Kovido daugėja, besiskiepijančių – mažėja

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Testavimo apimtys mobiliajame punkte auga, plečiama jo veikla.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė spaudos konferencijoje aiškino, kad Šiauliuose sergamumo COVID-19 dinamika išlieka auganti ir nepalanki. Respublikinė Šiaulių ligoninė didelių pokyčių nefiksuojama. Sulėtėjo skiepijimasis sustiprinamąja doze.

Augantys skaičiai

NVSC Šiaulių departamento vadovė palygino, kad taprušvenčiu sergamumo COVID-19 rodiklis vyravo apie 700 atvejų per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų, tai šiuo metu šis skaičius išaugo daugiau nei dvigubai ir siekia 1792 atvejus.

Šiaulių apskrityje didesnis sergamumo kovidu augimas fiksuojamas Radviliškio (1104,8 atvejo) ir Pakruojo (840 atvejų) rajonuose, tačiau čia jis nesiekia šalies vidurkio, tuo tarpu, kai Šiauliuose jis viršijamas.

Žemiausias sergamumo lygmuo nustatytas Joniškio rajone – 688,2 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Kituose rajonuose: Šiaulių rajone – 746, Kelmės rajone – 753, Akmenės rajone – 766 atvejai per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų.

S. Abromavičienė informavo, kad 15,2 procentai sergančiųjų COVID-19 yra vaikai. Tarp jų didžioji dalis nuo 10 iki 17 metų.

Praėjusią savaitę apskrityje nustatyti trys įvežtiniai kovido atvejai: Šiaulių rajone ir Radviliškyje iš Danijos ir Šiauliuose iš Ispanijos.

Dauguma kovido atvejų plinta šeimose. Per 40 procentų užsikrėtusiųjų negalėjo pasakyti, kur „pasigavo“ koronavirusą.

Departamento vadovė pranešė, kad apskrityje registruoti 33 aktyvūs ligos protrūkiai, net 20 iš jų – Šiaulių mieste. Vien praėjusią savaitę registruoti 23 nauji protrūkiai, iš kurių 14 – Šiaulių mieste. 8 židiniai nustatyti ugdymo įstaigose. Naujų omikron atmainos atvejų Šiaulių apskrityje praėjusią savaitę nenustatyta.

Nuo šio pirmadienio pasikeitė kai kurios pandemijos valdymo priemonės. S. Abromavičienė priminė, kad nustačius koronavirusą, žmogus nebeturi laukti centro specialistų skambučio, o pildyti pats anketą ir pateikti centrui.

Be to, nuo vakar uždarose erdvėse vykstančiuose renginiuose nebepakanka dėvėti medicinines kaukes, reikia respiratorių.

Kovidu suserga vis daugiau medikų

Respublikinės Šiaulių ligoninės direktorė Česlova Špūrienė informavo, kad pirmadienį ligoninėje nuo COVID-19 buvo gydoma 70 suaugusių žmonių ir 7 vaikai. Iš jų 15 yra pasiskiepiję nuo kovido. Reanimacijos lovose guli 9 „kovidiniai“ ligoniai (5 vyrai ir 4 moterys) nuo 38 iki 74 metų. Tik vienas iš jų yra skiepytas nuo COVID-19. 6 pacientams yra prijungta dirbtinė plaučių ventiliacija. Du ligoniai mirė – 42 ir 82 metų vyrai.

Ligoninės vadovei kalia nerimą tai, kad vis daugiau koronavirusu užsikrečia ligoninės personalas. Jei anksčiau tokie atvejai buvo pavieniai, tai pastaruoju metu kovidas nustatytas 8 darbuotojams.

Ligoninėje kol kas situacija stabili, tačiau stebimas sunkių „kovidinių“ pacientų skaičiaus pokytis. Tariamasi su kitų rajonų ligoninėmis, kad esant reikalui, ten būtų atidarytos „kovidinės“ lovos. Šiuo metu regione sergantys COVID-19 užpildo 69 procentus jiems skirtų lovų infekcinių ligų skyriuose ir 34 procentai reanimacijos skyriuose.

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje yra paruoštos 84 lovos „kovidiniams“ ligoniams infekcinių ligų skyriuose ir 20 – intensyvios terapijos ir reanimacijos skyriuje.

Stabdoma skiepų kabineto „Akropolyje“ veikla

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė pranešė, kad vakcinavimo tempai Šiauliuose ir vėl sulėtėjo. Šiuo metu yra pasiskiepiję 68,3 procento gyventojų. Sustiprinamąja vakcinos nuo COVID-19 doze pasiskiepijo 27,3 procento šiauliečių.

Lyginant dvi pastarąsias savaites besiskiepijančių trečiąja doze sumažėjo 1200-ais iki 2469. Dėl šios priežasties sustabdyta vakcinavimo kabineto prekybos centre „Akropolis“ veikla. Jei anksčiau per dvi savaitės dienas čia būdavo vakcinuojama apie 200 šiauliečių, tai praėjusią savaitę – dvigubai mažiau.

Pirmąja vakcinos doze daugiausiai skiepijasi vaikai nuo 12 metų, senjorai nuo 80 metų ir darbingi asmenys nuo 25 iki 44 metų.

V. Palčiauskienė pastebėjo, kad šią savaitę registracija skiepams nėra aktyvi. Tačiau itin aktyviai registruojamasi PGR tyrimams mobiliajame punkte. Praėjusią savaitę tyrimų skaičius išaugo iki 2700. Skyriaus vedėja sakė, jog dar yra rezervo didinti mobiliojo punkto apimtis, kad ligos simptomus pajutę gyventojai galėtų operatyviai atlikti PGR testą.

Dažninamas vaikų testavimas. Jei anksčiau tie moksleiviai, kurių tėvai sutiko dėl jų testavimo, buvo tiriami vieną savaitę du kartus, kitą – vieną, tai dabar kiekvieną savaitę mokiniai bus testuojami po du kartus. V. Palčiauskienė sakė, jog atliekama tėvų apklausa, siekiant išsiaiškinti, ar sutiktų, kad vaikai kiekvieną sekmadienį namuose atliktų greitąjį testą. Vienam testavimui miesto mokykloms išdalinama apie 9 tūkstančius testų.