Garbės piliečio vardas – už meilę miestui ir muzikai

As­me­ni­nio ar­chy­vo nuo­tr.
Šiais me­tais Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­čio var­dą mies­to Ta­ry­bai siū­lo­ma su­teik­ti Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos mo­ky­to­jai eks­per­tei, kank­li­nin­kei Re­gi­nai Vaiš­no­rie­nei.
Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­čio var­do su­tei­ki­mo ko­mi­si­ja va­kar nu­spren­dė re­ko­men­duo­ti mies­to Ta­ry­bai su­teik­ti Gar­bės pi­lie­čio var­dą Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos mu­zi­kos pe­da­go­gei, kank­li­nin­kei, ko­lek­ty­vų va­do­vei ir di­ri­gen­tei Re­gi­nai Vaiš­no­rie­nei. Ga­lu­ti­nį spren­di­mą rug­sė­jo 5 die­ną priims mies­to Ta­ry­ba, o tą pa­tį va­ka­rą vyks inau­gu­ra­ci­jos iš­kil­mės. 43 me­tus mu­zi­ki­nei ir pe­da­go­gi­nei veik­lai ati­da­vu­si R. Vaiš­no­rie­nė sa­ko, kad toks įver­ti­ni­mas jai ne­ti­kė­tas.
Redakcijos archyvo nuo­tr.
R. Vaiš­no­rie­nė ne tik kon­cer­tuo­ja, bet ir išug­dė daug ži­no­mų kank­li­nin­kų, tarp jų – ir sa­vo duk­rą.

Rin­ko­si iš dvie­jų kan­di­da­čių

Ko­mi­si­jos ver­dik­tą pra­ne­šė Šiau­lių mies­to me­ras ir ko­mi­si­jos pir­mi­nin­kas Ar­tū­ras Vi­soc­kas. Pab­rė­žė, kad prii­mant spren­di­mą da­ly­va­vo vi­si 15 ko­mi­si­jos na­rių, at­sto­vau­jan­čių skir­tin­goms mies­to bend­ruo­me­nės sri­tims.

Re­gi­nos Vaiš­no­rie­nės kan­di­da­tū­rą Gar­bės pi­lie­čio var­dui gau­ti tei­kė Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­ja, re­ko­men­da­ci­jo­mis siū­ly­mą su­stip­ri­no Šven­to Ka­zi­mie­ro or­di­no Šiau­lių kom­tū­ri­ja ir Lie­tu­vos na­cio­na­li­nės kul­tū­ros cent­ras.

Ki­ta pre­ten­den­tė gar­bin­gam var­dui bu­vo jau­na ir sėk­min­ga ope­ros so­lis­tė Vik­to­ri­ja Miš­kū­nai­tė.

Me­ras sa­kė, kad ko­mi­si­ja nu­spren­dė ne­vie­šin­ti, kiek ku­ri kan­di­da­tė su­rin­ko bal­sų. Pa­gal nuo­sta­tus bu­vo ga­li­ma svars­ty­ti ir anks­tes­nių­jų me­tų kan­di­da­tus, ta­čiau A. Vi­soc­kas ma­no, kad to­kia nuo­sta­ta ga­lė­tų bū­ti tai­ko­ma, jei siū­ly­mų ne­bū­tų gau­ta iš vi­so, o šį­met po­ros kan­di­da­tų bū­ta.

"Iš­kart pa­skam­bi­nau (Re­gi­nai Vaišnorienei – red. pa­st.), pa­svei­ki­nau. Jau­čiau dva­si­nį pa­ki­li­mą ir po­kal­bio pa­bai­go­je pa­sa­kiau, kad ruoš­tų pa­čią gra­žiau­sią su­kne­lę me­ro pa­dė­kos va­ka­rui, kur bus inau­gu­ruo­ja­mas mies­to Gar­bės pi­lie­tis", – sa­kė me­ras.

Mies­to gal­va no­rė­tų, kad Ta­ry­ba vien­bal­siai pri­tar­tų ko­mi­si­jos re­ko­men­da­ci­jai.

