Pirmoji koronaviruso auka, ruošiamasi ir blogiausiam scenarijui

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Pavojingas virusas nusinešė pirmąją gyvybę šalyje.
Sveikatos apsaugos ministerija parengė rekomendacijas, kaip tvarkyti ir šarvoti žmones, mirusius nuo pavojingos infekcijos.
„Esant ekstremaliai situacijai, svarbiausia taisyklė – imtis maksimalių apsaugos priemonių“– SAM rekomendacijoms pritaria Šiauliuose veikiančių laidojimo namų atstovai.
Šeštadienio naktį SAM informavo apie pirmąją koronaviruso auką šalyje.
Garbaus amžiaus moteris penktadienį pristatyta į Ukmergės ligoninės skubios pagalbos skyrių, kur netrukus mirė. Diagnozė patvirtinta po pacientės mirties. Moteris priklausė rizikos grupei.

Tikisi atsakingumo

Šiaulių UAB „Šeimos medis ir partneriai“ vadovas Ernestas Pilka, kaip ir dar keli kalbinti Šiauliuose veikiančių laidojimo namų atstovai, užtikrino: bus atsakingai laikomasi visų rekomendacijų.

Be to, anot E. Pilkos, ir šiuo metu jo vadovaujamos laidojimo bendrovės patalpos, kuriose šarvojami žmonės, pasibaigus ceremonijai, visada be išimčių dezinfekuojamos. Taigi be abejonės, taip pat būtų daroma ir mirties nuo koronaviruso atveju.

„Vėdinimas pas mus 100 procentų vyksta traukiant orą iš lauko, o ne sukamas viduje. Viskas. kaip turi būti. Žmonių saugumas užtikrinamas maksimaliai“, – sakė vadovas.

Vis dėlto laidojimo namų atstovai atkreipia dėmesį į kitą svarbų momentą: laidotuvių dalyvių atsakomybę. Jei mirusysis ir nebuvo infekuotas koronavirusu, pagarbos atiduoti, užuojautą pareikšti, atsisveikinti atvykę žmonės, ypač neseniai parvykusieji iš užsienio ir turintys prievolę izoliuotis, tiesiog privalo laikytis saugumo taisyklių.

„Noriu tikėti, kad žmonės yra atsakingi ir netekties valandą imsis maksimalių kitų apsaugojimo ir savisaugos priemonių, kad kelias pavojingos ligos plitimui būtų užkirstas“, – sakė kitų laidojimo namų atstovas.

Anot pašnekovų, žmonės, kurie žino arba nujaučia, kad galėjo turėti kontaktą su infekuotu asmeniu, arba galbūt jaučiasi sunegalavę, peršalę ir t.t., kaip bebūtų skaudu, gal geriau į laidotuves iš viso nevyktų.

SAM rekomendacijos

Mirusiojo nuo koronaviruso infekcijos palaikų tvarkymo ir šarvojimo taisyklės:

* Mirusiojo kūnas mirties vietoje talpinamas į nepralaidų skysčiams plastikinį maišą ir pervežamas į lavoninę arba perduodamas laidojimo paslaugas teikiančiai įmonei. Įdėjus kūną į maišą, maišo išorė dezinfekuojama;

* Ligoninės lavoninėje maišą leidžiama atidaryti ir parodyti giminėms. Lavoninės darbuotojas turi dėvėti visas apsaugos priemones.

* Mirusiojo balzamavimas nerekomenduojamas, tačiau esant reikalui atliekant mirusiojo balzamavimą būtina laikytis standartinių apsaugos priemonių;

* Lavoninės darbuotojai, įstaigos, teikiančios kremavimo ir laidojimo paslaugas, turi būti informuoti, kad žmogus mirė nuo koronaviruso infekcijos.

* Šarvojimas negali būti vykdomas patalpose, kurioms nėra išduotas leidimas-higienos pasas.

