A. Veryga: Lietuva nėra sala, tad skubėti atšaukti karantino nereikia net nenustatant naujų atvejų

Olgos Posaškovos (Seimo kanceliarija) nuotr.
Sveikatos ministras Aurelijus Veryga.
Dar labiau sumažėjus naujų užsikrėtimo koronavirusu atvejų ar net kurį laiką sulaukiant dienų, kai naujų užsikrėtimų COCID-19 nebebus fiksuojama apskritai, šalyje įvestas karantinas nebūtinai bus atšaukiamas. Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos teigimu, Lietuva nėra sala, tad kol tiek šalies viduje, tiek už jos ribų bus sergančių koronavirusu, skubėti su karantino atšaukimu neverta.

„Jei šalys atsipalaiduos, o yra noro vis daugiau leisti keliauti piliečiams, tai karantino sąlygų išlaikymas – ypač atvykstančiųjų kontrolė, priežiūra, karantinavimas, izoliacija – bus aktualus labai ilgai. Lietuva karantiną galėtų atšaukti, jei būtume izoliuota sala ir pas mus niekas negalėtų atvykti, bet kadangi tokie nesame turime likti budrūs“, – penktadienį spaudos konferencijoje teigė A. Veryga.

Ministras aiškino, kad nereikia žiūrėti tik į naujų atvejų sumažėjimo statistiką. Anot jo, riziką kelia vien faktas, kad šiuo metu apskritai yra virusu užsikrėtusių asmenų.

„Neužmirškime, kad Lietuvoje virusas yra gyvas, ir kol jis Lietuvoje yra fiksuojamas apskritai, kol yra užsikrėtusių žmonių ir tų, kurie nėra pasveikę... Virusas gyvena Lietuvoje, jis yra gydymo įstaigose, tad plitimo tikimybė, nors ir nedidelė, išlieka. Be to, yra šalių, kur jis plinta labai greitai“, – sakė ministras.

Kartu A. Veryga neslėpė skepsio Slovėnijos sprendimui skelbti epidemijos pabaigą, kai pastarąsias dvi savaites per parą neužregistruota daugiau nei 7 naujų COVID-19 atvejų.

„Įdomus paskelbimas (...) sakyčiau, drąsus šalies sprendimas. Žinoma, negaliu jo nei kritikuoti, nei komentuoti. Tačiau aš manauu, kad nereikėtų smarkiai skubėti su epidemijų pabaigos skelbimais. Kitų šalių patirtis rodo, kad atsipalaidavus, nustojus atidžiai prižiūrėti atvykstančius asmenis, tas skaičius gali pradėti augti. Mes tikrai neskubėsime atšaukinėti šios situacijos vien tam, kad galėtume sukontroliuoti visus tiek įvežtinius, tiek vietinius atvejus“, – teigė A. Veryga.

Paklaustas, ar yra kažkokie kriterijai, kuriais vadovaujantis Vyriausybė skelbtų karantino pabaigą, ministras nekonkretizavo.

„Nežinau kuo vadovaujantis tas 7 žmonių skaičius per parą buvo nustatytas. Nesu tokios rekomendacijos girdėjęs. Lietuvoje plitimai yra klasteriniai, židininiai, bet jie yra, infekcija gyva ir atsipalaiduoti, užsimigdyti, net turint nedidelį atvejų skaičių, nereikėtų“, – apibendrino ministras.