Me­ras tvir­ti­no, jog la­biau­siai R. Vaiš­no­rie­nės veik­lo­je jam im­po­na­vo tai, kad ji per 40 veik­los me­tų su pa­čios va­do­vau­ja­mu Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos liau­dies inst­ru­men­tų or­kest­ru su­ren­gė per 1 000 neat­ly­gin­ti­nų pa­si­ro­dy­mų Šiau­lių mies­to, re­gio­no ir vi­sos ša­lies klau­sy­to­jams.

"Tai kiek tu tu­ri bū­ti pa­si­šven­tęs ir kaip tai vyks­ta", – ste­bė­jo­si me­ras.

Džiau­giuo­si, kad esa­me pa­ste­bė­ti

"Šiau­lių kraš­to" pa­kal­bin­ta Re­gi­na Vaiš­no­rie­nė sa­kė, jog ko­mi­si­jos spren­di­mas jai ne­ti­kė­tas.

"Ro­dos, ra­miai, ty­liai dir­bau, o mo­kyk­la pri­sta­tė, ne­ti­kė­jau, kad ga­li­ma to­kio pa­ste­bė­ji­mo su­lauk­ti. Jau­čiuo­si su­jau­din­ta. Džiau­giuo­si ne tik už sa­ve, bet ir už vi­są žan­rą, už vi­sus sa­vo ko­le­gas, mo­ki­nius, kad esa­me pa­ste­bė­ti", – sa­kė pe­da­go­gė.

R. Vaiš­no­rie­nė gi­mė ir au­go Šiau­liuo­se. Nors tu­rė­jo ga­li­my­bę dirb­ti mu­zi­kos aka­de­mi­jo­je, at­si­sa­kė ir grį­žo į Šiau­lius. Čia gi­mė, au­go ir gy­ve­na jos tė­vai, šią tra­di­ci­ją iš­sau­go­jo sū­nus ir duk­ra.

"Tas pri­pa­ži­ni­mas man dar dau­giau duos jė­gų dirb­ti mies­tui", – sa­kė R. Vaiš­no­rie­nė.

Mo­te­ris juo­kė­si, kur da­bar jai rei­kės tą su­kne­lę inau­gu­ra­ci­jai ras­ti. Šiau­lių are­no­je – di­de­lė erd­vė ir jau­du­lys.

"Duo­tų man pa­di­ri­guo­ti, pa­gro­ti, bet ne kal­bė­ti", – at­vi­rai sa­kė mu­zi­kė.

Jei Ta­ry­ba pri­tars, Re­gi­na Vaiš­no­rie­nė bus 42-oji Šiau­lių mies­to gar­bės pi­lie­tė. 18 iš jų jau iš­ly­dė­ti Ana­pi­lin. To­kiu ap­do­va­no­ji­mu nu­si­pel­nę mies­tui žmo­nės įver­ti­na­mi nuo 2000 me­tų.

Ug­do žmo­nių tau­ti­nę sa­vi­mo­nę

Re­gi­na Vaiš­no­rie­nė gi­mė Šiau­liuo­se 1950 me­tais. Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos mo­ky­to­ja-eks­per­tė šio­je įstai­go­je dir­ba jau 43 me­tus. Kei­tė­si mo­kyk­los pa­va­di­ni­mai, sta­tu­sai, ta­čiau ne pe­da­go­gės at­si­da­vi­mas sa­vo veik­lai.

Šios pe­da­go­gės są­ra­še – iš­ti­sa ple­ja­da ša­ly­je ži­no­mų mu­zi­kan­tų ir at­li­kė­jų.

My­lė­ti sa­vo mies­tą ir mu­zi­ką R. Vaiš­no­rie­nė iš­mo­kė ir sa­vo vai­kus: sū­nų Ig­ną, tri­mi­tu gro­jan­tį Šiau­lių pu­čia­ma­ja­me or­kest­re bei big­ben­de, ir duk­rą Re­gi­ną, kank­li­nin­kę, me­no­ty­ros moks­lų dak­ta­rę, me­nų gim­na­zi­jos mo­ky­to­ją ek­per­tę bei Lie­tu­vos teat­ro ir mu­zi­kos aka­de­mi­jos pe­da­go­gę.

