Pirmasis koronaviruso atvejis - Šiauliuose

Giedriaus BARANAUSKO nuotr.
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje rytą surengta spaudos konferencija.
Naktį į penktadienį paaiškėjus, kad Lietuvoje užfiksuotas pirmasis koronaviruso atvejis, Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorius Remigijus Mažeika informavo, kad virusu užsikrėtusi pacientė, vasario 24 d. grįžusi iš Veronos, buvo gerai informuota apie elgesio rekomendacijas – vengė kontakto su visuomene bei išvengė kontakto su savo kolegomis.

R. Mažeika taip pat pabrėžė, kad visos procedūros buvo atliekamos pagal ekstremaliųjų situacijų rekomendacijas bei informavo, kad į ligoninę buvo pristatytas ir jos vyras.

"Ji pasijuto ne visai gerai 25 dieną. Reikia tikrai pasidžiaugti, kad pilietė buvo labai gerai informuota apie tai, kaip elgtis, grįžus iš epideminių židinių vietų ir pasijutus negerai, nuotoliniu būdu susitvarkė nedarbingumo pažymėjimą – išvengė kontakto su savo kolegomis ir kitur, viešose vietose", – penktadienį Respublikinėje Šiaulių ligoninėje surengtoje spaudos konferencijoje sakė įstaigos direktorius.

Jo teigimu, pacientė greitąją pagalbą išsikvietė ketvirtadienį. Ligoninėje buvo paimtas tepinėlis ir išvežtas į Vilnių diagnozės nustatymui, kur, jau po vidurnakčio, buvo patvirtinta koronaviruso diagnozė.
Į ligoninę pristatytas ir pacientės, kuriai nustatytas koronavirusas, vyras. Pasak ligoninės direktoriaus, jis taip pat yra izoliuotas – tiriama, ar jis yra infekuotas, ar ne.

"Šiuo metu Šiaulių ligoninėje mes turime vieną nustatytą diagnozę ir 4 (pacientus. – ELTA), kuriuos mes šiuo metu tiriame. Tyrimų duomenis turėsime per dieną", – sakė R. Mažeika.

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktoriaus teigimu, šiuo metu pacientė jaučiasi "visiškai gerai".
"Ji yra karantine izoliuota nuo bendruomenės, bet ji jaučiasi visiškai gerai. Šiuo metu temperatūra normali ir nusiskundimų neturi. Turime stebėti, tai pirmas atvejis Lietuvoje. Ji jautė karščiavimą, kosulį, sunkumą krūtinėje, galbūt tokie buvo pradžioje (simptomai. – ELTA)", – sakė R. Mažeika.

Šiaulių meras Artūras Visockas sako, kad jokių gyvenimo sutrikimų mieste nėra.
"Šiandien jokių kažkokių gyvenimo sutrikimų mieste nėra ir negali būti. Jei susidarys situacija, kad reikės sustabdyti mokyklų darbą arba visiškai atsiriboti ir pasakyti žmonėms, kad nereikia eiti į jokius renginius, tas ir bus pasakyta", – penktadienį teigė A. Visockas.

Šiaulių meras atskleidė, kad vienas jo kolegų grįžo iš Tenerifės ir dabar dirba nuotoliniu būdu.
"Šiandien iš Tenerifės grįžo mano sekretoriato vadovas Arnas. Jis yra protingas žmogus, pasiskaitęs, suprato, kad jam nereikia eiti į darbą, gali dirbti nuotoliniu būdu", – sakė A. Visockas.

Susidarius ekstremaliai situacijai dėl kaukių kreiptųsi į įmonę „Intersurgical“

Už komunikaciją apie koronavirusą atsakingas premjero patarėjas Skirmantas Malinauskas tikina, kad valstybė būtų pajėgi visuomenę aprūpinti papildomomis apsaugos priemonėmis. Jo teigimu, pritrūkus kaukių ir respiratorių, šalies valdžia kalbėtų su Lietuvoje veikiančia medicininių kvėpavimo sistemų kūrėja – įmone „Intersurgical“.

„Dėl kaukių ir respiratorių – Lietuva turi gamybinių pajėgumų, Lietuvoje veikia „Intersurgical“ gamykla, kuri gamina kaukes ir respiratorius. Šiuo metu jos išvežamos į Kiniją, bet mes, ekstremalios situacijos sąlygomis, kalbėtume, kad susidaręs poreikis būtų patenkintas“, – teigė S. Malinauskas.

