Seime vėl nebeliko frakcijos "Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)"

Mariaus Morkevičiaus (ELTA) nuotr.
Tvarkos ir teisingumo frakcijos pirmininkas Remigijus Žemaitaitis ir frakcijos Seime seniūnas Vytautas Kamblevičius.
Seime nebeliko frakcijos "Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)" – antradienį iš jos pasitraukė keturi parlamentarai: frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius, seniūno pavaduotojas Algimantas Dumbrava ir frakcijos narė Ona Valiukevičiūtė bei Juozas Imbrasas.


Apie tokį jų apsisprendimą antradienio Seimo plenariniame posėdyje pranešė jam pirmininkavusi Seimo pirmininko pirmoji pavaduotoja Rima Baškienė.

Tai Eltai antradienį iš ryto patvirtino ir "tvarkiečių" lyderis Seimo vicepirmininkas Remigijus Žemaitaitis.

"V. Kamblevičius pranešė frakcijos posėdyje, kad planuoja išeiti iš frakcijos ir kurti naują frakciją iš 4 partijų – tai yra iš "valstiečių", "socialdarbiečių", "tvarkiečių" ir dar iš kažkur. Tokių planų trauktis turi ir O. Valiukevičiutė", – sakė R. Žemaitaitis.


Pasak jo, tai reiškia, kad "tvarkiečių" frakcijos nelieka.
Seimo nariai apie savo apsisprendimą pasitraukti iš frakcijos turi pranešti Seimo plenariniame posėdyje.
Iki šiol frakcija "Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)" turėjo 7 narius. Pasitraukus iš jos trims parlamentarams, joje liko 4 nariai. Tai reiškia, kad frakcijos nebelieka.


Tvarkos ir teisingumo frakciją suskaldė "tvarkiečių" lyderis Remigijus Žemaitaitis, sako antradienį suirusios frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius. Pasak jo, frakcijos nariai nebegalėjo pakęsti R. Žemaitaičio vienašališkumo.


"Brendo tie reikalai (pasitraukimas iš frakcijos. – ELTA) jau seniai. Remigijus laikosi tik savo nuomonės – tiek partijos lygmenyje, tiek mūsų frakcijos. Su mumis jis nieko nederina, viską daro vienas, nors žiniasklaidoje jis labai gražiai atrodo, kad tariasi su valdyba, su frakcija. Tačiau konkrečiai jis nesitardavo", – Seime žurnalistams aiškino V. Kamblevičius.


"Baigėsi mūsų frakcijos kantrybė, mes daug kartų su juo kalbėjomės, kad taip negalima elgtis (...) Jūs pastebėjote, kad visur aš, aš, aš. Dėl to mes jį ir palikome vieną", – kalbėjo "tvarkietis".
Pasak V. Kamblevičiaus, tai, o ne nepasidalinti postai pasirašant sutartį dėl valdančiosios koalicijos, suskaldė frakciją.
Politikas tvirtino, kad antradienį iš "tvarkiečių" frakcijos pasitraukę nariai kurs naują frakciją ir, tvirtino jis, bus siekiama išlikti valdančiųjų gretose.


"Mes nesakome, kad griauname koaliciją. Gal mes kartu eisime ir padėsime valdančiajai koalicijai", – kalbėjo politikas, pridurdamas, kad per savaitę turėtų atsirasti ir nauja Seimo narių frakcija.
"Per savaitę mes sukursime normalią, stiprią frakciją", – teigė V. Kamblevičius, tačiau politikų pavardžių, kurie prie steigiamos frakcijos jungtųsi, neįvardijo.
 

Remigijus Žemaitaitis sako, jog pasitraukusiems frakcijos nariams spaudimą galėjo daryti buvęs Tvarkos ir teisingumo lyderis Rolandas Paksas.

„Yra sprendimas toks, koks yra. Reikės artimiausiu metu sušaukti partijos valdybą ir įvertinti tokį sprendimą, kuris buvo brandinamas paskutinius pusę metų“, – žurnalistams bendražygių pasitraukimą iš frakcijos komentavo R. Žemaitaitis.

Jo teigimu, subyrėjus frakcijai, pasipildys Mišri Seimo narių grupė.

