Naujausios
Pats muša, pats verkia
Šiomis dienomis pil. Sr., gyv. Gulbinų km., Gruzdžių v. užeina pas gydytoją ir prašo pagelbos. Gydytojas apžiūrėjęs S. pamatė, kad jam perskeltas galvos kiaušas, kad net smegenys išlindę.
– Važiuok,– sako jam gydytojas,– į Šiaulius operacijai, nes gyvybė pavojuje.
– Ale, – sako pilietis, – tik rišk ir gana, nes aš turiu dar parvežti savo broliui, kuris jau mirti rengiasi, kunigą. Mat, bekirsdami su broliu malkas, susipykome ir aš jam drožiau basliu galvon, o jis man kirviu. Dabar jau brolis apkvaišęs guli ir prašo kunigo. Negi, aš būdamas katalikas, apleisiu brolį smerčio valandoje.
Apsiverkė pilietis ir aprišta galva išėjo kunigo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. vasario 12 d.
Kaip joniškiečiai dukreles vagia...
Šiomis dienomis keliose Joniškio įstaigose lankėsi Aleknaičių k., Joniškio v. gyv. Butkienė, kuri skundėsi, kad netoli gyvenąs L-ius „pavogęs’’ jos dukterį Ievą, 21 mt. amžiaus. Dukrelė prieš 10 dienų dingusi iš seklyčios su visom savo suknelėm ir kraičiu. Ji baigusi 3 kl. gimnazijos.
„Nelaimingoji“ motina turi 9 dukteris ir vieną sūnų, 6 ištekėjo, 1 – ną „pavogė“, tai beliko tik... 2 dukrelės.
Duktė negrįžta, o motina, nors ir žino, kur ši randasi, bijo pas ją eiti, kad „žentas“ motinėlę neapkultų.
Dabar nori vieno, „kad tik tas balamūtas ženitųs!..“
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. vasario 26 d.
Giljotina Lietuvoje
Būnant šiomis dienomis Klaipėdoje teko matyti užmestą Apyg. Teismo sandėly giljotiną, su kuria žmonėms galvas kirsdavo, kai Klaipėda buvo prijungta prie Vokietijos. Ji guli pamesta sandėlio kampe, voratinklių aptraukta. Didelis peilis, kitą sykį buvęs aštrus, bet dabar jau vietomis surūdijęs ir atšipęs. Ant rėmų dar yra kraujo žymių. Vienoje vietoje yra įbrėžti trys brūkšniai, kurie anot senesniųjų tarnautojų žodžių, rodą, kad buvę nugiliotinuoti trys žmonės. Paskutinį sykį giljotiną panaudojo 1912 mt. Tais metais nukirto galvą vienam tilžiškiui, kuris buvo nužudęs savo tikrą tėvą; vėliau paaiškėjo, kad jis buvo nekaltas. Nuo tų metų giljotina nebuvo naudojama. Kai kurie pasakoja, kad buvę nugiliotinuoti ne trys, bet devyni žmonės.
Dabar įvedus Lietuvoje mirties bausmę sušaudyti, giljotina stovi be darbo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. vasario 26 d.
Šunų medžioklė Šiauliuose
Pastaruoju laiku Šiauliuose, ypač iš užmieščio gyventojų, policija nuolat gauna nusiskundimų dėl palaidų šunų, kurie užpuola einančius gatve žmones: kam sijoną nutraukė, kam koją perkando, kelnes sudraskė ir t. p.
Todėl miesto policija šiomis dienomis suruošė šunų medžioklę.
Nušauta apie 80 šunų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. kovo 5 d.
Bekonas, netinkąs eksportui
Šiaulietis Zablockis, eidamas girtas namo, susitiko vieną savo pažįstamą ir paprašė, kad jis nuvestų jį kur nors nakvynėn. Tai pastarasis Zablockį nuvedė į pirmą pasitaikusią kiaulidę ir ten paguldė. Rytą atsikėlęs šeimininkas labai nustebo, pamatęs savo kiaulę vaikštinėjančia kieme, o jos vietoj gulinti nepažįstamą vyriškį.
Policija viską išaiškino ir nedėkingam draugui sustatė protokolą.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. kovo 5 d.
Kaip linkuviečiai tvarko kelius
Šiais metais linkuviečiai pradėjo žiemos metu vežti žvyrą ant kelių, mat, valsčiaus sav-bė kiekvienam pasiuntė raginimą. Už nesuvežimą, bus baudžiami.
