Vakcinavimo lenktynėse – laviravimas tarp prioritetinių grupių

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius patvirtino, kad siekiant kuo greičiau sunaudoti vakciną nuo COVID-19, laviruojama tarp prioritetinių grupių.
COVID-19 plitimo šalyje skaičiai ir vėl varo į neviltį gyventojus. Nors Šiaulių regione situacija geresnė, Sveikatos apsaugos ministerija perspėja, kad ir čia pastaruoju metu daugiau nei trečdalis užsikrėtusiųjų gali būti pasigavę britiškąją viruso atmainą, kuri plinta gerokai sparčiau. Vakcinavimo procesas tęsiamas. Šiauliuose miesto valdžios nurodymu skiepijant apeinama viena prioritetinė grupė.

Šiaulių apskrities rajonuose – mažiausias sergamumas COVID-19

Lietuvoje ir vėl daugėja žmonių, kuriems pastarosiomis dienomis diagnozuojamas COVID-19. Vakar rytą buvo paskelbta, kad šalyje per parą koronavirusas nustatytas 816 asmenų, o paskutiniųjų 14 dienų atvejų skaičius, tenkantis 100 tūkstančių gyventojų, vėl ėmė augti ir siekia 297 (buvo sumažėjęs iki 240).

Šiaulių apskrityje tendencijos nėra tokios prastos. Per parą nustatyti 25 koronaviruso atvejai. Iš jų 15 – Šiauliuose, 8 – Radviliškyje, 2 – Šiaulių rajone, o Akmenės, Joniškio Kelmės ir Pakruojo rajonuose per ketvirtadienio parą nebuvo užfiksuotas nei vienas naujas COVID-19 atvejis.

Tačiau Šiauliuose sergamumas taip pat ėmė pamažu augti. 14 dienų atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų padidėjo nuo 123 iki 141 atvejo.

Žiūrint sergamumo rodiklių statistiką džiugina tai, kad Šiaulių apskrities savivaldybių rodikliai – mažiausi šalyje. Savivaldybių sąrašą pradeda Kelmės rajonas (44 atvejai), toliau rikiuojasi Pakruojo (55), Šiaulių rajono (58), Joniškio (59) savivaldybės. Toliau surikiuotos kitų regionų savivaldybės, tačiau mažiau nei 100 atvejų turi ir Akmenės rajono savivaldybė. Šią ribą viršija didžiausią apskrityje sergamumą turintys Šiauliai ir Radviliškis (118). Tačiau tarp didžiųjų šalies miestų Šiauliuose naujų COVID-19 atvejų skaičius išlieka mažiausias.

Sveikatos apsaugos ministerija praneša, kad Šiauliuose, kaip ir Kaune bei Klaipėdoje, britiškosios koronaviruso atmainos paplitimas galimai siekia 30–40 procentų. Ji gali tapti dominuojančia per keturias–šešias savaites.

Penktadienį taip pat pranešta, kad per parą šalyje nuo koronaviruso komplikacijų mirė 6 žmonės. Šiaulių apskrityje neužfiksuotas nei vienas mirtinas ligos atvejis.

Vakcinuojant laviruoja tarp prioritetinių grupių

Šiauliuose nuo COVID-19 pirmąja vakcinos doze paskiepyta beveik 12 tūkstančių gyventojų (11,63 procentai), o antrąja – 5,5 tūkstančio (5,34). Lyginant penkis didžiuosius miestus, procentinė paskiepytų gyventojų dalis yra panaši. Nežymiai mažesnį procentą paskiepytieji sudaro Vilniaus ir Klaipėdos miestuose.

Pagal teisės aktus, gyventojai šalyje skiepijami pagal prioritetines grupes. Pabaigus vakcinuoti 65 metų ir vyresnius gyventojus, pereinama prie jaunesnių, tačiau turinčių tam tikrų lėtinių ligų. Tačiau Šiauliuose šis eiliškumas mero Artūro Visocko iniciatyva yra pakeistas. Tai patvirtino Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius. Penktadienį vakcinavimo centre miesto vadovo nurodymu skiepijami policijos pareigūnai, pedagogai ir treneriai. Nors pandemijos patirtis parodė, kad būtent lėtinės šalutinės ligos yra vienas pagrindinių veiksnių, lemiančių mirtimi pasibaigiančius COVID-19 atvejus.

V. Urbonavičius penktadienį tikėjosi, kad tą dieną bus sunaudotos visos mieste turimos vakcinos nuo COVID-19 dozės ir kitai savaitei neliks nei vieno gamintojo vakcinos likučio. Tą dieną vakcinavimo centre buvo suplanuota paskiepyti apie 270 gyventojų. Paklausėme pavaduotojo, kodėl Šiauliuose ignoruojama teisės aktais apibrėžta prioritetinė gyventojų grupė.

„Dalinai jiems skambinome, bet jų vakcinavimą planuojame trečiadieniui, kadangi jam pasiruošti reikia ilgesnio laiko: kol surenki, kol apskambini, daug kas atsisako. Užtrunka procesas. Sąrašus turime, jau pradėjome skambinti. Keliems paskambinsime ir šiandien, tačiau didžioji dalis bus skiepijama kovo 31 dieną“, – aiškino V. Urbonavičius.

Iš biudžetinių įstaigų gauna jau parengtus sąrašus tų pareigūnų, mokytojų ir trenerių, kurie sutinka skiepytis, nereikia jiems skambinti. Anot pavaduotojo, taip efektyviau panaudota vakcina.

„Gal menki pažeidimai ir yra. Bet mes stengiamės, kad greičiau būtų sunaudota visa vakcina. Laviruojame. Iš dalies, yra niuansų. Kaip pažiūrėsi“, – sakė pavaduotojas.

Į skiepų varžybas įsitraukusių Šiaulių savivaldybės vienas iš vadovų pasidžiaugė, kad miestas lenkia respublikos paskiepytų žmonių dalies vidurkį, nors tas aplenkimas – vos kelios dešimtosios dalys.