
Naujausios
1989 metų rugpjūčio 23 dieną R. Dailidė atostogavo Juodkrantėje. Pasiprašė juodkrantiškių, kad į Baltijos kelią pasiimtų kartu.
Iš Juodkrantės pajudėjo labai anksti, nes teko ne tik keltis keltu, bet ir keliauti kone per visą Lietuvą, į priskirtą punktą Latvijos pasienyje, plente Pasvalys-Bauskė.
"Lietuvos keliai tokio mašinų srauto su plazdančiomis trispalvėmis tikriausiai niekada neregėjo. Šiauliuose dėl transporto kamščių teko laukti apie tris valandas. Mašinų srautas judėjo dviem, trimis eilėmis, kelkraščiais, kai kur net pievomis, laukais. Žmonės buvo labai koncentruotai pakylėti dvasiškai. Įsivaizduojate, toks judėjimas ir neįvyko jokios avarijos! Vos spėję atvažiuoti gyva grandine susijungėme ne tik rankomis, bet ir sielomis – išgyvenome žodžiais nenusakomą euforiją", – prisimena R. Dailidė.
Baltijos kelias – savotiškas referendumas. Ir priminimas, kad niekada nesitrauksime iš to kelio.
Po juodojo kaspino tylos, susikaupimo, prisimena R. Dailidė, pasigirdo dainos, giesmės. Iš radijo aparato suskambo latvių kompozitoriaus Boriso Rezniko trikalbė daina "Bunda jau Baltija", tapusi Baltijos kelio himnu.
Žmonių susitelkimo vietoje atsirado linine staltiese dengtas stalas – Baltijos kelyje stovėję kunigai pradėjo šv. mišių auką po atviru dangumi.
R. Dailidės nuotraukose liko įamžintas kunigas Arvydas Petras Žygas (1958–2011), Ilinojaus universiteto (JAV) ir Vytauto Didžiojo universiteto profesorius, ateitininkijos Lietuvoje atkūrėjas, Šiauliuose teiktos Stasio Šalkauskio premijos laureatas (1993 metais).
Fotomenininkas džiaugiasi, kad Baltijos kelyje stovėjo labai daug jaunimo, moksleivių, tėvai atsivežė vaikus: "Kokia tėvų išmintis. Vaikai ant pečių žvelgė į nesibaigiančią juostą – tarsi į Lietuvos ateitį. Dabar jie prieš 30 metų išmoktą pilietiškumo pamoką gali pasakoti savo vaikams."
R. Dailidė atsiverčia Baltijos kelio 10-mečiui skirtą albumą, jame publikuojamos dviejų šiauliečių autorių – R. Dailidės ir Vlado Mikalausko – nuotraukos.
"Aš totalinių scenų beveik nefotografavau. Man labai rūpėjo žmonių psichologija, jų būsenos", – sako fotomenininkas.
O kokia buvo paties fotografo būsena?
"Kažkas fantastiško! Baltijos kelias – fundamentali, iki šiol neregėta manifestacija, sudrebinusi visą pasaulį. Milijonų žmonių jau nebebuvo galima pavadinti saujele nacionalistų. Pajutome, ką reiškia drąsių ir laisvų žmonių, siekiančių savo tikslo, ryžtas. Justinas Marcinkevičius stovėjusiems Baltijos kelyje skyrė šiuos eilėraščio žodžius: "Mes dar niekada nebuvome tokie dideli. Niekada mumyse dar nebuvo tiek laisvės".
Grįžtant į Juodkrantę pakelėse, prisimena R. Dailidė, degė žvakutės – jų liepsna fotomenininkui priminė Romo Kalantos "šventąją ugnį".
R. Dailidės manymu, Baltijos kelias nėra vien istorija, nes jis neturi praeities: "Šiame kelyje turime budėti kasdien. Taip, kaip stovi monumentas Baltijos keliui Vilniuje iš žmonių suaukotų vardinių plytų. Baltijos kelias – savotiškas referendumas. Ir priminimas, kad niekada nesitrauksime iš to kelio."