Palaikymas su agresoriumi kovojančiai Ukrainai: „Atsakomybę turi prisiimti vienintelis žmogus, viskas vyksta dėl jo kaltės“

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Internetu išplatinus žinią apie būsimą Ukrainos palaikymo akciją, per kelias valandas į Prisikėlimo aikštę susirinko nemaža minia šiauliečių.
Ketvirtadienio vakarą į Prisikėlimo aikštę Šiauliuose susirinko minia šiauliečių: jaunimo, šeimų, senjorų, siekiančių išreikšti palaikymą Ukrainai, kurioje Rusija pradėjo karo veiksmus. Minioje plevėsavo Lietuvos ir Ukrainos vėliavos.

Palaikymo ženklai

Į Prisikėlimo aikštę susirinkę žmonės buvo susikaupę, kai kurie graudinosi. Šiaulių Sauliaus Sondeckio menų gimnazijos jaunieji smuikininkai, vadovaujami mokytojos Nijolės Prascevičienės, atliko specialiai šiam vakarui išmoktą Ukrainos himną, su ašaromis akyse jį giedojo mūsų mieste gyvenantys ukrainiečiai. Kažkas pastebėjo, kad tai panašu į „Titaniko“ sceną, kai laivui skęstant vis dar grojo orkestras.

Į susirinkusius kreipėsi mūsų mieste su šeima įsikūręs ir savo verslą pradėjęs ukrainietis Jurijus Chahovetsas, Šiaulių ukrainiečių bendrijos „Karpatai“ pirmininko pavaduotoja Vera Krutova, Šiaulių meras Artūras Visockas.

„Šiuo metu Ukrainos kariuomenė ginasi nuo agresoriaus puolimo. Šis karas nereikalingas ukrainiečių tautai, tikiuosi, kad jis nereikalingas ir rusų tautai. Šį karą Rusijos valdžia naudoja kaip priemonę spausti Ukrainą ir visą Europą. Lietuvių tautos palaikymą jaučiu jau daugiau nei ketverius metus, tiek, kiek gyvenu Šiauliuose, ypač dabar. Kraujo praliejimas turi būti sustabdytas nedelsiant“, – sakė J. Chahovetsas.

„Iš arti mačiau, kaip lietuviai kovojo už nepriklausomybę 1991-ųjų sausį, buvau prie Savivaldybės tris dienas. Tuo metu pavyko suvaldyti situaciją, kad nebūtų labai daug aukų. Dabar mes nuolat gauname žinutes, kad Ukrainoje žūsta žmonės, žūsta vaikai. Atsakomybę turi prisiimti vienintelis žmogus, viskas vyksta dėl jo kaltės“, – teigė Vera Krutova.

Žodį taip pat tarė istorikas, skautas Seržas Staponkus, pakvietęs minią ploti ir skanduoti „Ukraina“. Šiaulių jaunimo atstovas Arminas Stočkus priminė, kad Ukrainoje jau 8 metus vyko karas, tačiau dabartinė situacija ypač dramatiška.

„Išgyvename dar vieną laisvės egzaminą. Mes jį išlaikėme sausio 13 dieną. Ukrainiečiai vis dar jį laiko nuo 2014 metų Maidano“, – sakė A. Stočkus, pabrėžęs Lietuvos ir Ukrainos istorinius ryšius.

Akcijos pabaigoje lietuviškas dainas atliko Šiaulių kultūros centro kamerinis jaunimo choras „Atžalynas“. Tuo metu susirinkusieji ėmė į rankas specialiai tam vakarui atvežtų žvakučių ir uždegtas dėjo į vilties ir taikos liepsnelių jūrą prie Prisikėlimo aikštės sienos. Nors vakaras buvo šaltas, žmonės neskubėjo skirstytis, tarsi lauktų dar kokių žinių...

Neplanuotai į sceną pakilo Šiauliuose gyvenanti ukrainietė Žana. Nesulaikydama jaudulio moteris sakė, kad Ukrainoje įsikūrusi jos suaugusi dukra, sesuo, kiti artimieji ketvirtadienį jau kelis kartus nuo bombardavimo bėgo slėptis į rūsius. Moteris dėkojo šiauliečiams už palaikymą ir nusilenkė susirinkusiems. Jai antrino ir asociacijos „Karpatai“ vadovas Jurijus Jančiukas.

Po pasisakymų pasigirsdavo šūkis ukrainiečių kalba „Šlovė Ukrainai“. Kalbėjusieji, pabrėždami Rusijos lyderio atsakomybę už pralietą Ukrainoje kraują, jo pavardės nemini. Jis nevertas to...

Ukrainos palaikymo renginį Šiauliuose inicijavo Šiaulių liberalus jaunimas, Šiaulių jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas“. Į jų iniciatyvą atsiliepė Šiaulių miesto savivaldybė, Šiaulių miesto kultūros centras. Žmonės į mitingą buvo sukviesti per kelias valandas.

