Autobusais į saviizoliaciją

ELTA nuotr.
Grį­žu­sių­jų iš už­sie­nio lie­tu­vių pri­va­lo­ma­sis izo­lia­vi­mas Vil­niaus oro uos­te.
Pradėjus valstybės organizuojamą masinę grįžtančių lietuvių saviizoliaciją, grįžtančius žmones ir jų artimuosius apėmė nepasitenkinimas ir nerimas. Šiaulių miesto savivaldybės vadovai sako, jog situacijai yra pasiruošę. Meras Artūras Visockas nepritaria susiklosčiusiai situacijai ir dalina „indulgencijas“ saviizoliacijai namuose. „Busturo“ autobusu vakar į Šiaulius pargabenti pirmieji 20 parskridusiųjų iš užsienio šalių į Šiaulius.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių meras Artūras Visockas davė kelias asmenines „indulgencijas“, leidžiančias apeiti sveikatos apsaugos ministro tvarką.

Parvyksta autobusais ir lengvaisiais automobiliais

Vakar ryte „Busturo“ autobusas su Savivaldybės koordinatoriumi, lydimas policijos ekipažo, išvyko į Vilnių surinkti iš viešbučiuose apgyvendintų iš užsienio šalių parskridusių šiauliečių.

Įmonės Marketingo ir plėtros skyriaus vadovė Rigita Tijūnaitienė pabrėžė, kad autobusas dezinfekuotas, keleiviams paruoštas dezinfekcinis skystis rankoms, apsaugos priemonės. Jų į autobusą bus priimta perpus mažiau, nei yra sėdimų vietų, kad būtų galim išlaikyti saugius atstumus.

Po pietų antras toks autobusas išvyko į Kauną. Nors „Busturas“ kvietė registruotis ir žadėjo nemokamą kelionę iš oro uosto, paaiškėjo, kad keleivius turės susirinkti ne iš oro uostų, o iš viešbučių, kuriuose jie laikinai bus apgyvendinti tuose miestuose, į kuriuos parvyks. Sąrašus turės ir juos kontroliuos Savivaldybės koordinatorius.

Iš Klaipėdos taip pat buvo laukiama parvykstant policijos konvojaus lydimo lengvųjų automobilių su ekipažais, kurie parplaukė iš užsienio keltu, karavano. Visi lengvųjų vairuotojai ir keleiviai taip pat palydėti į viešbutį, o automobiliai palikti jo aikštelėje.

Apgyvendins viešbučiuose su maitinimu

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad parvežamų piliečių saviizoliacijai yra parengti 7 miesto viešbučiai ir svečių namai. Tarp jų „Tomas“, „Turne, „Mobusta“ ir kiti. Bendrai Savivaldybė mieste yra parengusi apie 500 vietų.

Viešbučiuose 14 dienų savizoliacijoje praleisiantys gyventojai bus tris kartus maitinami, o tai, kad jie laikytųsi saviizoliacijos taisyklių, viešbutyje stebės apsaugos tarnybos darbuotojai.

Išlaidas dengs Savivaldybė, tačiau vėliau jas žadama kompensuoti iš valstybinio ekstremalių situacijų biudžeto.

Jei atsiras daugiau atskridusių į Vilnių, Kauną, juos apgyvendins vietiniuose viešbučiuose, o „Busturo“ autobusai juos kitą parą surinks ir parveš į Šiaulius.

A. Bartulis pripažino, kad kelia iššūkių žmonių saugumo užtikrinimas.

„Kelia rūpesčių žmonių nesąmoningumas. Mes juk jų krepšių netikrinsim – turi alkoholio ar ne. Mes galime tik prašyti padoraus elgesio. Prašysime ir policijos pagalbos, kad užtikrintume saugumą“, – sakė Administracijos vadovas.

Jei sugrįžtančių būtų daug ir nepakaktų vietų viešbučiuose, žmonės būtų nukreipti į tam paruoštus švietimo įstaigų bendrabučius. Savivaldybės administracija šiuo metu atlieka apklausą maitinimo paslaugai pirkti, nes ir bendrabučiuose apgyvendinti šiauliečiai būtų maitinami.

A. Bartulis akcentavo, kad sugrįžtančiųjų iš užsienio Šiauliuose mastas ne toks didelis kaip Vilniuje, tikisi, kad užteks po porą autobusų per dieną.

Meras daro išimtis

Išgirdę apie sveikatos apsaugos ministro įsakymu įvestą prievolę visiems grįžtantiems iš užsienio 14 dienų saviizoliuotis savivaldybių parengtose patalpose, pasipiktino dauguma ir grįžtančiųjų, ir jų artimųjų.

Šiaulių meras Artūras Visockas nusprendė, kad jis gali koreguoti ministro įsakymą ir daryti išimtis.

„Tuomet parodykite šią žinutę. Aš asmeniškai prisiimu atsakomybė už Jūsų atvejį. Prašau leisti šiems žmonėms vykti namo, nes tai yra saugu“, – A. Visockas pats paviešino savo socialinių tinklų paskyroje tokią „indulgenciją“ vienos šiaulietės iš užsienio grįžusiam sūnui ir jo bičiuliui.

Meras aiškino, kad jis tokias išimtis taikė dviem atvejais.

„Vienas grįžo per Rygą ir jei to nebūčiau padaręs, žmogus būtų laukęs per naktį pasienio poste. Prisiėmiau atsakomybė sau. Prieš kelias dienas mama labai aiškiai man įrodė, kad grįžta du žmonės ir jie yra pasiruošę saviizoliuotis aiškioje saviizoliacijos vietoje. Visiškai prisiėmiau atsakomybę“, – pakomentavo redakcijai meras.

Jis pridūręs, kad yra įsitikinęs, jog elgėsi teisingai, nes kalbėjo su vyresnio amžiaus žmonėmis – tėvais. Jie merui duoda garantijas ir jis „šituos dalykus tikrai patikrins ir įsitikins“.

„Kitu atveju negaliu prisiimti atsakomybės, nes nematau pagrindo, nematau tikėjimo“, – aiškino meras.

Po kiek laiko meras informavo, kad ėmė gauti daugiau žinučių, prašančias išimčių. Paklaustas, ką darys, atsakė: „Kol kas nieko. Kaip minėjau yra du atvejai. Abiem atvejais tėvai rūpinosi jau prieš keletą dienų. Jie pilnai įrodė saugumą ir bijojo, jog sveiki žmonės nesusirgtų. Situacija emociškai yra labai sudėtinga“.

Meras nepritaria ministro nustatytai tvarkai

Meras mano, jog nauja ministro tvarka iššauks žmonių vengimą tikrintis, nes jie bijos, „kad gali būti įkelti į vietas, kurios ne visuomet yra geros“.

A. Visockas su kitais merais bandė telefonu įtikinti ministrą pakeisti savo įsakymą.

Trečiadienį vykusioje spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga pareiškė, kad merų argumentai jo neįtikino, nes jie negali prisiimti atsakomybės už kiekvieną parvykusį pilietį, kad šis laikytųsi saviizoliacijos taisyklių.

Anot ministro, naktį Vilniaus viešbutyje įvykęs incidentas, kai vienas sugrįžęs pilietis konflikto metu dūrė peiliu kitam, tik parodo, kad masinė visų sugrįžusiųjų saviizoliacija yra būtina.

A. Visockas įsitikinęs, kad nustatyti, ar žmogus realiai yra saviizoliacijoje savo deklaruotoje vietoje galima elektroninėmis priemonės, o už pažeidimus turėtų būti nustatytos didelės piniginės baudos. Tačiau šiuo metu nedirba Seimas ir negali priimti teisės aktų korekcijų, kurios tokią tvarką įteisintų.

„Akivaizdu, kad šita situacija turės transformuotis. Galbūt tų žmonių butus per kokį nors teisės aktą 14 dienų įtrauksime į sąrašą Savivaldybės butų, gal per panaudą, kad žmonės galėtų saviizoliuotis savo butuose“, – ieško būdų, kaip apeiti ministro įsakymą meras. Tačiau pripažįsta, kad prie kiekvieno buto po apsaugos darbuotoją nepastatys.

„Nelengvos dienos, išsispręsim tuos klausimus. Tai kilo dėl to, kad nepaklusom taisyklėms“, – priminė miesto vadovas.