suk­tų ko­jas. Už­sie­nio ko­lek­ty­vai ga­li at­si­sa­ky­ti da­ly­vau­ti.

Gai­la, kad gat­vės, aikš­tė re­mon­tuo­ja­ma. Iki ki­to fes­ti­va­lio, rei­kia ti­kė­tis, jau bus baig­ta.

Ma­tė­me, kad iš­tru­pė­ju­sios ply­te­lės pa­žy­mė­tos, ti­ki­mės, kad bus pa­keis­tos. Ne­no­rė­tu­me, kad šo­kė­jai iš­si­suk­tų ko­jas. Už­sie­nio ko­lek­ty­vai ga­li at­si­sa­ky­ti da­ly­vau­ti.

At­si­rink­ti pa­de­da tarp­tau­ti­nės or­ga­ni­za­ci­jos

– Ko­kių at­si­lie­pi­mų iš­girs­ta­te iš da­ly­vių, ku­rie at­vyks­ta čia kon­cer­tuo­ti?

– Įvai­rių nuo­mo­nių te­ko gir­dė­ti. Vi­sa­da an­ke­tuo­ja­me da­ly­vius ir jie pa­si­sa­ko, kad pa­ti­ko lie­tu­viš­kas mais­tas, gam­ta, drau­giš­ki žmo­nės. Dėl ap­gy­ven­di­ni­mo są­ly­gų, aiš­ku, ga­lė­tų bū­ti ge­riau.

FI­DAF or­ga­ni­za­ci­ja ge­riau­siems me­tų fes­ti­va­liams ski­ria no­mi­na­ci­jas. Vie­na iš ei­lu­čių yra ap­gy­ven­di­ni­mas, ir mes kol kas pre­ten­duo­ti ne­ga­li­me, nors FI­DAF Vyk­do­ma­ja­me ko­mi­te­te mū­sų fes­ti­va­lį pa­mi­nė­jo kaip la­bai aukš­to ly­gio, la­bai ge­rai or­ga­ni­zuo­tą, su aiš­kiais kri­te­ri­jais, ta­čiau trūks­ta ge­ro ap­gy­ven­di­ni­mo.

– Ar fes­ti­va­lio da­ly­vių skai­čius kin­ta?

– Da­ly­vių skai­čius vi­sa­da pa­na­šus. Dau­giau­siai yra bu­vę iš 14 ša­lių, da­bar bus iš 11. Ke­lios ša­lys ne­ga­lė­jo at­vyk­ti. Kvie­tė­me ko­lek­ty­vus iš Sa­kart­ve­lo ir In­do­ne­zi­jos, bet jie ne­ga­vo fi­nan­sa­vi­mo.

Dėl In­di­jos il­gai ne­ži­no­jo­me, ka­da at­vyks­ta, pa­si­ro­do, jų pa­grin­di­nis mu­zi­kan­tas ne­ga­vo vi­zos. Ko­lek­ty­vas at­vyks­ta, bet be vie­no žmo­gaus.

La­bai daug pa­siū­ly­mų tu­ri­me iš Af­ri­kos (Al­žy­ro, Ma­ro­ko, Ga­nos), ta­čiau ga­li­me pa­si­kvies­ti tik tuos ko­lek­ty­vus, ku­rie ga­vę Šen­ge­no vi­zas at­va­žiuo­ja į Eu­ro­po­je vyks­tan­čius ki­tus fes­ti­va­lius. Jei­gu no­rė­tu­me pa­tys juos čia at­si­vež­ti, rei­ka­lin­gas fi­nan­sa­vi­mas. Tur­tin­gos ša­lys, to­kios kaip Vo­kie­ti­ja, Pran­cū­zi­ja, Is­pa­ni­ja, Por­tu­ga­li­ja, Liuk­sem­bur­gas, Bel­gi­ja, Olan­di­ja pa­čios fi­nan­suo­ja da­lį ar­ba vi­sas da­ly­vių ke­lio­nės iš­lai­das. Tai at­si­per­ka, pri­trau­kia­ma dau­giau žiū­ro­vų.

Šiau­liuo­se taip pat at­si­per­ka, jei­gu at­vyks­ta 300 už­sie­nie­čių, dar Lie­tu­vos ko­lek­ty­vai, kur apie 400 žmo­nių, į mies­tą at­ve­ža pi­ni­gus. Sa­vi­val­dy­bės skir­ti 65 tūks­tan­čiai eu­rų su­grįš su kau­pu. Vien mo­kes­čių kiek su­mo­kė­si­me, nes vi­sas pa­slau­gas per­ka­me iš Šiau­lių įmo­nių.

– Kaip vyks­ta da­ly­vių paieš­ka, at­ran­ka?

– Da­ly­vių paieš­ką leng­vi­na tai, kad pri­klau­so­me tarp­tau­ti­nėms or­ga­ni­za­ci­joms, ku­rio­se su įvai­rių ša­lių va­dy­bi­nin­kais ap­si­kei­čia­me pa­siū­ly­mais. Dau­gu­mo­je ša­lių fes­ti­va­liai vyks­ta kas­met, o pas mus kas ant­rus me­tus, tai šiek tiek mus iš­mu­ša iš vė­žių. Pa­vyz­džiui, Bra­zi­li­jos va­dy­bi­nin­kas ve­ža ki­tais me­tais ko­lek­ty­vą į Len­ki­ją, klau­sia, gal ir pas mus ga­lė­tų at­vež­ti, o pas mus fes­ti­va­lis bus tik dar ki­tais me­tais.

Pri­vi­lio­ti ko­lek­ty­vams rei­kia ir "sal­dai­nu­kų", o ką mes ga­li­me pa­siū­ly­ti? Ap­gy­ven­di­ni­mas bend­ra­bu­ty­je, mies­tas pra­ktiš­kai be kon­cer­tų sa­lės.