Ukrainiečius palaiko skirtingos kartos

Prieš renginio pradžią paklausėme šiauliečių, su kokiomis mintimis susirinko į šią skaudžią akciją. Stabtelėjome prie senjorų būrelio.

„Mes esame buvę tremtiniai ir visada dalyvaujame panašiuose renginiuose. Mes gerai žinome, kokie yra rusų valdžios siekiai ir tai, kas vyksta mūsų labai nenustebino. Tačiau labai sukrėtė, kad tokių siaubingų žingsnių ėmėsi Putinas ir jo klika. Kad tai žudyti sau artimą slavų tautą... Jis dabar įeis į istoriją kartu su Hitleriu, Musoliniu, Stalinu“, – sakė Valentinas.

Jaunų žmonių būrelis ruošėsi iškelti spalvingus plakatus.

„Mes čia, kad būtume kartu su Ukrainos žmonėmis, juos palaikytume ir parodytume, kad jie nėra vieni. Įvykiai yra žiaurūs, žlugdantys, žūva nekalti žmonės. Yra baisu ir nepateisinama. Pasigirsta atgarsių apie trečiąjį pasaulinį karą. Kyla klausimų, kas bus toliau. 21 amžius – griūva pasaulis?“ – nerimavo Skaistė Kairytė, Šiaulių valstybinės kolegijos studentė ir jaunimo visuomeninių organizacijų atstovė.

Jauna mama su sūneliu minioje išsiskyrė geltonų ir melsvų spalvų (kaip Ukrainos vėliava) skrybėlaitėmis. Tai lopšelio-darželio „Pasaka“ direktorė Neringa Baršauskienė ir jos mažasis Ąžuolas.

„Esame Lietuvos patriotai, mylintys ir savo ištikimus kaimynus, kuriems svarbi demokratija ir laisvė. Pergyvename už vaikus, kurie šiuo metu negali dabar eiti laisvi. Mes išbandomi, bet tai mus tik sustiprins. Ukrainiečiai turi žinoti, kad tas petys yra, ir kai reikės, jie į jį galės atsiremti“, – vos sulaikydama ašaras sakė šiaulietė.

„Aš pasakysiu tik tiek, kad šiuo metu Vakarai neturi praleisti galimybės sunaikinti Putino režimą, nes daugiau galimybių ir nekils. Nežinau, kiek tai kainuos. Bet negali šis žmogus gąsdinti visą pasaulį“, – sakė šiaulietis Saulius Dovidauskis.

Į aikštę su Lietuvos vėliava įvažiuoja būrelis vyrų ant vienaračių. Tai klubo „Ant ratų“ nariai.

„Šiandien atvykome spontaniškai, neorganizuotai. Tie vienaračiai – dar naujas dalykas ir taip lengviau atkreipti kitų dėmesį. Lengviau priimama žinutė, kurią norime perduoti. Mažiausiai, ką galime padaryti, tai šiandien suvažiuoti į šią aikštę ir būti kartu“, – teigė Martynas.

Tai ne tik Ukrainos, tai visos Europos bėda

Į renginį atėjęs vienas iš lyderių jaunas verslininkas Jurijus Chahovetsas, ketverius metus gyvenantis Šiauliuose, neslėpė jaudulio. Jis pasakojo, kad sužinojus, jog Rusijos karinės pajėgos užpuolė Ukrainą, ištiko šokas.

„Nėra žodžių, kaip nusakyti šiandien, kas vyksta.Tai katastrofa. Mano šeima, draugai taip pat Ukrainoje ir situacija sunki.

Ukrainos liaudis suprato, kad pirmiausia reikia pagalbos laukti iš pačių savęs. Tikimės rusų liaudies palaikymo. Kai jie pamatys savo kariškius karstuose, jie išeis į savo gatves ir pasakys viską, ką galvoja apie savo valdžią. Taip pat pasitikime savo stipria armija ir pasauline bendrija, kuri, esu įsitikinęs, gali padaryti esminį spaudimą Rusijai, nors kol kas to nedaro“, – apgailestavo ukrainietis.

Jis dėkojo lietuviams už palaikymą, kurį jaučia visus ketverius metus čia gyvendamas.

„Lietuviai domisi, užjaučia. Esame dėkingi. Visą dieną skambinau draugams, artimiesiems į Kijevą, Odesą, Krivoj Rogą, iš kur esu kilęs. Situacija sudėtinga, visi bijo, tačiau panikos nėra. Visi pasitiki savo armija ir viliasi, kad pavyks duoti atkirtį priešui.

Tokios akcijos kaip ši – tai dėmesio atkreipimas į situaciją ir tai yra teisinga. Tai ne tik Ukrainos, bet ir visos Europos problema. Ateidamas čia žiūrėjau naujienas ir mačiau, kad rusų kariai atakuoja Černobylio atominę elektrinę. Greičiausiai jie nori padaryti didžiulę žalą Ukrainai, ir ne tik Ukrainai – visai Europai ir net sau patiems, jei tai taps ekologine katastrofa“, – spėjo verslininkas.