Naujausios
Apie G. Bagdonavičių
„7 Meno Dienos“ 50 Nr. įdėjo keletą p. G. Bagdonavičiaus grafikos darbų reprodukcijų ir straipsni apie p. G. Bagdonavičių, kaipo menininką.
–
Sužinota, kad šiaulietis menininkas p. Gerardas Bagdonavičius baigė piešti Kauno senojo miesto vaizdų seriją. Kauniečiai apie tuos piešinius atsiliepia teigiamai.
„Mūsų momentas“,
1930 m. kovo 22 d.
Šiauliai pirmoj vietoj
Iš suruoštos dėl 100 metų mūsų periodinės spaudos paminėjimo, mok. Kirlio laikraščių parodos Šiauliuose, ir išstatytų diagramų buvo galima matyti, kad Šiauliai spaudos atžvilgiu stovi pirmoj eilėj (71), paskui Marijampolė – 35, Telšiai – 16, Panevėžys – 12 ir t. t. O turinio atžvilgiu visa mūsų spauda 1932 mt. taip atrodo: tautiška – 378, katalikiška – 148, literatūros, meno, muzikos – 104, komunistiška – 98, socialistiška – 93 ir t. t.
„Mūsų momentas“,
1932 m. gruodžio 18 d.
Naujas laikraštis Šiauliuose
Šiauliuose pradėjo eiti naujas laikraštis „Šiaurės Lietuva“. „Š.L.“ tautiškos minties, iliustruotas savaitraštis, kaina 30 ct. Leidžia L. T. S. Šiaulių apskrities komitetas, redaguoja p. A. Laikoms. Laikraštis gražiai atspaustas, turiningas ir sumaniai redaguojamas. Sprendžiant iš 6-ių išėjusių numerių, „Š. L.“ turės pasisekimą skaitytojų tarpe, ko mes ir linkiame mūsų kolegai.
„Mūsų momentas“,
1930 m. kovo 22 d.
Lenkų pašto karveliui patiko Šiauliuose
1929 metais Šiauliuose buvo sugautas lenkų pašto karvelis, pažymėtas 133 Nr. ir apkaltas grandinėle, kurioj išgraviruota 1922 mt. Šiauliuose karvelis išbuvo apie 3–4 mėnesius, o vėliau dėžėje nakties metu buvo išsiųstas traukiniu Kaunan Krim. Polic. valdybai.
Šiomis dienomis karvelis netikėtai vėl atsirado Šiauliuose. Jis rastas rytmetį ramiausiai tupint su kitais Šiaulių krim. polic. užlaikomais karveliais.
„Mūsų momentas“,
1930 m. balandžio 13 d.
Pakruojus pasipuošė
Balandžio 29 d. Vilniui Vaduoti S-jos Pakruojaus miškų urėdijos skyrius naujai pravestą kelią „Pakruojus–Linksmučiai“ apsodino apie 100 mtr. ilgio liepomis ir pavadino „Vytauto Didžiojo alėja“. Be to prie urėdijos namų, gražiausioj vietoj, pasodino „Vytauto Didžiojo Ąžuolą“.
„Mūsų momentas“,
1930 m. gegužės 10 d.
Kaip išrinko „Miss Joniškis“?
Balandžio 26 d. klubo salėje šaulių būrys surengė savybės vakarą, tikslu išrinkti „Miss Joniškis“. Gražuolę rinko iš anksto numatyta komisija iš kelių žmonių. Komisija, trumpai pasitarusi, išrinko „Miss Joniškis“ p. S.
Pranešus svečiams apie išrinkimą, pastarieji labai nustebo, kad rengėjai nepasitarę su publika, sudarę tendencingą komisiją, gražuole išrinko vado sužadėtinę. Svečiai, kėlė triukšmą, reikalaudami naujų rinkimų, nes vakarėlyje matėsi daug gražesnių p-lių, iš kurių išrinkus gražuolę Joniškiui nebūtų gėdos.
Stebėtina tai, kad publikai pradėjus protestuoti, rengėjai nemandagiai elgėsi su savo svečiais – vydami juos iš salės lauk.
Neapsėjo ir be policijos, kuri norėjo vakarą uždaryti. Keista, kad tokie mažmožiai irgi neapseina be triukšmo ir agitacijų.
Už faktus atsakau.
J. Kukutis
„Mūsų momentas“,
1930 m. gegužės 10 d.
Nukeltas namas
Jau paskutinis namas nukeltas nuo Sukilėlių – Nepriklausomybės kalnelio. Kalnely pradėtas statyti Nepriklausomybės paminklas. Namas nukėlimui nebuvo sugriautas, bet išsyk visas perkeltas.
„Mūsų momentas“,
1930 m. gegužės 10 d.
Nelaimė sutinkant Telšių Vyskupą
Šiaulių apskr. Šaukėnuose gegužės 14 d., sutinkant Telšių Vyskupą, susirinko tiek daug žmonių, kad net miestelio gatvės užsikimšo. Netoli šventoriaus pereinant procesijai per gana gilų griovį tiltas pasidarė gana siauras, šoninės apsaugos kartelės sulūžo. Kai kas įkrito į griovį. Įkrito ir M. Zajančauskaite. Ji labai pavojingai susižeidė veidą.
Sužinoję apie nelaimę susirinkusieji Ganytojo pasitikti kunigai sudėjo nukentėjusiai gelbėti aukų. Kuršėnų klebonas kun. Alminas davė automobilį ir Zajančauskaitę išvežė į Šiaulius. Sužeistoji patalpinta dr. Mickaus ligoninėje. Operacija ir gydymas kaštuos 35O lt.
„Mūsų momentas“,
1930 m. birželio 1 d.
Netvarka katalikų kapinėse
Jau nuo seniau teko išgirsti nusiskundimų, kad Šiaulių katalikų kapinėse seniau mirusiu kapai išardomi ir jų vieton be mirusiųjų giminių sutikimo laidojami kiti. Šiomis dienomis įvyko toks nuotykis.
Tūla moteriškė P. turėjo palaidotą Šiaulių kapinėse dukterį. Brangios dukrelės kapą motina tvarkė, puošė gėlėmis ir dažnai ateidavo prie brangaus jai kapo, dukrelę aplankyti, apraudoti.
Vieną gražią dieną P. atėjusi pamatė kape permainų... kapas užverstas šviežiomis velėnomis, gilės, kur augo ant kapo, sumindžiotos, apkastos žemėmis. Pasirodo, kad kas tai sauvališkai P. dukters kape palaidojo kitą žmogų ir kapą išdarkė ir taip paliko...
P. nubėgo skųstis pas kapsargį, bet šis sako, kad liepęs duobkasiam kasti kitoj vietoje, o duobkasiai jos dukters kape palaidojo naujai mirusį sauvališkai. Duobkasiai aiškinasi, jiems liepęs čia kasti duobę kapsargis... Bėga moteriškė pas kleboną. Šis sako, tai „kapsargio dalykas“. Bėga moteriškė vėl pas kapsargį ir vėl iš naujo, taip niekur ir „negauna pagelbos“.
Panaši tvarka ir Stačiūnų katalikų kapinėse. Vakar man teko būti liudininku šitokio nusiskundimo:
Stačiūnų kapinėse p. Špokų yra šeimyninis kapas, aptvertas geležiniais grotais, pastatytas didelis kryžius. Toje vietoje jau 60 –70 metų laidojami p. Špokų šeimynos nariai: tėveliai, broliai, seserys ir kit.
Šiomis dienomis vienas p. Špokų šeimynos narys, nuvykęs aplankyt, kapą, pamatė „stebuklą“... kapas „sumažėjo“... Pradėjus teirautis, pasirodė, kad koks tai pilietis nukėlė aptvarą iš vietos sulig kryžium, atkasė palaidotus kape, išmetė mirusių kaulus ir toje vietoje palaidojo savo giminaitį.
Kas davė šiam piliečiui leidimą taip elgtis, nežinia. Lieka tik faktas – kapas ir jame palaidotieji išniekinti. Reikia tik, kad teismo įstaigos šį įvykį ištirs.
Karčius.
