Karo pabėgėlių iš Ukrainos srautas sumažėjo

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Ukrainos karo pabėgėlių registracijos centras Šiauliuose po mėnesio darbo šią savaitę greičiausiai bus uždarytas – pabėgėlių srautai sumažėjo.
Ukrainos karo pabėgėlių registracijos centras Šiauliuose šią savaitę greičiausiai baigs darbą, nes į šalį atvykstančių ukrainiečių srautai mažėja. Miesto savivaldybė toliau iš miestiečių suaukotų pinigų dalija 300 eurų vienkartines išmokas šiauliečiams, priėmusiems į turimą laisvą būstą ukrainiečių šeimas. Dalis karo pabėgėlių jau įsidarbino, tačiau nemažai jų jau svarsto apie grįžimą į Ukrainą.

Pabėgėlių registracijos centras dirba paskutinę savaitę

Pirmadienį spaudos konferencijoje Šiaulių miesto savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis informavo, kad mieste esančiame karo pabėgėlių registracijos centre ir Migracijos departamento Šiaulių skyriuje iš viso registruoti 3 299 atvykėliai iš Ukrainos. Tačiau jie pasiskirstė ne tik po visą apskritį, bet ir išvyko į kitus miestus. Pagal registracijos dokumentus Šiauliuose apsigyveno 852 nuo karo žiaurumų Ukrainoje bėgantys žmonės.

A. Bartulis konstatavo, kad į šalį atvykstančių ukrainiečių srautai mažėja, o paruošta jų priėmimo sistema veikia sklandžiai. Vidaus reikalų ministerija šią savaitę svarstys klausimą dėl karo pabėgėlių registracijos centro, kuris veikia Šiaulių arenoje, uždarymo.

Anot Administracijos vadovo, gali būti, kad ši darbo savaitė registracijos centre bus paskutinė. Į Šiaulius atvykstančius pavienius ukrainiečius užregistruoti bus pajėgus Migracijos departamento Šiaulių skyrius.

Nebedidėja laisvų vietų ukrainiečių vaikams miesto švietimo įstaigose poreikis. Į darželius nukreipti 133 vaikai, o į mokyklas – 312. Per savaitę mokinių gretos pasipildė 17 vaikų.

Iš suaukotų pinigų – išmokos šiauliečiams

Šiaulių miesto savivaldybės atidarytoje paramos sąskaitoje, į kurią aukoja miesto gyventojai bei įmonės, sukaupti beveik 42 tūkstančiai eurų. Savivaldybės administracijos direktorius Antanas Bartulis pranešė, kad apie 35,7 tūkstančio eurų į šią sąskaitą pervedė miesto įmonės. Praėjusią savaitę miesto meras kreipėsi į įmones, prašydamas paaukoti po 1 000 eurų.

Iš šių pinigų kelis kartus buvo pirkta kava, arbata pabėgėlių registracijos centrui ir 10,7 tūkstančio sumokėta už valdiškose patalpose apgyvendintų ukrainiečių maitinimą pirmomis dienomis.

Praėjusią savaitę iš paramos sąskaitos mokėtos tik vienkartinės 300 eurų išmokos šiauliečiams, kurie į savo laisvus būstus priėmė karo pabėgėlius. Nuo kito mėnesio jiems už šį gerą darbą bus apmokama ir iš valstybės biudžeto.

A. Bartulis paaiškino, kad nevertinama, kiek laiko ukrainiečiai gyvena šiauliečių būste, bet paraiškos padavimo metu jie ten dar turi gyventi. Jei žmonės priglaudė karo pabėgėlius trumpam ir šie susiradę nuomojamą būstą jau išsikraustė, vietiniai gyventojai į paramą pretenduoti negalės. Tačiau tie, kurie nusprendė apgyvendinti savo būste ukrainiečius tik dabar, kai išgirdo apie būsimas išmokas, jas taip pat gaus.

Administracijos vadovas sakė, kad jau gavo 90 šiauliečių, siekiančių gauti vienkartinę išmoką, prašymus. 57 gyventojams šie pinigai jau išmokėti. Direktorius spėja, kad iš paramos sąskaitos, į kurią miestiečiai aukojo pinigų ukrainiečiams pagelbėti, apie 30 tūkstančių bus išmokėta šiauliečiams.

Iš tos sąskaitos ketinama apmokėti išlaidas, kurias patyrė valdiškos institucijos, apgyvendinusios karo pabėgėlius savo bendrabučiuose, nakvynės namuose ir panašiai. A. Bartulis viliasi, kad Seimas pakeis įstatymus ir suteiks galimybę savivaldybėms apmokėti tokias išlaidas iš Administracijos direktoriaus rezervo, kai šalyje paskelbta nepaprastoji padėtis.

Nesidarbina tie, kurie tikisi greitai grįžti namo

Užimtumo tarnyboje ieškantys darbo registruoti beveik 500 pabėgėlių. 116 jau įsidarbino, 230 yra aktyviame įdarbinimo procese.

A. Bartulis pažymėjo, kad ukrainiečių norą įsidarbinti riboja dvi priežastys. Pirmiausia, moterims sudėtinga dirbti pamaininį darbą, nes jos turi pasirūpinti iš darželių ir mokyklų grįžusiais vaikais. Be to, dalis ukrainiečių viliasi Šiauliuose neužsibūti, stebi situaciją Ukrainoje ir mano, kad jau greitai galės grįžti į savo šalį.

Praėjusią savaitę Užimtumo tarnyboje vyko kontaktų diena, siekiant išsiaiškinti ukrainiečių lūkesčius ir galimybes dirbti Šiauliuose. Nemaža dalis atvykėlių turi profesijas ar net aukštąjį išsilavinimą, tačiau įsidarbinti pagal savo kompetencijas Šiauliuose jiems sudėtinga.