Naujausios
Šiaulietis kompozitorius
Žinomo Šiauliuose visuomenės veikėjo p. Liudo Jakavičiaus sūnus, Kauno konservatorijos mokinys L. Jakavičius nesenai parašė tango „Sutemos“. Tekstą šiam tango parašė žurnalistas Jūr. A. Šaltenis.
Tango labai vykusios kompozicijos ir Kaune turi nepaprasto pasisekimo. Dainuojamas baliuose ir kavinėse. Po Velykų „Sutemas“ vyrų kvartetas dainuos radiofone. Be to, tango autorius L. Jakavičius žada netrukus jį išleisti. Tuo reikalu jau susitarė su žinoma Kauno firma.
Šiais laikais, kai rūpinamasi sulietuvinti mūsų mažąją sceną, šio tango pasirodymas iš tiesų sveikintinas. Savo lietuviškų kompozicijų mes nedaug teturime, pagaliau ir šios (kaip Braisno „Saulutės“ fokstrotas) ne kažin kaip vykusios.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. balandžio 16 d.
Išėjo „Šiaulių žydų almanachas“
Šiomis dienomis išėjo iš spaudos žydų visuomenės laukiamas „Šiaulių žydų Almanachas“ – literatūriniai, istoriniai straipsniai. Turiny: žydų atsiradimas Šiauliuose, pirmieji žydai Šiauliuose, Šiaulių m. monografija, atsiminimai apie garsųjį Šiaulių rabiną Josifą-Schariją Šterną ir t. t. su daugel iliustracijų tekste.
Leidinys išleistas gražiai, pirmos rūšies popieris ir viršelis, švarus darbo atlikimas. Almanachą parašė J. Baltakevičius. Vertimą j žydų kalbą darė ir papildė dr. J. Dobkinas.
Šis almanachas suteiks daug naujų ir įdomių žinių Šiaulių žydams.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. balandžio 16 d.
Džiovos priešų pasisekimas...
Šiauliuose, Radvilišky, Kuršėnuose, Pakruojuj, Gruzdžiuose, Linkuvoj ir Jonišky Draugijos kovai su tuberkuliozu Šiaulių skyrius buvo suruošęs viešą rinkliavą džiova sergančių naudai.
Rinkliava turėjo pasisekimą. Ženkliukų parduota apie 7000. Vien Šiaulių m-te surinkta 1390 lit.
Rinkliavoj dalyvavo 2 gražiai papuošti automobiliai su pritaikintais užrašais. Pav. „Sėkmingai kovai su tuberkuliozu Šiaulių apskričiui reikalingi 7 dispanseriai, o turime tik 1“. Kodėl džiova plečiasi? Lietuvoje yra 50.000 džiovos bacilų sėjikų – augintojų, o kovotojų prieš džiovą tik 20.000. (D-ja visoje Lietuvoje turi 20 000 narių.)
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. gegužės 14 d.
Nepatenkinti, kad gyvuliai bus skerdžiami be skausmo
Gyvulių globos draugijai pasiūlius, Šiaulių miesto savivaldybė nupirko ir pastatė miesto skerdykloje tam tikrą aparatą gyvuliams apsvaiginti, kad jie, skerdžiami, nejaustų skausmo.
Šis humaniškas žygis tačiau sukėlė didelį nepasitenkinimą žydų tarpe, kurių rabinai užprotestavo prieš aparato vartojimą, pareikšdami, kad toks būdas prieštarauja jų religiniems ritualams.
Savivaldybėj įvyko posėdis, kuriame dalyvavo apskrities viršininkas, burmistras, jo padėjėjas, du rabinai, du žydai advokatai ir du gyvulių globos draugijos atstovai, susidariusiai padėčiai dėl naujovės įvedimo aptarti. Posėdžio dalyviams skerdykla pademonstravo naują skerdimo būdą. Žydų atstovai pareiškė, kad jei aparatas bus naudojamas, tai jie uždraus savo mėsininkams piauti gyvulius skerdykloje ne tiktai košer reikalui, bet ir ne košer ir netgi uždraus žydų krautuvėse pardavinėti skerdykloj pjautų gyvulių mėsą.
