Naujausios
Žagarėj „plinta“ nauja tikyba
Žagarėj atsirado nauja tikybinė sekta, atskala liuterių ir kalvinistų. Naujosios sektos nariai gyventojų tarpe varo smarkią agitaciją. Sektai pavyko „sužvejoti“ žagariečių. Kas vakarą sektos nariai susirenka melstis į vieną lūšnelę, esančią Pirties gatvėje.
Jų pamaldose ir man teko būti. Keista darosi, žiūrint, kaip sektos nariai meldžiasi. Atsiklaupę ištiesia rankas aukštyn ir pradeda įvairiais balsais kaukti, rėkauti, daužyti galvas į sieną, rauti plaukus. Kalbėdami maldas, Kristaus prašo nuodėmių atleidimo. Karštesnieji prašo, kad pats Kristus pasirodytų. Man būnant įvyko kurjozas.
Vienas narys, karštai meldęs Kristaus pasirodymo, pagaliau, ekstazės pagautas, sušuko:
– Štai Kristus pasirodė! Drauge buvę pradėjo klausinėti, kur matąs Kristų?
– Už langol
– Klausyk isterike,– atsiliepė vienas narių,– už lango yra mano pažįstamas, toks pats mirtingasis, kaip ir aš...
Dievobaimingosios Žagarės moterėlės greitai „išaiškino“ didelį sektos augimą. Latvijoj (Duobelėj), esą gaunama toks „pulveris“ (gramas kainuojąs 10 lt), kurio pagalba sektos nariai pritraukią žmones į savo organizaciją. Tik reikią to „pulverio“ pauostyti ar prie jo prisiliesti, tuoj tampi ištikimiausiu nariu...
Ž. Bizūnas.
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 14 d.
„Gubernijos“ vokietininkai tyčiojasi
Jau seniai žmonės kalba, skundžiasi, kad dirbantieji „Gubernijos“ bravare pora vokietukų neleistinai elgiasi su lietuviais darbininkais, darbininkus bjauriai kolioja, o kartais net kumščio griebiasi.Tas ypatingai dabar pasireiškė.
Vokietukai, prieš kiek taiko atsibastę Lietuvon kiaurom alkūnėm ir čia pralobę, visiškai pamiršo, kad jie lietuvių duoną valgo, kad ne jie lietuvius, bet lietuviai juos peni. Beveik kasdien tie vokietukai lietuvius darbininkus kolioja „aziatais“, „chamais“ ir t. panaš. rodo savo „aukštą kultūrą“. Tas nepakenčiama. Aukštesnioji bravaro administracija turi rimtai susirūpinti išsišokėliais, kad vėliau nereikėtų gailėtis savo nuolaidumo.
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 21 d.
Kužių klebono šposas...
Kužių klebonas buvo iškviestas pas ligonį. Grįžęs, kelionės rūbais apsirengęs, klebonijoj rodo neseniai nusamdytą tarnaitę, kuri klebono nepažino ir pamanė, kad tai svetimas pilietis. Tą pastebėjęs klebonas sugalvojo... kreipėsi į tarnaitę mandagiai, šitaip:
– Kur klebonas?
– Klebono nėra namie, išvykęs pas ligonį, — atsakė tarnaitė.
– Atiduok pinigus! Parodyk, kur klebono pinigai!
Tarnaitė, pamaniusi, kad ją užpuolė plėšikai, rėkdama iškūrė į miestelį, kur apskelbė, kad kleboną užpuolė plėšikai ir reikia pagalbos. Apie „užpuolimą“ tuoj pranešta telefonu Gruzdžių policijai, kuri skubiai, taip pat telefonu, pranešė Šiaulių policijai ir kriminalei policijai...
Policijos valdininkams ruošiantis automobiliu vykti į Kužius gaudyti plėšikų, gauta pranešimas, kad jokio užpuolimo nebūta, bet klebonas tik šposą iškrėtęs. Norėjęs pajuokauti.
