Naujausios
Rickus dar nesugautas
Dabar kaimuose, kai tik pasirodo koks nors nepažįstamas žmogus, tuoj žmonės mano, kad Riekus ir praneša Policijon. Todėl nenuostabu, kad Šiaulių krim. pol. kasdien gauna iš įvairiausių vietų po keliasdešimt pranešimų apie Rickaus atsilankymą. Tuo pat metu apie Rickų praneša iš Biržų ir iš Telšių, kad čia tikrai buvęs Rickus. Dažnai pasitaiko, kad Rickaus sąskaiton nukenčia visai nekalti žmonės.
Nesenai Stipinų km. (Joniškėlio val.), sutemus atėjo pas ūkininką Grybą nepažįstamas asmuo ir prašė nakvynės. Nepažįstamasis visą laiką rankas laikė palto kišenėse ir nenusiėmė kepurės. Grybas, manydamas, kad tai Riekus, drebėdamas užleido jam savo lovą. Grybas pasiturįs ūkininkas, turi šautuvą ir, bijodamas, kad naktį Rickus neužpultų, užgesino šviesą, pasiėmė j rankas šautuvą, atsistojo kampe ir atydžiai stebėjo kiekvieną nepažįstamojo judesį.
Vidurnaktį jis išgirdo, kad apie namą vaikšto keli žmonės. Dabar jis suprato, kad pas jį guli Rickus, apie namą vaikšto jo sėbrai.
Grybas drąsus vyras ir, nenorėdamas geruoju pasiduoti, išėjo priemenėn, palengva atidarė duris ir pradėjo šaudyti. Bet lauke buvę žmonės, ginkluoti kirviais, šakėmis ir basliais puolė Grybą šaukdami:
„Rankas aukštyn!“ Iš balsų Grybas pažino, kad tai kaimynai.
Vėliau paaiškėjo, kad Grybo piemenukas, pamatęs nepažįstamąjį, pranešė kaimynams, jog pas jo šeimininką nakvojąs Rickus. Ūkininkai susiorganizavo ir atėjo Rickaus suimti. Kaimynai su Grybu palengva suėjo trobon, užgulė miegantį nepažįstamąjį ir jį surišo. Bet vėliau išsiaiškino, kad Rickus... nekaltas pakeleivis.
Tą pat dieną įvairiuose Joniškėlio valsč. vietose buvo pastebėti dar penki „Rickai“. Pas ūkin. Sabą, gyv. Švobiškių km., atėjęs nepažįstamas asmuo ir jam parodęs du revolverius pririštus rankovėse ant gumų. Kai tik tas nepažįstamasis keliąs į viršų rankas, tuoj iš rankovių iššoka abu revolveriai. Nepažįstamasis klausinėjęs, kur gyvena turtingi ūkininkai, ar klebonas turįs pinigų, ar dažnai esąs namuose ir kt.?
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. gruodžio 17 d.
Sudegino klebono daržinę
12 mt. vaikai kerštaudami klebonui sudegino jo daržinę. Kelmėje kilo gaisras. Sudegė klebono daržinė su pašaru. Kelmės ugniagesiai, kaip visuomet, pasiskubino į gaisro vietų, kai viskas virto pelenais.
Pirmiausia visi susirinko gaisrinės kieme, paskui vyko į gaisro vietų. Na, žinoma, ir pasivėlino. Vykdami į gaisrų ugniagesiai kely pametė bačkas, mašina neveikė. Atvažiavo į gaisro vietų – vandens nėra! Atvežė vandens – mašina neveikia. Kol susitvarkė, turtas žuvo ugnyje.
Kalbama, kad gaisro priežastis – kerštas. Esa tūlas Stonis su savo draugu susitarę rinko nuo kapinėse esamų kryžių dievo mūkas, liejo jas ir pardavinėjo.
Kažkokia senelė jų darbus pastebėjo ir pranešė klebonui. Pranešta policijai, kuri įtariamus tardė. Pastarieji, norėdami klebonui atkeršyti, norėjo padegti jo 2 daržines, gretimai stovėjusias.
Vienų padegė, bet antros nesuspėjo. Kaltininkai tų pat vakarų suimti. Nusikaltėliams apie 12 m. amž.
„Mūsų momentas“,
1932 m. sausio 17 d.
Pametė vagonus su keleiviais
Vakare traukinėliui einant iš Linkuvos į Petrašiūnus, atsikabino 6 vagonai su keleiviais ir pasiliko ant bėgių stovėti. Oras buvo biaurus, todėl iškart įvykis nebuvo pastebėtas, o kai nebuvo galimybės garvežiui grįžti, konduktoriui teko grįžti Linkuvon skambinti telefonu į Petrašiūnus, kad garvežys paimtų paliktus kely vagonus.
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 7 d.
Šiauliuose mirė lietuvis – rusų generolas
Šiauliuose mirė buvęs rusų generolas Romanas Kušeliauskas. Nors minimas generolas gimė ir gyveno Šiauliuose, bet šiauliečiai apie jį mažai ką težinojo.
R. Kušeliauskas gimė Šiauliuose 1867 mt. Būdamas 17 mt. įstojo į rusų kariuomenę savanoriu. Daug vargo jam teko išvargti, kol 1915 mt., už pasižymėjimą didžiame kare, buvo pakeltas į generolo majoro laipsnį. Svarbu priminti, kad velionis visą laiką buvo karštas katalikas ir tikėjimo neišsižadėjo, kaip daugelis anų laikų lietuvių. 1900 mt. dalyvavo kinų -rusų kare, generolo Remenkampfo ir Aleksandro vadovybėj. Nuo 1904 m. iki 1905 mt. buvo rusų – japonų karo fronte, o nuo 1914 mt. iki 1915 m. Didžiajam kare, vakarų fronte, prieš vokiečius. Kelis kart buvo sunkiai sužeistas.
