Šiaulių fontanai – gražus, bet brangus malonumas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Fontanų priežiūros išlaidas paaugins ir atidarytas brangus fontanas „Paukščiai“.
Birželio 1 dieną Šiauliuose pradėjo veikti naujausias miesto fontanas „Paukščiai“. Kiti miesto fontanai mieste ėmė trykšti nuo gegužės 1 dienos. Šiaulių miesto savivaldybė neskelbė konkurso fontanams prižiūrėti, bet vidinio sandorio būdu perdavė penkeriems metams fontanais rūpintis Savivaldybės bendrovei „Šiaulių vandenys“. Iš pradžių buvo nurodyta sutarties kaina 360 tūkstančių eurų per minėtą laikotarpį. Pradėjus domėtis, kaina sumažėjo iki 162 tūkstančių. Sako, dėl techninės klaidos.

Pradėjo veikti fontanas „Paukščiai“

Šiaulių gyventojų akis džiugina vis daugiau mieste trykštančių fontanų. Trečiadienį paleistas skandalais apaugęs naujas fontanas „Paukščiai“. Iš miesto biudžeto per du kartus Taryba šiam fontanui įrengti skyrė beveik milijoną eurų.

Savivaldybė ketino jo įrengimo darbus pavesti Vilniaus gatvės rekonstrukciją atliekančiam rangovui įmonei „Infes“, tačiau Viešųjų pirkimų tarnyba šiuos planus sustabdė. Savivaldybei teko skelbti viešųjų pirkimų konkursą. Pirmasis neįvyko, nes buvo pasiūlytos per aukštos darbų kainos. Antrąjį laimėjo „Infes“, nors ir pasiūlė ne pačią mažiausią kainą.

Pigiausiai darbus atlikti pasisiūliusi įmonė netapo konkurso nugalėtoja, nes esą neatitiko kvalifikacinių reikalavimų. „Infes“ įsipareigojo darbus atlikti už 652 tūkstančius eurų. Miesto vadovai pasidžiaugė, kad fontano įrengimas atpigo, nors tuo metu didelė dalis jo įrengimo darbų jau buvo atlikta. Dar apie 20 tūkstančių eurų kainavo skulptūros „Trys paukščiai“ restauravimas.

Šiaulių miesto meras Artūras Visockas informavo, kad „Paukščiai“ – tai sinchronizuotas šviesos ir muzikos fontanas, kurį sudaro trijų atskirų apskritimo formos fontanų kompozicijos. Kiekviena kompozicija atskirai susidaro iš trijų į aikštės grindinį integruojamų skirtingų purkštukų tipų modulių grupių. Vienoje iš fontano kompozicijų įrengta skulptūra „Trys paukščiai“. Įrengta muzikos akustinė sistema, numatyta muzikinio sinchronizuoto fontano vandens, šviesos, muzikos šou.

„Infes“ subrangovų atstovas Emilis Kairys paaiškino, kad fontano šou programoje – šeši muzikiniai kūriniai, iš jų trys – lietuviški. Aukščiausios vandens srovės siekia apie 3,5 metro aukščio, nors tai priklausys nuo vėjo stiprumo.

Brangi miesto fontanų priežiūra pavesta savai įmonei

Šiauliuose daugėja ne tik fontanų grožio, bet ir auga lėšų poreikis jiems prižiūrėti. Anksčiau per metus (tiksliau, penkis metų mėnesius) fontanų priežiūra kainuodavo 24 tūkstančius eurų, tai ateinančius penkerius metus kainuos beveik 32,5 tūkstančio.

Iš pradžių centralizuotų viešųjų pirkimų informacinėje sistemoje buvo nurodyta, kad fontanų ir gertuvių priežiūra Šiauliuose per penkerius metus kainuos 360 tūkstančių eurų. Išeitų – per metus 72 tūkstančiai eurų. Tačiau išsiuntus Savivaldybei klausimus, suma sumažėjo iki 162 tūkstančių eurų.

Turto valdymo skyriaus vedėja Ija Jencienė paaiškino, kad tai buvo techninė klaida. Pagal sutartį su „Šiaulių vandenimis“ per mėnesį vieno fontano priežiūra kainuos 484 eurus, o vienos gertuvės – 68,97 euro. Anot vedėjos, darbuotoja apskaičiavo įkainius 12 mėnesių, tačiau įmonė fontanus ir gertuves prižiūrės tik 5 šiltojo sezono mėnesius – nuo gegužės 1 dienos iki rugsėjo 30 dienos. Per 5 mėnesius vieno fontano priežiūra atsieis 2 420 eurų.

Privatininkų nenori

Kodėl nebuvo skelbtas viešojo pirkimo konkursas?

„Teikiant fontanų ir gertuvių priežiūros paslaugas Šiaulių mieste per Savivaldybės kontroliuojamą įmonę bus pasiekta geresnė paslaugos kokybė, paslaugos prieinamumas, nepertraukiamumas, savalaikiškumas ir efektyvus paslaugos teikimo koordinavimas, be to, manytina, kad perkant paslaugą įkainiai būtų žymiai didesni. Vykdant vidaus sandorio procedūras, buvo atlikta kitose savivaldybėse teikiamų fontanų ir gertuvių priežiūros paslaugų (sudarytų sutarčių) analizė bei išnagrinėtas UAB „Šiaulių vandenys“ pateiktų priežiūros paslaugų įkainio pagrindimas. Kaina (įkainis) nustatytas bendru šalių susitarimu“, – aiškino I. Jencienė.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Eduardas Bivainis priminė, kad prieš kelerius metus ši paslauga buvo perkama, tačiau atliekama nekokybiškai, nes kiekvienas privatus asmuo nori darbus atlikti kuo minimalesnėmis sąnaudomis.

„Fontanų daugėja, jų priežiūra brangsta. Dabar bent jau kontrolę turime. Kai perėmėme fontanus iš privatininkų, jų būklė buvo prasta. Su sieteliu išgraibsto šiukšles ir viskas. Nebėgiosi ir netikrinsi kasdien. Brangus malonumas tie fontanai“, – komentavo E. Bivainis.

Kiek bus sumokama „Šiaulių vandenims“ priklausys nuo fontanų skaičiaus. Skaičiuojama, kad per gegužės mėnesį už 7 fontanų priežiūrą bus sumokėti 3 388 eurai, o už septynių gertuvių – dar 482,79 euro. Ką tik paleisti „Paukščiai“, artimiausiu metu pradės veikti fontanas „Rūdė“, amfiteatro prieigose įrengtas naujas fontanas bei dar trys gertuvės, tad išlaidos išaugs.

Į sutartį iš viso įtraukta 11 fontanų, tarp jų ir skvere priešais Savivaldybę stovėję „Saulės diskai“, kurie perkeliami į Dainų pėsčiųjų taką, tačiau šiais metais vargu ar jis pradės veikti.

Fontanų ir gertuvių prižiūrėtojas turi užtikrinti, kad juose vanduo būtų kokybiškas, kad veiktų pagal nurodytą grafiką ir būtų apšviesti, išrinkti šiukšles ir lapus, prižiūrėti santechninę dalį, paruošti žiemai.

Šiais metais fontanams – beveik 100 tūkstančių

Šiaulių miesto savivaldybė perdavė UAB „Šiaulių vandenys“ informaciją, kad 2021 metais už penkių fontanų naudojamą elektrą ir vandenį buvo išleista beveik 10 tūkstančių eurų. Tiesa, Centrinio parko fontanas veikė labai trumpai.

Šiais metais planuojama, kad veiks 10 fontanų. Už dešimties fontanų vandenį planuojama sumokėti beveik 9 tūkstančius eurų, o už elektrą – beveik 45,2 tūkstančio eurų. Skaičiai – preliminarūs, nes keli fontanai yra nauji.

Iš viso 2022 metais miesto fontanai ir gertuvės kainuos biudžetui apie 95 tūkstančius eurų.