Viskas būtų gerai, jei visi žvyrą vežtų ir laikytųsi tam tikros tvarkos. Bet piliečiai laikosi savo taisyklių: vieni veža žvyrą ir pila krūvomis, kiti skleidžia ant kelio, nes pavasarį nereiksią skleisti. Joniškėlio vieškely tūlas agronomas kokį kilometrą nupylė žvyru kelią, plačiai jį paskleisdamas. Tokiu keliu važiuoti rogėmis tikra bėda. Žmonės stebisi ir keikiasi.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. kovo 12 d.
Žagarės nakties vaiduokliai
Vienos Žagarės įstaigos jauni bendradarbiai, energingi žmonės, jau vedę ir turį gražias žmoneles, daužosi nakties metu po nuošalesnes Žagarės gatves, ieškodami „malonumų“ energijai išeikvoti...
Tas žagariečiams nerūpėtų, jei jie nakties metu neužkabinėtų sargų, kurie eina pareigas ir kad nereikalautų parodyti dokumentų (nes dokumentų tikrinimas ne jų darbas) ir negrasintų sušaudymu, tai žagariečiai visai ir jų žmonelėms nekalbėtų ir nesipiktintų.
Jei ponai patys negali susitvarkyti, tai žmonelėms patartina daugiau žiūrėti vyrus, nes, jei tas dar pasikartos, tai skelbsim pavardes.
Senas žagarietis
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. kovo 12 d.
Į kalėjimą už moteriškų kelnaičių išniekinimą
Joniškio miesto kontrolė. būdama užsiinterisavusi važiuojančiais per sieną keleiviais, paklausė vieno 39 mt. amž. žydelio L. Z., kodėl jis sėdįs ne vagono kupėj, bet išeinamoj vietoj.
Žydelis jausdamasis lyg nesavyje, nusiskundė, kad sėdįs čia dėl to, jog kupėj buvęs apalpęs. Tačiau kontrolė eidama pareigas, ligonį iš paviršiaus apžiūrėjusi pastebėjo, kad žydelio per storos kojos, iš ko suprato ir ligos priežastį.
Žydelis buvo paprašytas į atskirą skyrių dėl smulkesnio „diagnozavimo“ nenormalių kojų storumo. Pasirodė, kad žydelis buvo apsimovęs 26 šilkinėmis moteriškomis (naujomis) įvairių spalvų kelnaitėmis. Žydeliui visos kelnaitės buvo nutrauktos ir konfiskuotos ir už išniekinimą moteriškų rūbų, teismas tą pat dieną jam priteisė mokėti 1.008 lt. arba 2 mėn. kalėjimo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. kovo 19 d.
Žydų protesto mitingas
Trečiadienį Šiaulių žydai irgi surengė protesto mitingą dėl žydų persekiojimo Vokietijoj. 17 vai. (1 vai. ankščiau, negu paprastai) Šiauliuose tapo uždarytos visos žydų krautuvės, dirbtuvės ir kt. įmonės, o ant durų visur prisegta uždaryme priežastį paaiškinantieji skelbimai: Sąryšy su protestu prieš žydų persekiojimus Vokietijoj uždaryta. Be to, dideli spausdinti plakatai kvietė visus rinktis į didžiąją sinagogą (Varpo g-vė), kur rengiamas protesto mitingas.
Apie 17 vai. 30 min. didžiulė sinagoga buvo sausakimšai pilna žmonių, be to, buvo pilni koridoriai, kiemas ir būriai gretimoj gatvėj. Susirinko apie 3.000 žmonių. Sinagogoj buvo įrengtas mikrofonas, o kieme – garsiakalbis, kad kalbos būtų girdimos ir ore.
Mitingą pradėjo Šiaulių rabinas, karštai kalbėjęs per pusvalandį. Po to kalbėjo prisiek. advokatas B. Abromavičius, d-ras Bergeris ir mokyt. Rudnikas.
Kalbėtojai, išvardinę šlykščius vokiečių smurto darbus bei aukas, pabrėžė, kad žydai Vokietijai yra davę daug didelių mokslo ir šiaip įžymių žmonių, daug prisidėję prie Vokietijos sutvirtinimo ir, apskritai, tik gerą darę Vokietijai, tačiau vokiečiai savo persekiojimais ir klasta prieš žydus jau šimtmečiais yra pasižymėję... Paminėta, kad senojoj Rusijoj rengtuose žydų pogromuose vokiečiai irgi vaidinę nedviprasmę rolę.