At­si­rink­da­mi ko­lek­ty­vus per­žiū­ri­me vaiz­do me­džia­gą, žiū­ri­me, ko­kiuo­se fes­ti­va­liuo­se yra da­ly­va­vę, kon­sul­tuo­ja­mės su ko­le­go­mis iš tų ša­lių. Bū­na to­kių gru­pių, ku­rių nie­kas ne­ži­no, su to­kio­mis pa­ta­ria ne­su­si­dė­ti, ypač at­sar­giai rei­kia ver­tin­ti gru­pes iš Azi­jos ša­lių, nes dau­ge­lis taip no­ri pa­tek­ti į Eu­ro­pą. Ne tik mes esa­me ant to­kio kab­liu­ko kaž­ka­da už­ki­bę.

La­bai no­rė­jo iš Al­žy­ro pas mus at­vyk­ti, gal bū­tų ir vi­zas ga­vę, bet kad juos iš­si­kvies­ti ir pa­dė­ti tvar­ky­ti vi­zas, rei­kė­tų vi­sam ko­lek­ty­vui vyk­ti į Egip­tą, kur yra mū­sų am­ba­sa­da.

Či­lės ir Por­tu­ga­li­jos gru­pėms, kad at­vyk­tų pas mus, tu­rė­jo­me su­ras­ti dar ki­tų ne­to­lie­se vyks­tan­čių fes­ti­va­lių, nes dėl vie­no fes­ti­va­lio jiems čia vyk­ti neap­si­mo­ka. Tai­gi, jie da­ly­va­vo ką tik pa­si­bai­gu­sia­me fes­ti­va­ly­je Aukš­tai­ti­jo­je "Eže­rų sie­tu­va", po to vyks į fes­ti­va­lį Lat­vi­jo­je. Su "Eže­rų sie­tu­vos" fes­ti­va­lio or­ga­ni­za­to­riais te­ko tar­tis, kad jie fes­ti­va­lį iš lie­pos pa­bai­gos at­kel­tų į bir­že­lio pa­bai­gą.

Lie­tu­vo­je ga­lė­tų bū­ti fes­ti­va­lių al­jan­sas, tuo­met ga­lė­tu­me dau­giau ką da­ly­viams pa­siū­ly­ti.

Mes ne­kvie­čia­me tų pa­čių gru­pių, vis nau­ji re­gio­nai, nau­ji ko­lek­ty­vai, nau­jos spal­vos. Sten­gia­mės, kad plės­tų­si da­ly­vių geog­ra­fi­ja, nuo 2005 me­tų pas mus yra da­ly­va­vę jau per 40 ša­lių. Vis sun­kiau da­ro­si at­si­rink­ti, ko dar ne­bu­vo.

Yra ša­lių, ku­rios ne­tu­ri folk­lo­ro tra­di­ci­jų ar­ba jos nyks­tan­čios, pa­vyz­džiui, olan­dai, bel­gai la­bai ma­žai tu­ri folk­lo­ro ko­lek­ty­vų. La­bai stip­rios folk­lo­ro tra­di­ci­jos Bul­ga­ri­jo­je, Ru­mu­ni­jo­je, Slo­va­ki­jo­je, Če­ki­jo­je, Bal­ka­nų ša­ly­se, Ita­li­jo­je.

– Ko­kių nuo­ty­kių yra pa­si­tai­kę per tuo me­tus?

– Prieš dve­jus me­tus at­va­žia­vo ru­sai au­to­bu­su. Pa­ke­liui su­sto­jo prie miš­ke­lio Bal­ta­ru­si­jo­je, ir du vai­ki­nai at­va­žia­vo su įsi­siur­bu­sio­mis er­kė­mis. Iš kar­to te­ko vež­ti į prii­ma­mą­jį.

Yra bu­vę, kad vie­nas da­ly­vis pa­są va­žiuo­da­mas į oro uos­tą au­to­bu­se pa­li­ko. Lai­mei, pa­vy­ko su­si­skam­bin­ti su vai­ruo­to­ju ir gru­pės va­do­vas lė­kė su tak­si paim­ti pa­so.

La­bai daug gelbs­ti sa­va­no­riai gi­dai. Kiek­vie­nai gru­pei yra skir­ti du žmo­nės. Jie ly­di nuo at­vy­ki­mo iki iš­vy­ki­mo, rū­pi­na­si, kad da­ly­viai lai­ku nu­vyk­tų į kon­cer­tus, lai­ku pa­val­gy­tų, spren­džia įvai­riau­sias pro­ble­mas.

– Ar jau tu­ri­te min­čių ki­tam fes­ti­va­liui?

– Mel­džia­mės, kad tu­rė­tu­me kon­cer­tų sa­lę Šiau­liuo­se. Tu­riu pla­nų, vie­ną die­ną iš­vež­ti da­ly­vius į Pa­lan­gą. Jie pa­ma­ty­tų jū­rą, ga­lė­tų pus­die­nį pa­si­bū­ti lais­vai, ta­da – pa­ra­das mies­to gat­vė­mis ir va­ka­ri­nis kon­cer­tas nau­jo­jo­je Pa­lan­gos kon­cer­tų sa­lė­je. Bet tam ir­gi rei­ka­lin­gas išanks­ti­nis fi­nan­sa­vi­mas. Da­bar Pa­lan­gos kon­cer­tų sa­lė tu­ri ope­ra­to­rių, jam rei­kia mo­kė­ti, o kai­nos di­de­lės. Kai su­si­du­ri su lo­gis­ti­ka, no­rus kar­tais ten­ka ati­dė­ti į šo­nus.