Dalis grįžusiųjų izoliuojasi viešbučiuose

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių miesto Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Antanas Bartulis sakė, kad Savivaldybė kontroliuos, kaip parvykę šiauliečiai laikosi saviizoliacijos.
Didžiulį chaosą ir prieštaravimų bangą sukėlęs šis trečiadienis pasirodė buvęs vienadiene akcija. Įgyvendindamos sveikatos apsaugos ministro įsakymą savivaldybės bandė sureguliuoti priverstinę grįžusiųjų iš užsienio lietuvių izoliaciją. Į Šiaulius „Busturo“ autobusai parvežė 30 šiauliečių ir apgyvendino viešbučiuose. Atšaukus šią tvarką dalis pageidavo juose likti ir toliau.

Tarp nežinios ir vilties

Šiaulietės Daivos aviacijos mokslus Anglijoje studijuojantis sūnus turėjo parskristi į Vilnių iš Londono ketvirtadienio dieną, tačiau skrydį pusdieniui nukėlė. Pasklidus informacijai, kad žmonės iš oro uosto išvežioti būriais, nesilaikant saugių atstumų, viešbučių kambariuose apgyvendinti po kelis, mamą apėmė siaubas, kad jos sūnus gali užsikrėsti koronavirusu.

Ketvirtadienį visą dieną Daiva gaudė informaciją, bandė išsiaiškinti, ar nebūtų galimybių bakalauro darbą rašantį sūnų saviizoliacijai įkurdinti šeimos sodyboje. Visur gaudavo vieną atsakymą – ne.

Vakare žinių metu paskelbta, kad ministro įsakymas bus modifikuojamas, atsiras tam tikros grupės žmonių, kurios priverstinei izoliacijai bus apgyvendintos atskirai. Sveikatos apsaugos ministras pareiškė, kad įsakymo neatšauks.

Apie 22 valandą pasirodė informacija, kad iš Ispanijos į Vilnių parskrido lėktuvas ir jo keleiviai nebėra priverstinai izoliuojami, o išleidžiami vykti į savo gyvenamąsias vietas.

Įsižiebus vilčiai Daiva su vyru dviem automobiliais jau po 22 valandos išvyko į Vilniaus oro uostą. Nerimą kėlė paskelbta informacija, jog ministro įsakymo pakeitimas dar be parašo. Situacija galėjo bet kada ir vėl pasikeisti.

Lėktuvas iš Londono turėjo parvykti apie pusę dvylikos. Sūnus iš oro uosto išėjo po keturių valandų. Tėvai jo laukė automobilyje. Su studentu trumpai bendravo per saugų atstumą, jis sėdo į atskirą automobilį ir visi išvyko į Šiaulius.

Vėliau Vaiva sakė, kad sūnus pasakojo, jog iš iš atskridusio pilnutėlio lėktuvo buvo išleidžiama po 10 keleivių. Paimti mėginėliai, jie supažindinti, su saviizoliacijos taisyklėmis, kad bus kontroliuojami, ir sutikę turėjo jas pasirašyti.

Bagažą atidavė tik tada, kai iš lėktuvo buvo išlaipinti visi keleiviai. Tada jų buvo prašoma oro uosto pastatą palikti kuo greičiau.

Daugiau nei trečdalis liko viešbučiuose

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius ir Ekstremalių situacijų komisijos pirmininkas Antanas Bartulis informavo, kad trečiadienį specialiai paruošti „Busturo“ autobusai pargabeno iš Vilniaus ir Kauno 28 iš užsienio sugrįžusius šiauliečius. Dar du parvyko Šiaulių rajono savivaldybės transportu. Visi 30 buvo apgyvendinti dviejų miesto viešbučių vienviečiuose kambariuose. Jiems užtikrintas 3 kartų per dieną maitinimas.

Pasikeitus Sveikatos ministro įsakymu nustatytai tvarkai, iš viešbučiuose įkurdintų žmonių paimti tepinėliai dėl koronaviruso, pasižadėjimai laikytis taisyklių, ir jie išleisti saviizoliacijai į savo gyvenamąsias vietas, kurios turi atitikti keliamus reikalavimus.

„Turime jų kontaktus, adresus, jų kontrolę nuo sekančios savaitės vykdys sustiprintu režimu“, – žadėjo direktorius.

Jis pabrėžė, kad į namus išvyko 17 asmenų, kiti liko dviems savaitėms viešbučiuose, nes neturi namuose tinkamų sąlygų saviizoliacijai. A. Bartulis sveikino tokius miestiečių sprendimus, nes naudodamiesi savivaldybės paslaugomis žmonės saugo savo šeimos ir aplinkinių sveikatą.

Savivaldybės administracijos vadovas, atskleidė, kad susiduriama su problema, jog privalomai saviizoliacijai nukreipiamų žmonių duomenis turi tik iš oro ir jūros uostų. Iš kitų pasienio postų sugrįžusių asmenų duomenų Savivaldybė neturi, todėl negali užtikrinti jų kontrolės. Bendraujama su Visuomenės sveikatos centru, tikimasi, kad jie tokią informaciją susistemins ir pateiks Savivaldybei.

„Kad saviizoliacija būtų efektyvi, reikia kontroliuoti. Skirsime 2 ekipažus, policija taip pat pagal galimybę skirs ekipažus. Be viešosios erdvės, kurią bandome kontroliuoti ir daugiau ar mažiau valdome, atsiranda antras segmentas – saviizoliacijos kontrolė“, – komentavo A. Bartulis.

Vilniuje ketinamos įdiegti mobiliosios programėlės, per kurią bus vykdoma saviizoliacijoje esančių asmenų kontrolė, Šiauliai neturi, tačiau, anot Administracijos direktoriaus, jei sostinei pavyks ją sėkmingai panaudoti, tikimasi, kad pasidalins ir su kitais miestais.

Suvaldyti reikėjo nedidelį grįžusiųjų skaičių

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga komentavo, kad privalomos saviizoliacijos savivaldybių patalpose nustatyta tvarka buvo tinkama, tačiau ją sužlugdė įgyvendinti nepasirengusios savivaldybės. A. Bartulis tikino, kad Šiauliai buvo pasiruošę tinkamai.

Jis priminė, kad pirmasis lietuvių iš užsienio šalių sugrįžimas buvo liberalus, sufokusuotas į pasitikėjimą mūsų tautiečiais.

„Grįžai – dviejų savaičių saviizoliacija, pasitikrinai. Pamatėme, kad tautiečiai tvarkos nesilaiko. Tada ministras tą tautiečių nesąmoningumą perkėlė ant savivaldybių pečių. Mes su ta užduotimi susitvarkėme. Pasiruošėme normaliai ir įsakymą įvykdėme. Norime tikėtis, kad tie 17 šiauliečių laikysis tvarkos. Kiti liko viešbučiuose. Tai rodo, kad tikslas nėra visai blogas. Mes maksimaliau viską atliksime viešbučiuose. Dėl to ministro mintis ir buvo, kad savivaldybės, turėdamos grupines kontrolės priemones viešbučiuose, geriau užtikrins saviizoliaciją negu pats pasižadėjęs pilietis, kuriam gali draugas paskambinti po kelių dienų, jam bus nusibodę ir jis išeis“, – kalbėjo Ekstremalių situacijų komisijos vadovas.

Jis pripažino, kad Šiauliams buvo paprasčiau, nes suvaldyti reikėjo nedidelį būrį, tuo tarpu, kai, pavyzdžiui, Klaipėda per vakarą turėjo pasirūpinti 200 parvykusiųjų.

Ir toliau veš šiauliečius iš uostų

A.Bartulis informavo, kad „Busturo“ autobusai ir toliau važiuos į Vilnių, Kauną bei Klaipėdą parvežti parkeliaujančių šiauliečių. Autobusuose vairuotojai yra atskirti stiklo pertvara nuo kontaktų su keleiviais, o pastariesiems parengtos apsaugos priemonės.

„Mes turime informaciją, kad šiandien 4 šiauliečius reikės parvežti iš Klaipėdos, šeštadienį ir sekmadienį po du žmones turime užsiregistravusius. Savaitgalį Savivaldybės Koordinacinis centras dirbs, informacija bus kaupiama, bus siunčiami autobusai pasiimti šiauliečių. Kadangi jų grįžta nedaug, siųsime mažesnius autobusus, Vilnių ir Kauną jungsime į vieną maršrutą. Čia ekonomika nepagrįsi, čia yra žmonių saugumas, tai yra priemonė, kuri kainuoja ir valstybei, ir Savivaldybei“, – sakė Administracijos direktorius.

Jis akcentavo, kad tepinėlių paėmimui, pasižadėjimų pasirašymui vykstant oro ir jūros uostuose, jei žmogus turi ten savo transporto priemonę, gali sugrįžti į Šiaulius savarankiškai. „Busturo“ autobusai paims neturinčius transporto priemonių, parveš ir išvežios į jų nurodytas gyvenamąsias vietas.

Jei žmogus neturės, kur izoliuotis, Savivaldybė pasiūlys viešbučio kambarį. Ketvirtadienį 17 viešbučio kambarių atsilaisvino, jie bus parengti, dezinfekuoti kitiems čia saviizoliacijai įsikursiantiems šiauliečiams. Kol kas Šiauliams šiam tikslui užtenka dviejų viešbučių.