Po skambių mero pareiškimų – sprendimas testuoti pradinukus

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius žadėjo, kad Savivaldybė pradinukų ugdymą organizuos lanksčiai, tačiau netestuoti vaikai turės mokytis nuotoliniu būdu.
Šiauliuose išaugus COVID-19 sergamumui pradinių klasių moksleiviai nuo gegužės 10 dienos į savo klases galės rinktis tik tuo atveju, jei atliks COVID-19 testą. Pagal centrinės valdžios nurodymus klasėse netestuoti vaikai gali mokytis tik tuo atveju, jei sergamumas savivaldybėje neviršija 200 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Mero skambūs pareiškimai, kad klasėse galės mokytis ir testuoti, ir netestuoti vaikai, subliuško. Mieste siūlomas naujas vaikų testavimo metodas.

Šiaulių meras Artūras Visockas dar praėjusios savaitės pabaigoje visai Lietuvai aiškino, kad Šiauliuose niekas pradinukų netestuos, kad į tas pačias klases galės eiti mokytis ir testuoti, ir netestuoti vaikai, nes, anot jo, taip yra humaniška. O Vyriausybės sprendimų neva galima ir nesilaikyti, nors švietimo, mokslo ir sporto ministrė komentavo, kad savivaldybės turi galimybes griežtinti Vyriausybės sprendimuose įtvirtintus reikalavimus, bet ne švelninti.

Vakar Šiaulių savivaldybės pozicija jau buvo pasikeitusi. Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius informavo, kad nuo gegužės 10 dienos Šiauliuose bus pereinama prie pradinių klasių moksleivių testavimo nauju savikontrolės metodu. Testuojant vaikas pats iki 2 centimetrų savo nosies gylyje paims tepinėlį ir įdės jį į specialią kolbelę. Po 15 minučių bus aiškus testo atsakymas.

V. Urbonavičius užtikrino, kad šis metodas yra neskausmingas ir niekaip negali vaikui pakenkti. Švietimo įstaigų visuomenės sveikatos specialistai apmokys klasių mokytojas, kurių prižiūrimi vaikai atliks testus. Tokias procedūras pradinukams reikės kartoti kas 3–4 dienas.

Pavaduotojas žadėjo, kad visos švietimo įstaigos susisieks su vaikų tėveliais, pateiks informaciją, parodys informacinį filmuką apie tai, kaip viskas vyksta testavimo metu. Vaikas bus testuojamas tik tėvams sutikus.

Jei testavimo metu paaiškės, kad kurio nors vaiko testas yra teigiamas, iškart bus susisiekiama su jo tėvais, o kontaktą turėję bendraklasiai bus nukreipti į saviizoliaciją ir nuotolinį mokymąsi.

V. Urbonavičius sakė suprantąs, jog atsiras tėvų, kurie nesutiks, kad jų vaikas būtų testuojamas. Ketinama dirbti lanksčiai. Iš tokių vaikų bus suformuojama atskira klasė, kurioje vaikai mokysis nuotoliniu būdu. Testuoti vaikai mokysis mokyklų klasėse.

„Stengiamės, kad ir mokytojams būtų lengviau, kadangi vienu metu vesti pamoką ir nuotoliniu, ir kontaktiniu būdu yra sudėtinga, stengiamės bandyti įvairius variantus, kad kuo daugiau pamokų vyktų kontaktiniu būdu. Jeigu tėvai nesutinka, dėl to, kad vaikai bijo, bus leidžiama jiems kelias dienas neiti į mokyklą, kad pamatytų, kaip kiti vaikai testuojasi ir kad ten nėra nieko baisaus. Gal taip jiems pareis baimė“, – sakė pavaduotojas.

Testavimo rezultatai bus suvedami į mokykloje vedamą žurnalą. Duomenys nebus įvedinėjami į e-sveikata sistemą.

Kodėl Savivaldybės ūpas nepaisyti Vyriausybės sprendimų išblėso? Administracijos vadovo pavaduotojas pakomentavo, kad praėjusią savaitę sergamumas COVID-19 buvo vos perkopęs 200 naujų atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų ribą, o vakar šis skaičius buvo pasiekęs jau 350 atvejų. Neabejojama, kad sergamumas toliau augs ir kitą savaitę mieste jis gali viršyti ir 400 atvejų ribą.

„Vienas dalykas – mes negalime nevykdyti Vyriausybės sprendimų, kitas – norime kontroliuoti situaciją, kuo greičiau nustatyti ligos židinius ir juos valdyti. Papildomi faktoriai, sergamumo augimas lėmė, kad turime tai daryti“, – aiškino V. Urbonavičius.

Jis pasidžiaugė, kad pasirinktas pradinukų testavimo metodas nereikalauja didelių biurokratinių pastangų, ėminių vežimo į laboratorijas. Savivaldybė turi užtikrinti registraciją, aprūpinti mokyklas specialiais konteineriukais ir utilizuoti mėginius. Savivaldybė yra pajėgi tai padaryti ir neapkrauti laboratorijų.