Jo teigimu, žmonės neturėtų išsigąsti, jei šiuo metu vaistinėse nėra dezinfekcinio skysčio. Pasak S. Malinausko, valstybė, matydama būtinybę, ir čia galėtų įsijungti. Kita vertus, atkreipė dėmesį jis, ne ką blogesnis pakaitalas dezifekciniam skysčiui – šiltas vanduo ir muilas.

„Jei matysime poreikį aprūpinti tam tikromis papildomomis priemonėmis dalį visuomenės – tai tą ir padarysime. Dabar jei trūksta dezinfekcinio skysčio – tai yra ne išsigalvojimas – muilas, šiltas vanduo ir ilgesnis jo naudojimas duos panašų efektą. Mes šiandien Ekstremalių situacijų komisijoje įvertinome, kokie yra Lietuvos gamybiniai pajėgumai“, – Šiauliuose sakė S. Malinauskas.

Grįžusius iš viruso židinių ragina likti namie

S. Malinauskas teigė, kad užsikrėtusi moteris – pavyzdys, kaip reikia elgtis tokioje situacijoje.

„Šios moters pavyzdys yra labai aiškus, kad žmogus, grįžęs iš teritorijos, kuri gali būti pavojinga, sąmoningai pasiėmė nuolatiniu būdu biuletenį ir nėjo į darbą, ir save izoliavo. Po to, kai pasijuto prasčiau, sąmoningai kreipėsi į medicinos įstaigą ir per parą ji buvo identifikuota, buvo suteikta visa absoliučiai medicininė pagalba“, – sakė S. Malinauskas.

Jis paragino visus, grįžusius iš viruso židinių, pasilikti namie ir niekur neiti.

„Šiandien visi, kurie grįžta iš Šiaurės Italijos, Kinijos, galime kalbėti apie Pietų Korėją, Japoniją, Tenerifę, be jokios abejonės, tada pasaugokite save ir kitus, pabūkite namie ir stebėkite save. Neikite į gatves, parduotuves, tiesiog pabūkite namie, jei pradedate jaustis prasčiau – kreipkitės“, – teigė S. Malinauskas.

Bus pasitelkta kariškių pagalba

Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija penktadienio rytą aptarė būtinuosius veiksmus dėl koronaviruso (COVID-19) keliamos grėsmės. Premjeras Saulius Skvernelis teigė, kad kol kas jokių masinių ribojimų ir draudimų nebus įvesta.
"Prašome nepanikuoti (...). Masinių ribojimų draudimų kol kas nėra", – teigė premjeras S. Skvernelis.

Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigė, kad komisija nusprendė pasitelkti kariškių pagalbą oro uoste bei pasienio punktuose.
"Pirmiausia bus pasitelkti kariškiai, kad nebebūtų kažkokių problemų ar sutrikimų oro uostuose, jeigu reikės – pasienio kontrolės punktuose tiesiog informavimui. Darysime tai, ką darome, tik tiek, kad žinome, kad savanoriai turi ribotą resursą išteklių. Pasitelkti kariškiai, kad nebebūtų problemų ir sutrikimų oro uoste ir pasienio punkte", – sakė A. Veryga.

Ministras rekomenduoja piliečiams vengti masinių renginių, bet kol kas jokių specifinių draudimų nebus įvesta.
"Rekomendacija dėl viešų renginių ribojimo, neplanuoti jokių naujų viešų renginių (...). Renginiams taikyti gripo epidemijos priemones (...). Šiaulių miestui ir rajonui bus suformuluotos rekomendacijos viešų renginių atsisakyti", – sakė A. Veryga.

A. Veryga pažymėjo, kad savivaldybės bus įpareigotos pasirūpinti dėl koronaviruso izoliuotais žmonėmis namuose. Pasak ministro, policija turės užtikrinti, kad izoliuoti žmonės nepaliktų namų.
"Pasirūpinti tais, kurie bus izoliuoti namuose, jais turės pasirūpinti socialiniai darbuotojai (...), turės pasirūpinti maistu ir kad žmonės niekur neitų", – sakė A. Veryga.

