Rugsėjo 13-oji: tuštesni prekybos centrai, grožio salonai

Artūro STAPONKAUS nuotr.
„Akropolyje“ galimybių pasai skenuojami.
Rugsėjo 13-oji pristabdė viešąjį visuomenės gyvenimą – padalino žmones į turinčius galimybių pasus ir neturinčius. Didžiuosiuose Šiaulių prekybos centruose pirmadienio vidurdienį žmonių buvo mažiau, tačiau galimybių pasų tikrinimas vyko gana ramiai. Grožio salonuose klientų kėdės stovėjo tuščios.

 

Prekybos centruose ramu, bet lankytojų mažiau

Didžiausiame Šiaulių prekybos ir pramogų centre „Akropolis“ įvažiuoti į požeminę automobilių aikštelę galima, tačiau bandant įeiti į prekybos centrą prie stiklinių durų pasitinka apsaugos darbuotoja su skeneriu rankose. Nuskenuojamas galimybių paso QR kodas. Vyresnio amžiaus apsaugos darbuotoja pasidžiaugė, kad didesnių ekscesų iki pietų buvo išvengta, išskyrus kelias grupeles jaunų žmonių, kurie bandė provokuoti – nesutiko rodyti galimybių paso.

Prie kito įėjimo netoli apsaugos darbuotojų situaciją stebinti administracijos darbuotoja pripažino, kad žmonių prekybos centre mažiau, tačiau didelių konfliktų dėl galimybių pasų nekyla. Iki pietų pora klientų buvo neįleisti.

Prekybos centre „Saulės miestas“ galimybių pasai neskenuojami. Tiesiog paprašoma parodyti juos telefone arba atspaustą popieriuje. Asmens dokumentų neprašoma.

Daugelis prekybos centruose, kuriuos lanko tik galimybių pasus turintys žmonės, lankytojų nežino, kad juose veido kaukės nebėra privalomos, tik rekomenduojamos.

Žmonių nuomonės dėl galimybių pasų yra įvairios. Pakalbinta prekybos centro lankytoja Silviana mano, kad tie galimybių pasai jokios naudos neduos – tik žmonių gaišinimas ir tarpusavio kiršinimas. Ji buvo trumpam išėjusi iš centro, įeidama ir vėl turėjo rodyti galimybių pasą. Moteris nežinojo, kad čia gali būti ir be kaukės.

Kita prekybos centro lankytoja Kristina Drazdovienė yra mokytoja, skiepytis nuo COVID-19 turėjo dėl darbo, todėl nebuvo problemų išsiimti galimybių pasą. Mokytoja situaciją vadina keista.

„Aš tikėjausi, kad tuos galimybių pasus tikrins atidžiau. Dabar tik parodai, o ką rodai – nesvarbu. Turiu gerą pavyzdį. Atvažiavo pažįstami iš Rusijos. Parodė rusišką galimybių pasą, pasiskiepiję su „Sputnik“ vakcina, ir įėjo“, – stebėjosi pedagogė.

Ji pripažino, kad galimybių pasas jai saugumo jausmo nepridėjo. Dirba mokykloje, kur mokosi maži vaikai, neskiepyti, tad bet kada gali užsikrėsti „kovidu“. Skiepą ji vadina savęs nuraminimu.

Keista pašto logika

Kristina ką tik lankėsi Lietuvos pašto skyriuje ir stebėjo, kaip viena klientė norėjo ten įeiti be kaukės, bet apsaugos darbuotojas pareikalavo, kad ją užsidėtų, nes esą Lietuvos paštas aptarnauja klientus ir be galimybių pasų, nors tokie į „Saulės miesto“ skyrių patekti negali. Pirkėjai atrodo, jog kertasi logika.

Lietuvos pašto skyriuje darbuotoja kitai klientei paaiškino, kad norint išsisiųsti siuntinį ir neturint galimybių paso, geriausiai būtų paprašyti, kad tai padarytų tokį dokumentą turintis žmogus. Kita išeitis – vykti į tuos pašto skyrius, kur galimybių pasų nereikalaujama: Spindulio gatvėje, Rėkyvoje ar Ginkūnuose.

Skyriaus vadovė pakomentuoti situaciją atsisakė, siūlydama kreiptis į Lietuvos paštą.

Grožio salonuose – tuščios kėdės

„Saulės mieste“ įsikūrusiame grožio salone vietoje klientų – tuščios kėdės. Administratorė sakė, jog po rugsėjo 13-osios neturi užsirašiusio nei vieno kliento. Kaip gyvens toliau, nežino.

Grožio centre „Prie Saulės“ pirmadienio popietę dauguma klientų kėdžių taip pat buvo tuščios. Vienas vyriškis, atėjęs apsikirpti, parodė galimybių pasą. Šiek tiek klientų yra užsirašę ir kitoms dienoms, tačiau laisvų vietų yra nemažai.

Paklaustas, ar jaučiasi saugiau kirpykloje, kai reikalaujama galimybių paso, klientas Andrius teigė, kad pats dokumentas yra formalus ir saugumo neprideda. Bet jei visi žmonės susitaria ir elgiasi pagal taisykles, tai padeda jaustis saugiau.

Vyriškis teigiamai vertina reikalavimą turėti galimybių pasą, nes tikimybė neužsikrėsti „kovidu“ yra didesnė, kai laikaisi tam tikrų taisyklių. Jis vylėsi, kad pandemija taip bus labiau valdoma.

Kaip gauti galimybių pasą

Registrų centras skelbia, kad galimybių pasą galima išsiimti pilnai pasiskiepijus bet kuria Lietuvoje galiojančia vakcina nuo COVID-19, persirgus šia liga (210 dienų nuo teigiamo testo), turi neigiamą mokamą PGR tyrimo arba antigeno testo rezultatą (48 valandas), turi teigiamą antikūnų rezultatą. Jį galim atsisiųsti apsilankius puslapyje www.gpasas.lt ir patvirtinus savo tapatybę elektroninėmis priemonėmis arba atsispausdinti Registrų centro padaliniuose, kitose įstaigose. Galimybių pasą reikia atnaujinti kas 60 dienų. Vaikams iki 16 metų galimybių pasai nereikalingi.