„Mūsų momentas“,
1930 m. birželio 7 d.
Jie ieško moterų
Jaunas inteligentingas vyras, laisvas menininkas nori susipažinti su jauna moterimi (panele, našle), mėgstančia literatūrą, išsilavinusia ir laisvų pažiūrų, Turtas, padėtis, būdas nesvarbu. Laiškus ir paveikslus laikysiu paslapty. Pareikalavus grąžinsiu. Atsakinėsiu į kiekvieną rimtą laišką. Rašyti: „Momento“ redakcija dėl R. S.
–
Jaunas, gražus, energingas vyras, žurnalistas, vedybų tikslu nori susipažinti su panele ar našle. Amžius, grožis ir praeitis nesvarbu. Laiškus ir fotografijas laikysiu paslapty, ir pareikalavus grąžinsiu.Prašau skubiai rašyti: Šiauliai, Stoties g. 2 dėl. A.
–
Noriu susipažinti vedybų tikslu su panele ar našle. Praeitis, grožis ir amžius nesvarbu. Esu jaunas, gražus, energingas vyriokas. Laiškus ir fotografijas laikysiu paslapty ir pareikalavus grąžinsiu. Rašyti: Šiauliai, Vilniaus g. 96 dėl J. V.
„Momentas“,
1930 m. vasario 8 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Fritz Kačmarek
Pasauliniai savaitės įvykiai
(Žiūrint į juos iš Šiaulių
bažnyčios bokšto).
Roma, Londonas, Berlynas –
Knibžda, rodos, skruzdėlynas.
Praha, Varšuva, Belgradas –
Čiuožinėja, kaip ant ledo.
Tokio, Briuselis, Paryžius –
Žengia mūšin pasiryžę.
Tiktai vienas mūsų Kaunas
Nemune ramiai sau plaunąs...
Nors Olandijos Haagoj
Jungo planui padai dega,
Šiauliai triukšmo dėl to nedaro,
Ramiai klausos „Dziešmuvaras“.
Ten Snovdenas ir Adaci
Gieda giesmę vis tą pačią,
O Jasparas aktą rašo
Ir reparacijų prašo,
Ir Masconi nerimauja,
Gryno aukso reikalauja.
Šmidtas derasi ir stena,
Kumštį rodo jam Brianas...
Dar liūdnesnis daros faktas,
Kai užprotestuoja Šachtas
Ir prie tarptautinio stalo
Kelia didelį skandalą.
Braziliją karštis smaugia,
Tigrai ir beždžionės staugia,
Kad jau Celsijų aplankė
Devynios dešimtys penki.
O Sibire ir Urale
Meškos ir vilkai sušalo,
Bet pas mus visi, kas gyvas,
Uosto žydinčias alyvas...
Valgom, geriam, skaitom, rašom,
Reparacijų neprašom,
Jei iš mūsų reikalauja,
Duodame su pilna sauja...
Aukso turim gerą kiekį,
Mums užtenka, o kas lieka
Galime išlicituoti
Ir Šveicarijai parduoti...
Žodžiu daug gerų dalykų
Per tą savaitę įvyko,
Dėl to mūsų senas Kaunas
Nemune ramiai sau plaunąs..
„Momentas“,
1930 m. vasario 1 d.
Žymūs šiauliečiai
Šiaulių miesto ir apskrities viršininkas J. Kubilius, vienas taktiškiausių Vidaus Reikalų Ministerijos valdininkų Šiaulių apskrity.
Liudas Jakavičius, žinomas senas lietuvių spaudos darbininkas. L. Jakavičius tikrai universalus žmogus: jis žurnalistas, rašytojas, artistas, biznierius, knygininkas ir daugelio kitų sričių žinovas.
L. Gurvičius, neblogas vaistininkas, bet labai geras šachmatininkas.
J. Grabauskas, Šiaulių apygardos darbo inspektorius, nesąžiningų darbdavių „baidyklė“ ir darbininkų „angelas sargas“.
Svitkauskas, miesto policijos viršininkas, vienas iš aktingiausių drausmės dabotojų.
L. K-no šaržai
„Mūsų momentas“, 1932 m.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio