Kavinės renkasi: galimybių pasai arba griežti ribojimai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Lietingą dieną bulvaro lauko kavinės tuščios, lankytojai pereina į kavinių vidų.
Įsigaliojus mėnesio pereinamajam laikotarpiui, klientus aptarnaujančios įmonės gali pasirinkti, kaip dirbs iki rugsėjo 13 dienos, kai daugelyje sričių klientai bus aptarnaujami tik su galimybių pasais. Savo pasirinkimus daro ir Šiaulių įmonės. Vakar dienos duomenimis, 12 įmonių jau pasirinko dirbti tik su galimybių pasus turinčiais klientais. Jų atstovai neslėpė, kad dėl šio sprendimo sulaukė užgauliojimų, tačiau aiškino, jog renkasi išgyvenimo kelią.

Ieško šanso išgyventi

Lietingą dieną Šiaulių bulvaro kavinių lauko terasos – beveik tuščios. Norintys papietauti užeina į vidų. Kai kuriose – jau prašoma galimybių pasų. Kitose kavinėse tokio reikalavimo nėra, stengiamasi laikytis griežtų reikalavimų – prie staliukų sodinti ne daugiau nei du klientus (išskyrus šeimos narius), lauko terasose – iki penkių klientų, tarp lankytojų išlaikyti 2 metrų atstumą.

„Presto“ kavinės savininkė paaiškino, kad kol kas priima visus lankytojus, tačiau galutinio sprendimo dar nepriėmė, vis dar svarsto.

„Mes pasirinksime taip, kad mums būtų šansas išgyventi“, – sako savininkė.

Muzikiniai vakarai nevyks

Kavinės-baro „Arkos“ savininkė Algina Mikšienė teigė, kad iki rugsėjo 13 dienos priims visus klientus ir laikysis apibrėžtų reikalavimų. Kadangi kavinė yra didelė ir joje daug staliukų, tai ir po 2 lankytojus sodinant tikimasi aptarnauti nemažą skaičių klientų. Tačiau muzikiniai vakarai su gyva muzika savaitgaliais kol kas nevyks.

„Jei ateina koks būrelis, klausiame, ar vienos šeimos nariai, ar pasiskiepiję, ar turi galimybių pasus. Ar sumažėjo klientų pamatysime, kai suvesime sąskaitas“, – sakė A. Mikšienė.

Jei nepasikeis valdžios sprendimai, po rugsėjo 13 dienos, kai į kavines galės užsukti tik žmonės su galimybių pasais, dirbs kaip ir visi. Jei bus žmonių, užsakymų, tada sugrįš ir muzikiniai vakarai.

Neturėjo kito varianto

Šią savaitę vieni pirmųjų apie tai, kad aptarnaus klientus tik su galimybių pasais, pranešė restoranas „Avenue Brasserie“.

„Nuo šiandien „Avenue Brasserie“ restoranas ragina savo svečius nepamiršti pasiimti galimybių paso. Norime, jog Jūsų pašnekesiai ir toliau skambėtų mūsų salėse, o pasaulis grįžtų į įprastą ritmą, todėl naujus pokyčius priimkime kaip galimybę, o ne iššūkį ir toliau rūpinkimės vieni kitais“, – skelbiama restorano feisbuko paskyroje.

Restorano vadovė Agnė Matačiūnienė tikino, kad priėmus tokį sprendimą nėra taip blogai, kaip tikėjosi. Jos teigimu, restoranas neturėjo kitos išeities, nes viduje turi tik šešis staliukus. Sodinant po 2 žmones vienu metu galėtų aptarnauti tik 12 klientų. Turinčių galimybių pasus lankytojų skaičius neribojamas.

Kadangi nėra galimybės lauke aptarnauti visus, o viduje – tik su galimybių pasais, reikalavimas juos turėti išliks ir prisėdusiems restorano lauko terasoje.

Vadovė pasidžiaugė, kad socialinėje erdvėje piktų komentarų dėl savo pasirinkimo nesulaukė, tačiau iš užsukančių žmonių išgirsta visko: kad užsidarys, bankrutuos, patys čia prisigalvojo.

„Sprendimas priimtas ne mūsų iniciatyva, ne iš gero gyvenimo, tiesiog kito varianto neturėjome. Be to, jau anksčiau apklausėme savo klientus, didžioji dauguma mūsų svečių yra pasiskiepiję“, – sakė A. Matačiūnienė, pridūrusi, kad visas kavinės personalas taip pat yra pasiskiepijęs.

Sulaukė ir įžeidinėjimų, ir palaikymo

Vakar feisbuke apie savo sprendimą aptarnauti tik galimybių pasus turinčius lankytojus paskelbė ir šiauliečių pamėgtas baras „Cask 215“.

„Tikėdami, kad tokiu būdu greičiau sugrįšime į seną ritmą nuo šiandien geru laiku dalinsimės tik su galimybių pasus turinčiais, persirgusiais ar testą atlikusiais svečiais. Naujus pokyčius priimkime, kaip galimybę, o ne iššūkį, kad ateityje geru laiku galėtume džiaugtis visi. Be jokių apribojimų!“ – rašoma paskyroje.

Komentarų sulaukta įvairių. Vieni priekaištauja, kad baras esą parsidavė, kiti priešingai, džiaugiasi, kad čia galės jaustis saugiai.