Pasak ministro, iškyla tokių atvejų, kad žmogus, kuris yra buvęs židinyje, nesilaiko rekomendacijų.
"Nors jam yra darbdavio liepiama eiti namo, nebūti darbe, o žmogus sako, kad niekur neis, kad nieko nenori – tokių "niekur neisiu, nieko nenoriu" nebebus. Tikrai bus koordinuojami šie veiksmai su policijos pareigūnais ir, jei bus izoliacijos įpareigojimas, tai jis privalės būti įvykdytas. Kad žmogus kažkur nevaikščiotų, neplatintų", – tikino ministras.

"Ten, kur reikės izoliuoti žmogų, policija privalės užtikrinti, kad žmogus ir liktų tada namuose, jeigu jam taikoma izoliacija, kad jis nevaikščiotų po darbą, kažko neužkrėstų. Tikiuosi, kad to neprireiks, kad žmonės bus sąmoningi – nevaikščios, nesėdės, kada nereikia", – sakė A. Veryga.

Sveikatos apsaugos ministras taip pat teigė, kad aptarti tam tikri įpareigojimai savivaldybėms.
"Bus tam tikri įpareigojimai savivaldybėms. Svarbu, kad jos apsispręstų, kuri pirminės sveikatos įstaiga bus įpareigota, koordinuojant veiksmus su infekcinėmis ligoninėmis, paimti mėginius namuose iš tų, kurie turės tam tikrus simptomus, tačiau kurie bus nesunkūs... Kad nereikėtų visų (pacientų. – ELTA) vežti į ligonines, kaip kad dabar buvo", – sakė A. Veryga, pridurdamas, kad tokio nurodymo reikia, siekiant nesudaryti grūsčių ligoninėse.
"Ruošiamės tam, kad neužkištume gydymo įstaigų", – pridūrė jis.
 

SAM primena, kad nekeliavus į šalis, kur vyksta COVID-19 plitimas visuomenėje ir neturėjus kontakto su įtariamu ar patvirtintu COVID-19 atveju bei nejaučiant susirgimui būdingų, gripą primenančių simptomų, jokių tyrimų atlikti ar imtis specialių priemonių nėra reikalo.

Tuo metu, jei simptomai pasireiškė per dvi savaites po kelionės į paveiktas zonas (SAM informacija) ar kontakto su žmonėmis, kuriems patvirtintas COVID-19, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

Siekiant apsisaugoti nuo koronavirusinių infekcijų rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

Daugiau informacijos SAM informacija

Re­dak­ci­jos ar­chy­vo nuo­tr.

Teikiamos rekomendacijos sergantiesiems onkologinėmis ligomis ir jų artimiesiems

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) kartu su Nacionalinio vėžio instituto (NVI) specialistais, reaguodami į tai, kad Europoje sparčiai daugėja naujojo koronaviruso (COVID-19) atvejų, taip pat į tai, kad Lietuvoje taip pat nustatytas pirmasis užsikrėtimo šiuo virusu atvejis, pateikė rekomendacijas ligoniams, sergantiems vėžiu, ir jų artimiesiems.

Specialistai pabrėžia, kad, nors naujasis koronavirusas yra pavojingesnis vyresnio amžiaus asmenims bei sergantiems lėtinėmis ligomis (cukriniu diabetu, onkologiniais susirgimais ir kt.), panikuoti nereikėtų – svarbu žinoti, kaip elgtis.
Nei vėžio lokalizacija, nei lytis įtakos onkologinio paciento sergamumui koronaviruso sukeliama liga neturi. Jautriausia onkologinių pacientų grupė yra vyresnio amžiaus ligoniai, sergantys vėžiu, besigydantys šiuo metu ir turintys gretutinę patologiją (kardiovaskulinė ir t. t.).

Atsižvelgus į tai, kad kol nėra paskelbtos naujos informacijos dėl ligoninių darbo, šiuo metu rekomenduojama tęsti įprastas suplanuotas vėžio diagnostikos ir gydymo procedūras. Jei epideminė situacija blogėtų, rekomenduojama nukelti operacijos ar adjuvantinės chemoterapijos laiką, jeigu leidžia ligos eiga.

Tų onkologinėmis ligomis sergančių pacientų, kurie nei patys, nei jų artimieji nebuvo išvykę į Kiniją, Italiją, Honkongą, Iraną, Japoniją, Pietų Korėją, Singapūrą ar kitus COVID-19 paveiktus regionus, taip pat neturėjo kontaktų su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju 14 dienų iki susirgimo, tačiau pajuto į peršalimą panašius simptomus, prašoma įprasta tvarka kontaktuoti su savo šeimos gydytoju ir būtinai informuoti gydantį onkologą, kuris patars dėl papildomų tyrimų, nes prasta savijauta gali būti dėl pablogėjusių kraujo tyrimų po chemoterapijos.

