Naujausios
Siaubingas gaisras nuo perkūnijos
Vakare, Papilės v., Purvių km., nuo perkūnijos užsidegė Pr. Stulpino gyven. namas. Tuo metu Stulpinai visi miegojo. Trenkus perkūnui, jie iškrito iš lovų ir vienmarškiniai išbėgo lauk, nespėdami nei daiktų nei rūbų iš namų išnešti. Kai pradėjo degti namo stogas, Stulpinai pastebėjo, kad nėra jų seno tėvo. Sūnus tuoj įbėgo į namus ir rado be sąmonės ant grindų gulintį tėvą.
Išvilkęs lauk tėvą, įbėgo dar kartą į namą, ieškoti pinigų. Senis Stulpinas buvo pasiturintis ūkininkas ir turėjo apie 1.500 Lt sutaupų, bet, bijodamas, kad jų kas nors nepavogtų, laikė namuose paslėptus ir niekam slėptuvės nerodė. Sūnus, nors pats pradėjo degti, bet pinigų vis ieškojo. Kai kambary nuo karščio nebegalėjo būti, jis išbėgo lauk ir puolė prie tėvo klausti, kur yra paslėpti pinigai. Bet tėvas dar nebuvo atgavęs sąmonės, o kol jį atgaivino, visas namas jau buvo paskendęs liepsnose.
Paskui tėvas pasakė, kad pinigus laikęs paslėptus už priklijuotų prie sienos popierių. Sūnus, sužinojęs kur yra pinigai, dar kartą mėgino įeiti j namą, bet jau buvo įgriuvusios priemenės lubos. Tada jis su subėgusiais kaimynais bandė tą sieną, kur buvo paslėpti pinigai, išgriauti ir užgesyti, bet visos pastangos nuėjo niekais, – namas sudegė iki pamatų.
Gaisras padarė 7000 Lt nuostolių. Turtas neapdraustas.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. birželio 26 d.
Audros ir perkūno „šposai“ Šiauliuos
Liepos 29 d. per Šiaulius praūžė didelė audra su perkūnija.
Gana dažni žaibai mieste pridarė gana daug nuostolių ir įvarė žmonėms nemaža baimės. Perkūnija su audra atslinko iš pietryčių ir, žinoma, pirmiausia jos padarinius pajuto toji Šiaulių dalis.
Prie geležinkelio pervažos Pabaliuose žaibas trenkė į elektros stulpą, jį visiškai suskaldydamas. Buvo nutraukta elektros laidai ir geležinkelio stotis buvo likusi be šviesos. Pagyžių gatvėje žaibas trenkė į vieną namą. Įėjo pro langelį, prakirto nestorą sieną ir pro kito buto duris išėjo laukan.
Kai kur žaibas iškirto ir „šposų“. Basanavičiaus gatvėje vienoje krautuvėlėje kelios moterys pirkosi dešrų. Pardavėja dideliu peiliu ruošės pjauti dešrą, bet tuo momentu į to namo elektros laidus trenkė žaibas, kuris iš pardavėjos rankų ištraukė peilį ir nusviedė jį į kampą.
Viena Gubernijos priemiesčio gyventoja audros metu kūreno plytą ir kepė silkes. Kai silkės buvo jau beveik gatavos, pro kaminą įšoko vidun žaibas, čiupo keptuvę su silkėmis, suvertė jas į ugnį, o keptuvę įmetė į prie durų stovėjusią tuščią silkių statinę. Žaibas, sudaužęs dar kelis puodus, stovėjusius ant stalo,pro langą išėjo lauk.
Žmonės pasakoja tokį atsitikimą. Perkūnijos metu iš Šiaulių namo važiavo tūlas ūkininkas. Nors smarkiai lijo ir dūko perkūnija, bet jis saldžiui miegojo, nes jau buvo gerokai iškaušęs. Kartu vežėsi mieste nupirktą naują plūgą. Pas jį kišenėje buvo likę du sidabriniai penkličiai ir keli variokai. Parvažiavęs ūkininkas namo pasigedo penkličių, nors aiškiai atsiminė, kad jis nebuvo jų pragėręs. Pradėjęs su savo šeimyną po vežimą ieškoti pinigų, juos rado prilipdytus prie plūgo nuorago.
Bet, kai jis juos norėjo nuimti, pasirodė, kad jie prie nuorago prilypdyti. Jų negalima buvo atlupti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. rugpjūčio 7 d.