Posėdyj po ilgų pasitarimų nutarta užklausti vidaus reikalų ministeriją, kaip pasielgti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. gegužės 14 d.
Ponai, rašykite lietuviškai!
Pakruojis. Vismantų latvių „Bibliotekos“ draugija surengė Pakruojy vakarų. Prie vakarų, žinoma, pasistengė iš anksto išnešioti vietos inteligentams pakvietimus. Kad tuos pakvietimus vakaro rengėjai platino, tai nieko nuostabaus (įprasta), bet vieno jie neturėjo pamiršti, tai, kad vakaras buvo rengiamas Lietuvoje, kad tie pakvietimai platinami lietuvių tarpe, todėl privalėjo pasirūpinti, kad tie pakvietimai būtų parašyti žmoniška kalba. Brukti į rankas sudarkyta lietuvių kalba parašytus popiergalius, tai didžiausias kviečiamų asmenų įžeidimas ir iš jų pasityčiojimas.
Ziutis
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. birželio 4 d.
Prie alaus bačkelės galą gavo...
Kriukų val., Šeivakojų km., T. G. besitrusiant seklyčioj apie pilnas alaus bačkutes ir jas bekamšant, viena bačkutė sprogo ir... gerokai sužalojo G., nuo ko pastarajai teko net į Šiaulių m-to ligoninę atsigulti. G.pagulėjusi apie 12 dienų ligoninėj, šiomis dienomis mirė. Tai bent alutį buvo pagaminusi G., tik, deja, jai neteko jo paragauti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. birželio 4 d.
Tas mažiukas Mileriukas serga „hitlermanija“
Neseniai Šiauliuose, Vilniaus g. (p. Juškaus name) tūlas vokietukas Mileris atidarė moterų kirpyklą. Šis bernelis (nes piemenį praaugo, o iki berno amžiaus dar nedaaugo) jau spėjo pasižymėti savo „specialybe“, sudegindamas kelioms moterims galvas bei plaukus su „Dauervvellen’u“ (dėl to turės dar bylų teisme). Tačiau, pasirodo, kad Milerio esama ne tik „čirulniko“, bet karšto Hitlerio pasekėjo...
Vakare, truputį „susivalstybinęs“, Mileris nutarė eiti žydams langus daužyti. Ir pirmai progai pasitaikius, iškūlė Bencovičaitės krautuvės (Vilniaus g.) langą. Gal dar ir daugiau „pavyzdžių“ parodęs, bet dežuruojantis policininkas jį suėmė ir nugabeno į nuovadą; pasodino į dabuoklę, kad atšaldytų hitlerišką maniją, o rytą surašė jam protokolą ir užvedė bylą.
Bencovičaitė apsiskundė policijai, kad jai pro išdaužtą naktį langą žuvę kai kurie daiktai apie 100 lt. vertės...
Įdomu, ką sūneliui mama pasakys.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. birželio 25 d.
Šiauliai prieš 140 metų
Lygiai prieš 140 metų per Lietuvą keliavo vienas žymus vokiečių rašytojas žurnalistas Fridrichas Šulcas. Šis rašytojas važiavo iš Rygos į Varšuvą ir tos savo kelionės įspūdžius aprašė knygoje „Reise eines Livlanders durch Polen“, yra skyręs keletą dešimtų puslapių ir Lietuvos gamtos, žmonių bei atskirų vietų aprašymai.
Fr. Šulcas, pervažiavęs Latvijos sieną pašto arkliais (nes tuomet traukinys buvo žinomas tik iš persų pasakos) sako:
Daugybę kryžių su Kristaus kančiomis lyg sakė, kad tai yra katalikiškas kraštas. Žmonės savo išvaizda ir būdu ytin skyrėsi nuo kaimynų latvių ir vokiečių.
