Naujausios
Šiauliečio išradimu susidomėjo japonai
Šiaulių apskr. mokesčių inspektoriaus pad. Bolius Vaicechauskas yra užpatentavęs daug įvairių išradimų, o už kai kuriuos net gavęs premijas Paryžiaus parodoje.
Vaicechauskas be kitko išradęs ir jau praktiškai išbandęs kostiumą, kuriuo galima žygiuoti per upes, ežerus ir kit. vandenis be jokios baimės, lygiai kaip ir sauskeliais.
Dėl šio kostiumo kariškos reikšmės, kuris turįs kaštuoti tik 20 litų, yra susidomėję daugelis užsienių fabrikų ir įstaigų. Net Japonijoj susidomėta Vaicechausko kostiumo panaudojimu kariuomenei. Gauti šiuo reikalu pasiteiravimai ir vedamos derybos su užsieniais dėl šio patento eksploatacijos. (L)
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugpjūčio 7 d.
Vėžiai ežere prigirdė žmogų
Pavakare, Kairių ežere, kurį nuomoja žvejys J.Jarulaitis, šiam išvykus į
Šiaulius, Kairių k. ūkininkas Šiuša, 30 mt. amž. , sumanė iškratyti Jarulaičio vėžių bučiukus. Su vienu antru bučiuku jam gerai pavyko, todėl, įsidrąsinęs brido vis toliau. Staiga prie vieno bučiuko pataikė kiek gilesnėn vieton ir nuskendo. Vietos gyventojai jį bučiukus kratant ir skęstant matė, bet kol atskubėjo pagalbon ir jį vandeny rado praėjo apie 2 val. Šiuša iš vandens ištrauktas jau negyvas.
Jarulaičio žuvys ir vėžiai ten būdavo išvagiama ir anksčiau.
Liepos 22 d. ten pat buvo sulaužyta užrakinto laivelio spyna ir tuo laiveliu priplaukta prie sugautų ir vandeny, dėžėj, laikomų žuvų. Dėžės užraktas nulaužtas ir išvogta apie 12 kg žuvies (lynų) ir apie 5 kapas vėžių. Apie vagystę buvo pranešta policijai, bet vagystė nebuvo išaiškinta. Bet... netikėtai, viena svetimų vėžių mėgėją sugavo patys vėžiai... ir, kad ir negyvą, perdavė policijai.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugpjūčio 21 d.
Ar bus karas?
Pastarųjų dienų Europos politiniai įvykiai šiauliečiuose susidomėjimą pakėlė iki maksimumo. Kiekviena žinia, susijusi su Čekoslovakijos įvykiais, gaudoma kaip auksas. Vos iš Kauno gautieji dienraščiai pasirodo kioskuose, bematant apgula būriai šiauliečių ir, čia pat, prie elektros šviesos, juos skaito. Yra daug tokių, kurie perkasi visų dienraščių numerius, tikėdamiesi iš kiekvieno ką nors naujesnio, ypatingesnio.
„Runcimana, Heinleinas, Hitleris, Benešas, Čemberlenas“ – šie vardai niekuomet taip nebuvo kartojami šiauliečių lūpomis kaip dabar. Šių žmonių vardus minint dabar galima išgirsti visur: įstaigose, fabrikuose, klubuose, kavinėse, gatvėje... Atrodo, viskas nustumta j šalį, o gyvenama vien tik Čekoslovakija ir su ja susijusiais asmenimis.
Ir dėl to nėra ko stebėtis. Juk dabartinė Europos būklė yra atsidūrusi tokioj pat padėty, kaip 1914 metais. O tokia padėtis visiems žinoma, kuo kvepia karu. O karo žmonės, ypač Didžiojo karo dalyviai ir liudininkai, kurie pergyveno visus jo baisumus, nenori. Stačiai – bijo.
– Karas!?
– Karas dėl trijų milijonu 0zudėtų? Dėl saujelės užmačių visas pasaulis turi vėl paskęsti kraujuose? Argi vadai nesusipras, kur jie savo „ambicijomis“, savo „principais“ stumia pasaulį? Argi jų širdys yra tiek suakmenėjusios, kad žmogiškiems jausmams jau nė kiek vietos nebeliko?
Tokie ir panašūs klausimai bei samprotavimai skamba šiauliečių lūpomis.
Žinia apie Čemberleno kelionę pas Hitlerį šiauliečiams padare didelį įspūdį.
– Ką? Padėtis jau tokia, kad septyniasdešimties metų senukas priverstas vykti aiškinti daug už save jaunesniam apie jo pradėto žaidimo pavojingumą taikai?
– Ar galima ko gero iš to pasikalbėjimo tikėtis? Vokietija nuo savo nusistatymo nemano nė kiek nusileisti, Pracha – taip pat ne, nes jos nuolaidos pasiekė galutines ribas.
– Na, bet dar viena viltis – anglų ministerių posėdis! Tai bene paskutinioji viltis taikai išsaugoti...
Politikas
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugsėjo 18 d.
Nubaudė 4 žiaurius gyvulių kankintojus
Vasarą Pabalių k. vežikai P. ir V.Šliageriai, V.Vaišvila ir V.Žilinskas, veždami iš ten esamų duobių žvyrą, vieną arklį, kuris nepajėgė iš duobės ištraukti vežimo, labai žiauriai kankino.
Pradžioje visi drauge čaižė arklį botagais, o kai ta priemonė negelbėjo, pradėjo mušti kastuvais. Bet ir kastuvai nieko nepadėjo – arklys vistiek nepajėgė vežimo ištraukti. Tuomet įsiutę vežikai iškinkė arklį ir pradėjo į jį laidyti akmenimis, padarydami jam kelias žaizdas.
Už tokį gyvulio kankinimą tiems vežikams buvo surašytas protokolas ir d. Šiaulių Apskr. Viršininkas kiekvieną nubaudė po 150 Lt arba 14 parų kalėti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugsėjo 18 d.
Kaip šiauliečiai sutiko savo karius
Į Šiaulius sugrįžusias iš manevrų kariuomenės dalis šiauliečiai labai įspūdingai priėmė. Kariuomenė grįžo nuo Radviliškio pusės, todėl įeinant į miestą buvo pastatyti garbės vartai su užrašu „Kariai, sveiki sugrįžę!“, o Šiaulių visuomenė bei organizacijos špaleriais išsirikiavo per visą Vilniaus gatvę ir gėlėmis barstė žygiuojančius karius, dalino jiems saldainių, papirosų ir kitokių skanėsių. Ties vartais karius pasveikino miesto burmistras P.Linkevičius, kuris, įteikdamas pulko vadui pulk. Butkevičiui gėlių puokštę, pareiškė:
– Jūs grįžtate iš mėginimo manevruose. Jūs buvote sunkioj kelionėj, bet su Jumis kartu buvome ir mes, šiauliečiai, savo mintimis. Mes mylime savo krašto gynėjus. Mums labai malonu sutikti Jus sveikus ir linksmus grįžtančius į savo miestą ir ta proga įteikti visos miesto visuomenės vardu puokštę gėlių.
Kariuomenė su orkestru pražygiavo pro garbės vartus, o visuomenė šaukė valio, kol pravažiavo paskutinė gurguolė.
Katė papjovė lenkų pašto karvelį
Tilžės g. 110 kieme, katė papjovė atklydusį lenkų pašto karvelį, kuris nesidavė žmonių pagaunamas. Karveliui ant kairės kojos rasta aliumininis žiedas su užrašu P., lenkų erelis ir 345.35 skaitlinės.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugsėjo 25 d.
Paslaptingas „vaiduoklis“ kankina buvusį zakristijoną...
Pereitais metais staiga pasitraukė iš užimamos vietos Kurtuvėnų klebonijos zakristijonas Adomaitis, ištarnavęs toje klebonijoje zakristijonu net 30 metų. Nors klebonas primygtinai prašė pasakyti pasitraukimo priežastį, bet Adomaitis atsisakė paaiškinti.
Dabar ima aiškėti priežastys, dėl kurių senukas atsisakė tarnybos. Tos priežastys atrodo labai keistos, greičiau panašios į fantastinį romaną nei į tikrąjį gyvenimą.
Adomaitis, pasitraukęs iš zakristijono pareigų, netoli Bazilionų nusipirko nedidelį žemės sklypą ir pasistatė namuką. Adomaitis 80 metų amžiaus senukas, turėdamas santaupų ruošėsi baigti gyvenimą atsiskyręs nuo pasaulio ir žmonių. Tačiau, pagyvenęs kelis mėnesius ramiai šiomis dienomis buvo tiek giliai sukrėstas, kad net kreipėsi pagalbos policijon ir į kunigus. Kunigų jis prašė, kad pašventintų jo namus, kuriuose atsiradę... vaiduokliai. Tuo pačiu paaiškėjo ir staigus Adomaičio atsisakymas zakristijono pareigų.
