Rikiuojama, kas universitetui nebereikalinga

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Zubovų rūmų Vilniaus universitetui nereikia. Kam jie atiteks?
Šiaulių universiteto (ŠU) senatas ir taryba šią savaitę turėtų galutinai patvirtinti universiteto prijungimo prie Vilniaus universiteto planą ir prijungimo sąlygų aprašą. Rikiuojama, ką parduoti, kokių objektų atsisakyti. Botanikos sodo, Zubovų rūmų Vilniaus universitetui nereikia, o Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas sako, jog „nenorėtume visiškai iš jų išeiti“.
Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas teigia: „Zubovų rūmų atsisakysime, bet, jeigu miestas perims, galėtume ten perkelti universiteto Dailės galeriją.“

Vilniaus universitetui nereikalingi

Šiaulių universitetas, įgyvendinus prijungimo planą, taptų Vilniaus universiteto Šiaulių akademija.

Vilniaus universiteto prorektorius Valdas Jaskūnas interviu LRT.lt portalui jau garsina, kad planuojama atsisakyti ŠU Botanikos sodo ir Sveikatinimo, hipoterapijos ir sporto centro, veikiančio Kurtuvėnuose. Taip pat, jog ŠU bibliotekos veikla bus optimizuojama centralizuojant funkcijas Vilniaus universiteto bibliotekoje. Įvardija, jog Zubovų rūmus, kurie priklauso ŠU, norėtų perimti miesto Savivaldybė.

Tikinama, jog VU sieks, kad Šiaulių akademijoje būtų laikomasi tų pačių reikalavimų akademiniam personalui, tad ilgainiui ir čia personalas turės būti toks: 15 proc. profesorių, 25 proc. docentų, 40 proc. asistentų, 20 proc. lektorių.

Vienam dėstytojui turės tekti ne mažiau nei 10 studentų. Dabar Šiauliuose šis rodiklis prastesnis – vienas dėstytojas dirba su mažiau studentų. Pačių studentų prognozuojama mažės iki 900 ( dabar yra 1 200).

Dailės galerija pasilieka

Šiaulių universiteto rektorius Darius Šiaučiūnas „Šiaulių kraštui“ sakė, jog trečiadienį universiteto senate, o ketvirtadienį taryboje bus galutinai apsispręsta dėl prijungimo plano ir sąlygų.

Iš universiteto padalinių, kurie yra tapę miesto identiteto ir kultūros dalimi, numatoma išlaikyti vienintelę Dailės galeriją, kaip būsimos Vilniaus universiteto Šiaulių akademijos padalinį. Galerijai ieškotų naujų patalpų.

„Dailės galerijos patalpas parduosime kartu su buvusio Technologijų fakulteto pastatu – tai vienas objektas pagal dokumentus“, – sakė D.Šiaučiūnas.

Rektorius vardijo, jog planuojama parduoti Pagėgių gatvėje buvusį technologijų bandymo centrą ir technologijų fakulteto bendrabučio patalpas, trečiojo bendrabučio neapgyvendintas dalis, poilsiavietes prie Pašvinio ežero, Šiaulių rajone, ir Balsiuose, Akmenės rajone. Tarp planuojamų parduoti pastatų ir buvę Inžinierių namai, kurių didžioji dalis kažkada buvo atiduota universitetui, o dalis dar priklauso Savivaldybei.

„Planuojame sutilpti į P.Višinskio g. 25 ir 38 pastatus, – sakė rektorius. – Biblioteka lieka, bet dalis patalpų bus panaudojama administracijai ir studijų auditorijoms.“

P. Višinskio gatvėje yra dar vienas universitetui priklausantis pastatas, atitekęs kaip kompensacija už Sauliaus Sondeckio menų gimnazijai atiduotas buvusio Gamtos fakulteto patalpas. Šio pastato dar neketinama parduoti.

„Į tą pastatą persikeltume, jeigu pradėtume P. Višinskio gatvės 25 pastato atnaujinimą už gautas lėšas pardavus nebereikalingus objektus, – svarstė rektorius. – Vyriausybei yra pateiktas investicijų planas, bet dar nežinia, ar parduosime.“

Rūmuose norėtų kampo

„Kol kas į pardavimą neįtraukti Zubovų rūmai, – sakė D. Šiaučiūnas. – Buvo sumanymas nueiti pas merą ir susiderėti, ką už tuos rūmus gautume, bet diskusijos tebevyksta.“

„Jeigu miestas perimtų Zubovų rūmus, nenorėtume visai iš ten išeiti, – teigė rektorius. – Bendradarbiaudami su miestu ten galėtume perkelti universiteto Dailės galeriją, dailininko Vitolio Trušio kūrybos palikimą, kuris dabar saugomas Dailės galerijoje, profesorius Vaclovas Tričys siūlo ten eksponuoti jo surinktą krašto žmonių portretų kolekciją.“'

Nors prijungimo planuose įrašyta atsisakyti Hipoterapijos centro, bet rektoriaus žodžiais, „svarstoma, jeigu centras neneša nuostolių, o šiemet jie dirba be nuostolių, tai tokio objekto neuždarinėti“. Ieškotų centrui ir Šiaulių rajono savivaldybės pagalbos.

„Su Botanikos sodu yra kitaip. Botanikos sodas iš savo veiklos neišsilaikys“, – teigė ŠU vadovas.

Patikino, jog Botanikos sodo nesirengiama pardavinėti, bet siūlytų keisti jo statusą.

„Išeitis būtų steigti viešąją įstaigą, kurios dalininkais būtų universitetas, Savivaldybė ir galbūt pritrauktume verslo atstovus, mes tuomet galėtume išlaikyti mokslo etatus, – svarstė rektorius, patikindamas, jog teiks šią idėją ir universiteto tarybai, ir miesto Savivaldybei. – Norėtume bendradarbiavimo su miestu, reikia susitikti ir aptarti, ar einame tuo keliu.“

Laukia universiteto apsisprendimo

Šiaulių miesto vicemeras Domas Griškevičius „Šiaulių kraštui“ pabrėžė, jog dar praėjusių metų pabaigoje miesto Taryba priėmė sprendimą, kad Savivaldybė sutiktų perimti Zubovų rūmus. Tai žino ir Vyriausybė, ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerija, ir universitetas.

„Savivaldybė savo žingsnius yra padariusi, – sakė vicemeras. – Bet tai valstybės turtas, valdomas Šiaulių universiteto, tad reikia, kad universitetas kreiptųsi į Vyriausybę ir informuotų, kad turtas yra nereikalingas, tada valstybės institucijos spręs, atsižvelgdamos į miesto prašymą. Bet pusė metų praėjo, o iš universiteto pusės jokių veiksmų nepadaryta.“

Vicemeras abejoja, ar universitetas galėtų turtą, gautą pagal panaudą, pardavinėti: „Jeigu jiems turtas nereikalingas, tai jis grįžta valstybei ir turto savininkas sprendžia, ką su juo daryti.“

D. Griškevičius patikino, jog Savivaldybė stebi ir situaciją dėl Botanikos sodo ir ieškos galimybių jį išsaugoti.

„Matome galimybę prisidėti prie sodo išlaikymo, nes jis yra tapęs miesto identiteto dalimi, bet ir šiuo atveju iš esmės turime sulaukti galutinių universiteto sprendimų, – sakė vicemeras. – Nes taip paprastai pinigų duoti objektui negalime. Vienas iš variantų galėtų būti viešosios įstaigos steigimas, bet gali būti ir kitokių veiklos juridinių modulių. Spręsim, kai žinosim dabartinio šeimininko apsisprendimą, dabar girdim, kad nori sodą išsaugoti, bet konkrečių veiksmų nėra.“