Koronaviruso metinės. Susirgimų vėl daugėja

Redakcijos archyvo nuotr.
Ko­ro­na­vi­ru­sas – jau čia. Res­pub­li­ki­nės Šiau­lių li­go­ni­nės Suau­gu­siųjų in­fek­ci­nia­me sky­riu­je me­di­kai dė­vi ap­sau­gi­nę ap­ran­gą, in­fe­kuo­tiems ar ti­ria­miems priim­ti įreng­tos izo­liuo­tos pa­la­tos. „Šiaulių kraštas“ 2020 02 29.
Koronavirusas Lietuvoje gali švęsti savo gyvavimo metines. Praėjusių metų vasario 28 dieną šis virusas pirmą kartą Lietuvoje Respublikinėje Šiaulių ligoninėje buvo nustatytas iš Italijos grįžusiai 39 metų šiaulietei. Per metus gyvename jau antrąją viruso bangą ir antrąjį karantiną. Pastaruoju metu per parą ir vėl COVID-19 užsikrečia vis daugiau žmonių.

 

Pandemijos metai

Pieš metus Šiaulių ligoninės medikai sutriko pirmą kartą iš arti išvydę ligą, apie kurią neseniai buvo pasirodę tik šiek tiek teorinių žinių. Jau vėliau gydytojai pripažins, kad pirmosios pacientės ligos forma buvo nesunki ir ji galėjo gydytis namuose, tačiau tuomet ji buvo griežtai izoliuota ligoninėje. Iš pradžių bijota leisti jai naudotis kompiuteriu, skaityti knygas, nes buvo neaišku, ar vėliau su daiktais nekeliaus ir virusas. Moteris ligoninėje praleido net dvi savaites.

Kovo 21 dieną šalyje užfiksuotas pirmasis mirties nuo koronaviruso atvejis. Pirmąją pandemijos auka tapo senyva ukmergiškė, galėjusi užsikrėsti ligoninėje.

Pandemija neaplenkė ir Lietuvos. Gydymo įstaigos pamažu ėmė prisitaikyti dirbti šios ligos akivaizdoje. Trūko medicininių apsaugos priemonių. Į pagalbą atėjo verslas, visuomeninės organizacijos, geros valios žmonės, aukoję gydymo įstaigoms pinigus arba dovanoję medicinines apsaugos priemones. Didžioji jų dalis teko Respublikinei Šiaulių ligoninei. Šiai įstaigai teko sukaupti papildomos plaučių ventiliavimo įrangos, nes buvo aišku, kad įprastai turimos nepakaks.

Naujų COVID-19 atvejų skaičius ėmė augti. Šalies valdžia kovo 16 dieną paskelbė pirmąjį karantiną, nors ligos atvejų skaičius nesiekė 100 atvejų per parą. Karantinas truko tris mėnesius. Vasarą lengviau atsikvėpėme. Pamiršome kvėpavimo takus dengiančias kaukes, atostogavome. Tačiau rugsėjį koronavirusas sugrįžo su dar didesne jėga. Naujų atvejų skaičius ėmė augti dienomis. Iš pradžių – šimtais, vėliau – tūkstančiais. Gruodžio 18 dieną per parą naujasis virusas nustatytas beveik 4 tūkstančiams žmonių! Užfiksuoti keli atvejai, kai užkratas nustatytas ir ką tik gimusiems naujagimiams.

Lapkričio 7 dieną šalyje ir vėl įvestas karantinas, kuris tęsiasi jau beveik 4 mėnesius. Po Seimo rinkimų nauja Vyriausybė sugriežtino dar labiau. Šių metų pradžia suteikė daug vilčių – koronaviruso atvejų šalyje ėmė sparčiai mažėti. Dar nepasibaigus šv. Kalėdų šventėms Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmąją vakcinos dozė pradėti skiepyti medikai, dirbantys su „kovidiniais“ pacientais.