Kaip Adomaitis pasakoja, paskutiniais metais jo buvimo zakristijonu, Kurtuvėnų zakristijoje vyko keisti dalykai. Kas vakarą jis, atidžiai patikrinęs visus daiktus, užrakindavęs stalčius ir zakristijos duris, bet rytą rasdavęs viską apverstą aukštyn kojom: zakristijos durys būdavo atrakintos, stalčiai ištraukyti, o bažnytiniai rūbai išvartyti ir išmėtyti ant grindų.
Jis gerai žinąs, kad iš zakristijos vakarais jis paskutinis išeidavęs, o rytais pirmas beidavęs, tačiau, kas tuos daiktus išvartydavęs, jis iki šiol dar nežinojęs. Manydamas, kad jį apsėdusios „piktos dvasios“, jis atsisakęs vietos.
Po kelių mėnesių, kai jis jau gyveno nuosavame namely, paslaptingasis „vaiduoklis“ vėl atsiradęs. Vieną vakarą, kai jis jau gulėjo lovoje, kažkas iš lauko pusės pradėjo daužyti namo sieną ir į ją lyg kasytis. Iš garsų senukas negalėjęs suprasti, ar tai gyvulys, ar žmogus buvęs.
Pasiėmęs lazdą, Adomaitis išėjęs lauk, bet niekur nieko nesimatė.
Vos Adomaitis atsigulė, „vaiduoklis“ vėl ėmė belsti. Senukas antrą kartą jau bijojo eiti laukan, taigi, drebėdamas iš baimės, laukė dienos.
Kelias dienas „vaiduoklis“ nesirodė. Vieną dieną, po pietų, vėl atsirado. Dabar jis jau buvo drąsesnis: beldė į kambario duris. Tuo laiku senukas sėdėjo prie pečiaus ir snaudė. Staiga kažkas kelis kartus smarkiai kumščiu sudavė į duris. Senukas išbėgo lauk, bet,kaip ir paprastai, niekur nieko nesimatė.
Adomaitis tą pat dieną pranešė Bazilionų klebonui apie paslaptingus baladojimus jo namuose. Klebonas bandė senuką nuraminti ir įtikinti, kad tai tik vaizduotės padariniai, bet senukas verkdamas prašė, kad klebonas „dvasias“ iš jo namų išvarytų. Klebonas pasiuntė savo zakristijoną pas Adomaitį, kad tas pas jį pabūtų, kol pasirodys „vaiduoklis“.
Adomaičiui su Bazilionų zakristijonu būnant kambary, paslaptingi baladojimai vėl pasikartojo, ir vėl nieko įtartino nerasta.
Bazilionų zakristijonas grįžęs papasakojo savo klebonui, kad Adomaičio namuose iš tikrųjų kažkas nepaprasto vyksta.
Adomaitis vėl pradėjo prašyti kleboną, kad tas pašventintų jo namus ir išvytų „dvasias“. Bazilionų klebonas namus šventinti atsisakė, per jaunas, ir patarė Adomaičiui vykti į Šiaulius ir prašyti senesnio kunigo, kad pašventintų jo namus. Dabar apie „vaiduoklį“ plačiai kalba visa apylinkė ir laukia, ką pasakys policija, kuriai įvykius irgi pranešta.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. spalio 9 d.
Šiaulietiškos poezijos kampelis
Jonas Orintas
KNYGNEŠIUI – POETUI JOVARUI
(Jo 35 metų literatūros darbo sukakties proga)
Tamsiais laikais nešei Tu šviesą
Dėl savo brolių vargstančių,
Laisvos minties skleidei Tu žodį
Į laisvę ieškojai kelių.
Nors nešdams sunkią vargo naštą,
Carizmo slegiamoj šaly,
Visus guodei daina širdinga,
Auklėjai meilę jiems širdy.
Tavų dainelių kovos aidas
Tuoj rado atgarsi visur.
Čionai tėvynėj, brolių tarpe
Ir iškeliavusių svetur
Ieškot už marių laisvės, laimės,
Kad broliams likusiems padėt
Kovot su budeliais engėjais,
Jiems juodą vargą nugalėt...
Ir Lietuva štai prisikėlė,
Gyvuoja sau laisva, gražiai,
Nes ją mylėjo, uoliai švietė,
Garbingi mūsų knygnešiai!
Pagerbkim juos už didį darbą,
Sušukim Jovarui valio!..
Lai žydi laimė ir liuosybė,
Per amžius mūsų Lietuvoj.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugpjūčio 7 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.