Reikš­min­ga jos kon­cer­ti­nė, ren­gi­nių or­ga­ni­za­vi­mo veik­la. Kank­li­nin­kė kon­cer­ta­vo ne tik Lie­tu­vos, bet ir ki­tų ša­lių mies­tuo­se. Kar­tu su ko­le­go­mis su­ren­gė na­cio­na­li­nio Jo­no Šve­do kon­kur­so tu­rą, se­mi­na­rus, kon­fe­ren­ci­jas.

Pe­da­go­gė yra tra­di­ci­nio tarp­tau­ti­nio vai­kų ir jau­ni­mo tau­ti­nės mu­zi­kos fes­ti­va­lio "Tū­to" ir tarp­tau­ti­nio Pra­no Ste­pu­lio ka­me­ri­nių liau­dies mu­zi­kos an­samb­lių kon­kur­so-fes­ti­va­lio su­ma­ny­to­ja bei pa­grin­di­nė or­ga­ni­za­to­rė.

Įgy­ven­din­da­ma įvai­rius pro­jek­tus, R. Vaiš­no­rie­nė ypač pra­džiu­gi­no dar­že­lių ir pra­di­nių mo­kyk­lų bend­ruo­me­nes, pri­sta­tant teat­ra­li­zuo­tas edu­ka­ci­nes veik­las apie liau­dies inst­ru­men­tus, jų kil­mę, is­to­ri­ją. Nuo praė­ju­sių me­tų re­ko­men­duo­jant Kul­tū­ros mi­nis­te­ri­jos eks­per­tams R. Vaiš­no­rie­nės ini­ci­juo­ta edu­ka­ci­ja "Kas ten te­ka per dva­re­lį?" įtrauk­ta į Kul­tū­ros pa­so rin­ki­nį.

Mu­zi­kė yra pa­ren­gu­si per 30 me­to­di­nių dar­bų, at­li­ku­si per 100 kū­ri­nių aran­žuo­čių liau­dies inst­ru­men­tams, jų an­samb­liams ar or­kest­rams.

Nuo 1998 me­tų R. Vaiš­no­rie­nė yra Lie­tu­vos dai­nų šven­čių An­samb­lių va­ka­ro ir "Skam­bė­ki­te, kank­lės" kon­cer­tų vy­riau­sio­ji di­ri­gen­tė.

At­li­kė­ja ir pe­da­go­gė va­do­vau­ja pa­čios su­bur­tam kank­lių trio "Auš­ri­nė", Sau­liaus Son­dec­kio me­nų gim­na­zi­jos liau­dies inst­ru­men­tų or­kest­rui, ku­riam 2007 me­tais bu­vo įteik­ta "Auk­so paukš­tė", o R. Vaiš­no­rie­nė pri­pa­žin­ta ge­riau­sia di­ri­gen­te.

Nuo 2006 me­tų prie or­kest­ro pri­si­jun­gė vo­ka­li­nė gru­pė, o nau­jas ko­lek­ty­vas pa­si­va­di­no liau­diš­kos mu­zi­kos an­samb­lio "Jo­va­rė­lis" var­du. Jis daž­nas Lie­tu­vos ir už­sie­nio ša­ly­se vyks­tan­čių kon­kur­sų bei fes­ti­va­lių ne tik da­ly­vis, bet ir lau­rea­tas.

Il­ga­me­tė mu­zi­kė ne kar­tą ap­do­va­no­ta ir ska­tin­ta įvai­riais ap­do­va­no­ji­mais, o 2010 me­tais jai skir­ta Šiau­lių mies­to kul­tū­ros ir me­no pre­mi­ja.

"Re­gi­nos Vaiš­no­rie­nės var­das šian­dien neat­sie­ja­mas nuo tau­ti­nės kul­tū­ros, lie­tu­vių na­cio­na­li­nių mu­zi­kos inst­ru­men­tų me­ni­nės sklai­dos Šiau­lių mies­te ir už jo ri­bų. Jos veik­los pa­pil­do vie­na ki­tą ir tar­nau­ja vie­nin­te­liam tiks­lui – mu­zi­ka ug­dy­ti žmo­nių tau­ti­nę sa­vi­mo­nę", – taip me­nų gim­na­zi­ja api­bū­di­na kan­di­da­tės mies­to Gar­bės pi­lie­čio var­dui su­teik­ti veik­lą.

Tas pri­pa­ži­ni­mas man dar dau­giau duos jė­gų dirb­ti mies­tui.