Nuo karo pabėgusiems žmonėms – parama maisto produktais

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Pasiimti maisto produktų moterys, kai kurios su vaikais, atvyko valandą anksčiau ir rikiavosi eilėje.
Nuo žiauraus karo Ukrainoje bėgančių žmonių pagalbai vienijasi įvairios organizacijos. Šiaulių moterų LIONS klubas sutelkė Šiaulių mieste ir rajone iš viso veikiančius keturis šios organizacijos klubus ir išdalijo karo pabėgėliams paramos už daugiau nei 13 tūkstančių eurų. Žmonėms pasiūlyta maisto produktų paketų ir higienos prekių. Savanoriavusius organizacijų atstovus nustebino, koks didelis poreikis šiems žmonėms yra elementarių maisto produktų.

Projekto finansavimą gavo iš Amerikos

Šiaulių LIONS moterys operatyviai parašė projektą Amerikoje įkurtai šios didžiausios pasaulyje klubinės organizacijos LCIF paramos fondui. Greitai sulaukė atsakymo, kad Šiaulių „liūtams“ skirta 15 tūkstančių Amerikos dolerių arba 13 391 euras Ukrainos karo pabėgėliams padėti.

Už šią sumą iš geranoriškai su organizacija bendradarbiavusios su UAB „Lupra“, valdančios prekybos centrus „Kubas“, „liūtai“ nupirko maisto produktų, iš kurių suformuota apie 900 paketų. Taip pat nupirkta vaikiškų sauskelnių, maisto kūdikiams (mišinukų) ir moteriškų higieninių paketų. Į maisto produktų paketus buvo sukomplektuota: cukraus, grikių kruopų, miltų, makaronų, sutirštinto pieno, avižų dribsnių, mėsos konservų.

Džiaugėsi parama, tačiau norėtų grįžti į tėvynę

Pirmiausia „liūtai“ nuvežė maisto produktų paketus į bendrabučius, dienos centrus, kuriuose apsigyvenusios didelės grupės karo pabėgėlių. Pavyzdžiui, Šiaulių rajono LIONS klubo vyrai į Kuršėnus išvežė paketus 55 žmonėms, Šiaulių LIONS moterys į bendrabutį J. Basanavičiaus gatvėje išgabeno 48 paketus, apie 57 išvežta į Ginkūnus, kiek mažesniais kiekiais išdalyta miesto nakvynės namuose apsistojusiems ukrainiečiams, gyvenantiems kitose miesto vietose.

Maisto paketų atėjusios pasiimti seserys Viktorija ir Oksana iš bendrabučio J. Basanavičiaus gatvėje dėkojo LIONS moterims už pagalbą. Iš Dniepro atvykusios moterys tikisi, kad ilgainiui joms pačioms pavyks užsidirbti ir išlaikyti savo vaikus. Viktorija augina 11 ir 13 metų vaikus, o Oksana – dešimtmetį. Moterys finansinės paramos negauna, nes dar neturi banko kortelių, o jų tenka ilgokai laukti. Vaikai lanko mokyklą ir gauna nemokamą maitinimą. Pagrindinė parama – 115 eurų vertės kortelė maisto produktams įsigyti. Seserys norėtų grįžti į Ukrainą. Sako, kad pas juos jau šilta, saulėta. Čia šaltoka.

Moterys rūpinasi artimaisiais, likusiais Ukrainoje, seka įvykius. Kol kas sugrįžti į savo miestą negali, nes ten vyksta karo veiksmai.

Džiaugėsi, kad vaikai gerai jaučiasi Medelyno progimnazijoje. Lanko daug būrelių, grįžta namo jau gerokai po pietų. Moterys pasakojo, kad kiekvienoje klasėje mokosi po kelis ukrainiečių vaikus, tad jie turi su kuo pabendrauti.

Bendrabutyje laikinai apsistojusios seserys sakė esančios dėkingos lietuviams už priėmimą, tačiau dabar turi pagrindinį tikslą – rasti darbą ir išsinuomoti būstą.

Netikėtai didelis maisto produktų poreikis

Likusius maisto paketus ir higienos priemones LIONS nariai nusprendė išdalyti Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvare laikinai tam tikslui gautose patalpose. Šiaulių LIONS ir Šiaulių „Alka“ LIONS klubų vyrai suvežė šimtus paketų į dalijimo patalpas.

Buvo paskelbta, kad parama bus dalijama nuo 17 valandos. „Liūtes“ nustebino, kad ukrainietės, kai kurios iš jų su vaikais, į eilę prie produktų ir higienos prekių išsirikiavo dar prieš valandą. Toks didelis elementarių maisto produktų poreikis savanorėms buvo netikėtas, nes ne kartą viešai buvo skelbiama, kad ukrainiečių šeimos maisto produktais aprūpinamos organizuotai. Deja, savanorių dalijamų maisto paketų nedidelei daliai ukrainiečių pritrūko.

„Sunku suvokti, kad karo pabėgėliams taip trūksta elementarių maisto produktų. Moterys čia atvyko su vaikais, jiems teko sunkūs išgyvenimai. Jos, gaudamos paramą maisto produktais, sutaupo gardesniam kąsniui savo vaikui, kokiam saldumynui ar vaisiui. Mes labai džiaugiamės, kad galėjome suteikti bent vienkartinę paramą ir paremti nemenką dalį pas mus įsikūrusių karo pabėgėlių. Deja, mūsų privati iniciatyva nėra pajėgi patenkinti viso poreikio ir čia galėtų labiau įsijungti valdiškos institucijos bei kitos paramos organizacijos“, – sakė Šiaulių moterų LIONS klubo prezidentė Inesa Cicėnė.

Dalis šios organizacijos moterų karo pabėgėlius yra priglaudusios savo namuose ir juos remia. Taip pat skyrė lėšų Lietuvos LIONS apygardai, kuri organizavo didelės humanitarinės siuntos išvežimą į Ukrainą. LIONS organizacijos narės planuoja ir toliau įvairiai remti nuo karo Ukrainoje nukentėjusius žmones, įsikūrusius Šiauliuose.