Ilgiausiai jis tarnavo Sibire, kur išbuvo per 25 mt. 1917 mt. išėjo į atsargą. Karui pasibaigus grįžo į Šiaulius ir iš jų niekur nebevažiavo, nors sūnūs ir dukterys pasiturinčiai gyvena užsieny. R. K. grįžus į Lietuvą, vyriausybės buvo kviestas organizuoti Lietuvos kariuomenę. Bet, dėl širdies ligų ir lietuvių kalbos nemokėjimo, neįstojo.
Velionis Lietuvos aukštesnių karininkų tarpe buvo žinomas, kaip geras ir sumanus karys. Nors toli gyveno, dirbo, bet amžiaus gale grižo ilsėtis į gimtojo krašto žemę.
Laidojant, pamaldas laikė ir pamokslą velionies geras draugas – kunig. Jarulaitis, kuriam šįmet sukako 50 kunigavimo metų.
„Mūsų momentas“,
1932 m. vasario 14 d.
Svečiuose „Žiburėlis“
„Žiburėlis“ – žurnalas vaikams, 1920–1924 ėjęs Jurbarke, 1924–1944 – Kaune. 1920–1932 ir 1938–1944 ėjo du kartus, 1933–1937 – kartą per mėnesį.
Žurnalą įsteigė ir iki 1924 leido A. Giedrius, 1924–1941 – Lietuvos Raudonasis Kryžius, 1942–1944 – Savitarpinės pagalbos vyriausiasis komitetas.
Spausdinta daug grožinės literatūros kūrinių. Žurnale bendradarbiavo P. Andriušis, P. Babickas, K. Binkis, B. Brazdžionis (Vytė Nemunėlis), B. Buivydaitė, P. Cvirka, L. Dovydėnas, J. Jankus, K. Jankauskas, K. Jakubėnas, F. Kirša, J. Kruminas, K. Kubilinskas, P. Mašiotas, A. Matutis, A. Miškinis, V. Ruzgas, J. Šiožinys, P. Šinkūnas, T. Šuravinas, V. Tamulaitis, L. Žitkevičius ir kiti.
Iliustravo J. Martinaitis, K. Petrikaitė-Tulienė ir kiti.
Redaktoriai: A. Giedrius (1920–1923), R. Šliūpas (1924–1932), A. Petrikas (1933–1935), S. Zobarskas (1935, 1936–1939 ir 1941–1944), L. Gira (1936), J. Alekna (1939–1940), A. Garmus (1940).
Šaltinis:
Visuotinė lietuvių enciklopedija.
Vytė Nemunėlis
Kitu takeliu
Upeliukuos laiveliai paliko,
Ant kalnų malūnėliai visi,
Nebaigti dobilėlių vainikai
Ir saulutė, kaip laimė, šviesi...
Gal į dugną nugrims tie laiveliai,
Gal į Nemuną platų išplauks, –
Kapitonų jaunų prie tiltelio
Nei šiandien, nei rytoj nesulauks...
„Žiburėlis“, 1941 m. spalio 1 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Arijas Vitkauskas
Drakono vakarėlis....
Tu kinietė, aš japonas;
Saulė tu, ir auksas aš;
Tu karšta, ir aš geltonas;
Vyšnia tu, migdolas aš...
Vyšnių medžiams pražydėjus,
Pasakėlę sapnavau;
Jazminams žydėt pradėjus,
Mėnuliuką bučiavau.
Pyko prosenelių dvasios.
Liepė lūpų nelytėt,
Ir drakono akys grasios
Liepė kiniškai mylėt.
Bet – kinietė tu, japonas
Nors esu ir būsiu aš,
Bet kai reiks – tai pats drakonas
Į Europą mus nuneš.
Tu kinietė, aš japonas –
Nors negalima tylėt
Tavo lūpų, bet drakonas
Nepalieps kaip reik mylėt...
Tu kinietė, aš japonas;
Saulė tu, ir auksas aš;
Tu karšta, ir aš geltonas;
Vyšnia tu, migdolas aš...
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. liepos 16 d.
Algimantas St. Bundza
Nėra gėlių, nėra ir jausmo
žodžių:
Jos nuraškytos, jie išsakyti
jau senai.
Kuo savo sielą nūdien guodžia,
Kur liko vasaros dienų pulkai?
Toks neramus, audringas
mano metas.
O klykianti šauni jaunystė!
Ar beuždegs žaibai kai švystelia,
Ar teks šią vasarą ir tau nuvysti.
Nors dienos tokios jaukios,
bet širdis...
Ją ilgesiu ir liūdesiu nugirdė,
Ne meilės žodžiai, ne daina,
ne moteris.
Bet pasaka vienos nakties,
vienui vienintelė.
Švelnutė ji, kaip angelų rapsodija
Ar „La France“ šilkųjų rožių.
Gyvena manyje jos mostai,
eisena,
Nebesurast jos vardui žodžių!
Liūdesiu ir ilgesiu mane
nugirdžius.
Kuo savo sielą nūdien
guodžia –
Gilia naktim ir pasaka vienui
vienintele
Iš tavo jausmo rožių...
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. rugsėjo 10 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio