Verslui – ekstremalūs iššūkiai

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Nuo trečiadienio „Cask 215“ maisto „žvėris“ įsikūrė Pramonės parke ir sulaukė pirmųjų klientų.
Šiauliuose, kaip visur šalyje, verslo įmonės išgyvena ekstremalią situaciją. Vienos užsidarė, kitos dar dirba, bet jų situacija kasdien tampa vis sudėtingesnė dėl užsiveriančių Europos šalių sienų. Verslas imasi ir naujų iniciatyvų, kad išsilaikytų ir bendruomenei padėtų.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Stanislovas Grušas, „NMF“ įmonių grupės, kurioje iš viso yra 2 500 darbuotojų, vadovas sako: „Kol kas dirbame visu pajėgumu, pradėjome gaminti ir apsaugines kaukes – padovanosime ligoninei.“

Žinia verslui dėl „force majeure"

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai išplatino pranešimą dėl ekstremalios situacijos, į kurią šiandien yra patekęs verslas.

Rūmai informuoja, jog toliau teikia verslui visas būtinas paslaugas (force majeure pažymų išdavimas, konsultacijos, kilmės sertifikatai ir kt.) ir nuotoliniu būdu, ir vietoje (šiuo atveju tik riboja kontaktus, laikydamiesi visų atsargumo priemonių).

„Įmonės dirba, vykdo gamybą, vyksta eksportas. Tikimės, kad ir kitos valstybės tarnybos: Muitinė, „Regitra“ ir kitos teiks paslaugas priimtinu ir prieinamu verslui būdu. Rūmai ėmėmės visų būtinų atsargumo priemonių, didžioji dalis darbuotojų veiklą vykdys nuotoliniu būdu, o vietoje dirba rūmų ekspertai, be kurių pagalbos verslas šiuo metu negali išsiversti“, – pabrėžia rūmų generalinis direktorius Alfredas Jonuška.

A. Jonuška „Šiaulių kraštą“ informavo, jog jau gauta nemažai užklausimų dėl force majeure (nenugalimos jėgos) pažymų.

„Dabar vyksta konsultavimas: aiškiname tvarką ir kokių reikės dokumentų, kad ši pažyma būtų galiojanti ir atneštų naudą, bylinėjantis teismuose,– sakė A. Jonuška. – Artimiausiu metu turėsime ir išduotų tokių pažymų.“

Kas gali kreiptis dėl Force majeure pažymos?

„Mes esame įstatymu įpareigoti išduoti tokias pažymas ir verslo įmonėms, ir organizacijoms, ir fiziniams asmenims, jeigu dėl force majeure aplinkybių negali vykdyti sutarčių, – pabrėžė rūmų generalinis direktorius. – Force majeure aplinkybės neatleidžia nuo sutarčių įvykdymo, bet atideda įvykdymo laikotarpį ir suteikia galimybę nemokėti delspinigių ir baudų. Siūlome įmonėms, jeigu įmanoma, susitarti ir gražiuoju, be teismų.“

Šiaulių prekybos, pramonės ir amatų rūmai force majeure aplinkybes patvirtinančias pažymas nustatyta tvarka išduoda Šiaulių ir Telšių apskrityse.

Dokumentus dėl force majeure aplinkybių liudijančių pažymų išdavimo reikia pateikti el. paštu siauliai@chambers.lt arba iš anksto susitarus telefonu, palikti rūmuose.

Išsamesnė informacija ir dokumentų pateikimas Šiauliuose: tel. 8 41 523903 (I. Medžidovienė) ir 862034229 ( D. Jonuškienė).

„Renkame informaciją, ir kokiomis valstybės paramos priemonėmis įmonės norės pasinaudoti, teiksime duomenis Vyriausybei ir Seimui, nes pasiūlyta daug, bet konkretumo dar nematome, – teigė A. Jonuška. – Gamyba vyksta, o labiausiai jau kenčia prekyba nemaisto prekėmis, turizmo, viešbučių, kavinių verslas.“

Tempai smarkiai mažėja

UAB „Venta.LT“ technikos skyriaus vadovas Arvidas Andrijauskas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog įmonė dirba, imtasi apsaugos priemonių, gamybinės patalpos, cechai dezinfekuojami, dezinfekciniai skysčiai rankoms naudojami.

„Bet jau pajutome, kad užsakymų mažėja, ir sunku prognozuoti, kaip bus po poros savaičių“, – svarstė A. Andrijauskas.

Bendrovė „Venta.LT“ eksportuoja produkciją į Skandinavijos šalis, daugiausia Švediją, Norvegiją.

„Tokiu metu anksčiau labai intensyviai dirbdavome, dabar kaip niekada mažiname tempus, – palygina vienas iš įmonės vadovų. – Žiūrėsime, ką toliau Vyriausybė spręs, aptarnavimo sferą uždarė, gal ir gamybai pasakys „stop“?

„Pirmadienį spręsime, ką daryti"

Stanislovas Grušas, „Neaustinių medžiagų fabriko“ (NMF) įmonių grupės vadovas, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog situacija kasdien blogėja.