Tuo metu, jei chemoterapija gydomas ar po operacijos esantis pacientas pajuto peršalimo, gripo požymius ir 14 dienų laikotarpyje lankėsi Kinijoje, Italijoje, Honkonge, Irane, Japonijoje, Pietų Korėjoje ir Singapūre bei kituose COVID-19 paveiktuose regionuose, ar tokius simptomus pajuto per dvi savaites po kontakto su tikėtinu ar patvirtintu COVID-19 atveju, iškart turėtų skambinti 112 telefonu, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas.

Medikai visais neaiškiais atvejais ragina onkologinėmis ligomis sergančiuosius pirmiausia skambinti gydančiam onkologui, kuris, įvertinęs visas rizikas, paaiškins, kaip elgtis vienu ar kitu atveju, kokių veiksmų imtis.

Komentarai

???    Pen, 2020-02-28 / 08:50
įdomu, ką caras saugos.. norintį gyventi virusą, ar šiauliečius?..
Justas    Pen, 2020-02-28 / 09:16
Vyriausybė vakar juokėsį iš gyventojų ir jokiu priemoniu radikalių nesiėmė,kad užkirsti kelia viruso plitimui, Tai eilinis pasityčiojimas iš žmonių.Tokie asmenys kaip SKVERNELIS, VERYGA nedelsian turi atsistatydinti.
Sigitas    Pen, 2020-02-28 / 09:57

In reply to by Justas

Klausykit nebukyt naivuoliais,jūs patys savimi nesirūpinant,o norit kad vyriausybė jumis pasirūpintų?Duodates po visą pasaulį kaip į sikna įgelti,paskui verkiant,ko ieskot tą ir randat,vietoj vyriausybės aš pasirūpintciau. jumis,visus iš Žalgirio varžybų į Lukiškes karantinui,kiti žinotų,kad bus taip pasirūpinta,sėdėtų namuose.
salieras    Pen, 2020-02-28 / 11:57
Su virusu teks gyventi kartu. Kas nenori, tegul lenda į urvą ir ten tūno. Virusai buvo ir bus. Jokie draudimai to nesustabdys. Pats žmogelis yra tik virusų bakterijų ir kitokių sutvėrimų konteineris. Ir visai neblogai kartu gyvena. Tik smegenys paskutiniu metu atrofuojasi, matyt jų nereikės, jei nežinome kur jas panaudoti...
miestietis    Pen, 2020-02-28 / 12:35
Teisingai kalba tie, kurie tvirtina, kad tas nelemtas kinietiškas koronavirusas tik pradžia pasaulinio armagedono ir yra nulemtas dviejų pagrindinių veiksnių- globalizacijos(pvz.-paleido kiniečius po pasaulį), ir tai, kad tie patys kiniečiai, tūkstančių tūkstančius metų iš gyvūnų valgė bele ką, kad tik judėtų- žiurkes, gyvates, šikšnosparnius ir taip toliau, tad strėlė jau paleista negrįžtamai. Galbūt ir anksčiau tie kiniečiai įvairių virusų buvo masiškai šienaujami, bet mes apie tai nebuvome informuoti, o ir jie patys buvo už neįveikiamos sienos. Taip kad- už viską reikia mokėti, ponai.
>    Šeš, 2020-02-29 / 08:48

In reply to by miestietis

ir vėl jūs su savo rasistiniais išpuoliais.. norit pasakyt, kad jei europiečiai valgo vištieną, tai platina paukščių gripą? redakcija, ar ne laikas būtų "miestiečio" kromelį komentaruose uždaryti? dėl įvairaus pobūdžio nesantaikų ir panikos kurstymo..
miestietis    Šeš, 2020-02-29 / 09:26