„Kaip ir kiti, būsime Mišrioje Seimo narių grupėje ir matysime, ar reikėtų kažkur jungtis, ar iki kadencijos pabaigos reiktų liktis Mišrioje (frakcijoje. – ELTA) ir bandyti tą naują darinį arba politinę jėgą kurti“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.

Jis neslėpė, kad partijos valdyba svarstys pasitraukusių iš frakcijos „tvarkiečių“ pašalinimą ir iš partijos narių gretų.

„Reikia apsvarstyti kai kurių partijos narių sprendimus pasitraukti iš frakcijos, manau, kad tai nesuderinama su partijos nario veikla, nes pas mus statute aiškiai pasakyta, kad Tvarkos ir teisingumo frakcija turi būti, o dabar bus, matyt, nauja frakcija. (...) Apsvarstys valdyba, žiūrėsime, ką daryti, nes politikoje nesidėlioja tokie sprendimai, juolab kad tai yra pirmasis pavaduotojas. Antras dalykas, kad yra koalicija pasirašyta“, – sakė R. Žemaitaitis.

Jis paaiškino, kaip dabar dirbs valdančioji koalicija.

„Yra statutas, premjeras yra patvirtintas, tas noras buvo jau birželio mėnesį įkurti naują frakciją, tik tiek, kad buvo gal iš kitų Seimo narių. Mano pagrindinis uždavinys buvo sudaryti valdančiąją koaliciją, kad būtų patvirtinta daugumos Vyriausybė. Tą mes padarėm. Ji lieka tokia dirbti, tik ji aritmetinės daugumos Seime neturi. Tikėkimės, kad kitą savaitę bus sudaryta nauja frakcija ir ji, matyt, bus sudaryta, kaip kalba iniciatoriai, iš keturių skirtingų frakcijų. (...) Aš labai abejoju, kad kažkas iš liberalų frakcijos prisijungs prie naujosios, gal iš mišriosios, vienas, du prisijungs, bet tas skaičius nieko nekeičia“, – kalbėjo „tvarkiečių“ lyderis.

Paklaustas, kaip vertina pasitraukusio iš frakcijos Vytauto Kamblevičiaus priekaištus, esą R. Žemaitaičio sprendimai yra priimami vienašališkai, pats „tvarkiečių“ pirmininkas palinkėjo visiems atsidurti jo vietoje.

„Kiekvienam linkiu būti partijos pirmininku ir juos priiminėti. Ramūną Karbauskį irgi kaltina, Gabrielių Landsbergį irgi, Liberalų sąjūdis irgi kaltina. Kartais reikia priimti sprendimus, tai nereiškia, kad jie turi būti priimtini. Jeigu partijos dauguma pasisakė, kad reikia keisti partijos pavadinimą ir bandyti važiuoti į priekį, du žmonės nesutiko, ir reikia rodyti emocijas, kad nesitariama, tai aš manau kitaip“, – sakė R. Žemaitaitis.

Jis informavo, kad apie frakcijos narių planus išgirdo praėjusią savaitę, o faktas patvirtintas jam asmeniškai, pasak R. žemaitaičio, buvo antradienį ryte.

Jis patvirtino, kad frakcijos nariai dėl pasitraukimo tarėsi su teisiamu R. Paksu.

„Būtų labai naivu tikėtis, kad be jo iniciatyvos ir palaikymo tas praeina. Nesu aš pirmą dieną gimęs ir, kaip partijos pirmininkas, žinau, kas trejus metus darosi partijoje, ir tas 30–40 proc. žmonių, kurie buvo bendražygiai su Rolandu Paksu, – bet kokia kaina yra noras reabilituoti. Man tai nėra priimtina, kad partiją buvo norima padaryti tam tikru įrankiu, ypač žinant, kokie nusikaltimai padaryti ir dėl ko partija turi dabar atsakomybę“, – teigė R. Žemaitaitis.

Jo nuomone, partijai galėtų vadovauti naujas žmogus.

„Esu pasakęs liepos mėnesį, kad esu už tai, jog būtų naujas politinis darinys. Partija Tvarka ir teisingumas per trejus metus daug pastangų dėjo, daug pakeitėm, atsisakėm narių, bet neduoda tų rezultatų, kokių tikslų esu užsibrėžęs, tai būtų natūralu, kad atsirastų kažkas naujo“, – sakė R. Žemaitaitis.