Joniškio rajone patvirtinti penki koronaviruso atvejai

„Sidabrės“ nuotr.
Apie pirmuosius du paskelbta pirmadienio pavakare, o dar trys paaiškėjo antradienį. Sergantieji gydomi Šiauliuose. Vienas vyras užsikrėtė nuo giminaitės, vėliau pasitvirtino dar du užkratai artimoje aplinkoje, kitas vyras su virusu parskrido iš kelionės, kuri įvyko dar prieš įvedant Lietuvoje visuotinį karantiną, tačiau grįžusieji iš užsienio jau buvo raginami saviizoliuotis. Dėl penktojo atvejo detalesnės informacijos nėra. Nacionalinis visuomenės sveikatos centras vėluoja pateikti informaciją apie jų judėjimo maršrutus, galimus kontaktus. Tuo tarpu, antradienį mieste, nustačius užkratą direktorei, buvo uždaryta ir viena parduotuvė.

Oro uostuose tada nieko netikrino

Vienas iš dviejų pirmųjų ligoninėje paguldytųjų 59-erių metų joniškietis „Šiaulių kraštui“ sakė simptomus pajutęs kovo 16-ą dieną, praėjus dviems paroms nuo grįžimo į Lietuvą. Kovo 14-ąją jis su grupe kitų lietuvių į Vilniaus oro uostą parskrido iš Meksikos jungiamuoju skrydžiu per Stambulą.

Stambulo tarptautiniame oro uoste jis nepastebėjo jokios patikros dėl galimo koronaviruso, nebuvo matuojama temperatūra. Vilniaus oro uoste žmones, išlipusius iš lėktuvo, pasitiko skafandrais apsirengę darbuotojai, tačiau jie irgi neuždavinėjo jokių klausimų, nieko netikrino.  Lietuvoje dar nebuvo paskelbtas visuotinas karantinas ir pavojingomis buvo laikomos tik dvi šalys – Kinija ir Italija.Vyras įsitikinęs, kad viruso užkratą pasigavo būtent kuriame nors iš tų dviejų oro uostų.

Parvykęs savaitgalį jis tvirtino jau niekur iš namų nėjęs, o nuo pirmadienio Vyriausybė paskelbė nurodymus, kad grįžusieji iš visų užsienio šalių turi karantinuotis 14 parų, tad joniškietis ir toliau liko namuose, juolab kad pirmadienį, kovo 16-ąją, pajuto šaltkrėtį. Termometras rodė 37 laipsnių kūno temperatūrą, kitą dieną jau buvo 38, trečią šoktelėjo net iki 39. Paskui šiek tiek pavyko ją numušti. Taip žmogus namie gydėsi beveik savaitę, kol praėjusį penktadienį, nematydamas jokio sveikatos pagerėjimo, paskambino telefonu 112 ir išskvietė greitąją medicinos pagalbą, kuri jį skubiai išvežė į Šiaulių respublikinę ligoninę. Vakar jau buvo dešimta diena nuo pirmojo fiksuoto simptomo – pakilusios temperatūros.

Apie susirgimą pats įtarė

„Kai pirmą kartą pamačiau, kad termometras rodo aukštesnę nei normali temperatūrą, beveik neabejojau, kad tai koronavirusas“, – atvirai kalbėjo vyras. Todėl jis sakė griežtai saviizoliavęsis namuose ir tikėjęsis per tas 14 įprastų karantinui dienų ramiai persirgti.
„Dabar jaučiuosi šiek tiek keistai, lyg apsvaigęs, tarsi šlapiu maišu trenktas. Bet skausmų nėra, sausai pakosėju. Gydymo ypatingo irgi nėra, tik organizmo stiprinimas, statomos lašinės“, – sakė jis.
Nors Joniškio rajono gyventojas karantine buvo kartu su žmona, ji kol kas jokių simptomų nejaučianti, tad lieka namie.

