Šiauliai pandemiją suvaldė pigiai ir be protrūkių

Vitalio LEBEDŽIO nuotr.
Savivaldybė nusipirko ir reprezentacinių kaukių su miesto atributika, kuria pasipuošė ir meras A. Visockas, po to, kai susilaukė policijos dėmesio, kad viešose vietose nenešioja kaukės.
Lietuvoje mažėjant koronaviruso pandemijos mastams, ėmė aiškėti, kiek savivaldybės šiai ekstremaliai situacijai suvaldyti išleido pinigų. Šiaulių miesto savivaldybė buvo pasirengusi 300 tūkstančių rezervą, tačiau išleido tik pusę jo. Gali būti, kad Šiauliai buvo taupiausi, tik Kaunas neskelbia savo išlaidų. Tačiau Šiauliai buvo vienintelis miestas iš penkių šalies didmiesčių, kur nebuvo viruso protrūkio nei gydymo, nei socialinėse įstaigose.
Reprezentacinė kaukė.

Sukaupė trečdalį milijono

Šiaulių miesto savivaldybės biudžete šių metų vasarį sveikatinimo iniciatyvoms ir prevencinėms programoms buvo numatyta 15 tūkstančių eurų. Dar panaši suma buvo skirta Administracijos direktoriaus rezerve. Tačiau jau balandį miesto Taryba perskirstė biudžeto lėšas, ir kovai su „kovidu“ buvo sukauptas 300 tūkstančių eurų rezervas.

Savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir ekonomikos departamento direktorė Vaida Kalasevičienė informavo, kad į minėtą rezervą buvo nukreiptos lėšos, skirtos dėl karantino apribojimų neįvykusiems reprezentaciniams renginiams, tokiems kaip bėgimas Aviacijos bazėje „Runway Run“, festivalis „Resurrexit“, tarptautiniai sporto renginiai.

Gegužės mėnesį Tarybai pritarus iš gautų AB „Šiaulių energija“ dividendų 95,3 tūkstančiai skirti koranaviruso epidemijai valdyti.

Daugiausiai kainavo saviizoliacija

Skirtingai nei sostinėje, Šiaulių valdininkai nepirko brangios medicininės įrangos. Didžiausią sumą Savivaldybė išleido šiauliečių saviizoliacijai reikalingų patalpų apmokėjimui – beveik 67,5 tūkstančio eurų. Didelė jų dalis atiteko miesto viešbučiams, kuriuose buvo apgyvendinti save izoliavę asmenys. Dar kiek daugiau nei 11 tūkstančių eurų kainavo transportas, kuriuo į Šiaulius buvo pargabenti iš užsienio į Vilniaus, Kauno oro uostų bei Klaipėdos jūrų uostą grįžę šiauliečiai.

Beveik 20 tūkstančių eurų išleista Mobilaus patikros punkto ir Karščiavimo klinikos įsteigimui. Beveik 4 tūkstančiai eurų išleisti informacijos viešinimui.

Savivaldybė pirko ir apsaugos priemones. Jos atsiėjo beveik 40 tūkstančių eurų.

Visos išvardintos išlaidos sudarė 141, 5 tūkstančio eurų sumą.

Apsaugos priemonėmis dalijosi su kitomis įstaigomis

Bendrųjų reikalų skyriaus vedėjas Gytis Skurkis, pateikęs informaciją apie pirkimus, pabrėžė, kad medicininės apsaugos priemonės pirktos skirtingomis kainomis, priklausomai nuo įsigijimo meto, kokybės. Įsigyta vienkartinių kaukių, respiratorių, kombinezonų, dezinfekcinio skysčio, apsauginių akinių ir kitų priemonių.

Brangiausias pirkinys – 900 vienkartinių kombinezonų už beveik 8,5 tūkstančius eurų. Tik 212 iš jų atiduoti Mobiliajam punktui ir Karščiavimo klinikai. Likusieji laikomi rezerve.

Šiems dviems objektams dar skirta nedidelė dalis Savivaldybės pirktų pirštinių, respiratorių, prijuosčių, vienkartinių akinių.

Per 10 tūkstančių išleista dezinfekciniam skysčiui ir rankų dezinfekavimo priemonėms. Po kelis tūkstančius – vienkartinėms veido kaukėms, respiratoriams.

Priemonės dalintos savanoriams sporto, švietimo, socialinių paslaugų Savivaldybės padaliniams ir įstaigoms.

Savivaldybei neteko išleisti daug pinigų dar ir dėl to, kad už beveik 86 tūkstančius apsaugos priemonių gavo nemokamai iš valstybės rezervo.

Iš jų net 24,4 tūkstančiai veido kaukių, 36 tūkstančiai vienkartinių pirštinių perduota socialinių paslaugų įstaigoms, beveik 10 tūkstančių kaukių ir per 11 tūkstančių pirštinių – švietimo įstaigoms, po kelis šimtus kaukių – abiems miesto poliklinikoms, policijai ir net UAB „Busturui“.

Pasireprezentavo

Šiaulių savivaldybė nepraleido progos pandemijos akivaizdoje ir pasireprezentuoti. Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausiasis specialistas Vitalis Lebedis informavo, kad už 370 eurų buvo nupirkta 100 daugkartinio naudojimo veido kaukių reprezentaciniams tikslas. Jos buvo papuoštos miesto atributika.

V. Lebedis aiškino, kad šios veido kaukės išdalintos Tarybos nariams, Savivaldybės darbuotojams, kurie nedirbo iš namų, taip pat svečiams, žurnalistams.

Po to, kai policija pradėjo administracinę teiseną dėl to, kad meras Artūras Visockas nesilaiko karantino reikalavimų ir rodosi viešoje vietoje be kaukės, viešame renginyje meras pasirodė taip pat su reprezentacine kauke.

Nekėlė sau nerealių tikslų

Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis mano, kad miestas su koronaviruso pandemijos situacija susitvarkė sėkmingai. Per 100 tūkstančių gyventojų turinčiame mieste nustatyti tik 15 užkrato atvejų, iš kurių pusė buvo įvežtiniai. Skirtingai nei kituose didmiesčiuose, ligos protrūkis neištiko nei gydymo, nei socialinių įstaigų. Nors saviizoliacijoje esančių asmenų srautai buvo nemaži,o ir dabar mieste dar yra apie 100 tokių asmenų.

A. Bartulis aiškino, kad itin buvo saugomos socialinės įstaigos, globojančios pagyvenusius žmones, teikiančios pagalbą į namus. Iš pradžių, kol apsaugos priemonių trūko, darbuotojams buvo duodama po kaukę dienai. Kai Savivaldybės resursai buvo papildyti iš valstybės rezervo, kaukes keitė kas 4 valandas, o pirštines – po kiekvieno apsilankymo pas klientą. Priemonės skirtos ir savanoriams, lankiusiems žmones.

A. Bartulis akcentavo, kad Savivaldybė ne tik išleido sąlyginai nedidelę sumą biudžeto lėšų, bet ir jau ruošia paraišką Vyriausybei, kuri žada grąžinti dalį panaudotų lėšų, kurios buvo išleistos valstybės operacijų vadovo įsakymams vykdyti. Anot direktoriaus, Savivaldybės išlaidomis liks tik autobusų stotelių dezinfekavimas, kai kurių priemonių įsigijimas.

„Mes, kaip Savivaldybė, supratome savo vietą valstybės kovoje su „kovid“ pandemija ir ėmėmės tų priemonių, kurias manėme, kad Savivaldybė turi daryti tiek tiesiogiai, tiek gelbėjant mūsų įmones, socialines įstaigas, ir nekėlėme sau uždavinio nupirkti 100 kvėpavimo aparatų. Dėl to mūsų išlaidos realios“, – sakė A. Bartulis.

Jis priminė, kad buvo gavę ligoninės prašymą prisidėti prie reikalingos įrangos įsigijimo ir miesto Taryba tam skyrė 50 tūkstančių eurų.

„Mes palikome spręsti profesionalams, kokia įranga jiems reikalinga ir iš dalies prie jos įsigijimo prisidėjome“, – sakė Administracijos vadovas.

Jis patvirtino, kad Savivaldybė išleido tik pusę sukauptų COVID-19 pandemijai valdyti lėšų. Kol kas stebės situaciją. Jei antros pandemijos bangos nebus, lėšas panaudos kitoms miesto reikmėms.

Komentarai

Emiliškai    Ant, 2020-06-09 / 09:21
Eilinis savęs mylėjimas ir nuopelnų sau prisiskyrimas. Jei žmonės būtų buvę tokie „sąmoningi“ kaip meras ir jo kolegos, tai būtume pirmi tarp blogiausių Lietuvoj.
Nu jo    Ant, 2020-06-09 / 11:01
"Skirtingai nei sostinėje, Šiaulių valdininkai nepirko brangios medicininės įrangos." O tai jeigu ateis epidemijos 2 ar 3 banga ir ji bus grėsmingesnė, įrangos, kurią jau galėjo nusipirkti, nereikės? Sakyčiau toks biški ale "taupymo strateginis" planas miesto gyventojų sveikatos sąskaita. Bet užtat pasipuikavimui pinigai jau ištaškyti.
Tik     Ant, 2020-06-09 / 11:32
Juokingai atrodo kai miesto politikai, vadovaujantys miestui aiškina,kad jie suvaldė situaciją viruso akivaizdoje. Ne jie suvaldė, ir jų nuopelnas čia mažiausias. Virusas suvaldytas tik medikų dėka, ir žinoma medicinos įstaigų vadovų, kurie reikiamu laiku priėmė tinkamus sprendimus ir dirbo atsakingai. Tik prieš juos reikia nusiimti kepurę, o miesto valdžia "gerai dirba" rausiant miesto erdves, kertant medžius...
Elvis    Ant, 2020-06-09 / 12:04
Eilinis mero šlykštus gyrimasis,visa tai suvaldė patys žmonės,sąmoningai ir atsakingai elgdamiesi.
haha    Ant, 2020-06-09 / 12:53
Jei antros bangos nebus, o nebus, nes net pirmos nebuvo, tai nepanaudotas miesto lesas susibers i kauke kaip visalaika, taupymo akcija prakalbo.
MERO ARTŪRO VISOCKO DARBOTVARKĖ    Ant, 2020-06-09 / 17:08
MERO ARTŪRO VISOCKO DARBOTVARKĖ 2020 m. balandžio 27 - birželio 16 dienomis 8.00 - 17.00 Karantino laikotarpiu darbotvarkė neapibrėžta: aktualių klausimų sprendimas, dokumentų peržiūra, analizavimas, nukreipimas vykdytojams, nuotolinių posėdžių, nuotolinio darbo organizavimas.
Šiaulietė    Ant, 2020-06-09 / 18:09
Aišku, kad prisidėjo prie epidemijos suvaldymo, bravo. Nesidraskė, elgėsi oriai, nepolitikavo, kaip karštakošis Šimašius Vilniuje. Ir Šiaulių ligoninė verta pagiriamojo žodžio
Artas     Tre, 2020-06-10 / 07:42
Smagu , kad miesto valdžia sėkmingai tvarkosi , dėl to Šiauliai ir atsigauna .
editukei    Tre, 2020-06-10 / 14:14

In reply to by varguoliui

nevykusiai ir su didžiausiu vargu vos vos bando įsisavinti europos skirtus pinigus, o ne acigauna :) Nebūtų tos programos, nieko nevyktų. Baigsis finansavimas ir sustos visi kasimai. Laikina iliuzija.
Artas     Ket, 2020-06-11 / 07:49

In reply to by editukei

Ta programa baigsis , kita prasidės , taip , kad jei valdžia turi galvą tai ir programos dirba miestui , o jei ne tai visos programos pasibaigia. Svarbiausia , kad miestas atsigauna , o už kokius pinigus man kaip piliečiui nelabai ir svarbu.
varguoliui    Ket, 2020-06-11 / 09:14

In reply to by Asilui

O ko vargo bitė pageidautų aslos, brukos, ar miško miesto vidurį ? Išlįsk iš savo urvo apsižvalgyk jau 21 amžius visas vakarų pasaulis taip sutvarkytas . Gyvybės Šiauliuose pilna , centrinis, lieporių , dainų , salduvės parkai plius Talkšos , Rėkyvos pakantės, bet verkti gi paprasčiau , kada gyvenimo šūkis - " visi aplink blogi , tik aš pats sau gražus"
Busturo vairuotojas    Tre, 2020-06-10 / 07:53
Mes vezem keleivius ir per karantina.bet apsaugos priemoniu is pradziu nebuvo .savas dėvėjom.po kiek laiko tik dalinobir tai tik po viena pamainai .o darbo pamaina 10 -12 val .mes ir valgome autobuse .Busturas sav.imonė .o aosaugos priemoniu pakankamai apsaugai trūko ir trūksta tik dezinfikavimo skyscio buvo pastoviai .pagrindine aosauga nuo covido ranku švara .o priemonės ranku plovimui neaprupinta iki siol.dezinf.skysciu ranku nenuplausi būtinas muilas
Busturo vairuotojas    Tre, 2020-06-10 / 07:54
Mes vezem keleivius ir per karantina.bet apsaugos priemoniu is pradziu nebuvo .savas dėvėjom.po kiek laiko tik dalinobir tai tik po viena pamainai .o darbo pamaina 10 -12 val .mes ir valgome autobuse .Busturas sav.imonė .o aosaugos priemoniu pakankamai apsaugai trūko ir trūksta tik dezinfikavimo skyscio buvo pastoviai .pagrindine aosauga nuo covido ranku švara .o priemonės ranku plovimui neaprupinta iki siol.dezinf.skysciu ranku nenuplausi būtinas muilas
Socialistė    Tre, 2020-06-10 / 13:23
Bet kodėl kažkoks tai virusas tebetvyro''Šiaulių krašto''redakcijoje,kuri ant tiek nukrypo nuo teisybės,sulandsbergėjo,sudavatkėjo ir nebesugeba sudominti ir pritraukti visuomenę.Aš pati jo nebeskaitau,tačiau girdėjau žmones skundžiantis,kad nebuvo jokios žinutės apie daugumos mylimo ir gerbiamo A.Paleckio teismą.Nejaugi galvojama,kad žiaurusis kapitalizmas atėjo visiems laikams ir dėl to nuo visuomenės slepiama tiesa?

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.