In reply to by >

Labai gerai, tamsta, kad mano likimu rūpinatės ir jūs man priminėte seną tikrą istoriją, kurią man papasakojo senas komunistas, senais čėsais. Taigi, tas idėjinis komunistas prie butelio pavebleno savo panašiam draugeliui, kad 1968m. tarybinė armija tankais traiško Prahos gyventojus, tai tas sugerovas skundikas paskundė atitinkamiems organams savo sabutilniką. Iškvietė seną komuniagą į partijos rūmus ir davė pylos už liežuvio nelaikymą ir, kad geria butelį su bet kuo(suprask- su bet kokiu skundiku). Tai va- niekas nesikeičia jau šimtus metų- lietuvis lietuvį lietuviškai, bele kad tik atsižymėti, gal paglostys. Ar supratot, > bevardi?
Mokslininkas    Pen, 2020-02-28 / 12:56
Mokslas yra įrodęs,jog jokie virusai natūraliai gamtoje neatsiranda ir per amžių amžius jų nėra buvę. Reiškia,kad jie yra sukurti ir atitinkamoje vietoje paleisti tam tikrų Būtybių.Kodėl jie pasirodė pasaulio milžinu tampančioje Socialistinėje Kinijoje?Kodėl tos Būtybės nepagalvojo,kad virusams valstybių sienos neegzistuoja,kad jie gali pasiekti juos pačius,jų artimuosius?
Žinia    Pen, 2020-02-28 / 18:56

In reply to by Mokslininkas

Todėl, kad toms Būtybėms nesvarbu, kiek, kur ir kokių spalvų žmonių bus užkrėsta ir mirs. Jos turi vakciną nuo šio viruso. Sukuriamas virusas ir sukuriama vakcina nuo jo. 😀 Ir tos Būtybės, pavadinkime jas Pilkaisiais, gyvena tokiose vietose, kur ne tik virusai, bet ir paprasti mirtingieji negali patekti... 😊🤔
Ežerėlis    Pen, 2020-02-28 / 13:29
Ežerelio darželio pavaduotoja savaitės pradžioje grįžo iš Italijos. Dvi dienas darželyje padirbusi susirgo. Šiuo metu gydosi namuose. Mus, tėvus, informavo žinute. Ir kas iš to. Gal jau visas darželis viruso nešiotojai, direktorė slepia, čia jau nebejuokinga nei kiek
Žinia     Pen, 2020-02-28 / 19:04

In reply to by Ežerėlis

Nusiraminkite, vaikų šitas virusas "nepuola". Jis nukreiptas į suaugusiuosius. Juk neserga nei vienas vaikas pasaulyje. Net ta nėščia moteris Italijoj pasveiko, kai tuo tarpu jos vyras komoje.
Ginta    Pen, 2020-02-28 / 20:04

In reply to by Ežerėlis

Dukra sveika nuejo i mokykla po 3 pamoku sesele skambina turi 38 temperaturos blogai jaučiasi gryžo namo ,vakar antra dukra grįžo is mokyklos su temperatura,šiandiena skambina aukletoja sako mergaiciu klaseje du klasiokai grįžo iš Š.Italjjos pasitikrinkite kad nebutu korono viruso ,nuvykom pas gydytoja padare tyrima nuo gripo paleido namo .,o kad kontaktavo su klasiokais kurie turejo dvi savaites neiti i mokykla ,be sansu kazka irodyti kad padarytu tyrima ir nuo korono viruso .Tai nepergyvenkit mes visi nešiotojai ,kas anksciau kas veliau
miestietis    Pen, 2020-02-28 / 13:42
Keista skaityti komentą Mokslininkas Pen, 2020-02-28 / 12:56 tvirtinimą, kad, atseit, virusai gamtoje neatsiranda natūraliai, na o tuomet, ką galima būtų pasakyti apie maždaug 1920 metus Europoje siautusią Ispanišką gripo epidemiją, kuomet jo aukomis patapo daug didesnis žmonių kiekis, nei kad jų buvo užmušta I-o pasauliniame kare.
tai    Šeš, 2020-02-29 / 11:20
tipo jei reiks, tai ir aprūpins kaukėmis ir dezinfektantais.Tai dar nereikia?Ruošiamos konferencijos, tikinama, kad esame gerai pasiruošę, situacija valdoma, o niekur nebėra pirkti būtiniausių priemonių?O ligoninėse ar tikrai netrūksta reikalingų dezinfektantų?Darosi labai neramu, nes pradės plisti ne ką pavojingesni virusai ir ligos.Ir tokios situacijos, kai negali nuolat plautis rankų šiltu vandeniu su muilu pasitaiko dažnai.

Komentuoti

Paprastas tekstas

  • HTML žymės neleidžiamos.