Pašto tarnautojai lietuviai važinėjo mažais žemaitukais, apsirėdę buvo sena, lyg vienuolio sermėga, kiauromis alkūnėmis, užsikabinę ant kaklo mažutį varinį ragelį.
Per Joniškį ir Meškuičius Šulcas privažiavo ir Šiaulius. Joniškis nuo kaimo skyrėsi tik tuo, kad dauguma gyventojų sudarė žydai, be to, ten būdavo garsūs arklių turgai.
O Šiauliai iš tolo atrodė net gana įspūdingai. Bažnyčia mūrinė, ir viena gatvė išgrįsta. Namukai mediniai, tik vienu mūriniu galu, kuris atsuktas į gatvę. Gyventojų daugumas amatininkai ir žydai, pirkliai. Turgavietė labai didelė. Vienoje jos pusėje pristatyta puikių mūrinių namų, kitoje netvarkingai išmėtytos žydų pirklių būdelės, kuriose parduodama medvilnės dirbiniai, gelumbės, stiklas, duona ir kita.
Prekės pigios. Mieste viso gal yra trys šimtai namų ir gryčių, o gyventojų apie 3.500 (šiandie per 30.000).
Toliau jis nuvažiavo į Radviliškį, Šeduvą ir Kėdainius. Kėdainiai tuomet, pasirodo, buvo gana didelis miestas, mažai ką mažesnis už dabartinius Kėdainius. Šulco žiniomis, tada Kėdainiuos galėję būti apie 5000 gyventojų.
Kaunas tuomet atrodė visai ne kiek geriau už Šiaulius: iki 400 namų ir apie 4.500 gyventojų (šiandie per 100.000).
Tarp kitko, rašytojas primena, kad Lietuvos miškai gana apleisti, keliai vietomis neišvažiuojami, vietomis medžiais kloti, tačiau žmonės esą labai vaišingi.
Brėkštas
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. rugpjūčio 20 d.
„Šventakupriai, marš į bažnyčią“
Kužiuose buvo pavasarininkų kongresėlis ir jaunuomenės teismas.
„Teismo“ metu keliolika pavasarininkų po vieną pasišalino iš salės ir susirinko pas vieną ūkininką išgerti. Pas ūkininką atėjo ir tūlas Bražas, kuris girtuokliaujantiems pavasarininkams pasakė: „Šventakupriai, čia jums ne vieta, marš į bažnyčią!“ Pavasarininkai įsižeidė. P. Budrys ir A. Adomaitis puolė Bražą mušti. Kilo peštynės, o rezultate Bražui galvoj padaryta keletas skylių.
Pažymėtina, kad kai jaunuomenės teisme gynėjas stud. Sirūnas pavasarininkų demagogams įprastu įsiutimu ir provokacija puolė informacinę spaudą, klausytojai ūkininko gryčioj skaldė vienas antram pakaušius...
Puikiai vadovai moka auklėti savo „aveles“...
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. rugpjūčio 20 d.
Šiauliuose 3000 pavardžių
Sąryšy su pavardžių pakeitimu Šiauliuose buvo surašytos visų gyventojų pavardės. Iš 30.000 šiauliečių paskirų pavardžių susidarė 3000. Daugiausia vienpavardžių Šiauliuose gyvena Žilinskų — apie 700.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. spalio 1 d.
Gavo naujus vagonus
Valst. teatro Šiaulių skyriui susisiekimo ministerija vieton atimtų vagonų – davė du naujus „Puimano“ vagonus. Naujieji vagonai yra žymiai tobulesni ir geriau sutvarkyti. Tais vagonais naudojantis, artistams neteks tiek daug vargti, todėl kitą sezoną teatro vadovybė žada dažniau lankytis provincijoje.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. gruodžio 25 d.