Grupės įmonės Lietuvoje savaitės pradžioje dar dirbo visu pajėgumu, didžioji produkcijos dalis yra eksportuojama. Įmonėse iš viso yra 2 500 darbuotojų. Tik Ukrainoje viena iš dviejų grupės įmonių, kuriose iš viso dirba 200 darbuotojų, buvo uždaryta dėl koronaviruso grėsmės.

„Uždarėme, nes tame Vakarų Ukrainos mieste, kuriame yra 80 tūkstančių gyventojų, uždarytas viešasis transportas, ukrainiečiai daugiau to viruso bijo, nei mes“, – teigė S. Grušas.

Neaišku, kiek ilgai užsakymų ir kokios apimties turės grupės įmonės Lietuvoje.

„Pirmadienį matysime, kaip gyvensime toliau, nes šalys užsidaro viena po kitos. Iš pradžių – Italija, Prancūzija, Austrija užsidarė, nieko nepriėmė, jokių krovinių. O nuo ketvirtadienio – ir Vokietija, Belgija, Olandija, Lenkija, – vardijo šalis verslo vadovas. – Paklausa žiauriai krenta, nes užsidarinėja labai daug parduotuvių. Liko tik Anglija, Švedija, Suomija ir Norvegija. Bet yra dar internetinė prekyba, ji plečiasi.“

„Žmonės dirba ir nori dirbti, – tvirtino S. Grušas. – Būsim optimistai. Jeigu reikėtų stabdyti gamybą, darbuotojus išleisime mokamų atostogų. Kol kas valstybės paramos mums nereikia, o vėliau žiūrėsime.“

Pradėjo gaminti apsaugines kaukes

S. Grušas neatmeta, jog situacija gali iš esmės pasikeisti, jeigu atsiras susirgusių darbuotojų.

„Nors vienas susirgs – ir visi iš karto keliaujame atostogauti, saviizoliuotis, – teigia. – Patys ne mažai važinėjome po kitas šalis ir pas mus važinėjo – visas komandiruotes ir vizitus sustabdėme. Bet yra kategorija vairuotojų, kurie toliau važiuoja, yra mūsų darbuotojų vyrai, kurie dirba tolimųjų reisų vairuotojais. Tad iš kurios pusės laukti viruso – kone loterija.“

Kita vertus mano, jeigu visur gamyba imtų stoti, tai „visą pasaulį tada stabdytų“.

NMF grupės įmonės UAB „Comco“ ir UAB „Interscalit“, kurioms vadovauja Marius Rakickas, pradėjo gaminti ir apsaugines veido kaukes.

„Reikia padėti kolegoms ir medikams – pagaminsime kaukes ir padovanosime Respublikinei Šiaulių ligoninei, Akmenės ligoninei“, – pasidalijo įmonių iniciatyva verslininkas.

Kas užsidarė, kas įjungė „žvėrį"

Šiaulių Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare kavinės, barai, kaip visur, nuo pirmadienio uždaryti. Vienos kepyklėlės durys dar atsiveria, bet bandeles parduoda tik išsinešimui.

Odeta Valungevičienė, bulvare veikiančio restorano „Morganas“ viena iš vadovų, „Šiaulių kraštui“ sakė, jog pirmadienį dar bandė darbą pertvarkyti maistą tiekiant išsinešimui.

„Bet paskaičiavom, jog neapsimoka, porą virėjų reikia išlaikyti, vieną padavėją, o užsakymų nėra pakankamai, be to, nėra gerai, kai klientai įeina į vidų, todėl visiškai užsidarėm dviem savaitėms, – sakė O. Valungevičienė. – Išleidome visus darbuotojus dviem savaitėms apmokamų atostogų, nes buvo jų sutaupę. O toliau žiūrėsime, nes kiekvieną dieną – vis po kitokią naujieną.“

Bulvaro kavinė-baras „Cask 215“, viena iš nedaugelio miesto maitinimo įmonių, kuri pertvarkė savo veiklą ir paslaugas teikia nuotoliniu būdu. Organizavo maisto išvežiojimą į namus, priima užsakymus išsinešimui iš vietos.

Plius pasiskelbė užkūrusi „žvėrį“ – maisto vilkiką MAN. Galingasis vilikikas nuo trečiadienio įsikūrė Šiaulių pramonės parke, kad čia veikiančių įmonių darbuotojai turėtų galimybę pavalgyti, valgykloms užsidarius. Laukia ir Zoknių, Šimšės gyventojų.

„Persitvarkėme, nes reikia kažkaip judėti į priekį, – sako „Cask 215“ kavinės vadovas Martynas Jatautas „Šiaulių kraštui“. – Daug maitinimo įmonių užsidaro, atleidžia darbuotojus arba išleidžia neapmokamų atostogų, bet mes manome, jog kriziniu laikotarpiu nereikia visai užverti durų. Stengiamės darbo vietas išlaikyti ir sukurti. Be to, kalbamės, kad žmonėms gal atsibos kruopas valgyti namuose.“

Iš 15 kavinės darbuotojų, šešiems darbo jau yra, dar dviem darbuotojams numato darbo, nes pirmosios dienos persitvarkymo lūkesčius pateisino, užsakymų yra ir daugėja. Dėl kitų darbuotojų M. Jatautas svarsto pasinaudoti valstybės kompensacija, skiriama darbo vietoms išlaikyti, kai prie to prisideda ir pats darbdavys.