Tarp kitko, kalbėtojai pastebėjo, kad ekonominiai Vokietija daug priklauso nuo žydų ir, jei hitlerininkai nesiliaus, tai Vokietija bus priversta nusileisti.
Vienas iš realesnių žygių prieš vokiečius, raginti žydus nebeleisti savo vaikų į vokiečių mokyklas, kurios daugiausia tik dėka žydų ir užsilaikančios užsieny.
Mitingas užsitęsė per 2 val. Pagaliau protesto mitinge buvo priimta rezoliucija.
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. balandžio 9 d.
Milžiniškas gaisras Lygumuose
Šiauliuose gauta žinių, kad dega Lygumų miestelis. Tuoj automobiliu išvyko aps. pol. vadas p. Daniūnas, krim. pol. v-kas p. Januškevičius, m. ugniagesių lengvasis automobilis ir, kiek vėliau, m-to s-bė davė savo sunkvežimį likusiems ugniagesiams nuvežti, su kuriais nuvyko ir Jūsų bendradarbis.
Lygumuose paaiškėjo: balandžio 13 d., apie 9 vai. ryto, Lygumų m., Pakruojaus g. 13 nr., tūlo J. Čiuberkio tarnaitė pakūrė krosnį negyven. namo gale, o pati nuėjo į gyvenamą galą sutvarkyti kambarių. Staiga užsidegė Čiuberkio namo šiaudinis stogas. (Manoma, kad gaisro priežastis – kaminas, kuris matyt buvo kiauras, nes Čiuberkis IV. 12 d. savo namo kaminą išvalė).
Čiuberkio namas stovi rytų pusėj, miesto pakrašty, o tą dieną buvo didelis ryt – pietų vėjas, todėl bematant ugnis persimetė į gretimus namus. Lygumuose namai beveik visi dengti šiaudais ir arti vienas prie kito, todėl ugnis žaibo greitumu plėtėsi. Vėjas nešiojo didelius gabalus degančių šiaudų, kurie krito ant namų stogų.
Lygumuose yra ugniagesių komanda, bet ji neturi siurblio nė gerų pompų, todėl gaisro sustabdyti jokių būdu negalėjo.
Miestely greitai visas vanduo buvo išpumpuotas ir teko vandenį vežti iš netoli esančio prūdelio, bačkomis. Per 1 valandą užsidegė 87 trobesiai, kurie iki pat pamatų sudegė. Iš jų 45 gyven. namai, 32 tvartai, 4 daržinės, 3 klojimai, 2 svirnai ir 1 vilnų karšykla.
Lygumų pradž. mokyklos vedėjas p. Bojarskis, kai gaisras prasidėjo, savo mokykloj ruošėsi vaikų spektakliui. Kilus gaisrui, jis tuoj suorganizavo ūkininkus su bačkomis pristatyti vandenį ir puolė gelbėti mokyklos turtą. Mokykloj buvo suorganizuotas gražus pedagoginis muziejus, kurio eksponatų visai nepavyko išgelbėti. Taipogi sudegė dalis mokyklos suolų, sulaužyta mokslo įrankiai, išdaužyta mokyklos langai ir kt. Mokykla buvo mūrinė, todėl ji nesudegė. Gaisro metu smarkiai apdegė Lygumų feldčeris H. Strumelis, kuris atvežtas gydyti į Šiaulių ligoninę. Klebonui sudegė 9 karvės, 7 kiaulės, 3 veršiukai, pašaras, ūkio įrankiai ir kt.
Gaisrą gesinti atvyko Šiaulių savanorių ugniagesių komanda, Frenkelio ugniagesių komanda, Radviliškio geležinkelio bataljono ugniagesių būrys, Pakruojo ir Joniškio ugniagesių komandos. Žymiai prie gaisro lokolizavimo prisidėjo p. Kacinas, davęs Šiaulių ugniagesių komandai savo firmos siurblį. Kadangi vanduo nuo gaisro vietos gana toli, tai teko jį pumpuoti per 2 siurblius. P. Kacino siurblys veikė stebėtinai gerai.
