Mobilus punktas Šiauliuose: kada pradės veikti ir kas jame galės tirtis?

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiame konteineryje įsikurs mobilaus punkto komanda.
Šalia Šiaulių arenos trečiadienį atvežtas ir pastatytas konteineris, kuriame įsikurs mobilaus koronaviruso patikros punkto darbuotojai. Nors visuomenė buvo nudžiuginta, kad jau šią savaitę tokie punktai supaprastins ir praplės tyrimus, aiškėja, kad tai neįvyks taip greitai. O ir veikti toks punktas Šiauliuose pradės, kai su tyrimais nebesusitvarkys Respublikinė Šiaulių ligoninė.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė tikino, kad medicininių apsisaugojimo nuo infekcijos priemonių miesto gydymo įstaigos turi pakankamai, tačiau norintiems padėti būtų labai dėkingi.

Konteineris jau pastatytas

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad mobilus punktas bus įrengtas šalia Šiaulių arenos ir iki kovo 20 dienos, kaip ir įpareigoja Vyriausybės nutarimas, jis jau bus pasirengęs darbui. Savivaldybė tam tikslui išsinuomavo konteinerį, kuriame įsikurs darbuotojai. Tokiame punkte dirbs po slaugytoją, koordinatorių ir koordinatoriaus padėjėją. Po 12 darbuotojų darbui mobiliajame punkte bus sukomplektuota iš abiejų miesto poliklinikų – Centro ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centro.

Kaip punktas priims žmones?

Pradėjus veikti mobiliam punktui, piliečiui, pasireiškus gripui būdingiems ligos simptomams – karščiavimui, kosuliui, gerklės skausmui ar apsunkintam kvėpavimui – po kelionės į užsienio šalis ar po kontakto su tikėtinu koronaviruso nešiotoju, bet kokiu atveju reikės skambinti 1808. Savivaldybės gydytoja paaiškino, kad skambutis bus perduotas koordinatoriui, kuris susisieks su skambinusiu asmeniu ir suderins su juo atvykimo į punktą laiką. Atvykęs asmuo turės likti automobilyje uždarais langais. Koordinatoriaus padėjėjas bendraus su juo telefonu, per langą apžiūrės jo asmens dokumentus. Tik kai slaugytoja bus pasiruošusi, žmogaus bus paprašyta atidaryti langą ir paimtas tepinėlis.

Šaltkrepšį su tyrimų mėginiais Savivaldybės tam skirtas automobilis turės pristatyti į laboratoriją. Jų nebereikės gabenti į Vilnių, tyrimus pradeda daryti Respublikinės Šiaulių ligoninės laboratorija.

Nors Vilniaus, Klaipėdos merai viešai pareiškė, kad jų miestuose įkurti mobilieji punktai jau pasiruošė darbui, jų entuziazmą nugesino sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga.

„Kad savivaldybės padarė daug darbo, numatė vietas ir pasirengė tai yra daug, bet ne viskas. Kai kurios savivaldybės jau ir savanorius, darbuotojus pasitelkė. Tačiau tai dar ne viskas. Darbuotojai turės būti apmokyti. Tai vienas svarbus dalykas. Kas neturės, gaus apsaugos priemones, terpes, į kurias ims mėginius. Nė vienas punktas nepradės veikti, kol nebus gautas leidimas iš ministerijos. Turėkime galvoje, kad visas šis mokymas užtrunka. Pasileidinės po punktą ar po du per dieną“, – paaiškino ministras.

Savivaldybės administracijos direktorius A. Bartulis pabrėžė, kad mobilus punktas Šiauliuose pradės veikti tik tuo atveju, jei nebespės tyrimų daryti Respublikinė Šiaulių ligoninė.

„Mes mobilų punktą paruošime, tačiau jį aktyvuosime tik tada, kai poreikis bus, kai taps sudėtinga suvaldyti situaciją ligoninėje. Šiandien tokių požymių dar neturime“, – sakė direktorius.

Direktorius nemato reikalo punkte laikyti darbuotojus, organizuoti jų pamainas po 4 valandas nuo 8 iki 20 valandos.

„Nežinau, ką darys Vilnius, kuris prisigyrė, kad jau gali tai daryti. Be abejo, tą dirbtinį srautą gali prisišaukti, bet ar jis reikalingas?“, – svarstė Administracijos vadovas.

Jis pasidžiaugė, kad Šiauliai – sveikiausias didmiestis, pasveikus pirmajai infekuotai pacientei, šiuo metu koronaviruso infekcijos atvejų mieste nenustatyta. Tačiau po poros valandų paaiškėjo, kad ligoninėje ir vėl izoliuotas koronavirusu užsikrėtęs šiaulietis.

Reikės papildomų pinigų

A. Bartulis sakė, kad balandžio mėnesį miesto Tarybos prašys papildomų lėšų karonoviruso epidemijos valdymui. Vien direktoriaus rezervo ir sveikatinimo programos likučių nebeužtenka. Siekiama sukaupti apie 60 tūkstančių eurų.

Šios lėšos bus naudojamos saviizoliacijoje esančių žmonių, kurie neturi artimųjų, kas galėtų jais pasirūpinti. Lėšų reikės mobiliam punktui įrengti. Ten dirbsiantiems darbuotojams iš abiejų poliklinikų, kurie atliks padidintos rizikos darbą, iš miesto biudžeto ketinama mokėti priedus prie atlyginimų, kad jie nors kažkiek būtų paskatinti. Savivaldybė perka dezinfekcines priemones ir dalija savo įstaigoms.

Savivaldybė norėtų pasinaudoti ligoninės kanalais ir įsigyti apsaugos priemonių – medicininių kaukių ir panašiai. Jos reikalingos socialiniams darbuotojams, kurie lanko pagyvenusius žmones namuose. Tokių yra per 150.

Socialinių paslaugų skyriaus vedėja Ramutė Pilypienė sakė, kad maždaug dešimtadalis šiauliečių, kuriems socialinės paslaugos teikiamos namuose, jų atsisakė. Nemokamai maitinamiems benamiams išduodami maisto paketai.

Savivaldybės gyventojams, kuriems reikalinga saviizoliacija, įrengtuose būstuose įsikūrė jau trys šiauliečiai.