Užsikrėtė ir nekeliavęs

Kitas tokio paties amžiaus joniškietis užsikrėtė niekur po svečias šalis nekeliaudamas. Jis į svečius priėmė seserį, atvykusią iš užsienio. Žmogus pirmuosius simptomus pajuto maždaug po trijų dienų, kai viešnią jau išlydėjo į namus, kovo 17-ąją.

Šeimos gydytoja išrašė vaistų, manyta, kad užklupo ūmi kvėpavimo takų infekcija. Tačiau sekmadienį, kovo 22-ąją, savijautai gerokai suprastėjus, prasidėjus skausmui plaučių srityje vyras buvo paguldytas į ligoninę. Pirmadienį testas patvirtino, kad jis serga kornavirusu.

Antradienį paaiškėjo, kad užkratas nustatytas ir dar dviems minimo asmens artimos aplinkos asmenims. Apie trečią atvejį antradienį, o išvis jau penktą per dvi pirmas savaitės dienas daugiau informacijos neteikiama.

Rajono meras Vitalijus Gailius antradienį socialiniame tinkle papildomai paskelbė tik tiek: „Dėl vieno atvejo informacija perduota kompetetingai institucijai dėl detalesnio tyrimo atlikimo, atsakomybės bei neatidėliotinų veiksmų.“

Vakar meras teigė daugiau negalintis pasakyti, tik pridūrė, kad šiuo metu Savivaldybė rūpinasi iš užsienio grįžusiais kraštiečiais, kad jie saugiai būtų parvežti iš oro uostų ir karantinuoti paruoštose patalpose. Jau grįžo aštuoni, sulaukta dar apie 5–6 norinčiųjų ir neturinčių kaip pasiekti Joniškio rajoną skambučių.

Dėl užkrato uždaryta parduotuvė

Antradienį dėl kornaviruso užkrato užsidarė ir viena tinklinės prekybos parduotuvių Joniškyje. Vakar ant durų kabėjo skelbimai, kad kovo 25-ąją atliekama dezinfekcija. Įmonės, kuriai priklauso minėta parduotuvė, vykdomoji direktorė „Šiaulių kraštui“ paaiškino, kad užsidaryta iškart po to, kai parduotuvės direktorė pranešė, jog jai atliktas testas dėl koronaviruso užkrato buvo teigiamas.

„Iškart reagavome ir uždarėme parduotuvę. Direktorė yra saviizoliacijoje, tądien dirbusios ir kontaktą su ja turėjusios darbuotojos taip pat karantinuotos. Sulaukėme pagalbos ir konsultacijos iš Nacionalinio visuomenės sveikatos centro. Yra iškviesta dezinfekciją parduotuvės patalpose atliksianti firma. Kada vėl atsidarysime, negaliu tiksliai atsakyti. Elgsimės pagal nurodymus, priklausys nuo to, kiek laiko turės praeiti po dezinfekcijos. Užtikrinu, kad įvykdysime visas sąlygas“, – vakar sakė vykdomoji direktorė.

Maršrutai dar nebuvo paskelbti

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) informacija apie užsikrėtusiųjų koronavirusu keliavimo maršrutus, aplankytas vietas iki diagnozavimo labai vėluoja.

„Šiaulių krašto“ kalbintas 59-erių joniškietis, gulintis Šiaulių respublikinėje ligoninėje, sakė, kad duomenis apie savo judėjimą telefonu pateikęs prieš tris dienas, tai yra – kovo 22-ąją, tačiau visuomenei ji dar nebuvo prieinama ir vakar, kovo 25-ąją. Dėl ilgai neskelbiamų maršrutų joniškiečiai sukėlė aštrią diskusiją socialiniame tinklapyje, nes kai kurių manymu taip tik dar sunkiau apsisaugoti nesergantiems. Esą, žinodami apie vietas, kur lankėsi susirgusieji, galėtų patys spręsti, ar jiems buvo kilęs realus pavojus, ar ne.