„Protu nesuvokiama, kai taip pasirinkę verslininkai vadinami parsidavėliais, išdavikais ir panašiai. Taip pasirinkęs verslas atsisako didelės dalies klientų, o kartu ir pajamų, vien dėl savo tvirto požiūrio į pandemijos valdymą. Paprastesnis kelias būtų mėtytis populistiniais šūkiais, kad mes kovotojai, tautos gelbėtojai ir bet kokia kaina priimsim visų atvykusių pinigus“, – rašo vienas iš komentatorių.

„Cask 215“ savininkas Martynas Jatautas sako, kad tokie sprendimai neišvengiami, nes nuo rugsėjo 13 dienos vis tiek visiems reikės dirbti su klientais, turinčiais galimybių pasus. Jo pozicija visuomet buvo tokia, kad reikia tikėti mokslu, skiepytis ir išeiti iš tos dabartinės situacijos. Per pietus baras savo sprendimų pasekmių dar nebuvo pajutęs.

M. Jatautas viliasi, kad klientų ženkliai nesumažės, nes dauguma jų yra tie žmonės, kurie tiki mokslu. Be to, beveik 60 procentų gyventojų ir taip yra pasiskiepiję, dar dalis yra persirgusiųjų. Mano, kad yra duotas pasirinkimas ir kiekvienas gali rinktis.

„Žmonių yra ir palaikančių, ir nepalaikančių. Į diskusijas nesivelsim, paliekame kitiems diskutuoti. Vykdome tai, ką turime vykdyti, galvojame apie išgyvenimą ir norime, kad rudenį nereikėtų ir vėl užsidaryti“, – apie savo sprendimą kalbėjo verslininkas.

Jis aiškino, kad iš kelių blogybių renkasi mažesnę. Ir pats gal nesiskiepytų, tačiau ta blogybė yra mažesnė, nei susirgti kovidu, atsigulti į ligoninę ar mirti jaunam.

„Suprantu, kad žmonės skiepijasi dėl savęs. Ir aš tai dariau dėl savęs. Bet visi pasiskiepiję ar persirgę norim daugiau laisvių“, – kalbėjo M. Jatautas.

Jam nesinorėtų vėl dirbti apribotiems griežtokų reikalavimų, kurie keliami dar mėnesį visus klientus aptarnaujančioms kavinėms ir barams. Dar anksčiau atstumams išlaikyti tarp staliukų statydavo širmas, kurios nebuvo labai patogios. Anot baro savininko, gyveno kaip bunkeryje, o galimybių pasas leidžia iš to bunkerio išeiti. Širmas jau išnešė į sandėlį. Baigia išnaudoti padažus vienkartinėse pakuotėse. Išdėlios juos buteliuose ant stalų, kad žmonės patys galėtų pasiimti ir pasirinkti. Rekomendacijos dėvėti kaukes, laikytis atstumų išlieka, bet jos laisvesnės.

Nuskenuoti elektroninius galimybių pasus baro darbuotojai pasirengę mobiliųjų telefonų programomis. Su popieriniais dokumentais dar paprasčiau. M. Jatautas tikisi, kad po naujųjų metų galimybių pasai nebus aktualūs, nes jau bus pakankamai daug pasiskiepijusių ar persirgusių gyventojų. Verslininkui suprantama, kad dabar daug kam pikta, skauda, tačiau viliasi, kad situacija pasikeis.

Bare tik vienas darbuotojas yra nepasiskiepijęs, jis pasirinko periodiškai testuotis. Kiti pasirinko skiepus.

„Tikrai nevertėme nei vieno. Visi rinkosi savo noru. Gerbiame kiekvieno pasirinkimą“, – sakė darbdavys.

Be galimybių paso į kavines – tik iki rugsėjo 13 dienos

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė patvirtino, kad trečiadienio duomenimis Šiauliuose aptarnauti lankytojus su galimybių pasais pasirinko 12 įmonių. Kiek iš kokių veiklos sričių, duomenų neturėjo.

Šalyje tokį sprendimą priėmė apie 450 įmonių, dauguma jų veikia sostinėje. Didžiąją dalį jų sudaro maisto tvarkymo įmonės.

S. Abromavičienė priminė, kad NVSC pranešusios apie savo pasirinkimą įmonės savo pozicijos iki rugsėjo 13 dienos keisti negalės.

Departamento direktorė patvirtino, kad ekstremaliosios situacijos metu yra atliekamas neplaninis įmonių patikrinimas – įmonės yra tikrinamos, kaip jos laikosi nustatytų reikalavimų, susijusių su COVID-19 valdymu.

Pagal dabar galiojančius teisės aktus nuo rugsėjo 13 dienos viešojo maitinimo įmonės nebeteks galimybės aptarnauti lankytojų, neturinčių galimybių pasų.

Yra ir įmonių, nepripažįstančių galimybių paso. Daug diskusijų sulaukė Šiauliuose veikianti „Gustuko picerija“, pranešusi, jog priims tik neskiepytus klientus. „Jei nepavyks, viduje nebeaptarnausime nei vieno, o teiksime maistą išsinešimui Visiems“, – vėliau feisbuko paskyroje pranešė picerija.