300 lt. svarbiau negu katalikiškas krikštas
Tokia antrašte š. m. rugp. 20 d. tilpo „(Įd. M. Momente“) paimta iš kito laikraščio žinutė, kurioje buvo rašyta, kad Kužių klebonas atsisakęs krikštyti tūlo R. Kulino kūdikį, kol šis nesumokės 300 lt. rinkliavos bažnyčios statybai.
Kužių klebonas pareiškė, kad faktas neatitinka tikrenybę. Todėl minimų žinutę visiškai atšaukiame ir korespondentus dar kartų įspėjame, kad visuomet būtų tikslios ir teisingos žinios, nes klaidingų žinių korespondentai bus išduodami teismui.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. gruodžio 31 d.
Svečiuose „Naujas žodis“
„Naujas žodis“ – kultūros ir visuomenės iliustruotas žurnalas, ėjęs 1925–33 Kaune ir 1925–26 Rygoje. Ėjo kartą per mėnesį, nuo 1926 – dukart per mėnesį; 1933 – kaip „Dienos“ priedas.
Populiarus tarpukario periodinis leidinys – liberalios krypties, nepartinis, gerąja prasme bulvarinis žurnalas.
Leido lietuvių jaunimo organizacija Rūta ir J. Paleckis, nuo 1927 – bendrovė „Naujas žodis“.
Rašė Lietuvos, Latvijos kultūros, meno, istorijos klausimais, spausdino lietuvių ir užsienio šalių menininkų kūrybą.
Bendradarbiavo V. Bičiūnas, M. Biržiška, J. A. Herbačiauskas, T. Ivanauskas, L. Janušytė, S. Kolupaila, P. Mataitis, A. Miškinis, B. Raila, S. Santvaras, T. Tilvytis, P. Vaičiūnas, J. Vileišis, A. Vienuolis ir kiti.
Redaktoriai: J. Paleckis, J. Petrėnas, J. Šimukėnas.
Šaltinis: Visuotinė lietuvių enciklopedija.
Įvykusios Šiauliuose žemės ūkio parodos bendras vaizdas žiūrint iš lėktuvo. 1932 m rugsėjo 15 d.
Nusausinimo darbai ties Akmene – darbininkai valo Dabikinės upę. 1930 m. rugsėjo 15 d.
Bronė Pocaitė, išrinkta Kruopių gražiausia mergaite. 1930 m. rugpiūčio 1 d.
Šiaurės Lietuvoje: piliečiai ties komitetu laukia pašalpų. 1929 m. gegužės 1 d.
Naujas stilius moterų madose
Šio sezono mados pagrindas yra kostiumas. Jį vilki nuo ryto iki vakaro. Tai universaliausias apdaras. Pirmoje eilėje jie siuvami iš angliškų tweed arba flanell medžiagų. Siaurai aptemdami liemenį, jie susegami vienu guziku. Po kostiumu žaketėlių dėvimos pikee bliuskutės, kurios siuvamos vyriškų marškinių arba liemenių pavyzdžiu, su nedidelia, aukštai prie kaklo užsektu dekolte; po jų apykakle parišamas panašiai į plaštakės sparnelius kaspinas.
Baltos kaip sniegas pikee liemenės pasižymi savo linijų tiesumu. Jos dėvimos virš sijono, papuošiamos guzikų eile ir atrodo labai kukliai ir elegantiškai. Į žaketėlio atlapos kilpą įkiša šviežią gėlę, kuri sušvelnina žaketėlio gana griežtas formas.
Paprasta sporto suknelė iš skalbiamo šilko arba flanelio su languotu žaketėliu; geltona suknelė išsiuvinėta ir balta medžiaga papuošta.
Kostiumas su bliuskute, kuri prie dekolte smulkiai sukvalduota; vasariškas kostiumas iš chinakrepo su šviesia bluskute, apvedžiota spalvotu kaspinu.
Komplektas iš margo flamengo su šviesia viršutine dalimi ir neužsegamu žaketėliu.
1929 m. gegužės 1 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio