Naujausios
Šmeižikai dirba
Birželio mėn. 12 dieną svarbesnėms byloms teismo tardytojas patalpino į sunkiųjų darbų kalėjimą Šiaulių miesto ir apskrities policijos vadą p. Paškevičių, kuris yra kaltinamas tame, kad buvusiam policininkui Žilevičiui įsakęs mesti bombą į „Šiaulių Naujienų“ redakciją. Ne mūsų reikalas spręsti, kas ilgainiui pasirodys kaltas tosios bombos metime, tegu aiškina policija ir teismo organai, bet reikia pasakyti viena, kad šmeižikų kompartija ypatingai džiūgauja turėdama progos, kiek tik galima, daugiau apšmeižti žmonių.
„Šiaulietis“,
1926 m. liepos 4 d.
Neužsileidžia žydeliams
Nors Linkuvoje, kaip ir kituose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, žydelių netrūksta, bet čia prekyba pamažu pereina į lietuvių rankas, Lietuviai savo rankose turi 13 krautuvių, bei kitokios rūšies prekybų įstaigų. Iš jų geriausiai veikia: Darbo Federacijos krautuvė, Vartotojų bendrovė ir Pavasarininkų kooperatyvas. Pastarasis yra didelis ir turtingas kooperatyvas, kuriam kiti toli gražu neprilygsta.
Be to, Linkuvoje yra Ūkininkų Sąjungos įsteigta ir laikoma gerai veikianti pieninė.
„Šiaulietis“,
1926 m. rugpjūčio 15 d.
Įdomus supuolimas
Nelabai senai Papilės klebonijoje įvyko vagystė. Papilėniškiai
kalba, kad tai įvykę prie tokių aplinkybių: Kun. Jarulaitis (Papilės klebonas), būdamas geroj nuotaikoj, papasakojęs vakare geriant arbatą,kaip vagys buvę užpuolę vieną kleboną ir kaip, ačiū klebono gudrumui, pavykę greit vagis surasti.
Buvę taip: pas vieną kleboną naktį atėję vagys ir gražiai paprašę geruoju atiduoti pinigus. Klebonas, matydamas, kad nėra kas darą, pinigus atidavęs, bet vagys pareikalavę daugiau. Klebonas pasisakęs daugiau pinigų nebeturįs, bet vagys nenorėję tikėti ir nutarę patys paieškoti svirne. Tada klebonas paklausęs jų, ar jie norį, kad jiems gerai sektųsi... Šiems atsakius, kad labai norį, klebonas liepęs visiems suklaupti, paėmęs krapylą, užpylęs kažko iš buteliuko ir pakrapijęs juos bei palaiminęs....
Vagys laimingai iškrėtę svirną ir nieko gero neradę išsikraustę. Rytmetį pranešta apie įvykį policijai ir ši lengvai sugaudžiusi vagis, kurių sermėgos buvusios gražiai išmargintos rašalu (mat pakrapijo rašalu).
Po vakarienės visi išsiskirstę poilsiui, o naktį į Papilės kleboniją įsilaužę vagys. Kun. Jarulaitis ramiai miegojęs ir, turbūt, sapnavęs, kaip anas klebonas vagis laimino. Tuo tarpu vagys priėjo prie jo lovos, ištraukė iš rūbų kišenės raktus ir atrakinę spintą išnešė pinigų apie 500 litų...
Vis tik drąsūs biaurybės! Policija atsidėjusi jų ieško.
„Šiaulietis“,
1926 m. liepos 15 d.
Nelegalus chalucininkų posėdis
Praeitas metais sąryšy su įvykusiom Šiauliuose lietuvių-chalucininkų peštynėm, karo komendantas buvo uždraudęs chalucininkams gyventi bendrabučiuose. Bet chalucininkai šio uždraudimo nepabojo ir vėl atgaivino savo bendrabučius, tiesa, mažesniame maštabe, – gyveno susispietę į biūrius po 8–10 žmonių.
Toks chalucininkų nepaklusnumas, žinoma atkreipė atitinkamų įstaigų dėmesį. Birželio 17 dieną apie 11 val. naktį Vilniaus g-vėj 197, Mišeikerienės valgykloj, policija užtiko nelegalų chalucininkų susirinkimą.
Viso užtiko 52 jaunus chalucininkus ir du „lektorius“ iš Kauno – Lurjienę-Chaitaitę. Gesę, kurios vyras Palestinoje turi dideles plantacijas, ir jos pažįstamas, Kopelis Borodovka, pasivadinęs save moksleiviu. Nelegalus susirinkimas tokioj padėty užkluptas: visi „klausytojai“ sėdėjo ant grindų, tai buvo daryta tam, kad pro langą nepastebėtų.
Užklupus policijai nelegalų susirinkimą, dalis, apie 20 asmenų, neturėjo dokumentų, dėl ko pastarieji buvo nuvesti nuovadon asmenybės išaiškinimui.
Po to visi paleisti. Sulaikytųjų tarpe nebuvo nė vieno vietinio žydo gyventojo –visi suvažiavę buvo iš įvairių Lietuvos kampų.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. birželio 23 d.
Chalucininkai. Šiauliai. 1939 m. M. Fligelio nuotr.
(Šiaulių „Aušros“ muziejus.)
Žagarėj atidarytas spaudos muziejus
Žagarė pasipuošė nauju kultūros židiniu. Birželio 23 d. atidarytas spaudos muziejus. Į atidarymo iškilmes atsilankė didokas būrys kviestinės publikos.
Muziejaus kūrėjas, vidur. mokyklos direktorius, p. Kirlys, atidarydamas, trumpoje paskaitoje nušvietė susirinkusiems spaudos reikšmę ir tuos sunkius kelius, kuriais lietuviškoji spauda vystėsi. Taip pat papasakojo kaip kūrėsi šis muziejus.
P. Kirlys jau nuo 1908 metų pradėjo domėtis spaudos kolekcijomis ir rinkti tiek periodinius, tiek vienkartinius lietuviškus leidinius. Jei savo laiku S. Daukantas buvo pavadintas vargo pele, tai istorija p. Kirlį turėtų pavadinti „Spaudos pele“. Nes per visą savo gyvenimą, nesigailėdamas nei triūso, nei energijos, nei sveikatos, nei lėšų rinko lietuviškus leidinius.
Reikia tik stebėtis iš kur tiek energijos pas jį randasi tokiam darbui. Nes surinkti visus lietuviškus laikraščius, ėjusius nuo pirmojo pasirodymo, yra gana sunku.
Bet tas darbas puikiai p. Kirliui pavyko. Jis turi surinkęs beveik visus lietuviškus leidinius (po 1 egz. ir kompl.). Pažymėtina, kad lietuviški laikraščiai ėjo savo laiku net tokiuose tolimuose miestuose, kaip pav. Tomske ir Vladivostoke, neskaitant jau tolimoje Amerikoje ėjusių. P. Kirlys savo muziejui surinkęs virš 3000 atskirais pavadinimais lietuviškų leidinių.
Muziejus įkurtas prie vidur. mokyklos esamame name. Ligi atsikeliant į Žagarę p. Kirliui tas namas buvo visiškai apleistas. Bet dėka p. Kirlio energijai ir sumanumui apleistasis namas buvo atremontuotas ir dabar jame turime Žagarės kultūros židinį.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. birželio 30 d.
Netyčia peršovė nuovados viršininką
Liepos 10 d. apie 17 val. Šiaulių polic. nuov. viršininką p. Mučinską ištiko nelaimė. Minėtu laiku kieme policininkai montekristiniu šautuvėliu šaudė į taikinius. Išėjęs į kiemą pasižiūrėti šaudymo, p. Mučinskas nepasijuto, kaip atsidūrė prieš šaudantįjį ir kulka įstrigo jam į vidurius.
Sužeistasis tuoj buvo nugabentas į miesto ligoninę ir ten padaryta tuoj operacija. Kulka kliūdė net inkstus. Taigi, galėjo atsitikti daug skaudesnė nelaimė.
Prieš pat įvykį p. Mučinskas buvo susiruošęs pareiti į namus ir jau buvo iš nuovados išėjęs, bet, nutaręs reikalą atidėti rytojui, grįžo ir tiesiai nelaimei į glėbį.
„Įdomus mūsų momentas“, 1935 m. liepos 14 d.
Juokų kampelis
Didžiausias stebuklas
Stoties bufete sėdi, belaukdamas traukinio ateitant, kunigas. Atšvilpauja karininkas. Pamatęs kunigą, sumanė iš jo pasijuokti, klausia:
– Pasakyk, tamsta kunige, kaipo šv. Rašto žinovas: koks yra didžiausias stebuklas?
Kunigas tyli.
– Aš pasakysiu – didžiausias stebuklas yra, kad Elijas pranašas ugnies vežime paimtas į dangų neapsvilo.
– Klysti, tamsta karininke. Aš žinau didesnį.
– Nagi? – klausia tasai.
– Ogi tas, kad Balaamo asilas niekieno neprašomas ėmė kalbėt, – atsakė kunigas.
„Šiaulietis“,
1926 m. gegužės 15 d.
Kalba ir stilius netaisyti.
Iš Vlado Vertelio senosios spaudos rinkinio