Pagalba karo pabėgėliams neretai stringa

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Savanorė Žana Tolstikova prašo šiauliečių, turinčių laisvo gyvenamojo ploto, priimti pagyventi Ukrainos pabėgėlius.
Praėjusią savaitę bėgdami nuo karo į Šiaulius atvyko 120 ukrainiečių, kurių daugiau nei pusė – vaikai. Su karo pabėgėliais dirba kelios nevyriausybinės organizacijos – Raudonasis Kryžius, Maisto bankas, Maltos ordinas, asociacija „Karpatai“. Su jomis bendradarbiauja Šiaulių miesto savivaldybė. Savanoriai tikina, kad bendradarbiavimas nėra sklandus. Savivaldybė – kad tai tik pavieniai nesusikalbėjimai.

Savanoriai nežino svarbios informacijos

Žana Tolstikova – Juliaus Janonio gimnazijos mokytoja, laisvu laiku savanoriaujanti asociacijoje „Karpatai“. Savanorė prašo atsiliepti šiauliečių, kurie turi nors kokią galimybę apgyvendinti iš Ukrainos atvykusias moteris su vaikais.

„Geranoriški pasiūlymai nemokamai priimti pabėgėlius baigiasi. Bet atvykstančių dar bus daug. Į mus kreipiasi daug žmonių“, – prašo Žana.

Ji pasakojo, kad dvi dienas nesiseka rasti net mokamo buto, nes savininkai atsisako nuomoti ukrainiečiams. Esą niekas negali suteikti už juos jokių garantijų.

Savanorė aiškino, kad skambino į savanorių centrą „Stiprūs kartu“, tačiau ten gyvenamojo ploto paieškos užtrunka, o atvykusius žmones reikia apgyvendinti tą pačią dieną. Paskambinus į miesto Savivaldybę, taip pat siunčia kreiptis į „Stiprūs kartu“.

„Mums reikia čia ir dabar. Mes laikome ranką ant pulso ir neturime laiko tempti. Norisi artimesnio komunikavimo su Savivaldybe. Mums trūksta telefonų numerių, kuriais paskambinę sulauktume sprendimų“, – dalijosi rūpesčiais pedagogė.

Ji sako, jog nevyriausybininkai pateko į ekstremalią situaciją. Organizacijos nariai, nebūdami tokių įvykių profesionalai, nori padėti Ukrainai. O jiems bando padėti savanoriai.

„Atvyksta žmonės, turintys lėtinių ligų. Kur mums kreiptis?“ – kėlė klausimą savanorė.

Paaiškinus, kad Savivaldybės sprendimai jau yra, kad atvykėliai gali kreiptis į Centro polikliniką ir Dainų pirminės sveikatos priežiūros centrą, moteris sako tik iš mūsų apie tai sužinojusi.

Organizacija kartu renka ir siunčia reikalingus daiktus Ukrainoje likusiems civiliams ir šios šalies kovotojams.

Reikalingos specifinės priemonės, kurios skelbiamos organizacijos feisbuko paskyroje: šalmai, liemenės, racijos, radijo ryšio priemonės, lašinės, medikamentai ir panašiai. Galinčių jų gauti ir suteikti Ukrainos žmonėms prašo atsiliepti.

„Gindami Ukrainą, giname ir save. Šiaulių žmonės, vienykimės. Pagalvokim rimtai. Mes negalime pasidėti pliusiuką: padariau labdarą ir viskas. Niekas nežino, kiek tas karas tęsis. Pagalvokim kasdien, kuo aš dar galiu padėti. Norėčiau, kad tas entuziazmas neišblėstų, o taptų nuolatiniu rūpesčiu“, – sakė Žana.

Sako, norisi, kad būtų suderintas institucijų darbas, kad informacija pasiektų ir savanorius.

„Dėkoju tiems žmonėms, kurie skambina į mūsų skambučių centrą ir siūlo pagalbą. Turime grafikus, dėliojame. Turime daug geranoriškų žmonių“, – dėkojo savanorė.

Ji paminėjo dar vieną problemą. Į Šiaulius važiuojantys karo išvarginti žmonės nesuka į Alytaus registracijos centrą. Pirmiesiems pabėgėliams buvo lengviau, o dabar Šiauliuose užsiregistruoti Migracijos departamento Šiaulių skyriuje atsirado eilės – reikia laukti net 10 dienų.

Savivaldybė: yra nesusikalbėjimų

Pagalbą karo pabėgėliams koordinuojantis Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Vincas Urbonavičius pakomentavo, kad bendravo su visomis paramą ukrainiečiams mieste teikiančiomis organizacijomis, aptarė veiklas.

Pavaduotojo teigimu, organizacijos žino, kad bet kuriuo paros metu turi skambinti numeriu 1863. Budi žmonės, kurie atsiliepę telefonu iš karto mato laisvas apgyvendinimo vietas. Atvykėliai ten nukreipiami, Maisto bankas yra paruošęs parai laiko maisto produktų, kol bus galima gauti karšto maisto.

„Pavyzdžiui, šiąnakt atvyko 32 žmonės. Visi nukreipti į Nakvynės namus Tiesos gatvėje. Pavalgydinti. Užregistruoti „Stiprūs kartu“. Dvi – tris dienas pagyvens laikinai Nakvynės namuose, gaus iš „Stiprūs kartu“ nuorodą, kokiu adresu jiems suteiktas gyvenamasis plotas. Sodinsime į transporto priemonę ir vešime į gyvenamąją vietą“, – pasakojo pavaduotojas.

Dienos metu viskas vyksta dar paprasčiau. Yra sudarytas algoritmas, kaip viską organizuoti.

„Galbūt kažkas nepakėlė ragelio, gal kažko nepasakė. Visko būna. Lyg viskas veikia, daug pastangų padėta. Tačiau klaidų visi padaro. Gal viršų ima emocijos“, – svarstė V. Urbonavičius.

Organizacijoms išdalyti informaciniai lapeliai lietuvių, ukrainiečių ir anglų kalbomis.

Pavaduotojas dėstė, kad prireikus vaistų galima iš karto skambinti į dvi miesto poliklinikas. Ten yra rusakalbiai budėtojai. Pakviesta šeimos gydytoja ateina, išrašo vaistų, tų pačių poliklinikų vaistinėse žmonės juos pasiima. Išlaidas už šiuos vaistus vaistinės pateikia Savivaldybei, kuri jas apmokės.

„Tarp tų keturių organizacijų ir mūsų įvyksta kažkokie nesusikalbėjimai. Aš turiu atsakymus į tas situacijas, bet gal tie žmonės kažko nepadaro. Visiems yra išaiškinta. Yra visko, ateityje bus dar daugiau“, – komentavo V. Urbonavičius.

Jis paaiškino, kad Migracijos departamento Šiaulių skyriuje eilės prisiregistruoti karo pabėgėliams susidarė dėl to, kad 7 darbuotojai buvo iškomandiruoti dirbti į Alytaus pabėgėlių centrą.

Anot pavaduotojo, jie ten sėdi pusiau be darbo, o „mes dūstame“. Tačiau sprendimai jau yra, komandiruoti darbuotojai bus atšaukti, o Šiauliuose planuojama įsteigti atskirą pabėgėlių registravimo centrą. Apie tai kalbėjo ir vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

V. Urbonavičius tikino, kad naujasis centras leis dar sėkmingiau valdyti karo pabėgėlių situaciją Šiauliuose.