Neišlaikę egzaminų bėgo į Ispaniją
Du Šiaulių žemesniųjų klasių mokiniai, gavę dienynus, kuriuose aiškiai buvo parašyta: „Paliktas antriesiems metams“, labai susirūpino savo būkle. Jie visus metus tėvams sakėsi, kad pereisią kiton klasėn be pataisų, bet dabar visa turėjo paaiškėti. Bijodami su tokiais dienynais eiti namo, jie gana ilgai vaikščiojo po miestą.
Pagaliau jie nutarė verčiau bėgti, nei tokius dienynus parnešti namo. Nutaikę progą, kai namie nieko nebuvo, jie pasigriebė truputį maisto ir išėjo pėsti iš Šiaulių.
Išėję iš miesto, jie pasuko geležinkelio link ir nuėjo į Šilėnus. Čia, sulaukę vakaro, įlindo į vieną prekinį vagoną ir pasislėpė, laukdami, kol juos nuveš Kaunan, iš kur jie ruošėsi bėgti užsienin...
Naktį vagonas tapo prikabintas prie traukinio ir bėgliai išvažiavo...
Kaip ilgai bėgliai važiavo, neatsimena, tik atsibudo jau rytą, kažkokioje stoty, prie bekonų gardo. Išlipę iš vagono, drąsiai nuėjo į stotį ir čia vieno žyduko paklausė, kaip pasiekti Ispaniją; ten tarnaująs jų tėvas, kuris prašęs juos ten atvažiuoti...
Per paskutines kovas tėvas buvęs sužeistas ir dabar jie, našlaičiai, važiuoja jį gydyti ir slaugyti.
– O pinigų ar turit? – paklausė kėdainiškis (vaikai atsidūrė Kėdainiuose).
– Aš turiu litą, o mano brolis – 70 centų.
– Su tiek pinigų jūs galit tik ledų nusipirkti, bet ne Ispaniją pasiekti, – atsakė žydukas ir juokdamasis nuėjo savais keliais.
Vaikai jau buvo baigę savo nedidelę maisto atsargą ir labai išalko. Jaunesnysis pradėjo verkti ir panoro grįžti namo, sakydamas, kad geriau gauti „beržinės košės“, nei keliauti kažinkokion Ispanijon.
– Jei esi boba – važiuok pas mamą, – sugėdino jį vyresnysis, – aš vienas keliausiu...
Bet čia prie įų priėjo vienas geležinkelietis ir, paėmęs juos už apykaklių, nuvedė į vagoną ir atvežė į Šiaulius. Mat, pasirodo, kad abiejų vaikų tėvai – geležinkeliečiai ir jau teiravosi, ar kartais nėra atsibastę du vaikai. Grįžusiems „ispanams“ tėvai išpėrė kailį ne tik už nesimokinimą, bet ir už bandymą bėgti.
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. birželio 19 d.
Skandalingi Šiaulių vežikų „šposai“
Einant pro geležinkelio stotį, mane sudomino vienas reiškinys. Prie stoties stovėjo mieste kursuojąs autobusas ir keliolika vežikų. Tuo metu atėjo traukinys iš Kauno. Pradėjus žmonėms eiti iš stoties, vežikai pradėjo šaukti: „Ponai, važiuojam! Už litą į Guberniją nuvėšim“. O kai į autobusą įsėdo keli keleiviai ir šis nuvažiavo, vežikai ėmė rodyti špygas, liežuvius ir paleido keletą riebių epitetų autobuso adresu.
Norėdamas sužinoti, ar tokie reiškiniai kartojasi kasdien, kreipiausi į autobuso, kursuojančio: Geležinkelio stotis — Nurokų fabrikas, konduktorių, kuris man papasakojo įdomių dalykų.
– Oi, ponas, – pradėjo konduktorius, – ką šiandien matėte – tai tik maža dalelė visų tų „šposų“, kuriuos sugalvoja vežikai. Kai pradėjo kursuoti ta linija autobusas, prie stoties iš pat pirmos dienos vežikai pradėjo mums kenkti. Mes važiuojam sutikti kiekvieną atvykstantį į Šiaulius traukinį. Keleivių mes į autobusą nekviečiam ir, reikia pasakyti, kad dabartiniu metu mes sudarom menką konkurenciją vežikams. Šiauliuose žmonės dar nėra pripratę prie autobusų ir beveik visi tie, kurie pirma važiavo vežikais, važiuoja ir dabar. Šiauliečiai dar nepagalvoja, kad jie autobusu gali nuvažiuoti ligi Vilniaus g-vės, o čia persėsti į kitą autobusą ir važiuoti jiems reikiama kryptimi. Žinoma, mes negalim keleivį pristatyti į namus, bet tiems, kurie gyvena Vilniaus g-vėje, jiems paprašius, kiekvieną kartą sustojam prie jų namų, nors tai ir nebūtų autobusų sustojimo vieta. Kai ligi traukinio atėjimo lieka nedaug laiko, o mes skubam į stotį, beveik ant kiekvieno skersgatvio mus sutrukdo vežikai, kad tik mes laiku nenuvyktumėm ir keleiviai liktų nepatenkinti. Dažniausia jie daro taip. Kai mato mus atvažiuojant ir skubant, tyčia prieš pat autobuso nosį užsuka skersai gatvę vežimą, neva norėdami apsigrįžti. Žinoma, autobusą priversti esam sustabdyti, o vežikas, nekreipdamas dėmesio į signalus, iš lėto, lyg niekur nieko, sau sukasi, kad užtęstų ilgiau laiką. Arba, toje vietoje, kur buvo grindžiama tašytais akmenimis Tilžės g-vė, tyčia važiuodavo priešais, ir dar gatvės viduriu. Mat, toje vietoje buvo „samdinys“, mus visaip kolioja, bėginėja skersai kelio ir mėto akmenimis. Vieną kartą jis nešė tūlai moterėlei du krepšius. Privažiavus autobusui dar arčiau, jis padėjo tuos krepšius vidury gatvės. Žinoma, autobusą teko sustabdyti, o kol pašalinom krepšius, praėjo kelios minutės.
Negana to, tą pačią dieną jis, prisirinkęs plytų, pradėjo mus „bombarduoti“. Tuo metu beveik su pilnu autobusu keleivių važiavom iš stoties. Keleiviai, bijodami, kad jiems netektų nukentėti, buvo priversti sugulti autobuse ant grindų, o aš ir šoferis turėjom jį nuvyti. Kai mes jį užklupom viename kieme, jis, iš kažkur gavęs kirvį, pradėjo juo mojuoti, šaukdamas: „Nelįskit, užmušiu“. Atėmę kirvį, norėjom jį nuvesti policijon.
Tuomet Sinušas pasisakė, kad taip liepę jam daryti vežikai. Jie jam davę išgerti degtinės ir dar nupirkę bulką.
Gana dažnai tas pats Sinusas, su peiliu rankoje, prieina prie autobuso lango ir gesindamas šaukia: „Vistiek aš jus papjausiu, prakeikti konkurentai“.
„Įdomus mūsų momentas“,
1938 m. birželio 26 d.
Klemas su Padurka šneka
– Sveiks, Klemusiuk. Ar girdėjai, prieteliau, kad įsteigiau nekaltųjų bernelių draugiją ant šiderstvos moterų seklyčiai?
– Ot kaip! Na, o ar ženotiems galima į tavo tą draugiją įsirašyti?
– Kodėl ne. Tik reikia išlaikyti nustatytus egzaminus. Jei turi čėso, tuoj tave išegzaminuosiu ir beveizint tapsi draugijos člienu.
– Na, aš jau pasiruošęs, gali pradėti.
– Gerai. Kas yra vyras?
– Vyras – protingiausias Dievo tvarinys, žinoma, kai blaivus.
– Teisingai. Kodėl vyras ženijasi?
– Kad turėtų iki grabo lentos klapato.
– Kodėl vyras dirba?
– Kad šeimyna turėtų iš ko pavalgyti ir apsirėdyti.
– Kas būtų, jei pasaulį valdytų vieni vyrai?
– Rojus.
– Bravo! Pirma dalis egzaminų išlaikyta. Dabar pradėsime antrąją dalį. Sakyk, kas yra moteris?
– Vyro šonkaulis.
– Taip. Kodėl moteris išteka už vyro?
– Kad turėtų ant ko visą amželį jodinėti.
– Kodėl moteris dirba?
– Pudroms, lūpų dažams, parfumams nusipirkti.
– Kas būtų, jei pasaulį valdytų vienos moterys?
– Amžina pekla.
– Bravo, bravo!
„Įdomus mūsų momentas“, 1938 m. birželio 12 d.
Stilius ir kalba netaisyti. Parengta iš Viliaus Purono senosios spaudos publikacijų rinkinio.