Ar šiemet ŠU taps VU akademija?

Redakcijos archyvo nuotr.
Jei vi­si pla­nai pa­vyks, tai šį­met stu­den­tai dar stos į Šiau­lių uni­ver­si­te­tą, o baigs VU Šiau­lių aka­de­mi­ją.
Vyriausybės pasitarime pritarta Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos (VU ŠA) vystymo studijų, mokslo ir meno srityse perspektyvai penkerių metų finansavimo gairėms su sąlyga, kad Šiaulių universitetas bus prijungtas prie Vilniaus universiteto nuo šių metų liepos 1 dienos. Jei visi planai pavyks, tai šįmet studentai dar stos į Šiaulių universitetą, o baigs VU Šiaulių akademiją. Apie tai tiek Šiaulių, tiek Vilniaus universiteto vadovai kalbėjo spaudos konferencijoje.

Liepos 1 – tik politinis susijungimas?

Šiaulių miesto merą Artūrą Visocką šie žingsniai džiugina.

„Aš labai džiaugiuosi šituo susijungimu, nes istorinio Vilniaus universiteto žinios ir gebėjimai valdyti procesus yra tikrai aukštesnio lygio, nei Šiaulių universiteto. Manau, kad lygiai taip pat džiaugiasi ir Šiaulių universiteto bendruomenė“, – spaudos konferencijoje sakė meras.

Vilniaus universiteto rektorius Rimvydas Petrauskas sako, kad Vilniaus universitetas labai gerai suvokia savo atsakomybę ateidamas į Šiaulius ir bandydamas kartu su Šiaulių akademine bendruomene kurti kažką tvaresnio.

Paklaustas, kam VU reikia Šiaulių universiteto, rektorius atsakė, kad taip klausimo nekelia, o žvelgia į visą nacionalinio aukštojo mokslo sistemą.

R. Petrauskas pabrėžė, kad svarbus šių metų priėmimo rezultatas, kuris leis suprasti, kiek stojantieji pasitiki numatytomis vykdyti VU ŠA programomis. Vyriausybė šiemet skyrė 300 eurų kasmetines stipendijas tiems, kas studijuos pedagoginius dalykus.

Jis pakvietė miesto Savivaldybę taip pat prisidėti prie stojančiųjų motyvavimo. Galbūt skirti stipendijas tiems dalykams, kurie svarbūs regionui – IT, inžinerinės, ekonominės, anglų filologijos programoms.

Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas pabrėžė, kad priėmimo į universitetą procesas nėra vienos dienos reikalas, todėl šįmet stojantieji dar stos į Šiaulių universitetą, bet jau žinodami į ką jis transformuosis. Įvykus reorganizacijai, studentai toliau studijuos VU ŠA.

„Per likusius du mėnesius galime priimti tik politinius sprendimus. Aš labai abejoju, ar realus susijungimas gali būti liepos 1 dieną. Realus susijungimas gali būti rudenį, gal spalio 1 dieną“, – planavo ŠU rektorius.

ŠU tarybos pirmininkas Laisvūnas Bartkevičius negalėjo paaiškinti, kodėl kelerius metus besitęsiantis procesas šįmet nespėjo baigtis iki studentų priėmimo, motyvavo tai ilgais procedūriniais terminais.

Planuojamas programų portfelis

Šiaulių universiteto studijų prorektorė Renata Bilbokaitė informavo, kad besirengdamas reorganizacijai, universitetas krypties nepakeitė. Dviejų metų derybose suformuotos ir paliktos tos programos, kurios aktualios regionui ir kurioms dėstyti turi pačius geriausius mokslo darbuotojus bei bazes.

Ar bus naujų programų, kol kas atsakyti negalima. Anot prorektorės, pirmiausiai reikia rekonstruoti Šiaulių aukštosios mokyklos įvaizdį, reputaciją.

Jei viskas sėkmingai susiklostys, planuojama viena iš naujų programų – dalyko pedagogika. Vieni pirmųjų Lietuvoje imtų rengti dviejų dalykų mokytojus: istorijos ir lietuvių kalbos, anglų kalbos ir istorijos bei panašiai.

Prorektorė atskleidė optimistinius planus, kad Šiaulių akademiją kasmet galėtų turėti po tūkstantį studentų. Artimiausius 5 metus dėl demografinės situacijos studentų skaičiaus augimo nesitikima, tačiau vėliau yra vilčių plėstis. Akademijoje vyks visų pakopų studijos.