Mutavęs „kovidas“ šliaužia Šiaulių link

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių ligoninės reanimacijoje gydoma 11 sunkių COVID-19 pacientų.
Lietuvoje COVID-19 plitimas mažėja, tačiau ne Šiaulių regione. Šiaulių ligoninę nuo „kovidinių“ pacientų skaičiaus augimo gelbsti atraminės ligoninės. Liga toliau plinta miesto ugdymo įstaigose. Vakcinacijos tempai Šiauliuose išlieka lėtoki.

Šiauliuose sergamumo rodiklis auga

Šalyje naujų COVID-19 atvejų per parą skaičius nebesiekia 1000. Tačiau kaip viešai teigia specialistai, mutavusi britiškoji koronaviruso atmaina šiuo metu pamažu palieka Vilniaus kraštą ir šliaužia link Kauno, Šiaulių.

Statistikos departamentas trečiadienį pranešė, kad per parą Šiauliuose užregistruoti 39 nauji COVID-19 atvejai, Radviliškio rajone – 15, Akmenės rajone – 8, Šiaulių rajone – 4, Kelmės ir Pakruojo rajonuose po 2 naujus atvejus. Joniškio rajone naujų užsikrėtimo atvejų nenustatyta.

Šiauliuose sergamumo COVID-19 rodiklis šoktelėjo iki 451 naujo atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Šiaulių apskrityje šis skaičius mažesnis tik Akmenės (502) ir Radviliškio rajonuose (602). Tačiau ir šiuose rajonuose šis rodiklis mažėja, o Šiauliuose vis dar auga. Vieninteliame Joniškio rajone skaičiuojama mažiau nei 200 naujų atvejų per dvi savaites 100 tūkstančių gyventojų. Šiaulių rajone sergamumo rodiklis siekia 229, Pakruojo rajone – 253, Kelmės rajone – 306.

Ugdymo įstaigose – ir židiniai, ir pavieniai atvejai

Kol Šiaulių meras viešai dejuoja dėl testuojamų pradinukų, COVID-19 nauji atvejai beveik kasdien fiksuojami miesto ugdymo įstaigose. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Edita Satkevičienė vakar informavo, jog gausiai koronaviruso infekcijų protrūkių užderėjus gegužės 7–13 dienomis, nauji atvejai nustatomi ir šią savaitę. Nuo penktadienio „kovidas“ nustatytas 5 vaikams. Į saviizoliaciją nukreiptos 4 pradinės klasės Gegužių, „Romuvos“, „Juventos“ ir Medelyno progimnazijose bei viena abiturientų klasė „Romuvos“ gimnazijoje – iš viso 105 mokiniai ir du pedagogai.

Iš aktyvių protrūkių bene gausiausias Gegužių progimnazijos vienoje iš vyresnių pradinių klasių, kur koronavirusas nustatytas 5 vaikams ir 7 jų šeimų nariams. Be šio protrūkio Gegužių progimnazijoje dėl pavienių koronaviruso infekcijos atvejų izoliacijoje yra dar dvi pradinės klasės.

Aktyvus židinys taip pat yra Ragainės progimnazijoje. Praėjusią savaitę nauji atvejai buvo registruoti lopšelyje-darželyje „Žibutė“, ugdymo įstaigoje „Mažieji šnekoriai“.

Daugėja sunkių „kovidinių“ pacientų

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje sunkių ir vidutinės būklės „kovidinių“ ligonių, kuriems reikia stacionarios pagalbos nemažėja. Ligoninės atstovė spaudai Sonata Tenytė informavo, kad vakar šioje gydymo įstaigoje gulėjo 43 pacientai, kuriems nustatytas COVID-19. Visi jie gydomi naudojant deguonies kaukes. Dar 11 sunkios būklės pacientų pagalba teikiama intensyvios terapijos skyriuje, nors dar neseniai reanimacijoje pacientų skaičius nesiekė ir dešimties.

Šiaulių ligoninėje iš viso „kovidiniams“ pacientams yra įrengti trys skyriai su 80 lovų. Anot atstovės spaudai, yra rengiamasi prireikus išplėsti lovų skaičių tokiems ligoniams. Jos teigimu, ligoninę gerokai gelbsti tai, kad „kovidinius“ skyrius atsidarė ir kitos atraminės ligoninės – Mažeikių, Kelmės. Kitu atveju pacientų su COVID-19 diagnoze skaičiai Šiauliuose būtų didesni.

S. Tenytė informavo, kad kasdien į Šiaulių ligoninę paguldoma po 4–8 koronaviruso infekcija segančius žmones. Tačiau taip pat po kelis išleidžiama į namus, todėl bendras „kovidinių“ pacientų skaičius kol kas svyruoja nežymiai.

Nors ligoninės personalas yra beveik visas pasiskiepijęs arba testuojamas, šiuo metu nedirba dvi COVID-19 užsikrėtusios slaugytojos. Prieš vakcinaciją šis skaičius siekdavo apie 100 ir daugiau.

Tarp apskrities savivaldybių Šiauliuose vakcinuota mažiausia dalis gyventojų

Šiauliuose bent pirma vakcinos doze yra paskiepyta 28,1 procento gyventojų, abiem – beveik 12 procentų. Šie skaičiai šalies mastu atrodo gana kukliai, nesiekia šalies vidurkio ir yra mažiausi apskrityje. Beveik visos apskrities savivaldybės yra paskiepijusios pirmąja doze daugiau nei 30 procentų savo gyventojų, tik Radviliškio rajone – 28,5 procento.

Savivaldybės atstovai aiškina, kad paskiepija tiek asmenų, kiek gauna vakcinos. Tačiau apie kokias nors miesto valdžios pastangas, kad augant COVID-19 sergamumui Šiauliams būtų skirta daugiau vakcinos dozių, nepranešama.

Trečiadienį skelbtais Statistikos departamento duomenimis, per parą Šiauliuose paskiepyta beveik tūkstantis gyventojų. Iš duomenų matyti, kad aktyviausiai skiepijasi 55-64 metų žmonės, jų vakcinuota 342. Nuo pirmadienio vakcinacijai registruojama nauja grupė – asmenų nuo 45 iki 54 metų. Tokių per minėtą parą paskiepyta 249.

Šią savaitę Šiaulius turėtų pasiekti 4086 vakcinos dozės. Didžiausia dalis – net 2286 – „Pfizer“, dar po 900 „AstraZenecos“ ir „Johnson & Johnson“.

Šiaulių miesto savivaldybė pranešė apie naujovę. Savivaldybės tinklalapyje skelbiami kiekvienos dienos laikai, kuomet galima atvykti pasiskiepyti be išankstinės registracijos su turimais vakcinos likučiais. Tokia akcija gali pasinaudoti iki 10 žmonių.