* Mirusiojo palaikus rekomenduojama kremuoti arba šarvoti uždarame karste.

* Šarvojimo salės ir joms priskirtos pagalbinės patalpos, kai iš jų tolimesnėms laidojimo procedūroms išnešami jose šarvoto žmogaus palaikai, turi būti valomos ir dezinfekuojamos, vadovaujantis parengtomis rekomendacijomis.

* Pervežant, laidojant palaikus asmenų, mirusių nuo COVID-19, cinkuotas karstas nėra reikalingas, kaip kad kitų ypač pavojingų užkrečiamųjų ligų atveju.

Komentarai

Emilija     Sek, 2020-03-22 / 10:49
Kur valdžios ir bažnyčios pasisakymai, kaip turi būti laidojamos koronaviruso aukos? Mano nuomone, Kūnas turi būti švariai nuplautas, dezinfekuotas, sandariai supakuotas ir nuvežtas į Krematoriumą. Jiems reikia įrengti sandariai izoliuotą bendrą kapą. Kada nors pastatysime vieną paminklą visoms koronaviruso aukoms. Reikia susitaikyti, kad jei žmogui nepavyks pasveikti, jis bus palaidotas bendrame kape. Labai gaila.
Pritariu Emilijai     Sek, 2020-03-22 / 11:26

In reply to by Emilija

Tik, gal nebūtinas tas nuprausimas, bet kremavimas ir laidojimas viename kape, sveikintinas, ypač, jei nėra kam laidoti mirusįjį. Ir dar, Valstybė turi tai padaryti savo lėšomis.
Emilija     Sek, 2020-03-22 / 12:07
Nuprausimas, ištepimas aliejais, pagarbus elgesys su kūnu – galėtų ir turėtų būti 21 amžiaus vertybės
Emilijai    Sek, 2020-03-22 / 12:41
Tai pati į bendrą kapą ir galėsite gultis, jei toks noras yra.
Rita    Sek, 2020-03-22 / 19:35
Nesuprantu, dėl ko visus mirusius nuo koronos į vieną kapą, jei šeima turi kapą, tai kt. anksčiau mirusių tikrai nebeužkrės...
Emilija     Sek, 2020-03-22 / 20:37
Kad apsaugotume save ir kitus, kiek galime – izoliuojamės. Žmogui tai nežmogiška situacija. Laidotuvių metu reikia apsaugoti gyvuosius, čia jau niekam nebereikia aukotis ar rizikuoti. Bendras kapas visus tame skausme vienytų, kai išbrisime iš tos bėdos. Tiesiog dabar reikia koncentruotis į išgijimą, apsisaugojimą, o ne į laidotuves.
Rokas    Pir, 2020-03-23 / 05:12
Pasaulis tai centras iskirstas malku katiline vistieknesildo tik pinigus im zemeja pilna gyviu
Emilija     Pir, 2020-03-23 / 09:24
Ai, kiekvienas gali turėti savo kvailą nuomonę, pavyzdžiui, apie valdžią ar bažnyčią. Kelis dešimtmečius ponavo, prisiponavo, o dabar turi tarnauti ir atitarnauti. Bendras kapas visus sulygintų – nuo ubago iki prezidento. Jokių išimčių neturėtų būti. Arba nuomonė apie gyvenimą: vakar jau buvo, rytojus dar neatėjo. Šiandien pradedu naują žaidimą: tęsiu tai, kas yra gerai; keičiu tai, kas nelabai gerai; užbaigiu tai, kas blogai. Rytdienai palieku viltį, kad bus geriau nei vakar.
to - Rita Sek, 2020-03-22 / 19:35    Tre, 2020-03-25 / 19:01
Jūs teisi, jeigu yra kur laidoti ir yra kam laidoti, tai bendras kapas nebūtinas. Bet yra daug vienišų, senų žmonių, todėl verta apie tokį kapa pagalvoti... S.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.