Dalis nukentėjusių žydų apsigyveno sinagogoj, lietuviai išvažinėjo į artimiausius kaimus ir kt.
Kadangi labai daug daiktų ir maisto sudegė, tai suorganizuota iš Šiaulių ir Pakruojaus pristatymas gyventojams maisto. Be pastogės liko per 100 šeimynų.
M.Juodis
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. balandžio 16 d.
Olga Čechova Šiauliuose
Liepos 13 dieną „Liaudies Namuose“ įvyko viena gastrolė garsiosios kino artistės Olgos Čechovos ir jos dukters – Ados-Olgos Čechovos. Vaidino 3 veiksmų komedijų. Nors vaidino vokiečių kalba, bet publikos buvo pilna salė.
Jūsų bendradarbiui teko trumpai kalbėtis su „žvaigžde“ Olga Čechova. Mat, jai atvykus į Šiaulius visam mieste tik ir girdėjosi „Čechova, Čechovai, Čechovos“... Be to, Čechovą su dukterim ir bendradarbiais lankėsi net Šiaulių „pliaže“... (Kažkas pasakė, kad Šiaulių prūdely labai moderniškas pliažas ir svečiams reiktų jį pamatyti).
Taigi,papietavę Piliečių klube, svečiai mūsų garsiais vežikais ir nuvažiavo. Pasidairę 5-tų minučių, artistai linksmai nusiteikę grįžo į miestą, kur juos kiekvienam žingsny sekė fotografai ir šiaip smalsuolių būriai.
Čechovą rusė ir rusiškai kalba puikiausiai, todėl daugelis suka galvas, kodėl ji scenoje kalba vokiškai. Dėl šito artistė pareiškė, kad jai Lietuvon tekę atvažiuoti pripuolamai, todėl negalima buvo spėti pasiruošti rusų kalba vaidinti, bet ji mano šiemet lapkričio-gruodžio mėn. dar kartų būti Lietuvoj, ir tuomet ji vaidinsianti rusų kalba, nes, gal būti, dalyvausiąs ir jos pirmasis vyras M. Čechovas, su kuriuo O. Čechovą jau dabar tarsis dėl bendro Lietuvos lankymo.
– Mes, – sako Olga Čechovą, – mūsų mamytė, aš ir Ada gyvename netoli Berlyno, kur turime nuosavą nedidelį namelį. Namie mes kalbamės rusiškai ir griežtai laikomės visų mūsų tautos tradicijų... Net rusišką samovarą turime, – šypsosi garsenybė. Man labai nesmagu, kad pirmą kartą čia vaidinsiu ne rusų kalba, ir aš nors kelius sakinius prakalbėsiu į publiką savo gimta kalba. Vaidinti lygiai taip pat aš galiu rusų, vokiečių, prancūzų ar italų kalbomis, nes kalbas gerai žinau.
– Gal ir filme rusiškai manote vaidinti?
– Nežinau. Mane kvietė Rusijon, bet į mane taip veikia žmonių savitarpio neapykanta, kraujas, nekaltų persekiojimas, kad aš nuo kvietimo atsisakiau...
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. liepos 16 d.
––
Tschechowa Olga (Olga Čechova), iki 1914 Knipper 1897 04 26 Aleksandropol (dabar Giumri, Armėnija) 1980 03 09 Miunchenas, rusų ir vokiečių aktorė. Mokėsi Maskvos dailės teatro Pirmojoje studijoje. Nuo 1917 vaidino kine. 1921 emigravo į Vokietiją. Manoma, buvo SSRS žvalgybininkė. Ji buvo viena mėgstamiausių Hitlerio aktorių, buvo artima to meto Vokietijos valdančiajam elitui.
Laikoma Trečiojo reicho viena žymiausių kino aktorių; vaidmenys: Grafienė Marianė (Leutheno himnas, režisieriai C. A. Froelichas, A. von Cserépy), Baronienė fon Ėgersdorf (Flirtas, režisierius M. Ophalsas, abu 1933), Anita (Maskaradas 1934), Baronienė Zėbach (Pilies teatras 1936), Madlena (Mielas draugas 1939, visų režisierius W. Forstas). Kiti svarbesni vaidmenys: Baronienė Zaferštėt (Vogelšdo pilis 1921, režisierius F. W. Murnau), Nora (Nora 1923, režisierius B. Viertelis), Anė (Šiaudinė skrybėlaitė 1928, režisierius R. Clairas), Edita (Trejetas iš degalinės 1930, režisierius W. Thiele), Merė (Merė 1931, režisierius A. Hitchcockas), Irenė (Žmogus, norėjęs gyventi dukart 1950, režisierius V. Turžanskis). Parašė memuarus (Aš nieko neslepiu / Ich verschweige nichts 1952, Mano valandos bėga kitaip / Meine Uhren gehen anders 1973).
Šaltinis: Visuotinė lietuvių enciklopedija.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Celiauka
Bum! Bum! Bum!
Frantai keturi susėda
ir silkutės galvą ėda
ir skaidrios čierkutę geria,
kožną sykį pasitarę.
Bėga laikas, laikas slenka,
įsismagina jie ranką
ir nuo didelio gėrimo
trankiai šnekučiuoti ima:
– Ach tu šitoks! Tu anokia!
Visos mergos tavim juokias..!
– Durniai jūs, sakau aš jum! –
Ir įvyksta – Bum! Bum! Bum!
Vaikšto keturi žydukai,
prisisagstę dzinguliukų:
– Uniforma piervy sort...
– Kuda lieziš, griazny čiort?
– My pajedem v Palestinų
i arabov sunem v klynu...
A tepier nam ne miešat!...
Tak krasyvo paguliat! –
Toks uniformuotas žydas
vos lietuvį tik išvydo,
nesmagu nė jiem nė mum,
nes įvyksta – Bum! Bum! Bum!
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. rugsėjo 9 d.
Reikėtų kitaip
Jau turėtų lietūs lyti,
šalti vėjai pūsti
ir sunku jau, rodos, būtų
žmogui atsidusti.
Kas žmogaus to nevanoja?
Nelupa jam skūros?
Hakenkreučai, dujos, bombos,
sunkiosios mortūros.
Ėmė žmogų gvaltavoti
jau visam pasauly,
lyg jis būtų koks galvijas
ar, stačiau dar, kiaulė.
Nieks žmogaus nebesigaili,
nieko vietoj laiko.
Surykiuoja sau į eilę
ir po „sroves“ vaiko.
Nėra jokio išėjimo.
Kelias tik į rojų.
Ir todėl dar vasarėlė
taip ilgai gyvuoja...
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. rugsėjo 23 d.
Dainuška
Pasisėjau žalią rūtą
ir išdygo bulvė.
Kas čia yra? Kas čia būtų,
mylimoji gulbė?
Privažiuos daug verslinykų...
– Bus ogromny bal...
– Nam gešefto nebeliko,
– vot kakoj skandal!
O teatras bus, gal, svečias...
Bus, gal, Klaipėdoj.
Širdyje liūdnumas skečias
ir išsprūsta – oi!
Pasiliks mėgėjai vieni.
Bus „Amerika Pirty“.
– Mano Julė, kai tik scenoj,
dangiškai graži.
„Įdomus mūsų momentas“, 1934 m. spalio 28 d.
Frits Kačmaryk
Šiaulių panorama per krizės spaktyvą
Ne gyvenimas – tik bėda,
Kada krizė svietą ėda,
Kada iš visų šalių:
Neaplenkia nė Šiaulių.
Slaunus miestas, geras miestas.
Nuosava šviesa apšviestas,
Bet ir jį smaugia nūnai,
Baisūs krizės slibinai.
Biznis: pramonė, prekyba.
Aukšti mūrai triška žiba,
Bet bankrotas, po velnių,
Lipa bizniui ant kulnų.
Štai piliečiai bėga, skuba
Į šachmatų, šaškių klūbą,
Bet prie bufeto, gal būt:
„Tamstos kreditas – kaput!..“
Žmogus drožia j valgyklą:
„Duokit pietus, bonką, stiklą!..“
„Ak, ponuli, neplepėk,
seną skolą sumokėk...“
Kurie turi ilgus pirštus,
Spaudžiasi į minią tirštą,
mėto žvilgsnius sumanius
Į kaimiečių kišenius.
Vieno žvilgsnio jiems užtenka,
Prisiglaudę kiša ranką,
Bet neleimė nebylė,
kad kišeniuje – skylė...
„Įdomus mūsų momentas“, 1933 m. liepos 9 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Viliaus PURONO ir Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio