Valdžios siūlymas: pabrangusį šildymo sezoną išgyvenkite be streso

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis kvietė nesibaiminti pabrangusio šildymo sezono: vieniems kompensuos Savivaldybė, kiti – pakankamai uždirba.
Naujasis šildymo sezonas gąsdina gyventojus drastiškai išaugusiomis šilumos kainomis. Šiaulių savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis spaudos konferencijoje aiškino, kad kompensacijas gaunantys gyventojai padidėjimo nepajus, o tie, kurie jų negauna, uždirba pakankamai, kad nesibaimintų brangesnės šilumos.

A. Bartulis pateikė bendrovės „Šiaulių energija“ duomenimis pagrįstą pavyzdį. 2021–2022 metų šildymo sezono laikotarpiu gyvenant 60 kvadratinių metrų bute vieno mėnesio mokėjimo už šildymą vidurkis mūsų miesto gyventojams bus apie 45,3 euro.

Ši suma, palyginus su praėjusiu sezonu, didėja apie beveik 9 eurus. Kadangi praėjęs šildymo sezonas buvo gerokai pigesnis, Administracijos direktorius palygino ir su 2018-2019 metų šildymo sezonu, o jau tada sąskaita didėja tik 3 eurais.

Anot A. Bartulio, po dviejų pigesnių sezonų, dabar iš esmės grįžtama į prieš keletą metų buvusių kainų lygmenį.

Direktorius kvietė gyventojus pasitikrinti, ar gali gauti iš Savivaldybės kompensaciją šildymui. Tai galima padaryti adresu: www.spis.lt/skaiciuokles.

Gyventojai, kuriems priklauso šildymo išlaidų kompensacija, kainų šuolio pajusti neturėtų, nes didesnę sumą jiems kompensuos Savivaldybė.

Administracijos direktorius pateikė pavyzdį, kaip šiauliečiai gali patys susiskaičiuoti pinigų sumą šildymui, kurią viršijus, likusią dalį padengia Savivaldybė. Nuo šeimos ar asmens gaunamų pajamų atėmus kiekvienam šeimos nariui taikomą (valstybės remiamų pajamų dydį (VRP), kurį sudaro 128 eurai, šildymui gali būti skiriama ne daugiau 10 procentų likusios sumos.

Šiuo metu vienam gyvenančiam asmeniui nuo pajamų reikėtų atimti 1,5 VRP, bendrai gyvenantiems – po 1 VRP. Pavyzdžiui, šeima, kurioje du suaugę žmonės bendrai uždirba 1300 eurų, augina du vaikus ir gyvena apie 52 kvadratinių metrų būste. Iš 1300 eurų atėmus 4 VRP, kurie sudaro 512 eurų, lieka 788 eurai. 10 procentų nuo šios sumos sudaro ne daugiau nei 78,8 euro. Brangs šildymas ar ne, tokia šeima mokės ne daugiau nei 78,8 euro, o likusią dalį sumos kompensuos Savivaldybė.

„Nėra pagrindo šiauliečių klaidinti, kad šis šildymo sezonas bus itin brangus ir kad reiks susikaupusią skolą išsimokėti per keletą metų. Tai tikrai nesąmonė. Jei manote, kad pagalba reikalinga, kreipkitės. Visiems linkiu be streso, saugiai ir patogiai gyventi šį šaltąjį periodą“, – komentavo situaciją A. Bartulis.

Jo manymu, jei šeima kompensacijų negauna, tai vadinasi jų pajamos pakankamos, kad būsto šildymo pabrangimas apie 20 eurų šeimos gyvenimo kokybės nepablogintų.

Šiuo metu jau yra parengtas įstatymo pakeitimo projektas, pagal kurį nuo 2022 metų sausio vienam gyvenančiam asmeniui būtų taikomas 3 valstybės remiamų pajamų dydis, o bendrai gyvenantiems – 2 VRP. Tokiu atveju gyventojams, kuriems priklauso šildymo išlaidų kompensacija, mokestis už šildymą būtų dar mažesnis.