Intensyvėjo ir testavimas, ir skiepijimas

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė informavo, kad mobiliajame punkte šią savaitę greitajam antigeno testui atlikti vietų nebėra.
Pastarųjų mėnesių kiekvieną pirmadienį Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Šiaulių departamento direktorė Simona Abromavičienė spaudos konferenciją pradeda tokiais žodžiais: „Sergamumas COVID-19 Šiaulių apskrityje toliau auga“. Taip pat didėja testavimo poreikis, ilginamas mobiliojo punkto darbo laikas.

„Kovido“ židiniai švietimo įstaigose

Per praėjusią savaitę Šiauliuose sergamumo rodiklis pasiekė 546,7 atvejo per 14 dienų 100 tūkstančių gyventojų. Ir jis nėra didžiausias apskrityje. Liūdnai pirmauja Joniškio rajonas, kur šis skaičius – 914,3 atvejo, o Akmenės rajone – 652,7 atvejo.

Apskrityje fiksuota per 40 aktyvių „kovido“ židinių, pusė jų – Šiaulių mieste. Per praėjusią savaitę užregistruota 20 naujų šios infekcijos protrūkių, iš jų 13 – Šiauliuose.

S. Abromavičienė pastebėjo, kad didėja vaikų sergamumas COVID-19. Pirmadienio duomenimis net 26,9 procento visų sergančių COVID-19 apskrities gyventojų yra vaikai, kai prieš savaitę jų buvo tik 20,2 procento.

Šiaulių apskrityje „kovidas“ nustatytas net 27 švietimo įstaigose. Didžiausias židinys – Radviliškio rajono vienoje gimnazijoje, kur serga 17 asmenų. Šiaulių švietimo įstaigų kolektyvuose nustatoma po 2-5 koronaviruso atvejus. „Sandoros“ progimnazijoje vienoje klasėje susirgo 5 vaikai, „Juventos“ progimnazijoje – vienoje klasėje – 4, kitoje – 5 moksleiviai, V. Kudirkos progimnazijoje – 3 atvejai vienoje klasėje.

Ligoninės reanimacijoje – ir vaikas

Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pirmadienį nuo COVID-19 buvo gydomi 67 pacientai nuo 41 iki 95 metų. 7 ligoniai gydomi Reanimacijos ir intensyviosios pagalbos skyriuje. Ligoninė informuoja, kad visi reanimuojami ligoniai turi gretutinių ligų, tik vienas iš jų paskiepytas pirmąja vakcinos doze. 5 pacientai prijungti prie dirbtinės plaučių ventiliacijos aparatų. 3 pacientams „kovidas“ tapo mirtina liga.

Ligoninės Moters ir vaiko klinikoje gydymo 4 COVID-19 užsikrėtę vaikai, vienas iš jų – reanimacijoje.

Ilgina mobiliojo punkto darbo laiką

Šiaulių miesto savivaldybės Sveikatos skyriaus vedėja Viktorija Palčiauskienė spaudos konferencijoje akcentavo, kad praėjusią savaitę Šiauliuose buvo pasiekta 60 procentų paskiepytų gyventojų riba. Vedėja pasidžiaugė, kad per paskutinę savaitę skiepijimosi tempas šiek tiek suaktyvėjo. Šiek tiek daugiau nei 56 procentai šiauliečių jau turi pilną vakcinaciją, 4,1 procentas – pirmosios dozės.

Per savaitę paskiepyta 2219 šiauliečių: pirmąją vakcinos doze pasiskiepijo 1116, antrąja – 1440, o 227 šiauliečiai pasiskiepijo trečiąja sustiprinamąja doze.

V. Palčiauskienė pastebėjo, kad išaugo mobiliojo punkto darbo apimtys. Tai siejama su periodiniu gamybos įmonių darbuotojų testavimu. Per savaitę atlikta apie 3800 tyrimų. Iš jų 2600 – greitųjų antigenų testų, kurie dažniausiai atliekami dėl darbo, ir 1170 PGR testų žmonėms, jaučiantiems „kovido“ požymius.

Didėjant mobiliajame punkte atliekamų testų poreikiui, ilginamas jo darbo laikas. Punktas dirbs visas 7 savaitės dienas nuo 8 iki 21 valandos. Nežiūrint to, skyriaus vedėja pripažino, kad šią savaitę laisvų vietų atlikti greitąjį antigeno testą nėra.

V. Palčiauskienė žadėjo, kad situaciją stebės ir prireikus bus dar plečiamos mobiliojo punkto darbo apimtys. Kol kas viliamasi, kad ką tik pasiskiepijusiems gamybinių įmonių darbuotojams po antrosios vakcinos dozės testuotis nebereikės ir taip sumažės mobiliojo punkto apkrovimas.

Vedėja priminė, kad gamybinės įmonės gali kviestis pas save mobiliąsias brigadas, jei yra norinčių skiepytis. Ši paslauga nemokama. Tačiau testavimui į įmones gali kviestis tik privačių laboratorijų specialistus, kurių paslaugos yra mokamos. Mobiliojo punkto specialistai testuoti vyksta tik į nustatytus židinius Visuomenės sveikatos centro nurodymu.

Po moksleivių testavimo – du teigiami atvejai

Praėjusią savaitę atliktas pirmasis apie 7 tūkstančių moksleivių testavimas savikontrolės metodu. Teigiamą rezultatą gavo du moksleiviai – Lieporių gimnazijoje ir Jovaro progimnazijoje. Ligos diagnozę patvirtino ir vėliau atlikti PGR testai. Šią savaitę testuotis sutinkantiems moksleiviams tyrimai bus atliekami du kartus – pirmadienį ir penktadienį. Savivaldybės gydytoja sakė, kad testavimo poreikis mokyklose auga.