Tas vadinasi, šposu...
„Mūsų momentas“,
1932 m. kovo 13 d.
Šiaulių parodoje – per 30 000 svečių
Rugp. 14–15 d. žemės ūkio paroda labai gerai nusisekė; parodą aplankė per 30.000 žmonių (iš Joniškio atvyko net 11 autobusų, kurie visi buvo pilni svečių). Kalbama, kad vien ekskursantų parodoj dalyvavo per 2.000 („Mūsų Momento“ skaitytojų ekskursijoj dalyvavo 497 asm.). Už eksponatus išduota 226 įvairių laipsn. pagyrimo lapai ir padalinta apie 10.000 lt. piniginių premijų.
Antrą parodos dieną įvykęs melžimo konkursas ir gyvulių mugė –taip pat pavyko. Parduota 26 buliai ir 7 eržilai, kurių 15 bulių ir 7 eržilus nupirko Žemės Ūkio rūmai.
Prie parodos nusisekimo, žinoma, prisidėjo dar tas, kad ją atidarė ministeris pirmininkas p. Tūbelis, o atidaryme dalyvavo užsienių reikalų ministeris p. Zaunius ir Lietuvos įgaliotas ministeris Anglijai p. Sidzikauskas, kurie padarė trumpą pranešimą apie Lietuvos laimėjimą Hagoj.
Bet, didžiausias nuopelnas tikriausia bus vietos agronomijos su p. Mikolaičiu priešaky energingas darbas, kas padėjo gerai sutvarkyti, išpopuliarinti ir pravesti parodą. Žodžiu, laimėta daugiau, negu tikėtasi. Oras buvo gražus, eksponatų ir svečių daug, firmos prekiavo, bufetas uždirbo, tik... laikraščius prisėjo dykai dalinti, nes svečiai žiūrėjo, valgė, gėrė, bet spaudą tik dykai „pirkdavo“, nors parodos proga vietos laikraščiai išėjo dvigubai didesniu puslapių skaič. ir tiražu. Taigi, prakišo tik spauda, nes skaitytojai čia ypatingai laimėjo – gavo laikraščių be pinigų, o tuos pinigus galėjo palikti bufete...
„Mūsų momentas“,
1932 m. rugpjūčio 21 d.
Kunigą išvijo iš kapinių
Radvilišky rastas miręs vyras. Atvykęs Šiaulių aps. gydytojas savižudybės nepripažino. Velionį laidoti susirinko daug žmonių. Atnešus karstą kilo didelis triukšmas. Moterys ėmė svaidyti akmenis į karstą. Tuo pat laiku iš kunigo C. atėmė krapylą ir jį patį išvijo iš kapinių. Triukšmui nuraminti atvyko policija.
„Mūsų momentas“,
1932 m. rugpjūčio 28 d.
„Nesiženysiu ir viskas“
Šiomis dienomis įvyko gana komiškas vestuvių faktelis. Šv. Petro ir Povilo bažnyčią atvyko tuoktis jaunųjų porelė iš Užkirkės priemesčio, lydima vestuvininkų. Visi gerokai „išmetę“, o visų daugiausia pats jaunikis.
Klebonijos kieme jaunoji porelė susibarė. Jaunikis V. K., matyt, vargšas patekęs nenorom į tokią rolę, sušuko: „Nesiženysiu ir viskas!“. Jaunoji J. F. pradžioje stengėsi jaunikį įtikinti, bet šis spyrėsi. Vestuvininkai supyko ir jaunajai ėmė patarti: „Duok jam į snukį už apgaudinėjimą!“. Jaunoji J. F. supykusi kirto jaunajam antausį ir su vestuvininkais pasileido per šventorių į namus. Šventoriuj ji nusiplėšė veliumą ir kitus vestuvinius parėdus.
