Šiauliai vilioja trūkstamus specialistus 6 000 eurų parama

Redakcijos archyvo nuotr.
Nauja paskatinimo tvarka Šiaulių savivaldybė tikisi privilioti labiausiai trūkstamų profesijų specialistų. Tarp jų – gamybos technologai, inžinieriai, technikai. 
Šiaulių miesto savivaldybė nuo šių metų pradžios turi naują tvarką, kaip pritraukti į Šiaulius aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų, kurių trūksta miesto verslo įmonėse. Senąja tvarka pasinaudojo vos vienas asmuo, viliamasi, kad išplėstos paramos galimybės bus patrauklesnės. Šia tvarka negalės pasinaudoti pedagogai, nors miesto ugdymo įstaigose jaučiamas atskirų profesijų pedagogų stygius.

Praėjusiais metais trišalę sutartį su įdarbinančia įmone ir Savivaldybe pasirašęs toks aukštos profesinės kvalifikacijos specialistas galėjo per dvejus metus tikėtis 3 200 eurų paramos tik būsto nuomai. Tokia tvarka pasinaudojo vos vienas žmogus.

Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis spaudos konferencijoje pristatė, kad miesto Taryba besibaigiant praėjusiems metams patvirtino naują tvarką, kuri gerokai išplėtė galimybes privilioti trūkstamų darbuotojų.

Maksimali paramos suma padidėjo iki 6 000 eurų. Ši suma gali būti panaudota 2-ejų metų būsto nuomos išlaidoms padengti arba įsikūrimo išlaidoms: būsto įsigijimo pradiniam įnašui, būsto paskolos ar išperkamosios būsto nuomos įmokoms padengti, baldams, buitinei technikai, automobiliui įsigyti. Specialistas gali rinktis ir dar vieną poziciją – įsikūrimo išlaidoms, netikrinant finansinės paramos panaudojimo, tačiau tokiu atveju iš paramos sumos išskaičiuojamas gyventojų pajamų mokestis ir ji sumažėja iki 5 100 eurų.

Pretenduoti į tokią Savivaldybės paramą gali specialistas, įgijęs profesinio bakalauro, bakalauro ar magistro aukštojo mokslo diplomą arba turintis ne mažesnę kaip penkerių metų profesinę patirtį, kuri yra būtina profesijai. Ir dar, specialistas turi turėti profesiją, nurodytą trūkstamų profesijų sąraše.

Tokį sąrašą 2021 metų rugsėjo 13 dieną patvirtino Aukštos profesinės kvalifikacijos specialistų pritraukimo (skatinimo) dirbti Šiaulių miesto savivaldybės teritorijoje veikiančiose įmonėse finansinės paramos skyrimo komisija, atsižvelgdama į šalyje galiojančius teisės aktus ir suderinusi su Užimtumo tarnyba.

A. Bartulis akcentavo, kad 43 profesijų sąraše dauguma – IT specialistai, įvairių sričių inžinieriai, technikai. Tačiau ne tik. Trūkstamų profesijų sąraše – ekonomistai, psichologai, logistikos, rinkodaros vadybininkai, reklamos kampanijų organizatoriai, finansų srities, žmogiškųjų išteklių srities, reklamos ir viešųjų ryšių srities vadovai, gamybos ar statybos vadovai ir kiti.

Finansine parama specialistas gali pasinaudoti tik įsipareigodamas dirbti įmonėje ne trumpiau kaip dvejus metus nuo trišalės sutarties pasirašymo dienos. Į šį laikotarpį neįskaičiuojamos nėštumo ir gimdymo atostogos, atostogos vaikui prižiūrėti ir privalomos pradinės karo tarnybos laikotarpis. Specialistas gali pasirašyti sutartį atvykdamas dirbti į Šiaulius arba čia dirbęs ne daugiau nei tris mėnesius.

2022 metams tokiai paramai Savivaldybė numatė 36 tūkstančius eurų. Tai reiškia, jog šia lengvata galės pasinaudoti iki 6 trūkstamų profesijų atstovų. Administracijos direktorius ramina, kad tik jei bus poreikis, kreipsis į miesto Tarybą papildomų pinigų ir net neabejoja, kad politikai jų skirs.

Nors Šiaulių miesto mokyklos dažnai skelbia apie įvairių profesijų pedagogų trūkumą, A. Bartulis aiškino, kad ši programa mokytojų profesijos neliečia. Tam esą bus kita programa. Praėjusią savaitę vykusiame miesto Tarybos posėdyje Švietimo skyriaus vedėja Edita Minkuvienė sakė, kad mokytojų profesijos prestižui kelti numatomos centrinės valdžios priemonės. Anot vedėjos, Savivaldybė ketina atnaujinti stipendijas būsimiems pedagogams.

Šiaulių meras akcentavo, kad Šiauliuose mokytojai sulaukia itin daug pagarbos. Pavyzdžiui, labai iškilmingoje aplinkoje sveikinami Metų mokytojai, o iš dalyvaujamojo biudžeto bus įgyvendintas projektas Stasio Šalkauskio atminimui įamžinti. O S. Šalkauskis, anot mero, „ir pedagogika, ir filosofija“.