Naujausios
Tragingai mirė policininkas
Naujųjų metų išvakarėse, kada didelė šiauliečių minia Laisvės aikštėje džiaugsmingai laukė N. Metų sutikimo, apie 23 val. pro šalį praūžė greitosios pagalbos automobilis, o netrukus pasklido žinia, kad tragingai baigė gyvenimą šiauliečiams gerai žinomas policijos vachmistras Petras Pinigis, 27 metų jaunuolis, tik prieš tris mėnesius susikūręs šeimos gyvenimą, pasibaigusį tragedija. Tą nelemtą vakarą P. Pinigis su žmona tarėsi eiti susitikti Naujus Metus klube, drauge su savo artimaisiais, atvykusiais iš provincijos.
Jiedu nesutarę, pradėję ginčytis, priekaištauti ir... temperamentingas jaunuolis baigė gyvenimą revolverio šūviu į smilkinį. Nuvežtas į ligoninę, nelaimingasis dar pasikankino iki 4 vai. ryto ir mirė. Chirurgai operaciją daryti neapsiėmė, nes būklė buvo aiškiai beviltiška.
Mirusiojo artimieji norėjo jį palaidoti katalikų kapinėse, tačiau, kai jiems buvo pareikšta, kad reikės atlikti keistą ir nerimtą ceremoniją — kelti karstą per tvorą ir laidoti paniekintoje kapinių vietoje, artimieji pasipiktino ir paprašė laisvamanius suteikti vietą laisvosiose kapinėse.
Sausio 3 d. 9 vai. ryto, lydint aukštiesiems vietos pareigūnams, policijos rikiuotei, šauliams ir šiaip visuomenės gausingam būriui, grojant dūdų orkestrui, su priderama kiekvienam mirusiajam pagarba, velionis buvo iškilmingai nulydėtas į laisvąsias kapines ir čia palaidotas. Trumpą atsisveikinimo žodį pasakė P. Paliukas.
Šios laidotuvės fanatiškai nusiteikusiems žmonėms sudarė savotišką įvykį, o plačiajai visuomenei dar kartą pabrėžė, kokią didelę reikšmę turi laisvosios kapinės ir idėja, kuri sugeba pakilti aukščiau dogmų ir fanatizmo.
„Įdomus mūsų momentas“, 1939 m. sausio 8 d.
Nurokų fabrikas parduotas iš varžytinių
Lapkr. 14 d. br. Nurokų odų fabrikas Šiauliuose už įvairias skolas parduotas it varžytinių. Fabrikas buvo įkainuotas 1 mil. 240 tūkst. litų. Nupirko b-vė „Maistas“, pasiūliusi už fabriką 1 mil. 245 tūkst. litų.
Pažymėtina, kad 1932 m. ,skiriant administraciją, tas pats fabrikas buvo įvertintas 2 mil. 432 tūkst. litų. Senieji Nurokų kreditoriai bei indėlininkai nieko negaus. Indėlininkams Nurokai liko skolingi 2 mil. 877 tūkst. litų.
„Įdomus mūsų momentas“,
1939 m. lapkričio mėn. 19 d.
Iš reporterio bloknoto
Rytais ir vakarais Šiauliuose pradėjo veikti trumpų bangų (42,5b) siųstuvas. Siųstuvo transliuojama plokštelių muzika per priimtuvus labai gerai girdima. Dauguma šiauliečių dabar vien tik to siųstuvo muzikų tesiklauso. Atrodo, kad „nykštukas“ Kauno „Eifelio“ bokštų C-dur simfonijas nukonkuravo!
Nenuostabu, juk ir patarlė sako: Mažas kelmas didelį vežimą apverčia.
„Įdomus mūsų momentas“,
1939 m. lapkričio 19 d.
Jankeliui Šapyrai „patepė“
Tūlas Jankelis Šapyra iš senų laikų turėjo Šiauliuose Žemaitės gatvėje kelių ha sklypą. Per dvidešimts nepriklausomo Lietuvos gyvenimo metų toli išsiplėtė Šiauliai. Į visas puses nuo Šapyros sklypo atsirado naujos gatvės, nauji namai, tik Žemaitės gatvė su ilgai išsitiesusiu Šapyros plotu lyg kokia oazė paliko tuščia, neužstatyta. Kiti žmonės dirbo, statė namus, savivaldybė tiesė gatves, kanalizaciją, plėtė miestą, vis labiau įtraukdama į centro sritį pakraštyje buvusius J. Šapyros plotus, o Šapyros žemės kaina vis kilo... nors jos niekas nei gerino, nei tobulino. Atėjo Šiauliams laikas statyti ligoninę. Šitam visuomeniškam pastatui prireikė kaip tik J. Šapyros plotų, bet... savininkas užprašė tokią kainą, kad visi planai griuvo. Joki įtikinėjimai, jokie visuomeniški argumentai reikalo nepakeitė, nes kuo toliau, tuo labiau žemės kaina šitame rajone turėjo perspektyvų kilti.
Dėl nepavykusių derybų ir ligoninės klausimas bent dvejetą metų nusitęsė. Tokia nenormali būklė buvo ne tik Šiauliuose,bet ir daugelyje kitų Lietuvos miestų, todėl vieną gražią dieną vyriausybė išleido atitinka mus įstatymus neužstatytiems miestų sklypams tvarkyti ir numatė, kad viešiesiems pastatams miestų inžinieriai gali iš privačių žemių išskirti reikalingus plotus, už kuriuos vėliau atitinkamos žinybos oficialia kaina išmoka atlyginimą.
Švietimo ministerija numatė kaip tik Šapyros sklype statyti berniukų ir mergaičių gimnazijas ir paprašė miesto inžinierių, darant miesto išplanavimą, išskirti reikalingą plotą – kelis ha. Kai J. Šapyra sužinojo, kad toks išskyrimas padarytas ir miesto tarybos patvirtintas, atėjo pas miesto inž. Stulginską ir ėmė reikšti savo nepasitenkinimą tokia tvarka, reikalauti parodyti raštus.
Napasitenkinęs inžinieriaus paaiškinimais, Jankelis Šapyra išeidamas bambtelėjo: „Netepsi – nevažiuosi...“ Inžinierius apie tai pranešė apskr. viršininkui ir įrodė įvykį liudininkais. Šiomis dienomis už tuos du žodžius apskrities viršininkas Jankelį Šapyrą nubaudė 1000 Lt, nes įžiūrėjo juose nepamatuotą valdžios įstaigų bei pareigūno įžeidimą. O šiauliečiai dabar šneka, kad J. Šapyros žodžiai brangūs kaip ir jo žemė.
„Įdomus mūsų momentas“,
1939 m. lapkričio 26 d.
Kiek Šiauliai išpirks Vilniaus pask. lakštų
Paskutiniuoju laiku Šiauliuose bene aktualiausia tema – Vilniaus paskola. Mat, šiomis dienomis visa eilė šiauliečių gavo raginimus išpirkti už tam tikras sumas Vilniaus paskolos lakštų.
Kaip iš išsiuntinėtų raginimų matyti, Šiaulių ir Radviliškio miestai Vilniaus paskolos lakštų išpirks už apie nepilnus du milijonus litų. Pažymėtina, kad daugelis šiauliečių parodo didelį valstybės reikalų supratimą ir lakštus mielai perka.
„Įdomus mūsų momentas“, 1939 m. gruodžio 25 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Spragtukas
Kaip kas švenčia Velykas
Rodos, paprastas dalykas
Kasmet švęsti vis Velykas:
Pas kaimynus vaikštinėti,
Valgyt, gerti ir plepėti.
Taip jau būna, kad kiekvienas
Per tas dvi trumputes dienas
Užsimiršta vargus savo.
Su kuriais nuolat bendravo.
Imkim paprasčiausį člieną,
Kurs tikrai ne kartą vieną
Užu grotų yr sėdėjęs
Kam vis ėmė nepadėjęs.
Jis Velykas linksmai švenčia,
Nors gana sunkiai nukenčia
Nepaėmęs sidabrinio
Šaukšto, peilio — net kiaušinio.
O ant stalo ir kiaulienos,
Visokiausios gyvulienos:
Kalakutai ir teliukai,
Senos vištos ir viščiukai.
Todėl ūpas yr pakilęs,
Noras kniaukti — nenutilęs.
Betgi atsargiau, vyruti,
Jei patinka tau čia būti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1939 m. balandžio 9 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.