Šiaulių savivaldybė duris atvers tik tris dienas per savaitę

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas nelaiko savęs griežtų taupymo priemonių "fanu".
Antroje savaitės pusėje gyventojams, panorėjusiems apsilankyti Šiaulių miesto savivaldybėje, teks nusivilti – kabės spynos. Savivaldybė jungia „žiaurų“ taupymo režimą – kiekvieną ketvirtadienį ir penktadienį Savivaldybės darbuotojai dirbs nuotoliniu būdu savo namuose. Nesigaili šis planas, kurį patvirtino Administracijos direktorius Antanas Bartulis, ir politikų. Tokia tvarka turėtų galioti iki šildymo sezono pabaigos.

 

Taupys šilumą

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis išleido įsakymą, kuriame numatytos griežtos energetinių išteklių taupymo priemonės. Įsakymas jau turėjo įsigalioti nuo šios savaitės, tačiau kiek vėliau paaiškėjo, kad Administracijos direktorius Antanas Bartulis taupymo plano vykdymą atidėjo savaitei – nuo spalio 27 dienos. Dėl techninių priežasčių.

Pagal naują tvarką pagrindinis Savivaldybės pastatas Vasario 16-osios g. 62, bus atviras tik pirmadieniais, antradieniais ir trečiadieniais. Tomis dienomis Savivaldybės patalpos bus šildomos iki 19 laipsnių. Ketvirtadienį, penktadienį, šeštadienį ir sekmadienį durys bus užrakintos, įstaiga tuščia, o patalpos šils iki 16–17 laipsnių.

Ketvirtadieniais ir penktadieniais savivaldybininkai dirbs savo namuose taip taupydami įstaigos energetinius resursus.

A. Bartulis paaiškino, kad tokias taupymo priemones rekomendavo Vyriausybė. Pagal rekomendacijas įstaigos turi nedirbti bent keturias dienas iš eilės, tuomet pastatuose galima efektyviai sumažinti šildymą.

Anot vadovo, higienos normos reikalauja, kad patalpos darbuotojams būtų šildomos iki 18–22 laipsnių. Vyriausybė rekomenduoja laikytis mažiausių normų.

Administracijos direktorius tikino, kad tokia tvarka Savivaldybės darbui nepakenks, nes po pandemijos dauguma darbuotojų derino nuotolinį ir kontaktinį darbą, tik kiekvienas sau patogiu laiku. Dabar visa tai „bus sutraukta“ į dvi konkrečias dienas.

„Visuomet norisi sutaupyti maksimumą, matysim, kaip mums čia seksis“, – svarstė A. Bartulis.

Savivaldybėje gyvenimas „sustings“

Savivaldybės administracijos Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Gytis Skurkis paaiškino, kad įgyvendinant direktoriaus įsakymą darbo metu darbuotojams draudžiama šildytis kabinetus oro kondicionieriais ar asmeniniais šildytuvais. Iš darbuotojų surinkti kondicionierių valdymo pulteliai, o asmenines šildymo priemones prašoma išsinešti į namus. Pastate jau užsuktas karštas vanduo, atjungti boileriai tik įrengti keli momentinio vandens pašildymo įrengimai, kurie pašildys vandenį patalpas valančioms valytojoms. Vieną elektrinį virdulį rekomenduojama naudoti ne mažiau, nei 10 žmonių.

Taupymo planas liečia ir politikų darbą. Tarybos posėdžių salėje šildymas bus atjungtas visiškai ir pajungiamas tik dieną prieš Tarybos posėdžius, kurie vyksta pirmąjį mėnesio ketvirtadienį. Kitoms reikmėms ši salė naudojama nebus.

Kabinetuose, kuriuose posėdžiauja Tarybos komitetai, keturias savaitės dienas bus palaikoma tik 15–16 laipsnių temperatūra ir kitiems tikslams jie nebus naudojami.

Ketvirtadienį ir penktadienį nedirbs ir Savivaldybės priimamasis. G. Skurkis komentavo, kad prireikus dokumentus bus galima palikti dėžutėje prie priimamojo. Bendrųjų reikalų skyriaus darbuotojos kasdien atvyks susirinkti dokumentų iš dėžutės. Šios darbuotojos namuose turimais skaneriais nuskanuos, užregistruos persiųs adresatams. Gyventojams siūloma dažniau raštus siųsti elektroniniu paštu.

Savivaldybės pastate Vasario 16-osios g. 62, ketvirtadieniais penktadieniais dirbs tik du Miesto koordinavimo skyriaus darbuotojai – dispečeris ir darbuotojas, stebintis vaizdo įrašus. Šio skyriaus darbuotojai miestą stebi nepertraukiamai 7 paras per savaitę. Vedėjas neneigė, kad jų kabinetus gali tekti pašildyti papildomai kondicionieriumi.

Ši taupymo schema netaikoma Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriui ir jo padaliniui pietiniame rajone. Visų pirma, šie skyriai įsikūrę ne Savivaldybės, o nuomojamose patalpose ir šildymo reikalus turi spręsti pirmiausiai su pastatų savininkais. Kita vertus, skyrius ir jo padalinys ypač pastaruoju metu aptarnauja daug miesto gyventojų. Išdalinti talonai jų priėmimui, tad darbuotojai, priimantys gyventojus dirbs įprasta tvarka.

Atskira tvarka dirbs ir Civilinės metrikacijos skyrius, kuriame taip pat bus ribojamas šildymas. Tačiau stipriai atšalus santuokos registravimo salė gali būti papildomai šildoma kondicionieriumi, kad nesušaltų plonai apsirengusios nuotakos ir kiti svečiai.

Savivaldybės archyve Dvaro gatvėje, kur nėra dirbančių žmonių, ir patalpose Aido g. 10, kurių iškėlus Socialinių išmokų ir kompensacijų skyriaus padalinį, Savivaldybė niekaip nesugeba privatizuoti, bus palaikoma tik 10 laipsnių temperatūra.

Meras nėra tokių priemonių fanas

Kaip dirbs griežtomis taupymo sąlygomis Šiaulių meras Artūras Visockas su savo pavaduotojais? Meras sako: „Nežinau“.

Miesto galva nepritaria tokiam radikaliam taupymui. Jo manymu, taupymas turi būti visuotinis.

„Ar mes tikrai turėsim tą efektą, jei viename pastate tai padarysime, o kituose – ne, kalbant apie viešąjį sektorių. Reikėtų suskaičiuoti, kiek čia galima sutaupyti ir tada iškelti klausimą, ar verta tą daryti. Ir ar tikrai čia bus apčiuopiama nauda. Aš nesu fanas“, – abejojo meras.

Jis pateikė pavyzdį, kad jam ketvirtadienį prireikus automobilio, turėtų ateiti į Savivaldybę, susirasti žmogų, kuris galbūt dirbs namuose, kad galėtų pasiimti automobilį.

„Man atrodo, kad labai nedidelė nauda bus iš to, kad tomis dienomis žmonės dirbs namuose ir bus sunkiai pasiekiami, kad bus uždarytas priimamasis, į kurį žmonės įpratę ateiti. Kils daug klausimų, į kuriuos turėsime atsakyti. Ar mes jausimės patogiai prieš miesto gyventojus, ar gyventojai netraktuos to dalyko, kad mes tingime dirbti ir išėjome į namus“, – svarstė A. Visockas.

Jis akcentavo, kad yra sektorių, kurie niekaip negalės eiti dirbti į namus. Pavyzdžiui, socialinis sektorius. Kuo jie blogesni už kitus? Ar yra sudarytos tokias sutartis, kad darbuotojas visuomet būtų ryšyje, nes atsikalbinėjimų gali būti visokių. Meras nėra tikras, kad posėdžiai „zoomuose“ duoda maksimalų efektą. Kartais tenka operatyviai į posėdžius pasikviesti darbuotojus ir išsiaiškinti tam tikrus momentus. Tokių galimybių nebelieka, o tokie pokalbiai gali duoti milijoninę naudą.

Jis prisipažino: išgirdus apie tai, kad šis taupymo planas veiks visą šildymo sezoną, jį apėmė nerimas. Jei šis procesas susietas su šildymu, galbūt minėtų taupymo priemonių verta imtis tik pačiomis šalčiausiomis dienomis, o ne nuolat.

„Aš nemanau, kad čia reikia taip skubėti. Reikia savaitės, dviejų, trijų, kad suprastum viską, kad paaiškintum žmonėms, ką darai. Kad nesusikurtum daugiau žalos nei naudos ir to, ką darai“, – mano miesto vadovas.

A. Visockas sako kol kas nesuprantantis, kaip jam teks priimti svečius.

„Įsivaizduokite, ambasadorius paskambina ir sako, kad norėtų apsilankyti penktadienį. Ką man jam pasakyti, kad atvažiuotų pirmadienį, nes tada mano kabinete bus šilta? Pastatas tuščias, be gyvybės. Bet aišku, tokios situacijos retos. Gal tai ir geras taupymo pavyzdys. Bet gal nėra pakankamai pamatuotas. Kaip aš dirbsiu? Kol kas nesu apsisprendęs. Pasižiūrėsiu realiai. Sėdėsiu su striuke, gal elektra pasišildysiu“, – komentavo meras.

Meras sako suprantąs, kad Administracijos direktorius vadovaujasi Vyriausybės rekomendacijomis. Iki kokio lygio ja reikia vadovautis, meras abejoja.