Jaunasis, gavęs antausį, ėmė jaunąją plūsti bjauriausiais žodžiais. Taip ir iširo vestuvės. Kalbama, kad jaunoji tyčiomis prigirdžiusi jaunąjį, kad jį palenktų važiuoti bažnyčion ir čia jau įkliūtų į jos nagelius. Tačiau jaunikis išsisuko, nors buvo labai „arti pražūties“.
„Mūsų momentas“,
1932 m. rugsėjo 4 d.
Daug voverių – bus karas
Šaukėnų miškuose ypatingai daug pastebima voverių. Jos tokios drąsios, kad net drįsta eiti į kaimus. Nė vieną kartą pastebėta, kaip voverys (po kelias) tvoromis, kurios siekia mišką, bėga j kaimus ir drąsiai laipioja trobesiais. Toks voverių gausumas pastebėtas prieš didįjį karą, todėl žmonės mano, jog būsią neramumai.
„Mūsų momentas“,
1932 m. rugsėjo 4 d.
Milžiniškas vėžys „Aušros“ muziejuj
Amerikos lietuvis R. Norkevičius, atvykęs vaišėms į Lietuvą, padovanojo „Aušros muziejui per polic. Šimkūną stebėtinai didelį vėžį, kuris turi 85 ct. ilgumo. Ši dovana – retas ir įdomus eksponatas muziejaus gamtos skyreliui.
Pas mus rinkose pardavinėjami suaugę vėžiai, palyginus su gautuoju, yra tik vaikai. Reikia tikėti, kad šis eksponatas nustebins ne vieną atsilankiusį į muziejų ekskursantą. Drąsiai galima sakyti, jog nustebimas bus toks pat, kaip matyti Šiaulių gatvėse besiraitantį Brazilijos smauglį.
„Mūsų momentas“,
1932 m. rugsėjo 11 d.
Mūsų senelių virtuvė
Lašiniai su obuoliais
Kol dar yra blogesnių apdaužytų obuolių pusryčiams, pavakariams ar pietums paruoškime šį skanų, greitai pagaminamą valgį. Kuris labai patiks vaikams ir suaugusiems. Tinka ir svečiui.
Plonomis riekutėmis ar juostelėmis supjaustyti lašinius ir pakepinti juos keptuvėje taip pat, kaip ir kiaušinienei. Rūgščius obuolius nuplauti ir supjaustyti riekutėmis. Kai lašiniai apčirška, tada sudėti obuolius. Obuolių reikia dėti nemaža, nes kepdami jie visai sumažėja, o juo daugiau obuolių, tuo skaniau. Obuolius reikia kepti tol, kol suminkštėja. Valgyti karštus su duona. Skanu, sveika ir taupu.
„Moteris“, 1939 m. spalio 15 d.
Agrastai buteliuose
Žalius agrastus nuvalyti, sudėti į butelius, stipriai užkimšti kamščiais ir aprištu švariai, išdžiovinta gyvulio pūsle. Sustačius į katilą su šienu, užpilti vandeniu ir kaitinti iki vanduo užverda. Laikyti pusę valandos. Iškaitintus butelius laikyti sausoje patalpoje.
Agrastai buteliuose neblogai laikosi ir be kaitinimo. Jie paliekami sausi arba užpilami grynu šaltu, nevirintu vandeniu. Iš jų galima gaminti žiemos metu sriubas, kompotus.
Džiovinti agrastai
Džiovinimui tinka prinokę agrastai. Po duonos pečiaus ar į orkaitę sudėti skardas, išklotas švariu popieriumi, supilti sluoksnį agrastų ir džiovinti. Džiovinimą pakartoti 2–3 kartus. Išdžiovintus agrastus sudėti į indus ir laikyti sausoje vietoje. Žiemos metu galima panaudoti sriuboms, kompotams ir t. t.
Marinuoti agrastai
Agrastus nuvalyti, supilti į butelius ar indus, užpilti atvėsintu acto marinatu. Butelius užkimšti kamščiais, užleisti vašku ir laikyti vėsioje patalpoje.
„Naujoji sodyba“,
1943 m. birželio 30 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio