Idėjų konkursai – sėkmingi, įgyvendinimas – stringa

Artūro STAPONKAUS nuotr.
Medelyno progimnazijos mokinių tėvai gali turėti viltį, kad dar šįmet Marijampolės gatvėje bus įrengta trumpalaikio automobilių stovėjimo aikštelė.
Šiauliuose šiais metais iš 12 pateiktų idėjų miestui atrinktos įgyvendinimui gali būti net 4. Du projektus planuojama įgyvendinti Lieporių parke, vieną – Medelyne ir vieną – centre. Už pateiktas idėjas balsavo beveik 8 tūkstančiai gyventojai ir tai per trejus dalyvaujamojo biudžeto konkurso metus rekordinis aktyvumas. Tačiau trečius metus sėkmingai organizuojanti idėjų Šiauliams konkursus Šiaulių miesto savivaldybė buksuoja su laimėjusių projektų įgyvendinimu. Iki šios įgyvendinta lygiai 1,5 projekto. Kaip bus su šių metų nugalėtojais?

 

Rekordinis šiauliečių aktyvumas

Pirmadienį spaudos konferencijoje vienas iš konkurso organizatorių mero patarėjas Justinas Švėgžda informavo, kad šiais metais už 12 konkursui pateiktų idėjų balsavo 7864 gyventojai, pateikdami per 14,5 tūkstančio balsų (vienas žmogus galėjo balsuoti ne daugiau nei už 5 idėjas“. Balsavo per 2,5 karto daugiau šiauliečių nei per ankstesnius du konkursus.

Buvo renkami projektai mažos vertės – iki 50 tūkstančių eurų – ir didelės vertės – iki 150 tūkstančių eurų. Pirmosios kategorijos idėja turi būti įgyvendinta dar šiais metais, o antrosios – per dvejus metus. Abiems kategorijoms buvo pateikta po 6 idėjas.

J. Švėgžda pastebėjo, kad didelę dalį idėjų teikė arba jos buvo aktualios konkrečioms bendruomenėms. Jos buvo aktyviai reklamuojamos, todėl sulaukė didelio susidomėjusiųjų skaičiaus.

Automobilių stabtelėjimo aikštelė Medelyne

Mažos vertės idėjų kategorijoje rekordinį balsų skaičių – net 2672 – surinko idėja šalia Medelyno progimnazijos įrengti „Kiss&Ride“ trumpalaikio automobilių parkavimo aikštelę. Medelyno bendruomenė ilgą laiką kenčia nuo automobilių parkavimo problemos prie Medelyno progimnazijos.

Mokslo metų laikotarpiu, Marijampolės ir Birutės gatvių sankryžos zonoje, ypač rytais, prie progimnazijos yra statomos transporto priemonės. Tėvai, atvežę vaikus į mokyklą, palieka transporto priemones, taip apsunkindami ten vykstantį eismą. Tėvai vaikus išleidžia ir prekybos centro „Tau“ aikštelėje. Prie mokyklos mokslo metų periodu transporto priemonės yra statomos ir dienos metu, ir vakarais, kuomet mokykloje vyksta renginiai, būreliai.

Idėjos autorius Mantas Sindriūnas pasiūlė Marijampolės gatvėje ties progimnazija įrengti 70 metrų ilgio automobilių stovėjimo aikštelę „Kiss&Ride“. Aikštelėje vienu metu galėtų būti iki 28 automobilių, o stovėjimo laikas – iki 15 minučių.

Autorius teigė, kad tokia parkavimo sistema veikia JAV ir daugelyje Europos miestų, jau yra įrengta Vilniuje, diegiama Kaune. Tai galėtų būti pilotinis projektas. Jei jis pasiteisintų, idėją būtų galima realizuoti ir kitose miesto vietose. Juolab, kad tai nėra brangus projektas, idėjos autorius paskaičiavo, kad toliai aikštelei įrengti reikėtų kiek daugiau nei 15,5 tūkstančių eurų.

Šią idėją palaikė Medelyno seniūnija, seniūnaičiai, o nugalėtoja ji tapo surinkusi didelę dalį „popierinių“, o ne elektroninių balsų. Ši idėja konkurse dalyvauja jau antrus metus, tačiau nugalėjo šįmet, nes anot patarėjo, Medelyno bendruomenė stipriai „sujudėjo“.

Mero patarėjas informavo, kad aikštelės įrengimui reikės mažiau nei 50 tūkstančių eurų, tad likusi suma, jei konkurso komisija pritars, gali būti skirta antram eilėje likusiam sumanymui Lieporių parke atnaujinti šunų vedžiojimo aikštelę.

S. Šalkauskio idėjų įprasminimas

Kadangi pirmojo konkurso metu liko neįgyvendinta laimėjusi didelės vertės idėja, šįmet išrinktos dvi nugalėtojos.

2357 šiauliečių balsus surinko Stasio Šalkauskio gimnazijos bendruomenės siūlymas įrengti S. Šalkauskio gatvėje interaktyvius informacinius stendus, atspindinčius keturias profesoriaus Stasio Šalkauskio įvardijamas visuminio ugdymo sritis, apimančias fizinį, protinį, dvasinį ir kūrybinį lavinimą.

Projekto aprašymą gimnazijos bendruomenė pradeda primindama, kad Šiauliuose stovi paminklas Chaimui Frenkeliui, pavertusias Šiaulius pramonės miestu. Keliamas klausimas, ar sulauks dėmesio ir miesto intelektualai.

Idėjos autoriai moderniam miestui siūlo modernias atminimo įprasminimo idėjas. Pavyzdžiui, S. Šalkauskio tekstus „uždegantis” elektros energiją gaminantis dviratis.

Nors Šiaulių miesto meras, pastaruoju metu itin akcentuojantis S. Šalkauskio idėjas, socialiniuose tinkluose džiūgavo, kad laimėjo būtent šis projektas, panašu, kad vis dėlto Savivaldybei būtina, kad žmonės bakstelėtų pirštu, kur reikia miesto valdžios dėmesio. Bet gal meras pastebės ir apgailėtiną S. Šalkauskio gatvės dangą?

Tarp laimėtojų – vienas iš trijų Lieporių parko projektų

Lieporių rajono gyventojai gali tikėtis, kad Lieporių parke atsiras daugiau veiklos vaikams ir jaunimui. Specializuotas riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir BMX dviračių parko įrengimas – antroji idėja šįmet pripažinta nugalėtoja, surinkusi 2265 šiauliečių balsus.

Įrengtos riedučių, paspirtukų, riedlenčių ir BMX dviračių parko pusrampės ir rampos leistų rengti varžybas ir pritrauktų daug žmonių.

Idėjos autoriai pastebi, kad tokie įrenginiai yra mobilūs, jiems įrengti nereikia statybos leidimo. Reikalinga apie 2600 kvadratinių metrų ploto, kuriame 1200 kvadratų būtų asfaltuota dalis. Yra galimybė keisti šio parko išdėstymą ar jį papildyti. Tokia trasa skirta kelių disciplinų ir įvairaus lygio sportininkams. Projekto vertė – 150 tūkstančių eurų.

J. Švėgžda atkreipė dėmesį, kad iš 12 balsavimui pateiktų idėjų net 3 buvo skirtos Lieporių parko atnaujinimui. Dvi iš jų gali būti įgyvendintos. Gyventojai pastebi, kad didelis ir perspektyvus Lieporių parkas laukia miesto valdžios dėmesio.

Laiku įgyvendinti idėjų nesiseka

Iki galo neįgyvendinta liko ir pernai konkursą laimėjusi mažos vertės idėja – sutvarkyti Poilsio gatvės kraštovaizdį. Nesugebėta pernai atlikti visų darbų, nors pagal konkurso sąlygas tokia idėja turi būti įgyvendinta taip pačiais metais. J. Švėgžda tikino, kad su idėjos autoriumi suderinta, darbai perkelti į šiuos metus atšalus orams. Tačiau patarėjas pripažino, kad projektus reikėtų pradėti įgyvendinti anksčiau, kad būtų spėta darbus padaryti laiku.

Tarp didelės vertės projektų pernai laimėjo sumanymas Dainų parke įrengti dviračių ir riedučių trasą („Pump track“). Šie darbai turėtų būti baigti jau šiais metais. J. Švėgžda žadėjo greitu laiku pateikti gerų žinių apie šį projektą.

Liko neįgyvendintas 2019 metų konkursą laimėjusi didelės vertės idėja. Praėjus keliems mėnesiams po konkurso paaiškėjo, kad daugiausiai gyventojų balsų surinkęs 150 tūkstančių vertės sumanymas įrengti Rėkyvos pažintinį pėsčiųjų taką, negali būti įgyvendintas dėl teisinių kliūčių. Nuspręsta imtis kito projekto – įrengti dendrologinį miesto ženklą Dainų parke. Tačiau ir šis sumanymas liko tik idėja, nes Savivaldybei nepavyko rasti rangovų, kurie tokį ženklą įrengtų.

Kol kas iš nuo 2019 metais pradėtų organizuoti dalyvaujamojo biudžeto konkursams skirtų lėšų iki galo įvyko tik vienas pokytis – Rėkyvos tiltas prasiplėtė apžvalgos aikštele.

J. Švėgžda tikino, kad šįmet Savivaldybė tikrai nugalėjusias idėjas įgyvendins.