
Naujausios

Prie aukščiausios valdžios rūmų
Rytą dešimt šiauliečių su plakatais išsirikiavo prie Vyriausybės rūmų, o popietę – prie Prezidentūros. Pikete dalyvavo Kovo 11-osios akto signataras Algimantas Sėjūnas.
Plakatuose išrašytas pagrindinis reikalavimų leitmotyvas: "Europos Sąjungos finansuojami projektai – ne medžių kirtimui miestuose", "Šiaulių mere Artūrai Visockai, nekirsk medžių – gyvybės šaltinio, nepasmerk žmonių ankstyvoms ligoms ir mirčiai."
Iškėlę Trispalvę, Žaliųjų judėjimo, gamtos paveldo klubo "Aukuras" vėliavas, sustatę plakatus piketuotojai tikėjosi sulaukti ne tik praeivių reakcijos.
Su šiauliečiais į aikštę kalbėtis Vyriausybės atstovai neišėjo, bet pakvietė susitikimui į rūmus. Piketuotojus priėmė Vyriausybės Ekonomikos politikos grupės vadovė Lina Liubauskaitė, susitikime dalyvavo Vidaus reikalų ministerijos, kuruojančios savivaldybių projektus, atstovai.
Medžių gynėjai pristatė Šiaulių situaciją ir teikė visą pluoštą dokumentų, susijusių su Vilniaus gatvės pėsčiųjų bulvaro rekonstrukcija. Numatoma pjauti ne tik keliolika blogos būklės medžių, bet ir dešimtis brandžių, sveikų medžių. Savivaldybės ir projektuotojų vienas pagrindinių motyvų – estetinio vaizdo vientisumo siekiamybė.
"Mūsų pagrindinis tikslas – kad būtų išgirsta visuomenės nuomonė dėl tokių su europine parama vykdomų projektų. Tą klausimą kėlėme per susitikimą Vyriausybėje, – informavo "Šiaulių kraštą" Alfredas Daulius, iniciatyvinės grupės "Išsaugokime Šiaulių medžius" vadovas. – Deja, mus priėmė vidurinio lygmens patarėjai, kurie patys sprendimų nepriima. Net bandė mums aiškinti, kad savivaldybės yra savarankiškos, ir čia kone jų vidinės problemos."
A. Dauliaus nuomone, kai 46 milijonai eurų europinės paramos skiriama miesto viešųjų erdvių projektams, tų pinigų naudojimas negali būti vien Savivaldybės reikalas.
"Mes keliame klausimą dėl projektų nacionalinės kontrolės, – akcentavo ir Monika Peldavičiūtė, iniciatyvinės grupės narė. – Kaip veikia valstybės kontrolės mechanizmas, ar tikrina projektų turinį pagal tai, kaip jie atitinka darnaus vystymosi principus? Ar Vidaus reikalų ministerija kontroliuoja, kaip į procesą įtraukiama visuomenė?"
"Žingsnis po žingsnio pereisime viską, ką galime Lietuvoje, jeigu reikės – eisime iki Europos Sąjungos institucijų", – patikino A. Daulius.
"Kol kas mums nieko nepažadėjo, o jausmas toks lyg Vyriausybė būtų užsibarikadavusi, bijoma tiesiogiai kalbėtis, maloniau sutiko kalbėtis Prezidentūra (piketo dalyvius priėmė Prezidento patarėja aplinkosaugai Agnė Jakstienė), – pasidalijo įspūdžiu A. Sėjūnas. – Bet spręs, aišku, Vyriausybė. Palikome raštą, adresuotą Premjerui, tikimės greito atsakymo."
Piketo reikalavimas – projektą sustabdyti, uždrausti masiškai kirsti medžius ir grįžti į išeities tašką – prie derybų Savivaldybėje su visuomenės atstovais.
A. Sėjūno žodžiais, "kiekvienas medis turi būti vertinamas atskirai" ir "už medžių kirtimą turi būti prisiimta atsakomybė". Jo nuomone, Šiaulių miesto savivaldybė, ignoruodama visuomenės nuomonę dėl projekto želdynų dalies, pažeidė ir Savivaldos, ir Želdynų įstatymus bei tarptautinę konvenciją.
Ar nepavėluos?
Signataras yra inicijavęs raštus ir į ministerijas. Jis pasidalijo, jog iš Aplinkos ministerijos jau sulaukė palankaus medžių gynėjams atsakymo. Vidaus reikalų ministerija atsakė paprašiusi informacijos dar ir iš Savivaldybės.
A. Sėjūnas nuogąstauja, ar nebus pavėluota sprendimų priimti, ar bulvare rangovai nepradės medžių kirsti, kol "raštai suvaikščios"? Teritorija darbams pradėti jau aptverta.
Feisbuke iniciatyvinė grupė šiauliečius jau kviečia: jeigu išbandžius visas priemones, niekas nepadės, stoti prie liepų gyva grandine.
Jausmas toks, lyg Vyriausybė būtų užsibarikadavusi, bijoma tiesiogiai kalbėtis, maloniau sutiko kalbėtis Prezidentūra.