Šiaulių valdžia humanitarinę pagalbą skirs tik kitą mėnesį

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ukrainos karo pabėgėlių Šiaulių registracijos centre savaitgalį registravosi gerokai mažiau atvykėlių.
Pirmadienio rytą Šiauliuose jau buvo registruota 1 460 Ukrainos karo pabėgėlių. Šiaulių miesto savivaldybės atidarytoje paramos sąskaitoje sukaupta 11 tūkstančių eurų, tačiau Savivaldybė, atrodo, nelabai turi, kur jų išleisti. Šiauliuose apsigyvenę ukrainiečiai pamažu darbinasi, leidžia vaikus į mokyklas ir darželius.

Karo pabėgėlių srautas sumažėjo

Spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pranešė, kad savaitgalį Šiaulių pabėgėlių registracijos centre didelių atvykusių ukrainiečių srautų nebuvo. Direktorius mano, kad registracijos atsilikimas įveiktas, todėl didelių srautų nebėra, tačiau situacija bus stebima ir pagal ją reguliuojamas centro darbas.

A. Bartulis dėkojo šiauliečiams, priėmusiems gyventi ar globoti nuo karo bėgančių ukrainiečių šeimas, ir nevyriausybinėms organizacijoms, dirbančioms su pabėgėliais. Vadovas dar kartą akcentavo, kad būstų pabėgėliams apgyvendinti trūksta.

Vėliau direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius patikslino, kad per nevisą darbo savaitę pabėgėlių registracijos centre registruota 1 460 atvykusių ukrainiečių. Dar apie 800 buvo registruota Migracijos departamento Šiaulių skyriuje iki centro atidarymo. Tačiau pavaduotojas akcentavo, jog nereiškia, kad visi Šiauliuose užsiregistravę pabėgėliai čia ir lieka. Jie išvyksta ir į aplinkinius rajonus.

Šeštadienį registracijos centre apsilankė 150 iš įvairių Ukrainos miestų atvykusių žmonių. 35 sportininkai buvo atvežti iš Panevėžio ir po registracijos išvyko atgal. Sekmadienį iš 105 registruotų pabėgėlių 20 buvo atvykę iš Pasvalio.

Savivaldybė kaupia pinigus

Administracijos direktorius A. Bartulis informavo, kad Savivaldybėje atidarytoje paramos ukrainiečiams sąskaitoje sukaupta 11 tūkstančių eurų. Dar 9 tūkstančių laukiama iš trijų įmonių. Nors meras Artūras Visockas kvietė miesto vaikus ištuštinti savo taupykles ir pervesti pinigus Savivaldybei, panašu, kad lėšos ne taip lengvai byra į šią sąskaitą.

Nors į paramos sąskaitą pinigai renkami jau dvi savaites, Savivaldybė iš jos išleido tik 187 eurus. Pabėgėlių priėmimo centre kavos ir užkandžių erdvei nupirko kavos ir arbatos. Sausainių ir bandelių ten prideda Maisto bankas, šiltos košės atveža kariškiai, o žmones aptarnauja savanoriai.

Miesto valdžia žadėjo iš gyventojų suaukotų pinigų iš dalies apmokėti ukrainiečius priėmusių būstų savininkams komunalinius mokesčius. Vyriausybei paskelbus apie ketinimus mokėti kompensacijas už priimtus pabėgėlius iš valstybės biudžeto, A. Bartulis patikino, kad dvigubos kompensacijos nebus. Laukiama Vyriausybės sprendimo.

Prieš savaitę Administracijos vadovas sakė, kad iš minėtos sąskaitos bus mokama „Busturui“, už tai, kad vežios ukrainiečius veltui.

Vakar direktorius sakė, kad tokią paslaugą karo pabėgėliai nemokamai gaus tris mėnesius. Vyriausybė svarsto, ar paskelbti šalyje ekstremalią situaciją dėl didelio karo pabėgėlių srauto. Jei sprendimas bus teigiamas, tai „Busturui“ negautas pajamas Savivaldybė kompensuos iš miesto biudžeto.

Kiek anksčiau buvo ketinama iš šių pinigų pirkti pabėgėliams reikalingų vaistų. Tačiau ir nuo šios naštos Savivaldybę išvadavo Vyriausybė. Išlaidas ukrainiečių receptiniams medikamentams kompensuoja Sveikatos apsaugos ministerija.

Ukrainiečiai ieško darbo, vaikai eina į mokyklas, darželius

Savivaldybės administracijos direktorius pranešė, kad revizavus miesto švietimo sistemą darželiuose ukrainiečių vaikams rastos 272 laisvos vietos. 71 atvykėlių vaikas jau lanko darželį. Mokyklos galėtų papildomai priimti apie 700 vaikų, 196 moksleiviai iš Ukrainos jau mokosi. Užregistruoti į Šiaulius iš Ukrainos atvykę 25 pedagogai. 10 iš jų jau įdarbinti mokytojų padėjėjais. Viena pirmųjų ukrainietę šokių mokytoją įdarbino Šiaulių menų mokykla. Ji kol kas dirba mokytojo padėjėja, nes turi pasitvirtinti aukštojo pedagoginio išsilavinimo diplomą.

Ukrainiečiai pradeda gauti ir socialines paslaugas. Vienas žmogus apgyvendintas Krizių centre. Maisto bankas greitai dalins 115 eurų vertės korteles, už kurias konkrečiame konkursą laimėjusiame prekybos centre galės įsigyti maisto produktų.

A. Bartulis pasidžiaugė verslo iniciatyvomis įdarbinti atvykusius ukrainiečius. Užimtumo tarnyboje užregistruota 2 300 laisvų darbo vietų, o išskirtinai ukrainiečiams – 250. Penktadienį Užimtumo tarnyboje buvo užsiregistravę 249 Ukrainos piliečiai. Anot Administracijos direktoriaus, su jais yra dirbama. 69 jau gavo darbo pasiūlymus, o 18 jau pradėjo dirbti. Nors absoliuti dauguma pabėgėlių – moterys su vaikais, jos nori dirbti ir gyventi savarankiškai.

Humanitarinė pagalba – dar tik kito mėnesio planuose

Šiaulių miesto savivaldybė vis dar nesiryžta skirti lėšų paramai Ukrainai. Nors meras jau paskelbė, kad Taryba skirs 100 tūkstančių eurų, bet šis sprendimas galės būti priimtas tik balandžio 7 dieną, nes Administracijos direktoriui reikia, kad būtų patvirtinta lėšų skyrimo tvarka.

Tuo tarpu Šiaulių rajono savivaldybė neklaidžiojo biurokratijoje, o jau praėjusią savaitę išsiuntė humanitarinę pagalbą už 50 tūkstančių eurų, skirtų iš rajono biudžeto savo partneriui Dolynos miestui. Reikalingų gynybai ir išgyvenimui priemonių supirko Savivaldybės administracija. Tokiu keliu žengė daug šalies savivaldybių, tačiau, anot A. Bartulio, Šiauliai eina savo keliu.