Tačiau vasarį naujų koronaviruso atvejų skaičius įstrigo ties 500–700 atvejų per parą ir užuot mažėjęs pastarosiomis dienomis ir vėl turi tendenciją didėti, norss šalyje veikia griežtas karantinas: vaikai nelanko mokyklų, įstaigos dirba nuotoliniu būdu, nevyksta renginiai, uždaryta dalis parduotuvių.

„Įstrigome situacijoje“, – sakė premjerė Ingrida Šimonytė.

Užsikrėtusiųjų ir vėl daugėja

Paskelbta apie šalyje per parą nustatytus 624 naujus koronaviruso atvejus, 13 ligonių mirė. Per metus šalyje naujojo viruso infekcija patvirtinta beveik 200 tūkstančiams žmonių. Dauguma jų jau sveiki, šiuo metu serga apie 7,7 tūkstančio. Tačiau 3225 gyventojų ši liga tapo mirtina. 14 dienų naujų paros atvejų skaičius 100 tūkstančių gyventojų vakar truputį ūgtelėjo ir siekia 248,6. Teigiama visų koronaviruso tyrimų dalis sudaro 7,7 procento.

Šiauliuose situacija pastaruoju metu pastebimai gerėjo. Šiaulių miesto meras Artūras Visockas, apeliuodamas į tai, kad Šiauliuose mažiausi sergamumo rodikliai tarp didžiųjų šalies miestų, viešai skelbė, kad mūsų miestui prašo Vyriausybės sudaryti palankesnes karantino sąlygas. Ši situacija jau kartojasi. Rudenį po panašių mero viešai išsakytų norų, mieste virusas taip įsisiautėjo, kad greit čia sergamumas tapo vienas didžiausių ne tik šalyje, bet ir Europoje.

Pranešta apie 22 naujus paros COVID-19 atvejus Šiauliuose. Sergamumo rodiklis nuo 175 ūgtelėjo iki 190 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Ir tai yra didžiausias sergamumas Šiaulių apskrityje. Geresnė situacija Radviliškio ir Kelmės rajonuose, kuriuose anksčiau šis rodiklis buvo aukštesnis.

Mažiausias COVID-19 sergamumas fiksuojamas Pakruojo (49) ir Akmenės (76) rajonuose.

Teigiamų koronaviruso atvejų skaičius nuo visų tyrimų Šiauliuose sudaro apie 4,5 procento.

Šiaulių apskrityje vakar pranešta apie 39 naujus COVID-19 atvejus ir tai yra dvigubai daugiau nei prieš porą dienų. Be 22 naujų atvejų Šiauliuose, Akmenės ir Kelmės rajonuose užregistruota po 2 atvejus, Joniškio – 3, Pakruojo – 1, Radviliškio – 5, Šiaulių rajone – 4.

Nacionalinis visuomenės sveikatos centras praneša apie naują užkrečiamos ligos protrūkį Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Šiaulių departamento maisto skyriuje, kur užsikrėtė keturi darbuotojai.

Taip pat naujas protrūkis fiksuotas Radviliškio technologijų ir verslo mokymo centre, susirgo 2 darbuotojai. Tęsiasi protrūkis Joniškio rajone veikiančioje žemės ūkio bendrovėje – vakar registruoti šeši nauji infekcijos atvejai. Iš viso su protrūkiu siejama 13 ligos atvejų, įskaitant antrinius. Nustatyti 27 mažos rizikos sąlytį turėję asmenys. Nauji atvejai taip pat siejami su protrūkiu Šiaulių lopšelyje-darželyje „Pupų pėdas“.

Per visus pandemijos metus Šiauliuose užregistruota kiek daugiau nei 9,2 tūkstančio užsikrėtimų koronavirusu atvejų. Šiuo metu dar serga apie 224 gyventojus. 196 užsikrėtusieji mirė.

Šiauliuose pirmąją vakcinos nuo COVID-19 doze paskiepyti beveik 6 tūkstančiai gyventojų, antrąja – beveik 2 tūkstančiai.