Pandemija išsikvepia, vakcinacija sustojo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Mobilusis punktas Šiauliuose Vasario 16-ąją ir sekmadienį – vasario 20-tą – nedirbs.
Sergamumas COVID-19 Šiauliuose išlieka didžiausias šalyje, račiau stebimos jo mažėjimo tendencijos. Respublikinėje Šiaulių ligoninėje situacija išlieka stabiliai įtempta. Mobiliojo punkto darbo apimtys mažėja, o vakcinacija beveik sustojusi.

 

COVID-19 plitimas mažėja

„Labai sunku paaiškinti, kodėl Šiauliai taip įsiligojo“, – spaudos konferencijoje kalbėjo Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamų ligų valdymo skyriaus patarėja Rita Švambarienė.

Sergamumas kovidu mieste skaičiuojamas 7200 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Tačiau naujų atvejų skaičiai mažėja tiek Šiauliuose, tiek visoje apskrityje. Antroje vietoje laikosi Radviliškio rajonas, o mažiausia sergančiųjų dalis – Kelmės ir Šiaulių rajonuose.

Patarėja akcentavo, kad ir toliau dominuoja vaikų sergamumas, nors jis irgi sumažėjo nuo 28 iki 20 procentų visose amžiaus grupėse.

Iš susirgusiųjų COVID-19 pildytų anketų specialistai daro išvadas, kad 48 procentai gyventojų užsikrėtė šeimose, 14 procentų – nežino, kur tai atsitiko, ir apie 26 procentai – vaikų ugdymo įstaigose.

R. Švamabarienė pastebėjo, kad apskrityje mažėja aktyvių ligos protrūkių. Praėjusią savaitę tokių židinių buvo 354, o nauji nustatyti – 105. Absoliuti jų dauguma yra švietimo įstaigose. Pavieniai židiniai rusena asmens sveikatos, socialinėse įstaigose, įkalinimo įstaigoje bei vandens ir nuotekų įmonėje.

Patarėja atkreipė dėmesį, kad pasikeitė izoliavimosi tvarka. Nebėra nustatytos nei vienos šalies, iš kurios atvykus reikėtų izoliuotis, tačiau testų ir skiepų reikalavimai išlieka.

Specialistė viliasi, kad prasidėjusios mokinių atostogos dar labiau plokštins COVID-19 kreivę. Ji kvietė gyventojus būti budriems ir saugotis infekcijos. Artėjant Vasario 16-osios dienos renginiams, prašoma žmonių patiems įsivertinti visuomeninę atsakomybę. O dalyvaujant žmonių susibūrimuose prašoma teisingai dėvėti švarias kaukes arba respiratorius.

Situacija įtempta, bet neblogėjanti

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė apibendrino, kad situacija įstaigoje yra stabiliai įtempta, bet neblogėjanti. Pirmadienį infekciniuose skyriuose gydyti 76 COVID-19 pacientai, dar 6 – reanimacijoje. Iš jų 4 taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija. Per parą du pacientai mirė, jie buvo neskiepyti.

Savaitgalį ligoninės priimamojo izoliacinėse palatose pabuvojo 61 pacientas: 12 hospitalizuota į skyrius, 1 – į reanimaciją, 6 išsiųsti į atramines regiono ligonines.

Vadovė pasidžiaugė, kad sumažėjo sergančių vaikų – vakar ligoninės vaikų ligų skyriuose gydėsi 5 kovidu sergantys vaikai, dar dviems sunkiems mažiesiems ligoniams reikėjo reanimacijos. Kovidas nustatytas trims gimdyvėms.

Regiono ligoninėse užpildyta 76 procentai „kovidinių“ lovų skyriuose ir 36 procentai reanimacijose. Visos atraminės ligoninės – pilnos, po kelias laisvas lovas dar turi Mažeikių ir Radviliškio ligoninės. Šiaulių ligoninė padidino „kovidinių“ lovų skaičių iki 129.

Č. Špūrienei didelį nerimą kelia ligoninės darbuotojų sergamumas kovidu. Per savaitę ši liga nustatyta 109 darbuotojams, iš kurių 16 gydytojų. Dauguma darbuotojų užsikrečia šeimose nuo sergančių vaikų. Kol kas medikų stygius darbo netrikdo, tačiau situacija yra nepaprasta.

Direktorė pasiekimu laiko tai, kad kol kas netenka mažinti planinės pagalbos, tačiau suplanuotas operacijas kartais tenka atidėti dėl pačių ligonių COVID-19 teigiamo testo arba būtinos izoliacijos.

„Išsaugota planinė pagalba – tai viena iš geriausių žinių ir medikams, nes jie dirbti nori“, – sakė direktorė.

Testavimo apimtys mažėja.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius spaudos konferencijoje akcentavo dėl dvigubai sumažėjusių veiklos apimčių trumpėjantį mobilaus punkto darbo laiką. Praėjusią savaitę čia atlikta 4740 testų, kai dar savaite anksčiau – 7640. Tačiau teigiamų atsakymų dalis išlieka nepakitusi – net 63 procentai. Anot pavaduotojo, tai rodo, kad sergamumas yra didelis.

Mobilus punktas šią savaitę nedirbs vasario 16 ir 20 dienomis. Kitomis dienomis priims gyventojus testams atlikti nuo 8 iki 14.30 valandos. V. Urbonavičius patvirtino, kad atsiradus poreikiui, darbo laikas bus pratęstas.

Pavaduotojo manymu, dėl didelio sergamumo kovidu beveik visiškai sustojo gyventojų vakcinavimosi procesas. Pasiskiepijusių šiauliečių dalis jau kelias savaites nekinta ir siekia 68,6 procento. Per savaitę pasiskiepijo 356 šiauliečiai: pirma doze 39, antra – 82, sustiprinamąja – 236.

Dėl COVID-19 plitimo praėjusią savaitę 13 miesto bendrojo lavinimo mokyklų 122 klasės dirbo nuotoliniu būdu. Visiškai į nuotolinį darbą buvo perėjusios dvi gimnazijos. Sustabdytas 7 ikimokyklinių įstaigų darbas.